Resultat
  Kalmarspelen-Ingvar Thomssons minne 2008-09-27
Plats Fredriksskans ip      
Arrangör Kalmar SK-friidrott      
Tävl.ledare Tomas Lindén      
Väder Soligt med växlande vindar. Kompletteringar med rött    
         
Ingvars minnesfond      
  Sebastian Karlsson FI Kalmarsund 5 000 kr  
  Hannes Carlsson FI Kalmarsund 2 000 kr  
         
Bästa prestation pojke, flicka      
Jesper Lundberg-94 Alvesta FI  
Fanny Roos-95 Ljungby FIK  
         
M 100m Final vind +2,2    
1 Nicklas Wiberg-85 FI Kalmarsund 11,04  
2 Einar Elmfors-92 IF Udd 11,98  
3 Pontus Lindgren-90 FI Kalmarsund 12,03  
4 Elis Weslien-80 FI Kalmarsund 12,06  
5 Kevin Lindeborg-92 Högby IF 12,92  
M 400m Final      
1 Johan Svensson-89 FI Kalmarsund 52,16  
2 Elis Weslien-80 FI Kalmarsund 54,23  
3 Pontus Lindgren-90 FI Kalmarsund 56,78  
M 800m Final      
1 Daniel Malmqvist-88 IF Udd 2:07,50  
M Längd     vind
1 Nicklas Wiberg-85 FI Kalmarsund 7,39 1,2
2 Johan Svensson-89 FI Kalmarsund 5,97 2,3 5,90 +1.6
3 Einar Elmfors-92 IF Udd 5,85 1,8
4 Victor Gröhn-91 FI Kalmarsund 5,75 1,3
5 Pontus Lindgren-90 FI Kalmarsund 5,02 2,6 3,60 +1.4
6 David Liljedahl-93 IF Udd 4,64 2,7 4,39 +1.8
M Kula 7,26 kg      
1 Martin Jönsson-90 FI Kalmarsund 12,70  
2 Peter Fritz-74 IK Sisu 11,92  
3 Kjell Nilsson-52 Oskarshamns SK 9,05  
M Slägga 7,26 kg      
1 Martin Jönsson-90 FI Kalmarsund 40,78  
2 Kjell Nilsson-52 Oskarshamns SK 36,18  
M Diskus 2,0 kg      
1 Christer Högrelius-51 SOIK Hellas 35,74  
2 Martin Jönsson-90 FI Kalmarsund 34,09  
M Spjut 800 g      
1 Elias Ericsson-82 FI Kalmarsund 59,81  
2 Victor Gröhn-91 FI Kalmarsund 41,57  
3 Elis Weslien-80 FI Kalmarsund 40,17  
4 Pontus Lindgren-90 FI Kalmarsund 35,36  
         
P15 100 m Final vind +1,6    
1 Olle Willsund-94 Högby IF 12,17  
2 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 12,40  
3 Viktor Elvung-Nilsson-94 FIF Gnistan 12,67  
4 David Liljedahl-93 IF Udd 12,67  
5 Olle Stjärnkvist-94 UF Contact 13,34  
6 Pontus Olsson-94 IK Hinden 13,45  
P15 300 m Final      
1 Viktor Elvung-Nilsson-94 FIF Gnistan 40,75  
2 David Liljedahl-93 IF Udd 41,70  
3 Sebastian Almén-93 Högby IF 42,58  
4 Pontus Olsson-94 IK Hinden 42,89  
5 Olle Stjärnkvist-94 UF Contact 43,45  
P15 100 m Häck 84 cm vind +2,4    
1 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 14,55  
2 Joakim Wirén-93 FIF Gnistan 15,70  
P15 Höjdhopp      
1 Olle Willsund-94 Högby IF 1,70  
2 Joakim Wirén-93 FIF Gnistan 1,65  
3 Micael Fagö-94 Kalmar SK 1,65  
4 Mattias de Graaf-94 FIK Färjestaden 1,65  
5 Sebastian Almén-93 Högby IF 1,50  
6 Zef Kolaj-94 Högby IF 1,40  
P15 Stavhopp      
1 Tom Tuvhag-93 IFK Växjö 2,90  
2 Micael Fagö-94 Kalmar SK 2,80  
3 Zef Kolaj-94 Högby IF 2,65  
P15 Kula 4,0 kg      
1 Oskar Eriksson-93 Stensjöns IF 11,39  
2 Olle Willsund-94 Högby IF 11,13  
3 Micael Fagö-94 Kalmar SK 10,78  
4 Sebastian Almén-93 Högby IF 9,90  
P15 Slägga 4,0 kg      
1 Micael Fagö-94 Kalmar SK 33,43  
P15 Spjut 600 g      
1 Olle Willsund-94 Högby IF 42,03  
2 Oskar Eriksson-93 Stensjöns IF 37,39  
3 Tom Tuvhag-93 IFK Växjö 35,75  
4 Zef Kolaj-94 Högby IF 35,27  
5 Olle Stjärnkvist-94 UF Contact 32,00  
6 Mathias Arnesson-94 Kalmar SK 31,14  
7 Joakim Wirén-93 FIF Gnistan 25,75  
