Resultat Kalmar Sommarspel 2009-07-15
Arrangör: Kalmar SK-friidrott
Plats: Fredriksskans
Väder: Soligt varmt, lätt duggregn en stund
Tävlingsledare: Elisabeth Gardmar-Karlsson, Bo Björkholm
Justeringar: gjorda med rött
M 100m försök född vind: -1,4
1 Niklas Larsson 85 FI Hässelby SK 11,27
2 David Kallebäck 89 Varbergs GIF 11,34
3 Henrik Encke 84 FI Hässelby SK 11,47
4 Anders Jonsson 82 Alvesta FI 11,65
5 Simon Assarsson 91 IK Sisu 11,82
6 Marcus Nilsson 91 Högby IF 12,17
7 Alexander Bengtsson 88 IK Hinden 12,36
M 100m final vind: 0,0
1 David Kallebäck 89 Varbergs GIF 10,99
2 Niklas Larsson 85 FI Hässelby SK 11,02
3 Henrik Encke 84 FI Hässelby SK 11,37
4 Anders Jonsson 82 Alvesta FI 11,66
5 Marcus Nilsson 91 Högby IF 12,00
6 Alexander Bengtsson 88 IK Hinden 12,34
Simon Assarsson 91 IK Sisu DNS
M 400m A-final
1 Niklas Larsson 85 FI Hässelby SK 48,42
2 Johan Svensson 89 Spårvägens FK 49,89
3 Jonas Hultgren 85 IFK Växjö 52,26
4 Daniel Svensson 91 FI Kalmarsund 55,33
5 Anders Bäck 74 KA 2 IF 55,85
M 400m B-final
1 Hannes Carlsson 93 FI Kalmarsund 53,75
2 Markus Andersson 85 Högby IF 60,11
3 Dan Rundqvist 67 Lessebo OK 76,43
400m häck (utom tävlan)
Adam Björling 90 FI Kalmarsund 57,05
M 400m samlad lista
1 Niklas Larsson 85 FI Hässelby SK 48,42
2 Johan Svensson 89 Spårvägens FK 49,89
3 Jonas Hultgren 85 IFK Växjö 52,26
4 Hannes Carlsson 93 FI Kalmarsund 53,75
5 Daniel Svensson 91 FI Kalmarsund 55,33
6 Anders Bäck 74 KA 2 IF 55,85
7 Markus Andersson 85 Högby IF 60,11
8 Dan Rundqvist 67 Lessebo OK 76,43
M 110m Häck 106,7 cm final vind: 1,9
1 Henrik Encke 84 FI Hässelby SK 14,87
M Längdhopp vind
1 Hannes Carlsson 93 FI Kalmarsund 6,12 0,0
M Höjdhopp
1 David Kallebäck 89 Varbergs GIF 1,98
2 Christoffer Holmström 88 FI Kalmarsund 1,86
3 Yuan-Zhong Wu 91 IK Sisu 1,81
M Kula 7,26 kg
1 Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund 13,99
2 Peter Fritz 74 IK Sisu 12,62
3 Göran Almén 60 Högby IF 8,69
M Diskus 2,0 kg
1 Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund 42,62
M Spjut 800 g
1 Elias Eriksson 82 FI Kalmarsund 61,62
2 Olof Hjertman 88 IFK Växjö 49,83
3 David Kallebäck 89 Varbergs GIF 43,41
P17 110m Häck 91,4 cm final vind: 1,9
1 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 14,99
2 Hampus Widlund 93 IFK Växjö 15,24
3 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 16,59
P17 Tresteg vind
1 Hampus Widlund 93 IFK Växjö 12,22 0,9
2 Rasmus Jeppsson 93 FK Athlet 11,71 0,2
P17 Stavhopp
1 Arvid Lindahl 92 KA 2 IF 4,02
2 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 4,02
3 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 3,54
4 Tom Tuvhag 93 IFK Växjö 3,30
5 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 3,30
6 Emil Quick 95 Kalmar SK 2,46
P17 Diskus 1,5 kg
1 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 38,63
