Resultatlista från Kalmar Sommarspel 2008-07-16    
Plats Fredriksskans IP          
Arrangör Kalmar SK-friidrott          
Tävl.ledare Elisabeth Gardmar-Karlsson, Bo Björkholm          
Väder Soligt med växlande vindar          
Rättelser Rödmarkerade          
             
M 100m fö          
  Försök 1   Vind +0,8      
1 Niklas Larsson 85 FI Hässelby SK 11,25    
2 Daniel Pettersson 80 IFK Växjö 11,37    
3 Alexander Davidsson 91 Linköpings GIF 11,51    
4 Adam Björling 90 FI Kalmarsund 11,65    
5 Daniel Strand 79 IFK Lund 11,67    
  Försök 2   vind +2,0      
1 Jonas Mårtensson 88 Villstads GIF 11,12    
2 Mikael Storm 91 Eksjö Södra IK 11,15    
3 Anders Jonsson 82 Alvesta Friidrott 11,58    
4 Martin Olsson 91 FI Kalmarsund 12,16    
M 100 meter final   vind +2,5      
1 Niklas Larsson 85 FI Hässelby SK 10,93    
2 Mikael Storm 91 Eksjö Södra IK 11,02    
3 Jonas Mårtensson 88 Villstads GIF 11,07    
4 Daniel Pettersson 80 IFK Växjö 11,45    
5 Alexander Davidsson 91 Linköpings GIF 11,48    
6 Anders Jonsson 82 Alvesta Friidrott 11,55    
7 Daniel Strand 79 IFK Lund 11,68    
M 400m          
  Final A          
1 Johan Svensson 89 FI Kalmarsund 49,03    
2 Niklas Larsson 85 FI Hässelby SK 49,33    
3 Anders Jonsson 82 Alvesta Friidrott 52,94    
4 Tom Gatsinzi 82 Spårvägen 52,95    
  Final B          
1 Adam Björling 90 FI Kalmarsund 53,42    
2 Victor Andersson 89 Eksjö Södra IK 56,40    
3 Anders Bäck 74 KA 2 IF 57,49    
M 1500m          
1 Simon Rodhe 89 Högby IF 4:31,02    
2 Mikael Persson 67 Högby IF 4:36,37    
M Höjdhopp          
1 Victor Gröhn 91 FI Kalmarsund 1,76    
M Längdhopp       vind  
1 Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund 7,43 1.0  
2 Victor Gröhn 91 FI Kalmarsund 6,08 2.3 5,73 +1.8
3 Per Karlberg 93 IFK Sävsjö 5,39 1.4  
M Kula 7,26 kg          
1 Peter Fritz 74 IK Sisu 12,77    
2 Martin Jönsson 90 FI Kalmarsund Ej res.    
M Diskus 2,0 kg          
1 Erik Romberg 91 Högby IF 44,30    
2 Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund 42,63    
3 Gert Rahnel 87 SK Kivilind 37,56    
4 Christer Högrelius 51 SoIK Hellas 36,90    
5 Martin Jönsson 90 FI Kalmarsund 34,59    
M Spjut 800 g          
1 Elias Ericsson 82 FI Kalmarsund 56,52    
2 Adam Björling 90 FI Kalmarsund 54,45    
3 Margus Evart 90 SK Kivilind 53,06    
4 Jonas Karlsson 89 FI Kalmarsund 52,90    
5 Gert Rahnel 87 SK Kivilind 49,63    
6 Martin Jönsson 90 FI Kalmarsund 34,64    
             
P17 110 m Häck 91,4 cm   vind +3,3      
1 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 16,35    
2 Samuel Wiktorsson 92 Trångsvikens IF 16,72    
P17 Stavhopp          
1 Anri Mulin 92 SK Kivilind 3,50    
2 Tom Tuvhag 93 IFK Växjö 3,20    
3 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 3,20    
4 Samuel Wiktorsson 92 Trångsvikens IF 3,05    
utom täv. Henrik Johansson 85 FIF Gnistan 3,65    
P17 Tresteg       vind  
1 Mattias Olander 92 Högby IF 13,28 -0.4  
2 Samuel Wiktorsson 92 Trångsvikens IF 12,22 -0.5  
P17 Diskus 1,5 kg          
1 Mattias Olander 92 Högby IF 38,37    
2 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 36,18    
3 Pontus Vikström 92 IFK Växjö 30,86    
4 Samuel Wiktorsson 92 Trångsvikens IF 24,53    
P17 Spjut 700 g          
1 Pontus Vikström 92 IFK Växjö 46,15    
2 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 42,43    
3 Samuel Wiktorsson 92 Trångsvikens IF 38,83    
4 Anri Mulin 92 SK Kivilind 32,12    
             
P15 100 m   vind+3,0      
1 Andreas Madsen 93 Sparta 12,44    
2 Simon Tofft 93 FIF Gnistan 12,47    
3 Victor Ivarsson 94 IFK Växjö 12,60    
4 Carl-Philip Thegerström 94 Västervik IF 12,94    
5 Tom Tuvhag 93 IFK Växjö 12,97    
P15 800 m          
1 David Krarup Knudsen 93 Sparta 2:19,45    
2 Carl-Philip Thegerström 94 Västervik IF 2:21,41    
3 Sebastian Almén 93 Högby IF 2:21,79    
4 Zef Kolaj 94 Högby IF 2:25,26    
5 Christoffer Mertz 93 Sparta 2:31,41    
P15 100 m Häck 84,0 cm   vind +2,7      
1 Nicolai Hartling 94 Sparta 14,14    
2 Andreas Madsen 93 Sparta 14,62    
3 Martin Rydenborg 93 IFK Växjö 15,16    
4 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 15,53    
5 Joakim Wirén 93 FIF Gnistan 16,34    
  Simon Tofft 93 FIF Gnistan DNF    
P15 Höjdhopp          
1 Pär Karlberg 93 IFK Sävsjö 1,77    
2 Olle Willsund 94 Högby IF 1,71    
3 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 1,71    
4 Max Lexert 94 IFK Växjö 1,68    
5 Micael Fagö 94 Kalmar SK 1,68    
6 Isak Utterström 93 Wärnamo SK 1,64    
7 Joakim Wirén 93 FIF Gnistan 1,60    
8 Simon Tofft 93 FIF Gnistan 1,56    
P15 Tresteg       vind  
1 Gustav Fridh 93 Huddinge AIS 12,59 -0.7  
2 Olle Willsund 94 Högby IF 11,48 -0.5  
3 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 10,96 0.2  
4 Max Lexert 94 IFK Växjö 10,50 -1.1  
5 Fredric Arvidsson 93 Lekeryd-Svarttorp SK 10,33 -0.5  
6 Zef Kolaj 94 Högby IF 9,32 -1.1  
P15 Kula 4,0 kg          
1 Micael Fagö 94 Kalmar SK 10,89    
2 Tobias Vikström 94 IFK Växjö 8,86    
3 Nicolai Hartling 94 Sparta 8,82    
4 Philip Krieg 94 Stensjöns IF 7,40    
P15 Diskus 1,0 kg          
1 Gustav Fridh 93 Huddinge AIS 42,51    
2 Victor Ivarsson 94 IFK Växjö 36,96    
3 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 36,92    
4 Martin Rydenborg 93 IFK Växjö 36,28    
5 Joakim Wirén 93 FIF Gnistan 28,45    
6 Tobias Vikström 94 IFK Växjö 27,32    
7 Micael Fagö 94 Kalmar SK 26,26    
8 Zef Kolaj 94 Högby IF 18,28    
  Philip Krieg 94 Stensjöns IF Ej res.    