P13 80 m Final vind +1,9    
1 Johannes Gustafsson-95 Kalmar SK 10,42  
2 Carl Alvelid-95 Kalmar SK 10,58  
3 Kevin Nordenhög-95 Kalmar SK 11,23  
4 Alexander von Brandt-95 IK Hinden 11,41  
5 Emil Quick-95 Kalmar SK 11,94  
6 Marcus Malmquist-96 Kalmar SK 12,26  
P13 600 m Final      
1 Kevin Nordenhög-95 Kalmar SK 1:47,39  
2 Andreas Davidsson-95 IFK Växjö 1:51,56  
3 Carl Alvelid-95 Kalmar SK 1:55,41  
4 Emil Quick-95 Kalmar SK 1:58,49  
P13 60 m Häck 76,2 cm vind +1,6    
1 Joakim Stenström-96 IK Hinden 10,35  
2 Johannes Gustafsson-95 Kalmar SK 10,62  
P13 Längdhopp zon     vind
1 Joakim Stenström-96 IK Hinden 4,62 1,0
2 Kevin Nordenhög-95 Kalmar SK 4,47 1,1
3 Alexander von Brandt-95 IK Hinden 4,31 0,9
4 Marcus Malmquist-96 Kalmar SK 4,22 1,4
5 Emil Quick-95 Kalmar SK 4,19 2,2 4,18 +1.0
P13 Kula 3,0 kg      
1 Johannes Gustafsson-95 Kalmar SK 10,04  
P13 Spjut 400 g      
1 Axel Truedsson-97 IF Udd 26,88  
         
P11 60 m fö      
  Heat 1 vind +2,5    
1 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 9,09 Q
2 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 9,54 Q
3 Viktor Sundström-98 FIK Färjestaden 9,82 Q
4 David Steglander-98 FIK Färjestaden 10,06 Q
5 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 10,28  
6 Nils Grip-Hammaräng-98 Högby IF 10,70  
  Heat 2 vind +2,9    
1 Simon Persson-98 Högby IF 9,57 Q
2 Karl Axelsson-98 Högby IF 9,85 Q
3 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 9,93 Q
4 Jacob Eriksson-98 Kalmar SK 10,03 Q
5 Jacob Green-98 FIK Färjestaden 10,21  
6 Marcus Olsson-97 IK Hinden 10,95  
P11 60 m Final vind +1,6    
1 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 9,07  
2 Simon Persson-98 Högby IF 9,29  
3 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 9,43  
4 Viktor Sundström-98 FIK Färjestaden 9,80  
5 Karl Axelsson-98 Högby IF 9,93  
6 David Steglander-98 FIK Färjestaden 10,10  
7 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 10,14  
8 Jacob Eriksson-98 Kalmar SK 10,36  
P11 600 m      
1 Johan Davidsson-97 IFK Växjö 1:57,97  
2 Adam Lindbom-99 KA 2 IF 1:59,42  
3 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 2:03,39  
4 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 2:10,23  
5 Nils Grip-Hammaräng-98 Högby IF 2:11,33  
6 Jesper Ekberg-97 Ruda IF 2:12,99  
7 Simon Persson-98 Högby IF 2:13,94  
8 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 2:14,42  
9 Herman Nicklasson-98 IK Hinden 2:20,38  
10 Viktor Sundström-98 FIK Färjestaden 2:21,68  
11 Albin Lundström-98 IK Hinden 2:23,02  
12 David Steglander-98 FIK Färjestaden 2:23,37  
P11 Höjdhopp      
1 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 1,18  
2 Karl Axelsson-98 Högby IF 1,15  
3 Viktor Sundström-98 FIK Färjestaden 1,15  
4 Jacob Eriksson-98 Kalmar SK 1,10  
5 Jacob Green-98 FIK Färjestaden 1,10  
6 David Steglander-98 FIK Färjestaden 1,10  
7 Simon Persson-98 Högby IF 1,05  
8 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 1,05  
9 Nils Grip-Hammaräng-98 Högby IF 0,90  
P11 Längdhopp     vind
1 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 4,14 0,3
2 Simon Persson-98 Högby IF 3,78 0,5
3 Herman Nicklasson-98 IK Hinden 3,68 2,1 3,61 +0.2
