Resultat vid Kalmar Sommarspel 070718
  Arrangör:Kalmar SK-friidrott på Fredriksskans och Lindö
  Tävlingsledare: Henrik Björkholm, justeringar gjorda med RÖD text
  Väder: Soligt, varmt men byiga vindar.
Plac Namn år Klubb Res.    
M 100 m Försökheat 1   Vind +2,8      
1 Niklas Larsson 85 Hässelby SK 10,94    
2 Nicklas Wiberg 85 Fi Kalmarsund 10,99    
3 Martin Holmström 91 KA 2 IF 11,28    
4 Mikael Gakis-Lindestrand 90 FIF Gnistan 12,09    
5 Markus Andersson 85 Högby IF 13,64    
M 100 m Försökheat 2   Vind +4,0      
1 Daniel Almgren 79 Hässelby SK 10,99    
2 Daniel Strand 79 IFK Lund 11,40    
3 Thomas Almén 88 Högby IF 11,76    
4 Robin Löfgren 88 Högby IF 11,87    
5 Daniel Svensson 91 Fi Kalmarsund 12,55    
M 100 m Final   Vind +2,2      
1 Niklas Larsson 85 Hässelby SK 10,98    
2 Nicklas Wiberg 85 Fi Kalmarsund 11,20    
3 Martin Holmström 91 KA 2 IF 11,36    
4 Robin Löfgren 88 Högby IF 11,50    
5 Daniel Strand 79 IFK Lund 11,54    
6 Thomas Almén 88 Högby IF 11,94    
7 Mikael Gakis-Lindestrand 90 FIF Gnistan 12,31    
8 Markus Andersson 85 Högby IF 13,78    
M 400 m          
1 Adam Björling 90 Fi Kalmarsund 51,19    
2 Thomas Almén 88 Högby IF 54,76    
3 Daniel Svensson 91 Fi Kalmarsund 55,80    
4 Victor Andersson 89 Eksjö Södra IK 56,78    
5 Sandy Bengtsson 63 Oskarshamns SK 57,62    
6 Markus Andersson 85 Högby IF 61,18    
M Höjdhopp          
1 Nicklas Wiberg 85 Fi Kalmarsund 2,05    
2 Jonatan Gustafsson 88 Fi Kalmarsund 1,94    
3 Mikael Gakis-Lindestrand 90 FIF Gnistan 1,76    
4 Yuan-Zhong Wu 91 IK Sisu 1,70    
M Stavhopp          
1 Henrik Johansson 85 FIF Gnistan 4,00    
2 Simon Assarsson 91 IK Sisu 3,70    
3 Carl Stensón 93 Huddinge AIS 3,45    
4 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 3,35    
5 Mattias Olander 92 Högby IF 2,95    
6 Gustav Fridh 93 Huddinge AIS 2,95    
7 Tom Tuvehag 93 IFK Växjö 2,85    
M Längdhopp       vind  
1 Nicklas Wiberg 85 Fi Kalmarsund 7,34 1,6  
2 Victor Andersson 89 Eksjö Södra IK 5,39 1,6  
M Kula 7,26 kg          
1 Daniel Almgren 79 Hässelby SK 13,25    
2 Jerry Jönsson 73 Nyköpings BIS 13,18    
3 Peter Fritz 74 IK Sisu 12,74    
M Diskus 2,0 kg          
1 Jerry Jönsson 73 Nyköpings BIS 38,55    
M Diskus 2,0 kg, Extra tävling          
1 Nicklas Wiberg 85 Fi Kalmarsund 37,40    
2 Daniel Almgren 79 Hässelby SK 37,29    
3 Niklas Larsson 85 Hässelby SK 28,96    
M Slägga 7,26 kg          
1 Jerry Jönsson 73 Nyköpings BIS 41,61    