2 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 37,85
3 Sam Johansson 93 KA 2 IF 21,78
P17 Spjut 700 g
1 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 45,94
2 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 41,66
3 Oskar Eriksson 93 Stensjöns IF 39,32
4 Sam Johansson 93 KA 2 IF 37,87
P15 100m fö vind: -1,1
1 Olle Willsund 94 Högby IF 12,35
2 Robert Nilsson 94 Oskarshamns SK 12,50
3 Viktor Brandt 94 IFK Växjö 12,55
4 Alfred Karonen 94 IK Hinden 13,17
5 Pontus Olsson 94 IK Hinden 13,21
6 Josef Wiktorsson 95 Trångvikens IF 13,23
7 Emil Quick 95 Kalmar SK 14,06
P15 100m final vind: -0,5
1 Olle Willsund 94 Högby IF 12,31
2 Robert Nilsson 94 Oskarshamns SK 12,67
3 Alfred Karonen 94 IK Hinden 13,08
4 Josef Wiktorsson 95 Trångvikens IF 13,09
5 Pontus Olsson 94 IK Hinden 13,39
6 Emil Quick 95 Kalmar SK 14,31
Viktor Brandt 94 IFK Växjö DNS
P15 800m final
1 Pontus Olsson 94 IK Hinden 2:20,94
2 Zef Kolaj 94 Högby IF 2:22,97
3 Connor Linsenbolz 94 IK Hinden 2:27,87
P15 100m Häck 84 cm final vind: 0,0
1 Filip Danielsson 95 IFK Växjö 16,91
P15 Tresteg vind
1 Olle Willsund 94 Högby IF 11,84 1,0
2 Daniel E Larsson 95 FK Athlet 10,63 0,8
P15 Höjdhopp
1 Mattias de Graaf 94 FI Kalmarsund 1,77
2 Olle Willsund 94 Högby IF 1,74
3 Filip Danielsson 95 IFK Växjö 1,71
4 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 1,68
5 Viktor Brandt 94 IFK Växjö 1,60
6 Zef Kolaj 94 Högby IF 1,51
P15 Kula 4,0 kg
1 Robert Nilsson 94 Oskarshamns SK 15,94
2 Mattias de Graaf 94 FI Kalmarsund 12,56
3 Viktor Brandt 94 IFK Växjö 10,58
P15 Diskus 1,0 kg
1 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 37,68
2 Adam Strand 95 Kalmar SK 26,54
P15 Spjut 600 g
1 Zef Kolaj 94 Högby IF 39,11
2 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 36,33
3 Samuel Lundh 95 KA 2 IF 33,30
4 Adam Strand 95 Kalmar SK 31,63
5 Daniel E Larsson 95 FK Athlet 31,27
6 Jacob Danielsson 95 IFK Växjö 26,82
P13 80m fö vind: 0,0
1 Rasmus Allansson 96 IK Hinden 10,24
2 Joakim Stenström 96 IK Hinden 10,51
3 Sebastian Gyllensten 96 IFK Växjö 11,43
4 Olof Östenberg 97 Södra Vi IF 11,76
5 Adam Kjellnäs 96 Kalmar SK 11,92
6 Marcus Malmquist 96 Kalmar SK 12,19
P13 80m final vind: -0,5
1 Rasmus Allansson 96 IK Hinden 10,38
2 Joakim Stenström 96 IK Hinden 10,57
3 Sebastian Gyllensten 96 IFK Växjö 11,66
4 Olof Östenberg 97 Södra Vi IF 11,88
5 Adam Kjellnäs 96 Kalmar SK 12,12
6 Marcus Malmquist 96 Kalmar SK 12,21
P13 600m final
1 Joakim Stenström 96 IK Hinden 1:41,74
2 Sebastian Gyllensten 96 IFK Växjö 1:47,68
3 Olof Östenberg 97 Södra Vi IF 1:51,54
Marcus Malmquist 96 Kalmar SK DNF
P13 Längdhopp vind
1 Joakim Stenström 96 IK Hinden 5,28 0,0
2 Sebastian Gyllensten 96 IFK Växjö 4,62 0,0
3 Olof Östenberg 97 Södra Vi IF 4,54 0,3
4 Marcus Malmquist 96 Kalmar SK 4,45 0,8