P15 Spjut 600 g          
1 Fredric Arvidsson 93 Lekeryd-Svarttorp SK 42,52    
2 Victor Ivarsson 94 IFK Växjö 40,10    
3 Mathias Arnesson 94 Kalmar SK 38,42    
4 Zef Kolaj 94 Högby IF 37,68    
5 Max Lexert 94 IFK Växjö 37,55    
6 Sander Tiitso 94 SK Kivilind 36,55    
7 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 36,27    
8 Gustav Fridh 93 Huddinge AIS 35,67    
             
P13 80 meter          
  Försök 1   vind +2,3      
1 Eddy Meyerdierks 95 SOK Träff 10,86    
2 Kevin Nordenhög 95 Kalmar SK 11,06    
3 Josef Wiktorsson 95 Trångsvikens IF 11,07    
4 Victor Persson 95 Staffanstorp AI 11,19    
5 Rasmus Allansson 96 IK Hinden 11,23    
6 Marcus Juhlin 95 Kalmar SK 11,24    
7 Assen Frewert 95 Sparta 11,46    
  Försök 2   vind +2,5      
1 Johannes Gustafsson 95 Kalmar SK 10,65    
2 Joakim Stenström 96 IK Hinden 11,01    
3 Rando Simson 95 SK Kivilind 11,36    
4 Ken Slättengren 95 Högby IF 11,43    
5 Lasse Strotmann 96 FSV Helden D 11,47    
6 Emil Quick 95 Kalmar SK 11,69    
7 Bernard Stensaker 96 Sparta 11,98    
P13 80 meter          
  Final A   vind +2,5      
1 Johannes Gustafsson 95 Kalmar SK 10,55    
2 Eddy Meyerdierks 95 SOK Träff 10,84    
3 Josef Wiktorsson 95 Trångsvikens IF 11,12    
4 Kevin Nordenhög 95 Kalmar SK 11,15    
5 Joakim Stenström 96 IK Hinden 11,17    
6 Marcus Juhlin 95 Kalmar SK 11,44    
7 Rando Simson 95 SK Kivilind 11,46    
  Final B   vind +0,3      
1 Ken Slättengren 95 Högby IF 11,56    
2 Assen Frewert 95 Sparta 11,66    
3 Lasse Strotmann 96 FSV Helden D 11,79    
4 Emil Quick 95 Kalmar SK 11,81    
P13 600 m          
1 Kevin Nordenhög 95 Kalmar SK 1:45,61    
2 Rando Simson 95 SK Kivilind 1:47,37    
3 Ken Slättengren 95 Högby IF 1:47,76    
4 Truls Mörfelt 96 Tuborgs IF 1:48,87    
5 Johannes Gustafsson 95 Kalmar SK 1:54,31    
6 Joakim Stenström 96 IK Hinden 1:55,59    
7 Rasmus Hjort Christensen 95 Sparta 1:56,53    
8 Lasse Strotmann 96 FSV Helden D 1:56,71    
9 Oliver Petersson 95 Kalmar SK 2:05,06    
P13 Längdhopp zon       vind  
1 Rando Simson 95 SK Kivilind 4,90 1,9  
2 Eddy Meyerdierks 95 SOK Träff 4,85 1,2  
3 Victor Persson 95 Staffanstorp AI 4,72 1,9  
4 Joakim Stenström 96 IK Hinden 4,66 1,9  
5 Marcus Juhlin 95 Kalmar SK 4,63 1.8  
6 Johannes Gustafsson 95 Kalmar SK 4,61 2.0  
7 Kevin Nordenhög 95 Kalmar SK 4,58 1,9  
8 Emil Quick 95 Kalmar SK 4,35 1,1  
9 Lasse Strotmann 96 FSV Helden D 4,18 1,4  
10 Kalle Berglund 96 UF Contact 4,16 1.0  
11 Rasmus Hjort Christensen 95 Sparta 3,70 1.0  
P13 Kula 3,0 kg          
1 Marcus Juhlin 95 Kalmar SK 10,49    
2 Rando Simson 95 SK Kivilind 9,80    
3 Johannes Gustafsson 95 Kalmar SK 9,74    
4 Joakim Stenström 96 IK Hinden 9,41    
5 Victor Persson 95 Staffanstorp AI 8,91    
6 Lasse Strotmann 96 FSV Helden D 8,18    
7 Kevin Nordenhög 95 Kalmar SK 7,55 7,55  
8 Rasmus Hjort Christensen 95 Sparta 7,55 7,20  
P13 4-kampen          
1 Rando Simson 95 SK Kivilind 8    
2 Johannes Gustafsson 95 Kalmar SK 10    
3 Joakim Stenström 96 IK Hinden 13    
4 Kevin Nordenhög 95 Kalmar SK 14    
5 Lasse Strotmann 96 FSV Helden D 21    
             
P11 60 m          
  heat 1   Vind +1,6      
1 Olof Östenberg 97 Södra Vi IF 9,31    
2 Olof Malmberg 98 Hässleholms AIS 9,36    
3 Simon Persson 98 Högby IF 9,57    
4 Victor Krieg 98 Stensjöns IF 9,72    
  heat 2   Vind +3,5      
1 Karl Davidsson 97 Linköpings GIF 8,58    
2 Oskar Dahlström 97 FIK Färjestaden 9,00    
3 Christoffer Karlsson 97 Ruda IF 9,61    
4 Alfred Karlsson 97 Kalmar SK 9,73    
P11 60 m          
  Final   Vind +1,8      
1 Karl Davidsson 97 Linköpings GIF 8,67    
2 Oskar Dahlström 97 FIK Färjestaden 9,08    
3 Simon Persson 98 Högby IF 9,41    
4 Olof Malmberg 98 Hässleholms AIS 9,42    
5 Olof Östenberg 97 Södra Vi IF 9,48    
6 Alfred Karlsson 97 Kalmar SK 9,93    
7 Christoffer Karlsson 97 Ruda IF 10,23    
  Victor Krieg 98 Stensjöns IF DNS    
P11 600 m          
1 Olof Malmberg 98 Hässleholms AIS 1.57,36    
2 Olof Östenberg 97 Södra Vi IF 2:01,50    
3 Christoffer Karlsson 97 Ruda IF 2.14,08    