M Spjut 800 g          
1 Bengt Loo 62 UF Contact 60,00    
2 Jonas Karlsson 89 Fi Kalmarsund 53,55    
3 Peter Fritz 74 IK Sisu 42,73    
P17 Tresteg       vind  
1 Johan Lindqvist 90 KA 2 IF 13,08 -2,4  
2 Vilhelm Roxling 91 KA 2 IF 12,67 -2,2  
P17 Slägga 5,0 kg          
1 Sami Luttinen 91 GoIF Tjalve 51,04    
2 Kevin Blomé 91 FIF Gnistan 34,26    
P17 Spjut 700 g          
1 Adam Björling 90 Fi Kalmarsund 61,89    
2 Simon Assarsson 91 IK Sisu 46,18    
3 Mikael Gakis-Lindestrand 90 FIF Gnistan 42,31    
4 Yuan-Zhong Wu 91 IK Sisu 41,47    
P15 100 m Försök   Vind +1,5      
1 Henrik Bäckström 92 KA 2 IF 11,61    
2 Johan Bank 92 KA 2 IF 12,16    
3 Henrik Freij 93 FIK Färjestaden 12,98    
4 Kalle Härlebo 93 IK Sisu 13,33    
5 Tom Tuvehag 93 IFK Växjö 14,15    
P15 100 m Final   Vind +4,1      
1 Henrik Bäckström 92 KA 2 IF 11,45    
2 Johan Bank 92 KA 2 IF 11,86    
3 Henrik Freij 93 FIK Färjestaden 12,78    
4 Kalle Härlebo 93 IK Sisu 13,14    
5 Tom Tuvehag 93 IFK Växjö 14,00    
P15 800 m          
1 Martin Rydenborg 93 IFK Växjö 2,14,38    
2 Jesper Mackesprang 92 IFK Växjö 2,15,86    
3 Kalle Härlebo 93 IK Sisu 2,16,31    
4 Gustav Milesson 92 Stensjöns IF 2,20,64    
5 Gottfrid Helander 92 Eksjö Södra IK 2,32,99    
P15 100 m Häck 84 cm   vind +3,2      
1 Mattias Olander 92 Högby IF 14,27    
2 Martin Rydenborg 93 IFK Växjö 14,87    
P15 Höjdhopp          
1 Sebastian Karlsson 92 Fi Kalmarsund 183    
2 Viktor Åstrand 94 IK Ymer 164    
3 Joakim Wirén 93 FIF Gnistan 156    
4 Hannes Carlsson 93 Kalmar SK 151    
5 Mattias Degraaf 94 FIK Färjestaden 151    
6 Micael Fagö 94 Kalmar SK 146    
7 Henrik Frej 93 FIK Färjestaden 141    
P15 Tresteg       vind  
1 Samuel Wiktorsson 92 Trångsvikens IF 11,45 -0,8  
2 Frederick Svengsbergh 94 Kalmar SK 10,21 -4,6  
3 Kalle Härlebo 93 IK Sisu 9,93 -2,8  
P15 Kula 4,0 kg          
1 Mattias Olander 92 Högby IF 14,01    
2 Martin Rydenborg 93 IFK Växjö 10,00    
3 Felix Lohf 93 FIF Gnistan 9,53    
P15 Diskus 1,0 kg          
1 Mattias Olander 92 Högby IF 35,63    
2 Carl Stensón 93 Huddinge AIS 34,77    
3 Gustav Fridh 93 Huddinge AIS 30,42    
4 Kalle Härlebo 93 IK Sisu 26,80    
5 Hannes Carlsson 93 Kalmar SK 25,33    
P13 80 m Försöksheat 1   Vind +3,3      
1 Anton Persson 94 Högby IF 10,36    
2 Robert Nilsson 94 Oskarshamns SK 10,77    
3 Pontus Olsson 94 IK Hinden 11,39    
4 Emil Quick 95 Kalmar SK 11,96    
5 Gabriel Lindeby 95 Högby IF 12,93    
P13 80 m Försöksheat 2   Vind +3,0      