5 Linus Wiik 96 Kalmar SK 4,28 0,1
P13 Kula 3,0 kg
1 Joakim Stenström 96 IK Hinden 10,35
2 Olof Östenberg 97 Södra Vi IF 9,86
3 Marcus Malmquist 96 Kalmar SK 7,70
4 Sebastian Gyllensten 96 IFK Växjö 7,56
5 Linus Wiik 96 Kalmar SK 7,39
6 Adam Kjellnäs 96 Kalmar SK 5,81
P13 4-kampen
1 Joakim Stenström 96 IK Hinden 4
2 Sebastian Gyllensten 96 IFK Växjö 9
3 Olof Östenberg 97 Södra Vi IF 11
P11 60m heat 1 vind: 1,4
1 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF-04 9,04
2 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 9,53
3 Adam Lindbom 99 KA 2 IF 9,73
4 Philip Allansson 99 IK Hinden 9,92
5 Ossian Henrysson 99 Kalmar SK 10,28
P11 60m heat 2 vind: 0,2
1 Victor Sundström 98 FIK Färjestaden 9,36
2 Örn Östenberg 98 IFK Växjö 9,44
3 Linus Ämtvall 98 FIK Färjestaden 9,47
4 Johan Sjölander 99 Täby IS 9,53
5 Sackarias Wohlin 98 Stensjöns IF 10,49
P11 60m A-final vind: -1,8
1 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF-04 9,27
2 Victor Sundström 98 FIK Färjestaden 9,56
3 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 9,64
4 Linus Ämtvall 98 FIK Färjestaden 9,65
5 Örn Östenberg 98 IFK Växjö 9,67
6 Johan Sjölander 99 Täby IS 9,92
7 Adam Lindbom 99 KA 2 IF 10,27
8 Philip Allansson 99 IK Hinden 10,98
P11 60m B-final vind: -1,9
1 Ossian Henrysson 99 Kalmar SK 10,80
2 Sackarias Wohlin 98 Stensjöns IF 10,93
P11 600m
1 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF-04 1:57,96
2 Adam Lindbom 99 KA 2 IF 1:59,35
3 Örn Östenberg 98 IFK Växjö 2:00,80
4 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 2:02,29
5 Sackarias Wohlin 98 Stensjöns IF 2:07,89
6 Victor Sundström 98 FIK Färjestaden 2:08,65
7 Linus Ämtvall 98 FIK Färjestaden 2:09,07
8 Ossian Henrysson 99 Kalmar SK 2:09,52
P11 Längdhopp vind
1 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF-04 4,42 -0,1
2 Örn Östenberg 98 IFK Växjö 3,97 0,0
3 Linus Ämtvall 98 FIK Färjestaden 3,90 -0,8
4 Johan Sjölander 99 Täby IS 3,76 0,4
5 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 3,70 0,0
6 Victor Sundström 98 FIK Färjestaden 3,65 -0,7
7 Adam Lindbom 99 KA 2 IF 3,50 -0,4
8 Sackarias Wohlin 98 Stensjöns IF 3,43 -0,3
9 Ossian Henrysson 99 Kalmar SK 3,22 -0,5
10 Philip Allansson 99 IK Hinden 3,16 -1,5
P11 Kula 2,0 kg
1 Örn Östenberg 98 IFK Växjö 9,74
2 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF-04 8,63
3 Linus Ämtvall 98 FIK Färjestaden 8,37
4 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 6,99
5 Sackarias Wohlin 98 Stensjöns IF 6,58
6 Adam Lindbom 99 KA 2 IF 6,42
7 Ossian Henrysson 99 Kalmar SK 6,34
8 Petter Norss 99 Södertälje IF 5,75
P11 4-kampen
1 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF-04 5
2 Örn Östenberg 98 IFK Växjö 10
3 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 14
4 Linus Ämtvall 98 FIK Färjestaden 15