4 Jesper Ekberg 97 Ruda IF 2:16,01    
5 Alfred Karlsson 97 Kalmar SK 2:35,17    
P11 Längdhopp zon       vind  
1 Oskar Dahlström 97 FIK Färjestaden 4,20 1.8  
2 Olof Östenberg 97 Södra Vi IF 4,08 0.8  
3 Olof Malmberg 98 Hässleholms AIS 3,88 1.2  
4 Simon Persson 98 Högby IF 3,59 1.3  
5 Alfred Karlsson 97 Kalmar SK 3,36 0.6  
6 Victor Krieg 98 Stensjöns IF 3,30 1.8  
7 Jacob Gren 98 FIK Färjestaden 3,20 1.7  
P11 Kula 2,0 kg          
1 Oskar Dahlström 97 FIK Färjestaden 11,32    
2 Olof Östenberg 97 Södra Vi IF 8,62    
3 Karl Davidsson 97 Linköpings GIF 8,45    
4 Victor Krieg 98 Stensjöns IF 7,78    
5 Jesper Ekberg 97 Ruda IF 6,99    
6 Jacob Gren 98 FIK Färjestaden 6,38    
7 Alfred Karlsson 97 Kalmar SK 6,35    
8 Olof Malmberg 98 Hässleholms AIS 6,20    
P11 4-kampen          
1 Olof Östenberg 97 Södra Vi IF 6    
2 Olof Malmberg 98 Hässleholms AIS 9    
3 Alfred Karlsson 97 Kalmar SK 9    
             
P9 60 m          
  Försök 1   vind+1,1      
1 Adam Lindblom 99 KA 2 IF 9,77    
2 Philip Allansson 99 IK Hinden 9,96    
3 Anton Friberg 99 FIK Färjestaden 10,59    
4 Laurits Strotmann 1 FSV Helden D 10,62    
5 Hilding Åkesson 99 Högby IF 10,66    
  Försök 2   vind +1,9      
1 Wincent Franzén 99 Oskarshamns SK 9,58    
2 Elias Landström 99 IK Hinden 10,08    
3 Isak Gustafsson 99 IK Hinden 10,11    
4 Samuel Götesson 99 OK Njudung 10,54    
P9 60 m Final          
  A-Final   vind +2,5      
1 Wincent Franzén 99 Oskarshamns SK 9,63    
2 Adam Lindblom 99 KA 2 IF 9,69    
3 Elias Landström 99 IK Hinden 10,11    
4 Philip Allansson 99 IK Hinden 10,28    
5 Isak Gustafsson 99 IK Hinden 10,29    
6 Anton Friberg 99 FIK Färjestaden 10,30    
7 Samuel Götesson 99 OK Njudung 10,71    
8 Laurits Strotmann 01 FSV Helden D 10,90    
  B-Final   vind +3,4      
1 Hilding Åkesson 99 Högby IF 10,76    
P9 600 m          
1 Adam Lindblom 99 KA 2 IF 2:02,93    
2 Wincent Franzén 99 Oskarshamns SK 2:06,92    
3 Hilding Åkesson 99 Högby IF 2:13,02    
4 Isak Gustafsson 99 IK Hinden 2:20,06    
5 Laurits Strotmann 01 FSV Helden D 2:20,96    
6 Samuel Götesson 99 OK Njudung 2:23,25    
7 Elias Landström 99 IK Hinden 2:28,60    
P9 Längdhopp zon       vind  
1 Elias Landström 99 IK Hinden 3,40 1.1  
2 Adam Lindblom 99 KA 2 IF 3,38 1.3  
3 Wincent Franzén 99 Oskarshamns SK 3,34 0.8  
4 Philip Allansson 99 IK Hinden 3,32 2.2 3,12 2.0
5 Hilding Åkesson 99 Högby IF 3,25 0.2  
6 Isak Gustafsson 99 IK Hinden 3,18 1.2  
7 Anton Friberg 99 FIK Färjestaden 3,08 1.1  
8 Emil Stenlund 01 KA 2 IF 3,07 1.2  
9 Laurits Strotmann 01 FSV Helden D 2,96 0.6  
P9 Kula 2,0 kg          
1 Elias Landström 99 IK Hinden 7,30    
2 Isak Gustafsson 99 IK Hinden 6,29    
3 Adam Lindblom 99 KA 2 IF 5,71    
4 Wincent Franzén 99 Oskarshamns SK 5,29    
5 Hilding Åkesson 99 Högby IF 4,92    
6 Laurits Strotmann 01 FSV Helden D 3,67    
P9 4-kampen          
1 Adam Lindblom 99 KA 2 IF 8    
2 Wincent Franzén 99 Oskarshamns SK 10    
3 Elias Landström 99 IK Hinden 11    
4 Isak Gustafsson 99 IK Hinden 15    
5 Hilding Åkesson 99 Högby IF 18    
6 Laurits Strotmann 01 FSV Helden D 22    
K 100 m fö          
  heat 1   vind +2,1      
1 Ida Carlsson 91 Oskarshamns SK 12,40    
2 Malin Johansson 90 IK Sisu 12,56    
3 Jasmine Andersson 88 FI Kalmarsund 12,65    
4 Sara Brahmer Svendsen 91 Sparta 12,88    
5 Sara Johansson 86 Kisa SK Friidrott 13,09    
6 Linnea Larsson 92 Södra Vi IF 14,06    
  heat 2   vind +2,0      
1 Tove Karlsson 91 FI Kalmarsund 12,69    
2 Rebecca Arnesson 92 Skruvs IF 13,08    
3 Marie Siimpoeg 90 SK Kivilind 13,22    
4 Sofie Olsen   Sparta 13,48    
5 Sofie Bäck 92 Södra Vi IF 14,35    
6 Jonna Lindbom 90 FI Kalmarsund 14,73    
K 100 m Final          
  A-final   vind +1,4      
1 Ida Carlsson 91 Oskarshamns SK 12,41    
2 Jasmine Andersson 88 FI Kalmarsund 12,59    
3 Malin Johansson 90 IK Sisu 12,66    
4 Sara Brahmer Svendsen 91 Sparta 12,76    
5 Tove Karlsson 91 FI Kalmarsund 12,76    
6 Rebecca Arnesson 92 Skruvs IF 12,96    
7 Marie Siimpoeg 90 SK Kivilind 13,17    
8 Sara Johansson 86 Kisa SK Friidrott 13,34    