1 Alfred Karonen 94 IK Hinden 10,58    
2 Frederick Svensbergh 94 Kalmar SK 10,63    
3 Olle Wilsund 94 Högby IF 10,80    
4 Zef Kolaj 94 Högby IF 11,64    
5 Kasper Alm 95 Kalmar SK 12,54    
6 Oliver Petersson 95 Kalmar SK 13,07    
P13 80 m A-Final   Vind +3,3      
1 Anton Persson 94 Högby IF 10,35    
2 Alfred Karonen 94 IK Hinden 10,58    
3 Frederick Svensbergh 94 Kalmar SK 10,77    
4 Olle Wilsund 94 Högby IF 10,94    
5 Pontus Olsson 94 IK Hinden 11,57    
6 Zef Kolaj 94 Högby IF 11,84    
7 Emil Quick 95 Kalmar SK 11,89    
P13 80 m B-Final   Vind +4,4      
1 Kasper Alm 95 Kalmar SK 12,39    
2 Gabriel Lindeby 95 Högby IF 12,78    
3 Oliver Petersson 95 Kalmar SK 12,97    
P13 600 m          
1 Anton Persson 94 Högby IF 1,47,05    
2 Olle Wilsund 94 Högby IF 1,47,29    
3 Pontus Johansson 94 IFK Växjö 1,49,42    
4 Frederick Svensbergh 94 Kalmar SK 1,50,95    
5 Zef Kolaj 94 Högby IF 1,52,46    
6 Pontus Olsson 94 IK Hinden 1,57,23    
7 Emil Quick 95 Kalmar SK 2,08,13    
8 Kasper Alm 95 Kalmar SK 2,12,19    
9 Oliver Petersson 95 Kalmar SK 2,13,05    
P13 Längdhopp       vind  
1 Anton Persson 94 Högby IF 5,19 0,8  
2 Frederick Svensbergh 94 Kalmar SK 5,16 0,4  
3 Mathias Arnesson 94 Kalmar SK 4,85 1,1  
4 Robert Nilsson 94 Oskarshamns SK 4,75 -1,1  
5 Olle Wilsund 94 Högby IF 4,72 0,0  
6 Zef Kolaj 94 Högby IF 4,50 2,0  
7 Emil Quick 95 Kalmar SK 4,18 1,1  
8 Christoffer Bengtsson 95 Oskarshamns SK 3,81 1,8  
9 Gabriel Lindeby 95 Högby IF 3,57 0,0  
P13 Kula 3,0 kg          
1 Anton Persson 94 Högby IF 13,14    
2 Robert Nilsson 94 Oskarshamns SK 13,11    
3 Wiktor Åstrand 94 IK Ymer 12,76    
4 Frederick Svensbergh 94 Kalmar SK 12,73    
5 Axel Lönegren 94 Uppsala IF 11,46    
6 Zef Kolaj 94 Högby IF 9,74    
7 Olle Wilsund 94 Högby IF 9,39    
8 Micael Fagö 94 Kalmar SK 9,30    
9 Simon Dahlström 95 FIK Färjestaden 7,23    
10 Emil Quick 95 Kalmar SK 6,35    
11 Christoffer Bengtsson 95 Oskarshamns SK 5,39    
12 Gabriel Lindeby 95 Högby IF 4,81    
P13 Spjut 400 g          
1 Axel Lönegren 94 Uppsala IF 52,43    
2 Pontus Johansson 94 IFK Växjö 41,17    
3 Wiktor Åstrand 94 IK Ymer 39,59    
4 Mathias Arnesson 94 Kalmar SK 36,90    
5 Zef Kolaj 94 Högby IF 36,35    
6 Micael Fagö 94 Kalmar SK 30,67    
7 Olle Wilsund 94 Högby IF 26,87    
8 Robert Nilsson 94 Oskarshamns SK 25,06    
9 Oliver Persson 94 IK Hinden 24,50    
10 Christoffer Bengtsson 95 Oskarshamns SK 21,67    
11 Kasper Alm 95 Kalmar SK 16,57    
