Resultat
  Kalmarspelen-Ingvar Thomssons minne 2009-09-26
Plats: Fredriksskans IP, Diskus o Slägga på Lindö
Arrangör: Kalmar SK-friidrott, rättad med rött
Tävl.ledare:  Tomas Lindén 0480-475006
Målkamera: Bo Björkholm/Jimmy Knutsson
Väder: Molnigt, uppehåll byiga vindar 
Stipendiater från Ingvars minnesfond
Micael Fagö FI Kalmarsund 5 000 kr
Alice Petersson Kalmar SK 500 kr
Emil Quick Kalmar SK 500 kr
Johannes Gustafsson Kalmar SK 500 kr
Marcus Juhlin Kalmar SK 500 kr
Bästa prestation pojke, flicka      
Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK P15 Kula
Linn Bengtsson-97 IFK Växjö F13 600m
         
M 100m vind +1,8    
1 Michael Gakis Lindenstrand-90 FIF Gnistan 11,66  
2 Christoffer van Woensel-90 FIF Gnistan 11,67  
3 Simon Tofft-93 FIF Gnistan 11,80  
4 Elis Weslien-80 FI Kalmarsund 11,94
5 Alexander Bengtsson-88 IK Hinden 12,07
6 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 12,33
M 200m Final    
A-final vind +3,5
1 Adam Björling-90 FI Kalmarsund 22,57
2 Christoffer van Woensel-90 FIF Gnistan 23,45
3 Oliver Johnsson-92 IF Udd 23,64  
4 Simon Tofft-93 FIF Gnistan 24,17  
B-final vind +3,8
1 Michael Gakis Lindenstrand-90 FIF Gnistan 23,42
2 Elis Weslien-80 FI Kalmarsund 24,39
3 Rasmus Allansson-96 IK Hinden 25,28
M 200m Samlad lista
1 Adam Björling-90 FI Kalmarsund 22,57
2 Michael Gakis Lindenstrand-90 FIF Gnistan 23,42
3 Christoffer van Woensel-90 FIF Gnistan 23,45
4 Oliver Johnsson-92 IF Udd 23,64
5 Simon Tofft-93 FIF Gnistan 24,17
6 Elis Weslien-80 FI Kalmarsund 24,39
7 Rasmus Allansson-96 IK Hinden 25,28
M 400m extra lopp
1 Zackarias Wolhin-98 Stensjön IF 74,93
M 800m      
1 Omar El Hassanoni-81 Oskarshamns SK 2,03,26  
2 Daniel Malmqvist-88 IF Udd 2,03,53
3 Adam Björling-90 FI Kalmarsund 2,06,54
4 Daniel Svensson-91 FI Kalmarsund 2,07,28
5 Anders Bäck-74 KA 2 IF 2,09,12
6 Markus Andersson-85 Högby IF 2,12,44
7 Martin Westling-94 Oskarshamns SK 2,24,83
M Längd     vind
1 Adam Björling-90 FI Kalmarsund 6,65 3,2 6,61  +1,5
2 Joakim Wirén-93 FIF Gnistan 5,33 1,0
M Höjd
1 Anders Nihlstedt-89 FI Kalmarsund 189
2 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 175
3 Joakim Wirén-93 FIF Gnistan 175
4 Sam Johansson-93 KA 2 IF 155
M Stav
1 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 3,80
2 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 3,75
M Kula 7,26 kg      
1 Martin Jönsson-90 FI Kalmarsund 11,93
2 Adam Petersson-85 Alvesta FI 11,81  
3 Tobias Juhlin-92 FI Kalmarsund 9,83  
4 Alexander Bengtsson-88 IK Hinden 8,57  
M Slägga 7,26 kg      
1 Martin Jönsson-90 FI Kalmarsund 42,67  
2 Adam Petersson-85 Alvesta FI 41,35  
3 Mikael Johansson-78 Oskarshamns SK 19,39
M Diskus 2,0 kg      
1 Adam Petersson-85 Alvesta FI 38,65  
M Spjut 800 g      
1 Olof Hansson-86 KA 2 IF 65,40
2 Erik Smiding-85 KA 2 IF 63,66  
3 Elias Eriksson-82 FI Kalmarsund 56,08  
4 Sam Johansson-93 KA 2 IF 35,25  
5 Elis Weslien-80 FI Kalmarsund 33,59  
P15 100 m Fö     
heat1 vind +2,5
1 Viktor Elvung-Nilsson-94 FIF Gnistan 11,62