  B-final   vind +3,5      
1 Sofie Olsen   Sparta 13,46    
2 Jonna Lindbom 90 FI Kalmarsund 14,62    
  Linnea Larsson 92 Södra Vi IF DNS    
  Sofie Bäck 92 Södra Vi IF DNS    
K 400 m          
  A-final          
1 Olivia Bergvall 88 Oskarshamns SK 58,95    
2 Camilla Olsson 89 FGF Gotland 59,66    
3 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamns SK 61,17    
4 Silke Johansen 89 Sparta 61,38    
  B-final          
1 Rebecca Arnesson 92 Skruvs IF 64,13    
2 Malin Andersson 92 Lidköpings IS 64,43    
3 Sofia Petersson 91 FI Kalmarsund 67,10    
4 Kathrine Karlström 91 Högby IF 69,07    
5 Jonna Lindbom 90 FI Kalmarsund 72,64    
K 400 m samlad lista          
1 Olivia Bergvall 88 Oskarshamns SK 58,95    
2 Camilla Olsson 89 FGF Gotland 59,66    
3 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamns SK 61,17    
4 Silke Johansen 89 Sparta 61,38    
5 Rebecca Arnesson 92 Skruvs IF 64,13    
6 Malin Andersson 92 Lidköpings IS 64,43    
7 Sofia Petersson 91 FI Kalmarsund 67,10    
8 Kathrine Karlström 91 Högby IF 69,07    
9 Jonna Lindbom 90 FI Kalmarsund 72,64    
K 1500 m          
1 Maria Biesert 90 IFK Växjö 5:17,94    
2 Jenny Biesert 95 Ljungby FIK 5:24,42    
3 Emma Nilsson 90 Oskarshamns SK 5:54,63    
K 100 m Häck 84 cm   vind +2,0      
1 Ellinore Hallin 87 IFK Växjö 14,72    
2 Josefin Svensson 89 Hjortens SK 15,29    
3 Malin Månsson 90 Oskarshamns SK 16,32    
4 Karina Otto   Sparta 17,51    
  Lisa Nyström 89 FI Kalmarsund DNF    
K Höjdhopp          
1 Ellinore Hallin 87 IFK Växjö 1,66    
2 Jonna Bramstedt 86 FI Kalmarsund 1,56    
3 Marie Claesson 92 KA 2 IF 1,51    
4 Emma Tingström 91 FI Kalmarsund 1,41    
K Längdhopp       vind  
1 Jasmine Andersson 88 FI Kalmarsund 5,62 0.8  
2 Ida Carlsson 91 Oskarshamns SK 5,30 1.5  
3 Anna Larsson 78 Ullevi FK 5,22 0.9  
4 Sara Johansson 86 Kisa SK Friidrott 4,88 0.9  
5 Sofi Karlsson 91 FI Kalmarsund 4,79 0.9  
6 Frida Persson 93 Staffanstorp AI 4,71 1.4  
7 Karina Otto   Sparta 4,63 1.5  
8 Malin Månsson 90 Oskarshamns SK 4,55 1.5  
9 Frida Wändesjö 91 FI Kalmarsund 4,54 1.1  
10 Ida Andersson 93 Sävsjö 4,27 1.1  
11 Sofie Olsen   Sparta 1,98 1.1  
K Kula 4,0 kg          
1 Nina Otto 91 Sparta 11,57    
2 Erica Lundbladh 91 KA 2 IF 11,36    
3 Jasmine Andersson 88 FI Kalmarsund 9,91    
4 Linnea Larsson 92 Södra Vi IF 5,25    
K Diskus 1,0 kg          
1 Erica Lundbladh 91 KA 2 IF 34,89    
2 Jonna Bramstedt 86 FI Kalmarsund 26,81    
3 Emma Persson 93 Högby IF 25,49    
K Spjut 600 g          
1 Marie Siimpoeg 90 SK Kivilind 33,16    
2 Elsa Salomonsson 90 FI Kalmarsund 31,21    
             
F17 100 m Häck 76,2 cm   vind +2,0      
1 Tove Karlsson 91 FI Kalmarsund 14,76    
2 Sofie Bäck 92 Södra Vi IF 19,36    
F17 Stavhopp          
1 Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund 3,35    
2 Linnéa Björling 92 FI Kalmarsund 3,20    
3 Kathrine Karlström 91 Högby IF 3,20    
4 Elin Iwarsson 91 FI Kalmarsund 3,05    
5 Josefine Jonsson 94 IK Hinden 2,45    
6 Emma Eneros 93 FI Kalmarsund 2,45    
F17 Kula 3.0          
utom tävl. Matilda Berglund 92 IFK Växjö 12,93    
F17 Diskus 1,0 kg          
1 Matilda Berglund 92 IFK Växjö 33,42    
2 Ellinor Tuvhag 91 IFK Växjö 29,12    
3 Fanny Eklund 91 IK Hinden 26,73    
F17 Spjut 600 g          
1 Frida Engström 91 IFK Växjö 36,77    
2 Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund 34,12    
3 Kathrine Karlström 91 Högby IF 30,19    
4 Elin Iwarsson 91 FI Kalmarsund 24,94    
5 Ellen Karlsson 91 FI Kalmarsund 20,57    
             
F15 100 m          
  heat 1   vind+1,7      
1 Elin Magnusson 93 IFK Växjö 13,12    
2 Frida Persson 93 Staffanstorp AI 13,17    
3 Sandra Hellström 93 Malmö AI 13,52    
4 Johanna Grünfeldt 94 FIF Gnistan 13,90    
5 Nina Flensborg 94 Sparta 14,01    
6 Katrine Worsöe-Petersen 93 Sparta 14,31    
7 Anna Rosa Svendsen 94 Sparta 14,35    
  heat 2   vind+2,0      
1 Alice Petersson 95 Kalmar SK 12,72    
2 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 12,85    
3 Ellen Runesson 94 UF Contact 13,03    