4 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 3,49 1,6
5 Viktor Sundström-98 FIK Färjestaden 3,47 0,6
6 Jacob Green-98 FIK Färjestaden 3,27 0,8
7 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 3,25 0,5
8 David Steglander-98 FIK Färjestaden 3,22 0,7
9 Nils Grip-Hammaräng-98 Högby IF 3,16 0,8
10 Marcus Olsson-97 IK Hinden 2,67 2,1 2,57 +0.3
P11 Kula 2,0 kg      
1 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 10,99  
2 Axel Truedsson-97 IF Udd 10,60  
3 Jesper Ekberg-97 Ruda IF 7,62  
4 Albin Lundström-98 IK Hinden 7,08  
5 David Steglander-98 FIK Färjestaden 5,78  
         
P9 60 m Final vind +2,6    
1 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 9,33  
2 Adam Lindbom-99 KA 2 IF 9,48  
3 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 9,72  
4 Elias Landström-99 IK Hinden 9,75  
5 Isak Gustavsson-99 IK Hinden 10,13  
P9 Längdhopp zon     vind
1 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 3,59 0,7
2 Adam Lindbom-99 KA 2 IF 3,58 0,0
3 Elias Landström-99 IK Hinden 3,51 0,5
4 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 3,36 0,4
5 Isak Gustavsson-99 IK Hinden 3,33 1,7
P9 Boll      
1 Adam Lindbom-99 KA 2 IF 26,85  
2 Elias Landström-99 IK Hinden 26,66  
3 Isak Gustavsson-99 IK Hinden 26,07  
4 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 24,77  
5 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 22,89  
         
K 100m Final vind 0,0    
1 Tove Karlsson-91 FI Kalmarsund 12,71  
2 Sofi Karlsson-91 FI Kalmarsund 13,08  
3 Nathalie Petersson-91 FI Kalmarsund 13,09  
4 Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 13,15  
5 Kathrine Karlström-91 Högby IF 13,89  
6 Jonna Lindbom-90 FI Kalmarsund 14,73  
K 400 m Final      
1 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 61,95  
2 Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 62,33  
3 Jonna Lindbom-90 FI Kalmarsund 68,67  
K 800 m Final      
1 Stephanie Olsson-91 KA 2 IF 2:30,34  
K Höjdhopp      
1 Rebecca Ericsson-91 Södra Vi IF 1,50  
K Stavhopp      
1 Elin Iwarsson-91 FI Kalmarsund 3,17  
2 Kathrine Karlström-91 Högby IF 3,00  
K Längdhopp     vind
1 Tove Karlsson-91 FI Kalmarsund 4,97 1,6
2 Josefine Myrén-94 IF Udd 4,92 -0,1
3 Nicole Uddén-93 IK Sisu 4,57 1,7
4 Sofi Karlsson-91 FI Kalmarsund 4,50 2,3 4,46 +1.1
5 Frida Wändesjö-91 FI Kalmarsund 4,34 1,7
6 Ellen Andersson-Junka-93 FI Kalmarsund 4,17 2,9 4,10 +0.5
7 Linnea Djurling-90 Huddinge AiS Friidrott 4,10 3,0 3,86 +1.1
8 Emma Lembke-94 IK Hinden 3,99 1,8
K Kula 4,0 kg      
1 Jonna Nilsson-94 UF Contact 9,95  
2 Annie Henriksson-86 FGF Gotland 9,67  
3 Teresia Snäckerström-91 FGF Gotland 8,71  
K Slägga 4,0 kg      
1 Annie Henriksson-86 FGF Gotland 40,11  
2 Elin Wettefalk-91 FI Kalmarsund 31,06  
3 Teresia Snäckerström-91 FGF Gotland 24,62  
4 AnnLis Hellsten-53 Oskarshamns SK 23,15  
K Diskus 1,0 kg      
1 Annie Henriksson-86 FGF Gotland 31,70  
2 Fanny Eklund-91 IK Hinden 25,35  
3 Teresia Snäckerström-91 FGF Gotland 19,44  
K Spjut 600 g      
1 Elin Gustafsson-91 IK Hinden 36,93  
2 Kathrine Karlström-91 Högby IF 30,72  
3 Teresia Snäckerström-91 FGF Gotland 26,02  
4 Ellen Karlsson-91 FI Kalmarsund 22,99  
5 Elin Iwarsson-91 FI Kalmarsund 21,27  
6 Lisa Nyström-89 FI Kalmarsund 19,37  