2 Jacob Shatohin-94 FGF Gotland 11,69
3 Johannes Gustafsson-95 Kalmar SK 12,33  
4 Pontus Olsson-94 IK Hinden 12,64  
5 Victor Stål-94 IFK Växjö 14,16  
heat2 vind +3,1
1 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 12,22
2 Erik Palmgren-94 FI Kalmarsund 12,23
3 Alfred Karonen-94 IK Hinden 12,70
4 Kevin Nordenhög-95 Kalmar SK 12,73
P15 100 m Final  vind +1,3
1 Viktor Elvung-Nilsson-94 FIF Gnistan 11,64
2 Jacob Shatohin-94 FGF Gotland 11,73
3 Erik Palmgren-94 FI Kalmarsund 12,29
4 Johannes Gustafsson-95 Kalmar SK 12,30
5 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 12,64
6 Pontus Olsson-94 IK Hinden 12,81
7 Kevin Nordenhög-95 Kalmar SK 12,84
8 Alfred Karonen-94 IK Hinden 12,88
P15 300 m       
1 Jacob Shatohin-94 FGF Gotland 38,01  
2 Viktor Elvung-Nilsson-94 FIF Gnistan 38,95  
3 Joakim Stenström-96 IK Hinden 40,88  
4 Pontus Olsson-94 IK Hinden 41,06  
5 Kevin Nordenhög-95 Kalmar SK 42,40
P15 100 m Häck 84 cm vind +3,0    
1 Jacob Shatohin-94 FGF Gotland 14,42  
P15 Höjdhopp      
1 Mattias De Graaf-94 FI Kalmarsund 175
2 Filip Danielsson-95 IFK Växjö 172
3 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 172  
4 Olle Willsund-94 Högby IF 172  
5 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 172  
P15 Stavhopp      
1 Hugo Perhamn-96 IK Hinden 2,75  
2 Emil Quick-95 Kalmar SK 2,75  
P15 Kula 4,0 kg      
1 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 16,15  
2 Olle Willsund-94 Högby IF 13,62  
3 Marcus Juhlin-95 Kalmar SK 10,92
4 Mattias De Graaf-94 FI Kalmarsund 10,60
5 Johannes Gustafsson-95 Kalmar SK 9,19
6 Adam Strand-95 Kalmar SK 8,67
P15 Slägga 4,0 kg      
1 Marcus Juhlin-95 Kalmar SK 42,57
P15 Spjut 600 g      
1 Vidar Petersson-94 FI Kalmarsund 50,91  
2 Olle Willsund-94 Högby IF 39,14  
3 Micael Fagö-94 Fi Kalmarsund 38,17  
4 Zef Kolaj-94 Högby IF 37,94  
5 Kevin Nordenhög-95 Kalmar SK 37,77
6 Jesper Bolö-95 IFK Växjö 33,37
7 Jacob Danielsson-95 IFK Växjö 32,11
8 Adam Strand-95 Kalmar SK 31,88
9 Marcus Juhlin-95 Kalmar SK 28,27
10 Victor Stål-94 IFK Växjö 19,70
P13 600 m      
1 Jan Jakoubeck-97 IK Hinden 1,47,65  
2 Erik Petersson-96 Kalmar SK 2,22,56  
P13 60 m Häck 76,2 cm vind +2,4    
1 Joakim Stenström-96 IK Hinden 9,25  
2 Erik Petersson-96 Kalmar SK 12,97  
P13 Längdhopp zon     vind
1 Linus Wiik-96 Kalmar SK 4,77 -1,3
2 Erik Petersson-96 Kalmar SK 3,52 -1,5
P13 Kula 3,0 kg      
1 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 12,67  
2 Joakim Stenström-96 IK Hinden 12,08
3 Jan Jakoubeck-97 IK Hinden 9,44
4 Gustaf Moskog-97 IFK Växjö 8,76
5 Alfred Helgesson-96 Högby IF 6,59
P13 Slägga 3,0 kg
1 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 34,07
2 Linus Wiik-96 Kalmar SK 23,29
3 Alfred Helgesson-96 Högby IF 22,04
4 Gustaf Moskog-97 IFK Växjö 21,38
P13 Spjut 400 g      
1 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 47,48
2 Jan Jakoubeck-97 IK Hinden 37,78
3 Gustav Eichmüller-98 Åhus Friidrottsklubb 33,56
4 Albin Lundström-98 IK Hinden 22,63
5 Alfred Helgesson-96 Högby IF 21,49