4 Evelina Grenmyr 93 IK Hinden 13,21    
5 Tova Österberg 94 FIK Färjestaden 13,67    
6 Malin Strotmann 93 FSV Helden D 14,16    
7 Emma Lembke 94 IK Hinden 14,66    
F15 100 m Final          
  A-final   vind +2,1      
1 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 12,78    
2 Alice Petersson 95 Kalmar SK 12,80    
3 Ellen Runesson 94 UF Contact 13,16    
4 Frida Persson 93 Staffanstorp AI 13,22    
5 Elin Magnusson 93 IFK Växjö 13,23    
6 Evelina Grenmyr 93 IK Hinden 13,34    
7 Sandra Hellström 93 Malmö AI 13,79    
8 Tova Österberg 94 FIK Färjestaden DNS    
  B-final   vind +1,6      
1 Malin Strotmann 93 FSV Helden D 14,10    
2 Johanna Grünfeldt 94 FIF Gnistan 14,17    
3 Nina Flensborg 94 Sparta 14,26    
4 Katrine Worsöe-Petersen 93 Sparta 14,40    
5 Anna Rosa Svendsen 94 Sparta 14,55    
6 Emma Lembke 94 IK Hinden 14,87    
F15 800 m          
1 Ida Andersson 93 IFK Sävsjö 2:37,50    
2 Ellen Willsund 94 FIK Färjestaden 2:38,45    
3 Hanna Fredriksson 94 IK Hinden 2:41,14    
4 Jessica Brandt 93 IKHP 2:53,50    
F15 80 m Häck 76,2 cm          
  A Final   vind+3,1      
1 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 11,86    
2 Ellinor Sundstrand 94 FGF Gotland 12,58    
3 Elin Magnusson 93 IFK Växjö 12,87    
4 Evelina Grenmyr 93 IK Hinden 12,96    
5 Erica Lantz 94 IFK Växjö 13,37    
6 Lovisa Engstrand 94 IFK Växjö 13,57    
7 Sandra Hellström 93 Malmö AI 13,86    
  Sandra Böll 94 Sparta DNF    
  B Final   vind +2,7      
1 Elin Lindeblad 95 Högby IF 12,41    
2 Karolina Martinsson 96 IK Sisu 13,86    
3 Moa Berglund 94 IFK Växjö 14,60    
4 Emma Hultin 94 IFK Växjö 14,93    
F15 80 m Häck 76,2 cm          
  samlad lista          
1 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 11,86    
2 Elin Lindeblad 95 Högby IF 12,41    
3 Ellinor Sundstrand 94 FGF Gotland 12,58    
4 Elin Magnusson 93 IFK Växjö 12,87    
5 Evelina Grenmyr 93 IK Hinden 12,96    
6 Erica Lantz 94 IFK Växjö 13,37    
7 Lovisa Engstrand 94 IFK Växjö 13,57    
8 Sandra Hellström 93 Malmö AI 13,86    
9 Karolina Martinsson 96 IK Sisu 13,86    
10 Moa Berglund 94 IFK Växjö 14,60    
11 Emma Hultin 94 IFK Växjö 14,93    
  Sandra Böll 94 Sparta DNF    
F15 Höjdhopp          
1 Tova Österberg 94 FIK Färjestaden 1,63    
2 Ellinor Sundstrand 94 FGF Gotland 1,60    
3 Maria Tell 93 Högby IF 1,60    
4 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 1,49    
5 Malin Strotmann 93 FSV Helden D 1,49    
6 Hanna Fredriksson 94 IK Hinden 1,31    
F15 Tresteg       vind  
1 Ellinor Sundstrand 94 FGF Gotland 11,13 -1.0  
2 Alice Petersson 95 Kalmar SK 10,23 -1.3  
3 Erica Lantz 94 IFK Växjö 10,17 -2.3  
4 Elin Lindeblad 95 Högby IF 10,14 -1.0  
5 Ellen Runesson 94 UF Contact 9,88 -2.1  
6 Elsa Gustavsson 95 Kalmar SK 9,60 0.0  
7 Jonna Nilsson 94 UF Contact 8,55 -0.7  
8 Emma Lembke 94 IK Hinden 8,48 -1.3  
F15 Kula 3,0 kg          
1 Caroline Jönsson 93 FI Kalmarsund 11,69    
2 Jonna Nilsson 94 UF Contact 11,13    
3 Emma Persson 93 Högby IF 9,92    
4 Moa Berglund 94 IFK Växjö 9,74    
5 Thea Lundgren 94 IK Hinden 9,16    
6 Katrine Worsöe-Petersen 93 Sparta 7,22    
F15 Diskus 0,6 kg          
1 Caroline Jönsson 93 FI Kalmarsund 33,97    
2 Emma Persson 93 Högby IF 32,76    
3 Thea Lundgren 94 IK Hinden 30,47    
4 Frida Persson 93 Staffanstorp AI 25,94    
5 Emma Eneros 93 FI Kalmarsund 25,15    
6 Jonna Nilsson 94 UF Contact 24,76    
7 Katrine Worsöe-Petersen 93 Sparta 18,79    
8 Hanna Östenberg 95 Södra Vi IF 16,91    
9 Nina Flensborg 94 Sparta 16,33    
F15 Spjut 400 g          
1 Moa Berglund 94 IFK Växjö 32,33    
2 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 27,06    
3 Ellen Runesson 94 UF Contact 25,69    
4 Caroline Jönsson 93 FI Kalmarsund 25,18    
5 Katrine Worsöe-Petersen 93 Sparta 24,33    
6 Emma Hultin 94 IFK Växjö 20,19    
7 Hanna Östenberg 95 Södra Vi IF 17,36    
             
F13 80 m          
  heat 1   vind +1,6      
1 Sara Muller 95 Sparta 11,25    
2 Linn Forevärn 96 Rånäs 4 H 11,36    
3 Mari Liiver 96 SK Kivilind 11,91    