5 Adam Lindbom 99 KA 2 IF 18
6 Sackarias Wohlin 98 Stensjöns IF 23
7 Ossian Henrysson 99 Kalmar SK 27
P9 Längdhopp vind
1 Erik Östenberg 00 Södra Vi IF 2,31 0,0
P9 Kula 2,0 kg
1 Casper Borgström 00 FK Athlet 6.20
2 Erik Östenberg 00 Södra Vi IF 5.52
K 100m fö vind: -1,3
1 Emma Fredriksson 91 Täby IS 12,67
2 Tove Karlsson 91 FI Kalmarsund 12,91
3 Rebecca Arnesson 92 Skruvs IF 13,05
4 Marica Merkel Johansson 91 KA 2 IF 13,06
5 Malin Johansson 90 IK Sisu 13,10
6 Klara Åkesson 93 FI Kalmarsund 14,94
K 100m final vind: 0,0
1 Emma Fredriksson 91 Täby IS 12,52
Jasmine Andersson 88 FI Kalmarsund 12,69 (u. tävl)
2 Tove Karlsson 91 FI Kalmarsund 12,89
3 Marica Merkel Johansson 91 KA 2 IF 12,97
4 Rebecca Arnesson 92 Skruvs IF 13,04
5 Malin Johansson 90 IK Sisu 13,07
6 Klara Åkesson 93 FI Kalmarsund 15,04
K 400m final
1 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamns SK 59,43
2 Nicole Uddén 93 IK Sisu 60,58
3 Rebecca Arnesson 92 Skruvs IF 61,18
4 Nathalie Petersson 91 FI Kalmarsund 61,43
Hanna Östenberg 95 Södra Vi IF DNF
K Längdhopp vind
1 Frida Linde 90 Täby IS 5,54 0,0
2 Jasmine Andersson 88 FI Kalmarsund 5,44 0,0
3 Tove Karlsson 91 FI Kalmarsund 4,95 0,0
4 Hanna Östenberg 95 Södra Vi IF 3,98 0,0
K Höjdhopp
1 Josefin Svensson 89 IFK Växjö 1,56
K Stavhopp
1 Hanna-Mia Person 78 IFK Växjö 3,90
2 Lisa Wälitalo 82 KA 2 IF 3,78
3 Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund 3,66
4 Kathrine Karlström 91 Högby IF 3,06
5 Elin Iwarsson 91 FI Kalmarsund 2,94
K Kula 4,0 kg
1 Frida Linde 90 Täby IS 12,18
2 Moa Eskilsson 94 Villstad GIF 10,91
3 Jonna Nilsson 94 UF Contact 10,16
K Diskus 1,0 kg
1 Matilda Berglund 92 IFK Växjö 36,80
2 Ellinor Tuvhag 91 IFK Växjö 29,53
K Spjut 600 g
1 Josefin Svensson 89 IFK Växjö 34,11
2 Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund 33,57
3 Kathrine Karlström 91 Högby IF 32,64
4 Ellen Karlsson 91 FI Kalmarsund 24,29
F17 Tresteg vind
1 Elina Rapp 93 IK Sisu 11,10 0,4
2 Mathilda Olsson 92 FK Athlet 10,46 0,0
F17 Stavhopp
1 Emma Eneros 93 FI Kalmarsund 2,68
2 Josefine Jonsson 94 IK Hinden 2,56
F17 Diskus 1,0 kg
1 Matilda Berglund 92 IFK Växjö 38,50
2 Moa Eskilsson 94 Villstad GIF 32,52
F17 Spjut 600 g
1 Elina Rapp 93 IK Sisu 38,68
2 Nicole Uddén 93 IK Sisu 35,45
3 Tova Österberg 94 FI Kalmarsund 34,14
F15 100m heat 1 vind: -1,3
1 Fanny Lindström 94 FK Athlet 13,40
2 Vera Persson Holm 94 FK Athlet 14,01
3 Jonna Nilsson 94 UF Contact 14,21
4 Emma Lembke 94 IK Hinden 15,06
F15 100m heat 2 vind: -0,9
1 Malin Wickström 95 Kalmar SK 13,90
2 Freja Avebäck 95 Hammarby Friidrott 13,99
3 Emma Johansson 95 Södra Vi IF 14,24
F15 100m A-final vind: -2,1
1 Fanny Lindström 94 FK Athlet 13,59
2 Malin Wickström 95 Kalmar SK 13,81
3 Vera Persson Holm 94 FK Athlet 14,13
4 Jonna Nilsson 94 UF Contact 14,19