6 Emil Karonen-96 IK Hinden 20,82
7 Adam Lindbom-99 KA 2 IF 20,47
P11 60 m fö      
  Heat 1 vind+2,4    
1 Gustav Eichmüller-98 Åhus Friidrottsklubb 9,14
2 Jani Hakala-98 Villstads GIF 9,55
3 Adam Lindbom-99 KA 2 IF 9,91
4 Philip Allansson-99 IK Hinden 9,98
5 Herman Nicklasson-98 IK Hinden 10,11
6 Felix Boye-98 Södra Vi IF 10,44
7 Jonas Sandgren-98 Åhus Friidrottsklubb 10,71
  Heat 2 vind +1,2    
1 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 9,15
2 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 9,33
3 Viktor Sundström-98 FIK Färjestaden 9,37
4 Pontus Karlsson-98 FIK Färjestaden 9,46
5 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 9,57
6 Erik Lindqvist-98 IK Hinden 9,61
7 Ossian Henrysson-99 Kalmar SK 10,81
P11 60 m Final vind +2,5    
1 Gustav Eichmüller-98 Åhus Friidrottsklubb 8,99  
2 Viktor Sundström-98 FIK Färjestaden 9,20  
3 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 9,27  
4 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 9,28  
5 Pontus Karlsson-98 FIK Färjestaden 9,31  
6 Jani Hakala-98 Villstads GIF 9,40  
7 Erik Lindqvist-98 IK Hinden 9,93  
8 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden DNS  
P11 600 m      
1 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 1,55,72  
2 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 1,56,77  
3 Gustav Eichmüller-98 Åhus Friidrottsklubb 1,57,79  
4 Jani Hakala-98 Villstads GIF 2,03,46  
5 Erik Lindqvist-98 IK Hinden 2,03,61  
6 Gustav Zetterlund-00 Glanshammars IF 2,04,20  
7 Pontus Karlsson-98 FIK Färjestaden 2,09,41  
8 Jakob Friberg-00 Skruvs IF 2,12,34  
9 Ossian Henrysson-99 Kalmar SK 2,13,13  
P11 Höjdhopp      
1 Albin Lundström-98 IK Hinden 120  
2 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 120  
3 Viktor Sundström-98 FIK Färjestaden 120  
4 Gustav Arvidsson-98 IK Hinden 115  
4 Ossian Henrysson-99 Kalmar SK 115  
P11 Längdhopp     vind
1 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 4,19 1,0
2 Gustav Eichmüller-98 Åhus Friidrottsklubb 4,17 1,1
3 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 4,08 1,9
4 Jani Hakala-98 Villstads GIF 4,04 2,0
5 Viktor Sundström-98 FIK Färjestaden 4,03 1,1
6 Herman Nicklasson-98 IK Hinden 3,83 1,6 3,74
7 Pontus Karlsson-98 FIK Färjestaden 3,83 2,7 3,50  +1,7
8 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 3,78 1,8
9 Philip Allansson-99 IK Hinden 3,43 1,9
10 Ossian Henrysson-99 Kalmar SK 3,39 2,1 3,28  +1,5
11 Jonas Sandgren-98 Åhus Friidrottsklubb 3,26 2,9 3,21  +0,7
12 Adam Lindbom-99 KA 2 IF 3,23 0,7
13 Felix Boye-98 Södra Vi IF 3,17 1,7
P11 Kula 2,0 kg      
1 Gustav Eichmüller-98 Åhus Friidrottsklubb 10,72  
2 Albin Lundström-98 IK Hinden 8,66  
3 Ossian Henrysson-99 Kalmar SK 6,38  
4 Felix Boye-98 Södra Vi IF 5,90  
P9 60 m vind +3,6    
1 Erik Eichmüller-00 Åhus Friidrottsklubb 9,51  
2 Jakob Friberg-00 Skruvs IF 9,58  
P9 Längdhopp zon     vind
1 Erik Eichmüller-00 Åhus Friidrottsklubb 3,70 -1,3
2 Jakob Friberg-00 Skruvs IF 3,51 -0,7
P9 Boll      
1 Erik Eichmüller-00 Åhus Friidrottsklubb 26,85  