4 Cajsa Lindh 96 FIK Färjestaden 12,06    
5 Elin Gustavsson 96 FIK Färjestaden 12,23    
6 Merili Varter 96 SK Kivilind 12,68    
  heat 2   vind +1,5      
1 Alicia Grenmyr 95 IK Hinden 11,22    
2 Bianca Brahmer Svendsen 96 Sparta 11,80    
3 Elin Magnusson 95 Sävedalens AIK 11,81    
4 Frida Lindström 95 FIK Färjestaden 12,20    
5 Caroline Nielsen 96 Sparta 12,23    
6 Rebecka Claesson 96 Ruda IF 13,76    
  heat 3   vind +1,0      
1 Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS 10,90    
2 Signe Karlsson 96 Kalmar SK 11,92    
3 Agnes Franzén 95 Kalmar SK 12,32    
4 Nanna Madsen 96 Sparta 12,60    
5 Kelly-Claudia Kimmer 95 SK Kivilind 12,81    
  heat 4   vind +1,5      
1 Evelina Dahlberg 95 Högby IF 10,65    
2 Marie Andersen 95 Sparta 11,08    
3 Stina Lindqvist 96 FIK Färjestaden 11,83    
4 Emma Johansson 95 Södra Vi IF 12,15    
5 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 12,69    
6 Emilie Worsöe-Petersen 96 Sparta 13,16    
F13 80 m final          
  A-final   vind +1,4      
1 Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS 10,65    
2 Marie Andersen 95 Sparta 10,87    
3 Evelina Dahlberg 95 Högby IF 10,89    
4 Alicia Grenmyr 95 IK Hinden 11,28    
5 Sara Muller 95 Sparta 11,45    
6 Linn Forevärn 96 Rånäs 4 H 11,47    
7 Bianca Brahmer Svendsen 96 Sparta 11,74    
8 Stina Lindqvist 96 FIK Färjestaden 11,93    
  B-final   vind +2,1      
1 Signe Karlsson 96 Kalmar SK 11,82    
2 Elin Magnusson 95 Sävedalens AIK 11,96    
3 Mari Liiver 96 SK Kivilind 11,97    
4 Emma Johansson 95 Södra Vi IF 11,97    
5 Frida Lindström 95 FIK Färjestaden 12,05    
6 Caroline Nielsen 96 Sparta 12,15    
7 Cajsa Lindh 96 FIK Färjestaden 12,36    
8 Elin Gustavsson 96 FIK Färjestaden 12,36    
  C-final   vind +1,2      
1 Agnes Franzén 95 Kalmar SK 12,38    
2 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 12,46    
3 Nanna Madsen 96 Sparta 12,68    
4 Merili Varter 96 SK Kivilind 12,78    
5 Kelly-Claudia Kimmer 95 SK Kivilind 13,13    
6 Emilie Worsöe-Petersen 96 Sparta 13,40    
7 Rebecka Claesson 96 Ruda IF 13,59    
F13 600 m          
1 Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS 1:53,75    
2 Marie Andersen 95 Sparta 1:58,52    
3 Johanna Bertils 96 Västerås FK 2:00,08    
4 Mari Liiver 96 SK Kivilind 2:07,52    
5 Frida Almén 95 Högby IF 2:07,75    
6 Emma Johansson 95 Södra Vi IF 2:12,37    
7 Merili Varter 96 SK Kivilind 2:20,05    
8 Kelly-Claudia Kimmer 95 SK Kivilind 2:21,04    
F13 Längdhopp zon       vind  
1 Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS 4,95 -1.3  
2 Marie Andersen 95 Sparta 4,63 -0.9  
3 Elsa Gustavsson 95 Kalmar SK 4,49 0.0  
4 Linn Forevärn 96 Rånäs 4 H 4,48 -1.4  
5 Alicia Grenmyr 95 IK Hinden 4,29 -1.6  
6 Evelina Dahlberg 95 Högby IF 4,20 -0.7 4,15
7 Frida Lindström 95 FIK Färjestaden 4,20 -2.3 4,07
8 Karolina Martinsson 96 IK Sisu 4,14 -1.3  
9 Elin Magnusson 95 Sävedalens AIK 4,13 -1.8  
10 Sara Muller 95 Sparta 4,12 -1.2  
11 Stina Lindqvist 96 FIK Färjestaden 4,10 -1.8  
12 Caroline Nielsen 96 Sparta 4,02 -1.1  
13 Emma Johansson 95 Södra Vi IF 3,90 -1.2  
14 Agnes Franzén 95 Kalmar SK 3,81 1.0  
15 Nanna Madsen 96 Sparta 3,79 -0.9 3,70
16 Signe Karlsson 96 Kalmar SK 3,79 -1.9 3,66
17 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 3,76 -1.1  
18 Mari Liiver 96 SK Kivilind 3,73 -1.1  
19 Cajsa Lindh 96 FIK Färjestaden 3,66 -0.9  
20 Elin Gustavsson 96 FIK Färjestaden 3,64 0.0  
21 Merili Varter 96 SK Kivilind 3,52 -1.9  
23 Kelly-Claudia Kimmer 95 SK Kivilind 3,48 -1.9 3,44
22 Mie Lorentzen 96 Sparta 3,48 -1.3 3,36
F13 Kula 2,0 kg          
1 Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS 12,00    
2 Karolina Martinsson 96 IK Sisu 9,86    
3 Alice Petersson 95 Kalmar SK 9,12    
4 Evelina Dahlberg 95 Högby IF 9,05    
5 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 8,81    
6 Elsa Gustavsson 95 Kalmar SK 8,73    
7 Emma Johansson 95 Södra Vi IF 8,20 8,13  
8 Hanna Östenberg 95 Södra Vi IF 8,20 8,00  
9 Frida Lindström 95 FIK Färjestaden 8,19    
10 Marie Andersen 95 Sparta 8,11    