7 Annie Henriksson-86 FGF Gotland 18,86  
8 Tove Karlsson-91 FI Kalmarsund 17,07  
9 Sofi Karlsson-91 FI Kalmarsund 15,98  
10 Frida Wändesjö-91 FI Kalmarsund 15,26  
11 Nathalie Petersson-91 FI Kalmarsund 12,45  
         
F15 100 m Final vind +3,1    
1 Evelina Grenmyr-93 IK Hinden 13,09  
2 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 13,27  
3 Ellen Runesson-94 UF Contact 13,31  
4 Josefine Myrén-94 IF Udd 13,35  
5 Maja Eklund-94 IK Hinden 13,81  
6 Ellen Andersson-Junka-93 FI Kalmarsund 13,86  
7 Emma Lembke-94 IK Hinden 14,43  
F15 300 m      
1 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 43,61  
2 Nicole Uddén-93 IK Sisu 44,63  
3 Elin Lindeblad-95 Högby IF 45,80  
4 Frida Olofsson-95 IF Udd 46,57  
F15 80 m Häck 76,2 cm vind +1,8    
1 Evelina Grenmyr-93 IK Hinden 12,50  
2 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 12,82  
3 Elina Rapp-93 IK Sisu 13,04  
4 Josefine Myrén-94 IF Udd 13,05  
5 Ellen Runesson-94 UF Contact 13,06  
F15 Höjdhopp      
1 Maria Tell-93 Högby IF 1,63  
2 Fanny Holgersson-96 FIF Gnistan 1,60  
3 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 1,55  
4 Ellen Runesson-94 UF Contact 1,40  
5 Hanna Fredriksson-94 IK Hinden 1,35  
6 Jonna Nilsson-94 UF Contact 1,30  
7 Jennifer Alvhäll-Lindahl-96 FIK Färjestaden 1,20  
F15 Stavhopp      
1 Emma Eneros-93 FI Kalmarsund 2,65  
2 Josefine Jonsson-94 IK Hinden 2,50  
F15 Kula 3,0 kg      
1 Elina Rapp-93 IK Sisu 12,07  
2 Caroline Jönsson-93 FI Kalmarsund 11,60  
3 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 11,45  
4 Jonna Nilsson-94 UF Contact 11,05  
5 Emma Persson-93 Högby IF 10,16  
6 Hedda Liljegren-94 IK Hinden 10,04  
7 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 9,90  
F15 Slägga 3,0 kg      
1 Caroline Jönsson-93 FI Kalmarsund 31,01  
2 Thea Lundgren-94 IK Hinden 29,63  
3 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 26,57  
4 Maja Eklund-94 IK Hinden 25,95  
5 Emma Persson-93 Högby IF 24,25  
F15 Diskus 0,6 kg      
1 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 41,27  
2 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 38,35  
3 Thea Lundgren-94 IK Hinden 37,86  
4 Caroline Jönsson-93 FI Kalmarsund 37,79  
5 Emma Persson-93 Högby IF 32,95  
6 Suzanne Persson-95 IF Udd 26,37  
7 Emma Eneros-93 FI Kalmarsund 23,51  
8 Emma Petersson-95 Kalmar SK 23,20  
F15 Spjut 400 g      
1 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 33,86  
2 Nicole Uddén-93 IK Sisu 33,67  
3 Hedda Liljegren-94 IK Hinden 32,49  
4 Ellen Runesson-94 UF Contact 32,33  
5 Elina Rapp-93 IK Sisu 30,73  
6 Maria Tell-93 Högby IF 27,49  
         
F13 80m försök      
  Heat 1 vind +2,5    
1 Malin Samuelsson-95 IFK Växjö 10,95 Q
2 Moa Bergström-95 KA 2 IF 11,13 Q
3 Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI 11,39 Q
4 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 11,46 Q
5 Edona Mehmeti-96 Högby IF 12,08  
6 Agnes Franzén-95 Kalmar SK 12,47  
7 Liza Gustavsson-96 FIK Färjestaden 13,59  
  Heat 2 vind +2,6    
1 Frida Olofsson-95 IF Udd 10,92 Q
2 Fanny Hagberg-95 IFK Växjö 11,23 Q
3 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 12,08  
4 Angelica Milosevic-96 IK Hinden 12,22  
5 Elin Gustavsson-96 FIK Färjestaden 12,26  