K 100m vind +3,7    
1 Jasmine Andersson-88 FI Kalmarsund 12,46  
2 Tove Karlsson-91 FI Kalmarsund 12,68  
3 Nikki Berglund-94 FI Kalmarsund 12,69  
4 Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 12,77  
5 Klara Åkesson-93 FI Kalmarsund 14,05
6 Nina Johansson-92 Oskarshamns SK 14,20
K 200 m vind: +2,9    
1 Jasmine Andersson-88 FI Kalmarsund 25,69  
2 Tove Karlsson-91 FI Kalmarsund 26,06  
3 Alice Petersson-95 Kalmar SK 26,13  
4 Rebecca Eriksson-91 Södra Vi IF 27,84
5 Nina Johansson-92 Oskarshamns SK 30,07
K 400m x-tralopp
1 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 59,32
2 Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 61,90
3 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 65,83
K 800 m      
1 Klara Åkesson-93 Fi Kalmarsund 2:40,02
2 Hanna Fredriksson-94 IK Hinden 2:40,97
K Höjdhopp      
1 Rebecca Eriksson-91 Södra Vi IF 1,55
K Stavhopp      
1 Katherine Karlström-91 Högby IF 2,85  
2 Emma Eneros-93 FI Kalmarsund 2,65  
K Längdhopp     vind
1 Jasmine Andersson-88 FI Kalmarsund 5,60 1,9
2 Alice Petersson-95 Kalmar SK 5,20 0,0
3 Rebecca Eriksson-91 Södra Vi IF 4,79 2,9 4,07  +1,3
4 Emma Lembke-94 IK Hinden 4,12 0,3
5 Agnes Franzén-95 Kalmar SK 3,72 2,3 3,67  +1,5
Josefine Myrén-94 IF Udd Inget res.
K Kula 4,0 kg      
1 Caroline Jönsson-93 FI Kalmarsund 10,69  
2 Jonna Nilsson-94 UF Contact 9,40  
3 Nina Johansson-92 Oskarshamns SK 5,98  
K Slägga 4,0 kg      
1 Caroline Jönsson-93 FI Kalmarsund 22,54  
2 Ellen Karlsson-91 FI Kalmarsund 22,19  
3 Nathalie Petersson-91 FI Kalmarsund 17,57  
4 Tove Karlsson-91 FI Kalmarsund 15,62
5 Sofi Karlsson-91 FI Kalmarsund 14,36
K Diskus 1,0 kg      
1 Caroline Jönsson-93 FI Kalmarsund 32,46  
2 Fanny Eklund-91 IK Hinden 27,02  
K Spjut 600 g      
1 Katherine Karlström-91 Högby IF 28,91  
         
F15 100 m vind +3,1
1 Alicia Grenmyr-95 IK Hinden 13,15
2 Jonna Nilsson-94 UF Contact 13,71
3 Johanna Grünfeldt-94 FIF Gnistan 14,08
4 Sara Karlström-95 FIF Gnistan 14,31
5 Fanny Koivniemi-95 Oskarshamns SK 14,34
6 Emma Lembke-94 IK Hinden 14,86
F15 300 m      
1 Amanda Engström-95 FIK Färjestaden 52,96  
F15 80 m Häck 76,2 cm vind +2,8    
1 Nikki Berglund-94 FI Kalmarsund 11,95  
2 Alice Petersson-95 Kalmar SK 12,05  
4 Alicia Grenmyr-95 IK Hinden 14,55  
3 Emma Petersson-95 Kalmar SK DNF  
F15 Höjdhopp      
1 Fanny Holgersson-96 FIF Gnistan 1,56  
2 Sanna Andersson-95 FIK Färjestaden 1,51  
3 Ida Larsson-94 Oskarshamns SK 1,45  
4 Hanna Fredriksson-94 IK Hinden 1,45  
5 Jasmine Andersson-95 FIK Färjestaden 1,35  
F15 Stavhopp      
1 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 2,65  
2 Elin Gustafsson-96 FIK Färjestaden 2,25
F15 Kula 3,0 kg      
1 Nikki Berglund-94 FI Kalmarsund 12,13  
2 Tova Österberg-94 FI Kalmarsund 11,75  
3 Jonna Nilsson-94 UF Contact 11,06  
4 Elin Person-95 IF Udd 9,50  
5 Alice Petersson-95 Kalmar SK 6,89  
F15 Slägga 3,0 kg      
1 Maja Eklund-94 IK Hinden 38,13  
2 Elin Person-95 IF Udd 35,21  
3 Thea Lundgren-94 IK Hinden 27,16  