11 Rebecka Claesson 96 Ruda IF 8,10    
12 Caroline Nielsen 96 Sparta 7,31    
13 Kelly-Claudia Kimmer 95 SK Kivilind 7,12    
14 Nanna Madsen 96 Sparta 6,78    
15 Emilie Worsöe-Petersen 96 Sparta 6,41    
16 Elin Gustavsson 96 FIK Färjestaden 6,31    
17 Mari Liiver 96 SK Kivilind 5,90    
18 Cajsa Lindh 96 FIK Färjestaden 5,79    
19 Mie Lorentzen 96 Sparta 5,43    
20 Merili Varter 96 SK Kivilind 5,26    
F13 4-kampen          
1 Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS 4    
2 Marie Andersen 95 Sparta 9    
3 Emma Johansson 95 Södra Vi IF 13    
4 Mari Liiver 96 SK Kivilind 15    
5 Merili Varter 96 SK Kivilind 21    
6 Kelly-Claudia Kimmer 95 SK Kivilind 22    
             
F11 60 m          
  heat 1   vind +2,2      
1 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 9,20    
2 Wilma Johansson 98 Wärnamo SK 9,40    
3 Linnea Lindblom 98 KA 2 IF 9,52    
4 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 9,92    
5 Emily Berghäll 98 Hammarby Friidrott 10,61    
  heat 2   vind +2,3      
1 Nathali Sjöholm 97 Kalmar SK 9,10    
2 Benedicte Heegaard 98 Sparta 9,40    
3 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 9,44    
4 Elin Vertetics 98 Högby IF 9,82    
5 Elin Platzek 99 IK Hinden 11,72    
6 Ida Steineck Nilsson 98 Ruda IF 11,75    
  heat 3   vind +1,1      
1 Hanna Agrell-Gustavsson 97 UF Contact 8,97    
2 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 9,55    
3 Josefine Axelsson 97 IK Hinden 9,64    
4 Elin Vertetics 98 Högby IF 9,90    
5 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 9,97    
6 Johanna Söderbäck 97 FIK Färjestaden 10,44    
F11 60 m FINAL          
  A-final   vind +2,4      
1 Hanna Agrell-Gustavsson 97 UF Contact 8,92    
2 Nathali Sjöholm 97 Kalmar SK 9,10    
3 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 9,36    
4 Wilma Johansson 98 Wärnamo SK 9,45    
5 Linnea Lindblom 98 KA 2 IF 9,50    
6 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 9,55    
7 Benedicte Heegaard 98 Sparta 9,56    
8 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 9,80    
  B-final   vind +1,8      
1 Josefine Axelsson 97 IK Hinden 9,60    
2 Elin Vertetics 98 Högby IF 9,89    
3 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 10,05    
4 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 10,24    
5 Johanna Söderbäck 97 FIK Färjestaden 10,57    
6 Elin Platzek 99 IK Hinden 10,84    
  Emily Berghäll 98 Hammarby Friidrott DNS    
  Ida Steineck Nilsson 98 Ruda IF DNS    
F11 600 m          
1 Tora Eriksson 98 Västerås FK 2:01,54    
2 Hanna Agrell-Gustavsson 97 UF Contact 2:02,75    
3 Linnea Lindblom 98 KA 2 IF 2:07,89    
4 Jennifer Hansen 97 Danderyds SK 2:09,56    
5 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 2:10,53    
6 Wilma Johansson 98 Wärnamo SK 2:10,73    
7 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 2:14,76    
8 Josefine Axelsson 97 IK Hinden 2:23,72    
9 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 2:23,78    
10 Elin Vertetics 98 Högby IF 2:25,83    
11 Emily Berghäll 98 Hammarby Friidrott 2:35,96    
12 Elin Platzek 99 IK Hinden 2:36,73    
F11 Längdhopp zon       vind  
1 Hanna Agrell-Gustavsson 97 UF Contact 4,31 1.6  
2 Nathali Sjöholm 97 Kalmar SK 4,23 1.5  
3 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 3,84 0.9  
4 Linnea Lindblom 98 KA 2 IF 3,83 0.1  
5 Benedicte Heegaard 98 Sparta 3,68 0.9 3,67
6 Wilma Johansson 98 Wärnamo SK 3,68 0.6 3,57
7 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 3,59 1.8  
8 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 3,58 0.7  
9 Josefine Axelsson 97 IK Hinden 3,57 0.8  
10 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 3,52 0.6  
11 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 3,51 1.2  
12 Elin Vertetics 98 Högby IF 3,35 1.3  
13 Ida Steineck Nilsson 98 Ruda IF 3,23 0.6  
14 Emily Berghäll 98 Hammarby Friidrott 3,06 0.8  
15 Elin Platzek 99 IK Hinden 3,00 0.9  
16 Johanna Söderbäck 97 FIK Färjestaden 2,90 1.5  
F11 Kula 2,0 kg          
1 Nathali Sjöholm 97 Kalmar SK 8,63    