6 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 12,29  
  Heat 3 vind +1,4    
1 Alice Petersson-95 Kalmar SK 10,74 Q
2 Nora Nilsson-95 VIF Gute FI 11,14 Q
3 Alicia Grenmyr-95 IK Hinden 11,58  
4 Signe Karlsson-96 Kalmar SK 11,60  
5 Irma Ekmecic-96 Högby IF 12,25  
6 Amanda Engström-95 FIK Färjestaden 12,26  
7 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 12,80  
8 Rebecka Claesson-96 Ruda IF 13,32  
F13 80m Final vind +1,8    
1 Alice Petersson-95 Kalmar SK 10,57  
2 Malin Samuelsson-95 IFK Växjö 10,82  
3 Frida Olofsson-95 IF Udd 10,88  
4 Nora Nilsson-95 VIF Gute FI 10,96  
5 Fanny Hagberg-95 IFK Växjö 11,05  
6 Moa Bergström-95 KA 2 IF 11,19  
7 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 11,50  
  Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI DNS  
F13 600 m Final      
1 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 2:04,09  
2 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 2:04,87  
3 Frida Almén-95 Högby IF 2:05,29  
4 Olivia Giorgio-95 FIK Färjestaden 2:05,95  
5 Amanda Engström-95 FIK Färjestaden 2:11,87  
6 Liza Gustavsson-96 FIK Färjestaden 2:25,38  
F13 60 m Häck 76,2 cm      
  Heat 1 vind +1,5    
1 Moa Bergström-95 KA 2 IF 10,30  
2 Fanny Holgersson-96 FIF Gnistan 10,44  
3 Fanny Hagberg-95 IFK Växjö 10,54  
4 Frida Jansson-95 IFK Växjö 10,82  
5 Alicia Grenmyr-95 IK Hinden 11,17  
6 Irma Ekmecic-96 Högby IF 11,31  
  Heat 2 vind +1,6    
1 Elin Lindeblad-95 Högby IF 9,41 sm.rek
2 Alice Petersson-95 Kalmar SK 9,66  
3 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 10,25  
4 Emelie Oroz-95 Ljungby FIK 10,58  
5 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 11,15  
6 Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI 11,44  
7 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 12,78  
F13 60 m Häck samlad lista      
1 Elin Lindeblad-95 Högby IF 9,41  
2 Alice Petersson-95 Kalmar SK 9,66  
3 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 10,25  
4 Moa Bergström-95 KA 2 IF 10,30  
5 Fanny Holgersson-96 FIF Gnistan 10,44  
6 Fanny Hagberg-95 IFK Växjö 10,54  
7 Emelie Oroz-95 Ljungby FIK 10,58  
8 Frida Jansson-95 IFK Växjö 10,82  
9 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 11,15  
10 Alicia Grenmyr-95 IK Hinden 11,17  
11 Irma Ekmecic-96 Högby IF 11,31  
12 Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI 11,44  
13 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 12,78  
F13 Längdhopp zon     vind
1 Alice Petersson-95 Kalmar SK 5,06 -1,0
2 Elin Lindeblad-95 Högby IF 5,05 -0,3
3 Emelie Oroz-95 Ljungby FIK 4,95 -1,5
4 Moa Bergström-95 KA 2 IF 4,92 -1,4
5 Malin Samuelsson-95 IFK Växjö 4,82 -1,2
6 Fanny Hagberg-95 IFK Växjö 4,56 -1,6
7 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 4,49 0,0
8 Malin Wickström-95 Kalmar SK 4,49 -1,1
9 Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI 4,39 -1,8
10 Frida Jansson-95 IFK Växjö 4,38 -1,0
11 Emily Garney-96 Kalmar SK 4,30 -0,7
12 Fanny Holgersson-96 FIF Gnistan 4,29 -2,1
13 Alicia Grenmyr-95 IK Hinden 4,27 -1,3
14 Nora Nilsson-95 VIF Gute FI 4,22 -0,9
15 Emma Petersson-95 Kalmar SK 4,19 -1,9
16 Signe Karlsson-96 Kalmar SK 4,13 -1,3
17 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 4,03 -2,2