5 Emma Johansson 95 Södra Vi IF 14,46
6 Emma Lembke 94 IK Hinden 15,17
Freja Avebäck 95 Hammarby Friidrott DNS
F15 800m
1 Alice Petersson 95 Kalmar SK 2:33,12
2 Ellen Willsund 94 FI Kalmarsund 2:36,74
F15 80m Häck 76,2 cm final vind: 1,6
1 Elin Lindeblad 95 Högby IF 12.17
2 Tova Österberg 94 FI Kalmarsund 12.50
3 Emma Johansson 95 Södra Vi IF 15.71
Malin Samuelsson 95 IFK Växjö DNF
Ellen Runesson 94 UF Contact DNF
F15 Tresteg vind
1 Alice Petersson 95 Kalmar SK 10,73 0,4
2 Emma Norss 94 Hammarby Friidrott 10,58 0,6
3 Malin Samuelsson 95 IFK Växjö 10,43 0,0
4 Fanny Lindström 94 FK Athlet 10,08 1,2
5 Linn Forevärn 96 Rånäs 4H 9,70 0,0
6 Elsa Gustavsson 95 Kalmar SK 9,13 0,0
7 Emma Lembke 94 IK Hinden 8,87 0,0   8,71
8 Emma Petersson 95 Kalmar SK 8,87 0,8   8,62
F15 Höjdhopp
1 Fanny Lindström 94 FK Athlet 1,49
2 Elin Lindeblad 95 Högby IF 1,49
3 Vera Persson Holm 94 FK Athlet 1,45
3 Emma Petersson 95 Kalmar SK 1,45
5 Ellen Bergvall 95 Västerviks IF 1,26
F15 Kula 3,0 kg
1 Jonna Nilsson 94 UF Contact 11,66
2 Tova Österberg 94 FI Kalmarsund 10,74
3 Thea Lundgren 94 IK Hinden 10,03
4 Freja Avebäck 95 Hammarby Friidrott 9,03
5 Ellinor Kronsell 95 Södra Vi IF 8,47
6 Fanny Andler 95 Habo FIF-04 8,31
7 Elsa Gustavsson 95 Kalmar SK 8,22
8 Celine Uddén 95 IK Sisu 8,17
F15 Diskus 0,6 kg
1 Thea Lundgren 94 IK Hinden 38,30
2 Fanny Andler 95 Habo FIF-04 28,70
3 Jonna Nilsson 94 UF Contact 28,22
4 Agnes Jansson 96 Upsala IF 28,13
5 Ellinor Kronsell 95 Södra Vi IF 26,03
6 Sara Lundkvist 95 IFK Växjö 22,27
F15 Spjut 400 g
1 Celine Uddén 95 IK Sisu 32,10
2 Ellen Runesson 94 UF Contact 30,26
3 Natalie Hirsh 94 Habo FIF-04 28,83
4 Fanny Andler 95 Habo FIF-04 27,24
5 Agnes Jansson 96 Upsala IF 22,92
6 Sara Lundkvist 95 IFK Växjö 20,73
7 Malin Samuelsson 95 IFK Växjö 18,18
F13 80m heat 1 vind: -0,1
1 Hanna Agrell-Gustafsson 97 UF Contact 11,24
2 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 11,97
3 Sofia Andersson 96 IFK Växjö 12,14
4 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 12,41
5 Lina Samuelsson 97 IFK Växjö 12,51
6 Louise Isaksson 97 Södra Vi IF 13,08
7 Lovisa Gustafsson 97 Kalmar SK 13,19
8 Johanna Söderbäck 97 FIK Färjestaden 13,40
F13 80m heat 2 vind: -0,1
1 Linn Forevärn 96 Rånäs 4H 11,15
2 Elin Gustavsson 96 FIK Färjestaden 11,67
3 Emily Garney 96 Kalmar SK 11,67
4 Signe Karlsson 96 Kalmar SK 11,72
5 Amanda Carlsson 96 Linköpings GIF 12,04
6 Josefine Axelsson 97 IK Hinden 12,20
7 Linnea Waldemarsson 96 Södra Vi IF 12,45
8 Stina Norss 96 Södertälje IF 14,06
F13 80m A-final vind: 0,0
1 Linn Forevärn 96 Rånäs 4H 11,11
2 Hanna Agrell-Gustafsson 97 UF Contact 11,29
3 Emily Garney 96 Kalmar SK 11,76
4 Signe Karlsson 96 Kalmar SK 11,76
5 Elin Gustavsson 96 FIK Färjestaden 11,80
6 Amanda Carlsson 96 Linköpings GIF 12,12