2 Hanna Agrell-Gustavsson 97 UF Contact 7,87    
3 Benedicte Heegaard 98 Sparta 7,56    
4 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 7,07    
5 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 6,63    
6 Emily Berghäll 98 Hammarby Friidrott 6,21    
7 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 6,16    
8 Elin Vertetics 98 Högby IF 6,13    
9 Johanna Söderbäck 97 FIK Färjestaden 6,11    
10 Wilma Johansson 98 Wärnamo SK 5,94    
11 Josefine Axelsson 97 IK Hinden 5,50    
12 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 5,38    
13 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 5,11    
14 Elin Platzek 99 IK Hinden 4,97    
15 Ida Steineck Nilsson 98 Ruda IF 4,52    
16 Linnea Lindblom 98 KA 2 IF 4,40    
  Frida Lindgärde 98 Täby IS Ej res.    
F11 4-kampen          
1 Hanna Agrell-Gustavsson 97 UF Contact 4    
2 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 15    
3 Wilma Johansson 98 Wärnamo SK 16    
4 Linnea Lindblom 98 KA 2 IF 19    
5 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 19    
6 Josefine Axelsson 97 IK Hinden 24    
7 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 26    
8 Elin Vertetics 98 Högby IF 28    
9 Elin Platzek 99 IK Hinden 36    
             
F9 60 m försök          
  heat 1   vind +1,9      
1 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 9,58    
2 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 10,19    
3 Ellen Lindeby 99 Högby IF 10,43    
4 Annie Johansson 99 Högby IF 10,66    
5 Ellen Steineck Nilsson 00 Ruda IF 13,15    
  heat 2   vind +1,6      
1 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 10,15    
2 Evelina Eklund 99 IK Hinden 10,49    
3 Frida Bergvall 99 IFK Växjö 10,58    
4 Amanda Nilsson 99 Laholms IF Friidrott 10,69    
5 Ebba Davidsson 99 Linköpings GIF 10,89    
6 Emma Carlsson 99 FIK Färjestaden 11,10    
F9 60 m final          
  A-final   Vind +1,5      
1 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 9,79    
2 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 10,28    
3 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 10,30    
4 Ellen Lindeby 99 Högby IF 10,43    
5 Evelina Eklund 99 IK Hinden 10,57    
6 Amanda Nilsson 99 Laholms IF Friidrott 10,72    
7 Annie Johansson 99 Högby IF 10,87    
8 Frida Bergvall 99 IFK Växjö 10,95    
  B-final   Vind +2,1      
1 Emma Carlsson 99 FIK Färjestaden 10,95    
2 Ebba Davidsson 99 Linköpings GIF 11,07    
3 Ellen Steineck Nilsson 00 Ruda IF 13,34    
F9 600 m          
1 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 2:14,32    
2 Ellen Lindeby 99 Högby IF 2:15,34    
3 Alma Svensson 99 FIK Färjestaden 2:19,26    
4 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 2:20,42    
5 Amanda Nilsson 99 Laholms IF Friidrott 2:29,99    
6 Annie Johansson 99 Högby IF 2:31,17    
F9 Längdhopp zon       vind  
1 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 3,77 -1.6  
2 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 3,37 0.0  
3 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 3,33 -1.8  
4 Lisa Stenlund 99 KA 2 IF 3,16 -2.1  
5 Ellen Lindeby 99 Högby IF 3,01 0.0  
6 Evelina Eklund 99 IK Hinden 2,97 -1.7  
7 Amanda Nilsson 99 Laholms IF Friidrott 2,94 -1.1  
8 Ebba Davidsson 99 Linköpings GIF 2,81 -1.7  
9 Annie Johansson 99 Högby IF 2,73 -1.7  
10 Sara Johansson 99 FIK Färjestaden 2,56 0.0  
11 Ellen Steineck Nilsson 00 Ruda IF 2,35 -2.5  
F9 Kula 2,0 kg          
1 Frida Bergvall 99 IFK Växjö 7,19    
2 Amanda Nilsson 99 Laholms IF Friidrott 6,04    
3 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 5,80    
4 Evelina Eklund 99 IK Hinden 5,05    
5 Sara Johansson 99 FIK Färjestaden 4,41    
6 Ellen Lindeby 99 Högby IF 4,23    
7 Annie Johansson 99 Högby IF 3,80    
8 Ellen Steineck Nilsson 00 Ruda IF 3,15    
F9 4-kampen          
1 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 5    
2 Ellen Lindeby 99 Högby IF 9    
3 Amanda Nilsson 99 Laholms IF Friidrott 10    
4 Annie Johansson 99 Högby IF 16    

Uppdaterad 2008-07-17
Av Bo Björkholm