18 Hilda Tove-96 Kalmar SK 3,94 -0,8
19 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 3,92 -1,8
20 Edona Mehmeti-96 Högby IF 3,83 -1,2
21 Agnes Franzén-95 Kalmar SK 3,75 -0,2
22 Angelica Milosevic-96 IK Hinden 3,72 -2,2 3,68
23 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 3,72 -1,3 3,62
24 Suzanne Persson-95 IF Udd 3,68 -1,7
25 Elin Gustavsson-96 FIK Färjestaden 3,59 -2,2
26 Agnes Brodén-96 IFK Växjö 3,59 -1,6
27 Liza Gustavsson-96 FIK Färjestaden 3,12 0,0
F13 Kula 2,0 kg      
1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 16,10 sm.rek
2 Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI 11,30  
3 Elin Persson-95 IF Udd 10,38  
4 Moa Bergström-95 KA 2 IF 10,30  
5 Jennifer Alvhäll-Lindahl-96 FIK Färjestaden 9,62  
6 Alice Petersson-95 Kalmar SK 9,36  
7 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 9,28  
8 Linda Jeansson-95 Högby IF 8,88  
9 Suzanne Persson-95 IF Udd 8,63  
10 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 8,56  
11 Rebecka Claesson-96 Ruda IF 8,47  
12 Sara Lundkvist-95 IFK Växjö 8,42  
13 Amanda Engström-95 FIK Färjestaden 7,89  
14 Malin Wickström-95 Kalmar SK 7,43  
15 Emily Garney-96 Kalmar SK 7,33  
16 Olivia Arwin-96 IFK Växjö 7,13  
F13 Slägga 2,0 kg      
1 Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI 40,93  
2 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 37,19  
3 Linda Jeansson-95 Högby IF 27,69  
4 Elin Persson-95 IF Udd 27,23  
5 Sara Lundkvist-95 IFK Växjö 26,92  
6 Tanja Mahmoudkhan-96 IK Hinden 24,19  
7 Celine Uddén-95 IK Sisu 23,41  
8 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 21,72  
9 Emelie Oroz-95 Ljungby FIK 19,54  
10 Sara Eriksson-95 Kalmar SK 19,53  
11 Elin Gustavsson-96 FIK Färjestaden 17,94  
F13 Spjut 400 g      
1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 35,71  
2 Celine Uddén-95 IK Sisu 31,21  
3 Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI 28,11  
4 Linda Jeansson-95 Högby IF 21,78  
5 Thea Ljungberg-Karlsson-97 Ljungby FIK 20,66  
6 Sara Lundkvist-95 IFK Växjö 18,78  
7 Frida Almén-95 Högby IF 18,55  
8 Agnes Brodén-96 IFK Växjö 17,86  
9 Emma Petersson-95 Kalmar SK 12,58  
10 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 11,12  
         
F11 60 m      
  Heat 1 vind +2,1    
1 Anna Jönsson-97 KA 2 IF 9,12 Q
2 Elin Vertetics-98 Högby IF 9,39  
3 Thea Ljungberg-Karlsson-97 Ljungby FIK 9,90  
4 Alicia Kerrolf-97 IFK Växjö 10,20  
5 Melina Läggeberger-97 Ruda IF 10,90  
6 Elin Platzek-98 IK Hinden 10,91  
  Heat 2 vind +1,6    
1 Hanna Agrell-Gustafsson-97 UF Contact 8,90 Q
2 Emelie Fasth-97 KA 2 IF 9,29 Q
3 Ottilia Österström-98 KA 2 IF 9,38  
4 Lina Samuelsson-97 IFK Växjö 9,39  
5 Irmeli Wohlin-98 Stensjöns IF 9,90  
6 Ida Steineck-Nilsson-98 Ruda IF 10,72  
7 Leila Hasch-97 Ruda IF 10,99  
  Heat 3 vind +2,0    
1 Anna Hermann-97 IFK Växjö 9,00 Q
2 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 9,10 Q
3 Josefine Axelsson-97 IK Hinden 9,29 Q
4 Amanda Siklund-97 Kalmar SK 9,36  
5 Emma Bergsell-97 Kalmar SK 9,65  
6 Johanna Söderbäck-97 FIK Färjestaden 10,31  
  Heat 4 vind +1,2    
1 Nathali Sjöholm-97 Kalmar SK 8,97 Q
2 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 9,35 Q