7 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 12,16
8 Sofia Andersson 96 IFK Växjö 12,35
F13 80m B-final vind: -1,2
1 Josefine Axelsson 97 IK Hinden 12,14
2 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 12,45
3 Lina Samuelsson 97 IFK Växjö 12,46
4 Linnea Waldemarsson 96 Södra Vi IF 12,72
5 Lovisa Gustafsson 97 Kalmar SK 13,31
6 Louise Isaksson 97 Södra Vi IF 13,52
7 Johanna Söderbäck 97 FIK Färjestaden 13,76
Stina Norss 96 Södertälje IF DNS
F13 600m heat 1
1 Sofia Andersson 96 IFK Växjö 1:55,39
2 Agnes Jansson 96 Upsala IF 1:56,23
3 Hanna Agrell-Gustafsson 97 UF Contact 1:58,79
4 Lina Samuelsson 97 IFK Växjö 2:01,01
5 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 2:13,26
6 Louise Isaksson 97 Södra Vi IF 2:18,12
F13 600m heat 2
1 Linn Bengtsson 97 IFK Växjö 1:47,08
2 Linnea Waldemarsson 96 Södra Vi IF 2:01,31
3 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 2:01,68
4 Isabella Axelsson 96 IK Hinden 2:02,99
5 Amanda Carlsson 96 Linköpings GIF 2:05,84
F13 600m samlad lista
1 Linn Bengtsson 97 IFK Växjö 1:47,08
2 Sofia Andersson 96 IFK Växjö 1:55,39
3 Agnes Jansson 96 Upsala IF 1:56,23
4 Hanna Agrell-Gustafsson 97 UF Contact 1:58,79
5 Lina Samuelsson 97 IFK Växjö 2:01,01
6 Linnea Waldemarsson 96 Södra Vi IF 2:01,31
7 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 2:01,68
8 Isabella Axelsson 96 IK Hinden 2:02,99
9 Amanda Carlsson 96 Linköpings GIF 2:05,84
10 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 2:13,26
11 Louise Isaksson 97 Södra Vi IF 2:18,12
F13 Längdhopp vind
1 Linn Forevärn 96 Rånäs 4H 4,83 0,0
2 Hanna Agrell-Gustafsson 97 UF Contact 4,47 -0,9
3 Amanda Carlsson 96 Linköpings GIF 4,40 0,0
4 Emily Garney 96 Kalmar SK 4,37 -0,8
5 Linn Bengtsson 97 IFK Växjö 4,35 0,0
6 Signe Karlsson 96 Kalmar SK 4,24 0,0
7 Jonna Lindeen 96 Kalmar SK 4,13 -0,3
8 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 4,03 0,0
9 Lina Samuelsson 97 IFK Växjö 4,02 -1,1  3,98
10 Sofia Andersson 96 IFK Växjö 4,02 -1,4  3,95
11 Saga Johansson 96 IK Hinden 3,99 0,0
12 Josefine Axelsson 97 IK Hinden 3,98 0,0
13 Elin Gustavsson 96 FIK Färjestaden 3,97 -0,7
14 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 3,90 -1,2
15 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 3,90 -0,5
16 Linnea Waldemarsson 96 Södra Vi IF 3,83 -1,3
17 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 3,79 -0,1
18 Louise Isaksson 97 Södra Vi IF 3,76 -0,8
19 Emily Fagerstrand 97 IK Hinden 3,43 0,0
20 Johanna Söderbäck 97 FIK Färjestaden 3,34 0,0
F13 Kula 2,0 kg
1 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 10,20
2 Hanna Agrell-Gustafsson 97 UF Contact 10,03
3 Agnes Jansson 96 Upsala IF 9,14
4 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 8,86
5 Lina Samuelsson 97 IFK Växjö 8,26
6 Saga Johansson 96 IK Hinden 8,03