F15 Diskus 0,6 kg      
1 Jonna Nilsson-94 UF Contact 37,63  
2 Thea Lundgren-94 IK Hinden 37,43  
3 Sara Rosén Andersson-96 Ljungby FIK 32,61  
4 Elin Person-95 IF Udd 30,29  
5 Sara Lundkvist-95 IFK Växjö 21,40  
6 Agnes Franzén-95 Kalmar SK 18,96
F15 Spjut 400 g      
1 Nikki Berglund-94 FI Kalmarsund 34,81  
2 Jennifer Johansson-94 Kongahälla AIK 24,03  
3 Alice Petersson-95 Kalmar SK 23,84  
4 Sara Lundkvist-95 IFK Växjö 23,56  
5 Emma Petersson-95 Kalmar SK 19,86  
6 Malin Wickström-95 Kalmar SK 17,31  
         
F13 80m försök      
  Heat 1 vind +1,0    
1 Angelica Milosevic-96 IK Hinden 11,11 F
2 Josefine Axelsson-97 IK Hinden 11,77 F
3 Ida Klüft-97 IFK Växjö 11,92 F
4 Saga Johansson-96 IK Hinden 12,31
5 Hanna Bengtsson-96 UF Contact 13,07
Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK DNF
  Heat 2 vind +3,7    
1 Hanna Agrell-Gustafsson-97 UF Contact 10,90 F
2 Linn Henriksson-96 FIF Gnistan 11,34 F
3 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 11,42 F
4 Jaana Hakala-96 Villstads GIF 11,50 F
5 Emelie Fasth-97 KA 2 IF 11,88 F
6 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 12,06
7 Emma Liddle-96 IFK Växjö 12,08
F13 80m Final vind +2,9    
1 Hanna Agrell-Gustafsson-97 UF Contact 10,70  
2 Angelica Milosevic-96 IK Hinden 11,21  
3 Jaana Hakala-96 Villstads GIF 11,40  
4 Linn Henriksson-96 FIF Gnistan 11,48  
5 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 11,55  
6 Josefine Axelsson-97 IK Hinden 11,75  
7 Ida Klüft-97 IFK Växjö 11,86  
8 Emelie Fasth-97 KA 2 IF 12,01  
F13 600 m       
1 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 1:45,65  
2 Isabella Axelsson-96 IK Hinden 2:09,65  
F13 60 m Häck 76,2 cm  vind +2,4    
1 Fanny Holgersson-96 FIF Gnistan 10,11  
2 Emelie Fasth-97 KA 2 IF 10,89  
3 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 11,52  
4 Elin Vertetics-98 Högby IF 11,56  
F13 Längdhopp zon     vind
1 Hanna Agrell-Gustafsson-97 UF Contact 4,69 -0,3
2 Fanny Holgersson-96 FIF Gnistan 4,64 -1,4
3 Signe Karlsson-96 Kalmar SK 4,35 -0,9 4,30
4 Linn Henriksson-96 FIF Gnistan 4,35 -2,2 4,24
5 Emelie Fasth-97 KA 2 IF 4,24 -1,0
6 Jaana Hakala-96 Villstads GIF 4,07 -1,3
7 Saga Johansson-96 IK Hinden 4,03 -3,1
8 Josefine Axelsson-97 IK Hinden 3,81 0,0
9 Hanna Bengtsson-96 UF Contact 3,26 -1,5
F13 Kula 2,0 kg      
1 Hanna Agrell-Gustafsson-97 UF Contact 10,81
2 Emelie Fasth-97 KA 2 IF 10,59
3 Erika Berntsson-96 IF Udd 10,35
4 Fanny Holgersson-96 FIF Gnistan 10,23
5 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 10,19
6 Saga Johansson-96 IK Hinden 8,00
7 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 7,33
8 Hanna Bengtsson-96 UF Contact 6,85
9 Sofia Pettersson-97 Ruda IF 5,36
F13 Slägga 2,0 kg      
1 Erika Berntsson-96 IF Udd 39,72  
2 Sara Rosén Andersson-96 Ljungby FIK 35,02  
3 Ida Klüft-97 IFK Växjö 24,92  
4 Tanja Mahmoudkhan-96 IK Hinden 24,63  
5 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 23,01  
6 Olivia Arwin-96 IFK Växjö 21,35  
7 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 21,17  