3 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 9,43  
4 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 9,47  
5 Hilda Perhamn-98 IK Hinden 9,66  
6 Pauline Horndahl-97 FIK Färjestaden 10,25  
F11 60 m Final vind +1,9    
1 Hanna Agrell-Gustafsson-97 UF Contact 8,88  
2 Anna Jönsson-97 KA 2 IF 8,95  
3 Nathali Sjöholm-97 Kalmar SK 9,04  
4 Anna Hermann-97 IFK Växjö 9,09  
5 Josefine Axelsson-97 IK Hinden 9,25  
6 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 9,37  
7 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 9,59  
8 Emelie Fasth-97 KA 2 IF 9,65  
F11 600 m      
  Heat 1      
1 Linnea Renevall-97 IK Hinden 1:59,08  
2 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 2:08,06  
3 Irmeli Wohlin-98 Stensjöns IF 2:10,40  
4 Pauline Horndahl-97 FIK Färjestaden 2:10,86  
5 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 2:16,29  
6 Leila Hasch-97 Ruda IF 3:01,19  
  Sara Edlund-97 Södra Vi IF DNF  
  Heat 2      
1 Lina Samuelsson-97 IFK Växjö 1:52,78  
2 Anna Jönsson-97 KA 2 IF 1:59,05  
3 Hanna Agrell-Gustafsson-97 UF Contact 2:00,05  
4 Emma Bergsell-97 Kalmar SK 2:14,11  
5 Elin Vertetics-98 Högby IF 2:24,95  
6 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 2:29,61  
F11 600 m samlad lista      
1 Lina Samuelsson-97 IFK Växjö 1:52,78  
2 Anna Jönsson-97 KA 2 IF 1:59,05  
3 Linnea Renevall-97 IK Hinden 1:59,08  
4 Hanna Agrell-Gustafsson-97 UF Contact 2:00,05  
5 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 2:08,06  
6 Irmeli Wohlin-98 Stensjöns IF 2:10,40  
7 Pauline Horndahl-97 FIK Färjestaden 2:10,86  
8 Emma Bergsell-97 Kalmar SK 2:14,11  
9 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 2:16,29  
10 Elin Vertetics-98 Högby IF 2:24,95  
11 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 2:29,61  
12 Leila Hasch-97 Ruda IF 3:01,19  
F11 Höjdhopp      
1 Nathali Sjöholm-97 Kalmar SK 1,30  
2 Emelie Fasth-97 KA 2 IF 1,25  
3 Ottilia Österström-98 KA 2 IF 1,25  
4 Anna Jönsson-97 KA 2 IF 1,20  
5 Hanna Agrell-Gustafsson-97 UF Contact 1,20  
6 Ida Steineck-Nilsson-98 Ruda IF 1,20  
7 Amanda Siklund-97 Kalmar SK 1,20  
8 Hilda Perhamn-98 IK Hinden 1,20  
9 Ida Gilbertsson-97 FIF Gnistan 1,20  
10 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 1,15  
10 Emma Bergsell-97 Kalmar SK 1,15  
10 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 1,15  
10 Thea Ljungberg-Karlsson-97 Ljungby FIK 1,15  
14 Eleonora Sjöblom-97 Kalmar SK 1,15  
14 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 1,15  
16 Linnea Renevall-97 IK Hinden 1,10  
17 Elin Vertetics-98 Högby IF 1,10  
18 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 1,10  
18 Anna Hermann-97 IFK Växjö 1,10  
20 Johanna Söderbäck-97 FIK Färjestaden 1,05  
F11 Längdhopp zon     vind
1 Anna Hermann-97 IFK Växjö 4,37 -1,9
2 Emelie Fasth-97 KA 2 IF 4,21 0,0
3 Anna Jönsson-97 KA 2 IF 4,10 -1,0
4 Hanna Agrell-Gustafsson-97 UF Contact 4,07 -1,0
5 Nathali Sjöholm-97 Kalmar SK 4,06 -0,8
6 Ottilia Österström-98 KA 2 IF 4,05 -0,9
7 Lina Samuelsson-97 IFK Växjö 3,96 -1,5
8 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 3,95 -2,0
9 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 3,76 -1,4
10 Elin Vertetics-98 Högby IF 3,73 -1,9