7 Johanna Söderbäck 97 FIK Färjestaden 7,90
8 Linnea Waldemarsson 96 Södra Vi IF 7,67
9 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 7,60
10 Sofia Andersson 96 IFK Växjö 7,41
11 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 6,99
12 Louise Isaksson 97 Södra Vi IF 6,50
13 Lovisa Gustafsson 97 Kalmar SK 6,38
14 Emily Fagerstrand 97 IK Hinden 6,15
F13 4-kampen
1 Hanna Agrell-Gustafsson 97 UF Contact 5
2 Sofia Andersson 96 IFK Växjö 13
3 Lina Samuelsson 97 IFK Växjö 14
4 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 14
5 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 18
6 Linnea Waldemarsson 96 Södra Vi IF 20
7 Louise Isaksson 97 Södra Vi IF 28
F11 60m heat 1 vind: 0,0
1 Elin Vertecis 98 Högby IF 8,96
2 Linnea Lindbom 98 KA 2 IF 9,03
3 Ida Zäll 98 Kalmar SK 9,25
4 Sanna Bergman 98 FIK Färjestaden 9,35
5 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 9,35
6 Lina Mickelat 98 KA 2 IF 9,61
7 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 9,62
8 Annie Henrysson 99 Kalmar SK 10,45
F11 60m heat 2 vind: 0,5
1 Rebecka Svedberg 98 Linköpings GIF 9,06
2 Johanna Johansson 99 Täby IS 9,51
3 Hanna Lenhov 98 Åkersberga SK 9,56
4 Wilma Pernius 98 Oskarshamns SK 9,57
5 Nora Jansson 98 Upsala IF 9,71
6 Evelina Eklund 99 IK Hinden 10,21
7 Emma Carlsson 99 FIK Färjestaden 10,70
8 Agnes Karonen 99 IK Hinden 11,46
F11 60m A-final vind: 0,0
1 Elin Vertecis 98 Högby IF 8,96
2 Linnea Lindbom 98 KA 2 IF 9,05
3 Rebecka Svedberg 98 Linköpings GIF 9,19
4 Ida Zäll 98 Kalmar SK 9,33
5 Sanna Bergman 98 FIK Färjestaden 9,53
6 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 9,55
7 Johanna Johansson 99 Täby IS 9,65
8 Hanna Lenhov 98 Åkersberga SK 9,83
F11 60m B-final vind: 0,0
1 Lina Mickelat 98 KA 2 IF 9,67
2 Wilma Pernius 98 Oskarshamns SK 9,76
3 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 9,81
4 Nora Jansson 98 Upsala IF 9,97
5 Evelina Eklund 99 IK Hinden 10,32
6 Emma Carlsson 99 FIK Färjestaden 10,71
7 Annie Henrysson 99 Kalmar SK 10,84
8 Agnes Karonen 99 IK Hinden 11,58
F11 600m heat 1
1 Elin Vertecis 98 Högby IF 1:59,48
2 Rebecka Svedberg 98 Linköpings GIF 2:00,02
3 Linnea Lindbom 98 KA 2 IF 2:00,72
4 Nora Jansson 98 Upsala IF 2:11,22
5 Annie Henrysson 99 Kalmar SK 2:16,72
6 Johanna Johansson 99 Täby IS 2:17,73
F11 600m heat 2
1 Lina Mickelat 98 KA 2 IF 2:02,88
2 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 2:05,59
3 Ida Zäll 98 Kalmar SK 2:08,11
4 Wilma Pernius 98 Oskarshamns SK 2:19,82
5 Agnes Karonen 99 IK Hinden 2:38,51
F11 600m samlad lista
1 Elin Vertecis 98 Högby IF 1:59,48
2 Rebecka Svedberg 98 Linköpings GIF 2:00,02
3 Linnea Lindbom 98 KA 2 IF 2:00,72
4 Lina Mickelat 98 KA 2 IF 2:02,88
5 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 2:05,59
6 Ida Zäll 98 Kalmar SK 2:08,11
7 Nora Jansson 98 Upsala IF 2:11,22