F13 Spjut 400 g      
1 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 36,93  
2 Emelie Fasth-97 KA 2 IF 25,36  
3 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 24,67  
4 Lina Mickelat-98 Ka2 IF 24,28  
5 Agnes Brodén-96 IFK Växjö 22,42  
6 Signe Karlsson-96 Kalmar SK 16,48
7 Josefine Axelsson-97 IK Hinden 15,30  
8 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 11,54
F11 60 m      
  Heat 1 vind +2,3    
1 Ida Zäll-98 Kalmar SK 9,15 F
2 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 9,26 F
3 Lina Mickelat-98 KA 2 IF 9,33 F
4 Sanna Bergman-98 FIK Färjestaden 9,67 F
5 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 9,75
6 Evelina Eklund-99 IK Hinden 9,98
7 Ebba Sjögren-98 FIK Färjestaden 10,00
8 Frida Deltin-98 Wärnamo SK 10,26
  Heat 2 vind +1,6    
1 Sofie Borssén-98 Kalmar SK 8,96 F
2 Elin Vertetics-98 Högby IF 9,09 F
3 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 9,28 F
4 Ida Bengtsson-98 UF Contact 9,65 F
5 Ebba Karlsson-99 Skruvs IF 10,19
6 Ida Steineck Nilsson-98 Ruda IF 10,74
7 Annie Henrysson-99 Kalmar SK 10,86
F11 60 m Final vind +2,7    
1 Sofie Borssén-98 Kalmar SK 8,89
2 Elin Vertetics-98 Högby IF 8,91
3 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 9,02
4 Ida Zäll-98 Kalmar SK 9,08
5 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 9,24  
6 Lina Mickelat-98 KA 2 IF 9,34  
7 Sanna Bergman-98 FIK Färjestaden 9,36  
8 Ida Bengtsson-98 UF Contact 9,59  
F11 600 m      
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 2:01,81  
2 Amanda Lindblom-99 IK Hinden 2:05,84  
3 Sofie Borssén-98 Kalmar SK 2:17,28  
4 Ida Zäll-98 Kalmar SK 2:18,21  
5 Josefine Fransson-98 IK Hinden 2:28,35  
6 Agnes Karonen-99 IK Hinden 2:36,66  
F11 Höjdhopp      
1 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 1,45  
2 Vilma Lindéen-98 Kalmar SK 1,30  
3 Ida Bengtsson-98 UF Contact 1,30  
4 Hilda Perhamn-98 IK Hinden 1,30  
5 Lina Mickelat-98 KA 2 IF 1,25  
6 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 1,25  
7 Ida Zäll-98 Kalmar SK 1,25  
8 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 1,20  
8 Ebba Karlsson-99 Skruvs IF 1,20  
10 Sofia Mileusnic-98 IFK Växjö 1,15  
10 Elin Vertetics-98 Högby IF 1,15  
12 Amanda Lindblom-99 IK Hinden 1,15  
12 Ida Steineck Nilsson-98 Ruda IF 1,15  
14 Annie Henrysson-99 Kalmar SK 1,05  
15 Sofie Borssén-98 Kalmar SK 0,90  
F11 Längdhopp zon     vind
1 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 4,17 -0,5
2 Elin Vertetics-98 Högby IF 4,12 -2,2
3 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 4,08 -1,1
4 Lina Mickelat-98 KA 2 IF 4,06 -0,4
5 Hilda Perhamn-98 IK Hinden 4,01 -1,0
6 Amanda Lindblom-99 IK Hinden 3,82 -0,4
7 Ida Zäll-98 Kalmar SK 3,76 -1,4
8 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 3,74 -1,3
9 Ida Bengtsson-98 UF Contact 3,66 -1,6
10 Sofia Mileusnic-98 IFK Växjö 3,65 -1,5 3,61
11 Sofie Borssén-98 Kalmar SK 3,65 -1,0 3,48
12 Sanna Bergman-98 FIK Färjestaden 3,52 -3,3
13 Frida Deltin-98 Wärnamo SK 3,49 -1,3