11 Josefine Axelsson-97 IK Hinden 3,71 -0,6
12 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 3,70 -0,2
13 Hilda Perhamn-98 IK Hinden 3,64 -1,0
14 Alicia Kerrolf-97 IFK Växjö 3,63 -1,1
15 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 3,62 -1,2 3,59
16 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 3,62 -0,8 3,39
17 Ida Steineck-Nilsson-98 Ruda IF 3,08 -1,2
18 Johanna Söderbäck-97 FIK Färjestaden 2,92 -0,2
19 Elin Platzek-98 IK Hinden 2,79 0,0
F11 Kula 2,0 kg      
1 Hanna Agrell-Gustafsson-97 UF Contact 8,85  
2 Emelie Fasth-97 KA 2 IF 7,77  
3 Thea Ljungberg-Karlsson-97 Ljungby FIK 7,75  
4 Anna Jönsson-97 KA 2 IF 7,47  
5 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 7,06  
6 Johanna Söderbäck-97 FIK Färjestaden 6,76  
7 Elin Vertetics-98 Högby IF 6,66  
8 Ottilia Österström-98 KA 2 IF 6,53  
9 Alicia Kerrolf-97 IFK Växjö 6,04  
10 Josefine Axelsson-97 IK Hinden 5,44  
11 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 5,29  
12 Elin Platzek-98 IK Hinden 4,89  
         
F9 60 m försök      
  Heat 1 vind +1,2    
1 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 9,80 Q
2 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK 10,11 Q
3 Amanda Lindblom-99 IK Hinden 10,18 Q
4 Evelina Eklund-99 IK Hinden 10,44 Q
5 Annie Johansson-99 Högby IF 10,70 Q
6 Sara Johansson-00 FIK Färjestaden 11,41  
  Heat 2 vind +2,2    
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 9,59 Q
2 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 10,64 Q
3 Ronja Kandenäs-99 Högby IF 11,20 Q
4 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 11,24  
5 Ellen Steinbeck-Nilsson-00 Ruda IF 12,58  
F9 60 m Final vind +2,1    
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 9,52  
2 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 9,87  
3 Amanda Lindblom-99 IK Hinden 9,97  
4 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK 10,34  
5 Evelina Eklund-99 IK Hinden 10,49  
6 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 10,59  
7 Annie Johansson-99 Högby IF 10,80  
8 Ronja Kandenäs-99 Högby IF 11,29  
F9 Längdhopp zon     vind
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 3,66 1,3
2 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 3,61 0,8
3 Amanda Lindblom-99 IK Hinden 3,43 0,5
4 Annie Johansson-99 Högby IF 3,00 1,1
5 Ronja Kandenäs-99 Högby IF 2,99 0,8
6 Evelina Eklund-99 IK Hinden 2,94 1,3
7 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK 2,92 0,7 2,87
8 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 2,92 0,4 2,84
9 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 2,64 0,6
10 Sara Johansson-00 FIK Färjestaden 2,59 0,0
11 Ellen Steinbeck-Nilsson-00 Ruda IF 2,45 0,9
F9 Boll      
1 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 24,44  
2 Evelina Eklund-99 IK Hinden 16,37  
3 Lisa Palmqvist-00 Oskarshamns SK 15,30  
4 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 14,85  
5 Annie Johansson-99 Högby IF 14,44  
6 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 11,75  
7 Ronja Kandenäs-99 Högby IF 10,72  
8 Sara Johansson-00 FIK Färjestaden 7,81  
9 Linnea Tvingsjö-00 Oskarshamns SK 6,62  
10 Ellen Steinbeck-Nilsson-00 Ruda IF 4,04  

Uppdaterad 2008-09-27
Av Bo Björkholm