8 Annie Henrysson 99 Kalmar SK 2:16,72
9 Johanna Johansson 99 Täby IS 2:17,73
10 Wilma Pernius 98 Oskarshamns SK 2:19,82
11 Agnes Karonen 99 IK Hinden 2:38,51
F11 Längdhopp vind
1 Elin Vertecis 98 Högby IF 4,42 -1,0
2 Linnea Lindbom 98 KA 2 IF 4,33 0,0
3 Rebecka Svedberg 98 Linköpings GIF 4,20 0,0
4 Hanna Lenhov 98 Åkersberga SK 3,98 -0,2
5 Lina Mickelat 98 KA 2 IF 3,88 -1,1
6 Ida Zäll 98 Kalmar SK 3,86 -1,0
7 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 3,77 -1,1
8 Sanna Bergman 98 FIK Färjestaden 3,74 0,0
9 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 3,65 0,0
10 Vilma Lindeen 98 Kalmar SK 3,60 0,0
11 Nora Jansson 98 Upsala IF 3,59 0,0
12 Johanna Johansson 99 Täby IS 3,57 0,0
13 Wilma Pernius 98 Oskarshamns SK 3,52 0,0
14 Annie Henrysson 99 Kalmar SK 2,96 -0,8
F11 Kula 2,0 kg
1 Lina Mickelat 98 KA 2 IF 8,70
2 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 8,48
3 Nora Jansson 98 Upsala IF 8,16
4 Vilma Lindeen 98 Kalmar SK 6,92
5 Elin Vertecis 98 Högby IF 6,56
6 Wilma Pernius 98 Oskarshamns SK 6,54
7 Ida Zäll 98 Kalmar SK 6,42
8 Linnea Lindbom 98 KA 2 IF 6,20
9 Agnes Karonen 99 IK Hinden 6,00
10 Evelina Eklund 99 IK Hinden 5,58
11 Johanna Johansson 99 Täby IS 5,27
12 Denise Johansson 99 KA 2 IF 5,23
13 Annie Henrysson 99 Kalmar SK 5,16
14 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 4,85
F11 F11 4-kampen
1 Elin Vertecis 98 Högby IF 6
2 Linnea Lindbom 98 KA 2 IF 12
3 Lina Mickelat 98 KA 2 IF 12
4 Ida Zäll 98 Kalmar SK 17
5 Nora Jansson 98 Upsala IF 22
6 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 23
7 Johanna Johansson 99 Täby IS 26
8 Wilma Pernius 98 Oskarshamns SK 27
9 Annie Henrysson 99 Kalmar SK 33
F9 60m fö vind: 0,9
1 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 9,56
2 Olivia Karlsson 00 Kalmar SK 9,95
3 Emma Johansson Olsson 01 Täby IS 10,95
F9 60m final vind: -1,6
1 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 9,73
2 Olivia Karlsson 00 Kalmar SK 10,55
3 Emma Johansson Olsson 01 Täby IS 11,60
F9 600m final
1 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 2:08,80
2 Emma Johansson Olsson 01 Täby IS 2:31,00
3 Olga Östenberg 01 IFK Växjö 2:38,27
4 Olivia Karlsson 00 Kalmar SK 2:44,96
F9 Längdhopp vind:
1 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 3,95 0,0
2 Olivia Karlsson 00 Kalmar SK 3,58 -0,1
3 Emma Johansson Olsson 01 Täby IS 2,88 0,5
4 Sara Johansson 00 FIK Färjestaden 2,83 0,0
5 Olga Östenberg 01 IFK Växjö 2,70 0,0
F9 Kula 2,0 kg
1 Sara Johansson 00 FIK Färjestaden 5.39
2 Olivia Karlsson 00 Kalmar SK 4.66
3 Emma Johansson Olsson 01 Täby IS 4.46
4 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 4.43
F9 4-kampen
1 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 6
2 Olivia Karlsson 00 Kalmar SK 8
3 Emma Johansson Olsson 01 Täby IS 10