14 Ebba Sjögren-98 FIK Färjestaden 3,37 -1,5
15 Ebba Karlsson-99 Skruvs IF 3,36 -2,2
16 Evelina Eklund-99 IK Hinden 3,33 -1,3
17 Ida Steineck Nilsson-98 Ruda IF 3,27 -0,3
18 Josefine Fransson-98 IK Hinden 3,15 -1,3
19 Annie Henrysson-99 Kalmar SK 2,66 -1,2
F11 Kula 2,0 kg      
1 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 9,13  
2 Lina Mickelat-98 KA 2 IF 8,74  
3 Vilma Lindéen-98 Kalmar SK 7,35  
4 Julia Nilsson-00 UF Contact 6,83  
5 Ida Zäll-98 Kalmar SK 6,77  
6 Ida Bengtsson-98 UF Contact 6,48 6,42
7 Ebba Karlsson-99 Skruvs IF 6,48 6,28
8 Ebba Sjögren-98 FIK Färjestaden 6,46  
9 Agnes Karonen-99 IK Hinden 6,13  
10 Evelina Eklund-99 IK Hinden 5,86  
11 Annie Henrysson-99 Kalmar SK 5,49  
12 Denise Johansson-99 Ka2 IF 5,11
F9 60 m försök      
  Heat 1 vind +2,8    
1 Kajsa Nilsson-00 UF Contact 9,50 F
2 Olivia Karlsson-00 Kalmar SK 9,93 F
3 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 10,23 F
4 Elin Fasth-00 Ka2 IF 10,31 F
5 Denyz Aliloski-00 Kalmar SK 10,87
6 Ida Karlsson-00 IK Hinden 11,88
7 Ellen Steineck Nilsson-00 Ruda IF 12,84
  Heat 2 vind +3,0    
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 9,20 F
2 Lisa Palmkvist-00 Oskarshamns SK 9,90 F
3 Linda Deltin-00 Wärnamo SK 10,28 F
4 Wendela Kirppu Jörneklint-00 Kalmar SK 10,41 F
5 Vendela Karlsson-01 Kalmar SK 11,06
6 Sara Johansson-00 FIK Färjestaden 11,69
7 My Aronsson-02 Oskarshamns SK 11,71
F9 60 m Final vind +2,1    
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 9,26  
2 Kajsa Nilsson-00 UF Contact 9,37  
3 Olivia Karlsson-00 Kalmar SK 9,91  
4 Lisa Palmkvist-00 Oskarshamns SK 9,99  
5 Linda Deltin-00 Wärnamo SK 10,42  
6 Elin Fasth-00 Ka2 IF 10,45  
7 Wendela Kirppu Jörneklint-00 Kalmar SK 10,46  
8 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 10,63  
F9 Längdhopp zon     vind
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 4,01 1,4
2 Kajsa Nilsson-00 UF Contact 3,98 1,3
3 Olivia Karlsson-00 Kalmar SK 3,59 1,3
4 Wendela Kirppu Jörneklint-00 Kalmar SK 3,33 1,9
5 Linda Deltin-00 Wärnamo SK 3,13 0,1
6 Lisa Palmkvist-00 Oskarshamns SK 3,12 2,5 3,00  +1,1
7 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 3,00 1,1
8 Denyz Aliloski-00 Kalmar SK 2,96 2,2 2,92  +1,1
9 Vendela Karlsson-01 Kalmar SK 2,91 1,8
10 Sara Johansson-00 FIK Färjestaden 2,69 1,5
11 My Aronsson-02 Oskarshamns SK 2,44 1,3
12 Agnes Palmgren-01 Ruda IF 2,39 2,2 2,38  +1,7
13 Ida Karlsson-00 IK Hinden 2,37 2,2 2,30  +1,8
F9 Boll      
1 Elin Fasth-00 KA 2 IF 20,74  
2 Olivia Karlsson-00 Kalmar SK 19,61  
3 Julia Nilsson-00 UF Contact 18,56  
4 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 15,63  
5 Lisa Palmkvist-00 Oskarshamns SK 15,23  
6 Linda Deltin-00 Wärnamo SK 13,65  
7 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 12,61  
8 Sara Johansson-00 FIK Färjestaden 11,70  
9 Ida Karlsson-00 IK Hinden 11,52  
10 Wendela Kirppu Jörneklint-00 Kalmar SK 10,64  
11 Alva Persson-01 Ruda IF 10,32
12 Denyz Aliloski-00 Kalmar SK 9,63
13 Vendela Karlsson-01 Kalmar SK 8,45