12 Gabriel Lindeby 95 Högby IF 13,97    
P13 Mångkamps pokal     Plac.siffra    
1 Anton Persson 94 Högby IF 4    
2 Frederick Svensbergh 94 Kalmar SK 9    
3 Olle Wilsund 94 Högby IF 12    
4 Zef Kolaj 94 Högby IF 15    
5 Emil Quick 95 Kalmar SK 20    
P11 60 m försök   Vind +1,1      
1 Lasse Strotmann 96 FSV Helden D 8,98    
2 Oskar Dahlström 97 FIK Färjestaden 9,00    
3 Anton Selfvén 97 KFUM Kristianstad 9,15    
4 Linus Olsson 96 IK Hinden 9,15    
5 Isak Oskarsson 96 Stensjöns IF 9,77    
6 Oskar Vertetics 96 Högby IF 9,97    
7 Alfred Karlsson 97 Kalmar SK 10,30    
8 Emil Karonen 96 IK Hinden 10,92    
P11 60 m final   Vind +1,0      
1 Oskar Dahlström 97 FIK Färjestaden 8,87    
2 Lasse Strotmann 96 FSV Helden D 8,92    
3 Anton Selfvén 97 KFUM Kristianstad 9,00    
4 Linus Olsson 96 IK Hinden 9,19    
5 Isak Oskarsson 96 Stensjöns IF 9,85    
6 Oskar Vertetics 96 Högby IF 10,18    
7 Alfred Karlsson 97 Kalmar SK 10,53    
8 Emil Karonen 96 IK Hinden 10,93    
P11 600 m          
1 Truls Mörfelt-Gustavsson 96 Turebergs FK 1,58,88    
2 Oskar Vertetics 96 Högby IF 2,10,18    
3 Linus Olsson 96 IK Hinden 2,14,66    
4 Lasse Strotmann 96 FSV Helden D 2,15,59    
5 Alfred Karlsson 97 Kalmar SK 2,30,55    
6 Isak Oskarsson 96 Stensjöns IF 2,34,37    
7 Emil Karonen 96 IK Hinden 2,35,39    
P11 Längdhopp       vind  
1 Lasse Strotmann 96 FSV Helden D 4,31 1,0  
2 Isak Oskarsson 96 Stensjöns IF 4,09 0,9  
3 Oskar Dahlström 97 FIK Färjestaden 4,07 1,4  
4 Linus Olsson 96 IK Hinden 3,97 0,6  
5 Anton Selfvén 97 KFUM Kristianstad 3,78 1,0  
6 Oskar Vertetics 96 Högby IF 3,55 1,2  
7 Alfred Karlsson 97 Kalmar SK 3,33 0,0  
8 Emil Karonen 96 IK Hinden 3,11 1,1  
P11 Kula 2,0 kg          
1 Isak Oskarsson 96 Stensjöns IF 9,62    
2 Oskar Dahlström 97 FIK Färjestaden 9,56    
3 Lasse Strotmann 96 FSV Helden D 8,97    
4 Linus Olsson 96 IK Hinden 8,53 8,31  
5 Anton Selfvén 97 KFUM Kristianstad 8,53 7,95  
6 Oskar Vertetics 96 Högby IF 7,19    
7 Alfred Karlsson 97 Kalmar SK 5,44    
P11 Mångkamps pokal     Plac.siffra    
1 Lasse Strotmann 96 FSV Helden D 7    
2 Linus Olsson 96 IK Hinden 10    
3 Isak Oskarsson 96 Stensjöns IF 11    
4 Oskar Vertetics 96 Högby IF 13    
5 Alfred Karlsson 97 Kalmar SK 19    
P9 60 m försökheat 1   Vind +3,4      
1 Alexander Pernsteiner 98 Habo FIF 9,43    
2 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF 9,56    
3 Linus Ämtvall 98 FIK Färjestaden 9,71    
4 Tobias Lindberget 98 KFUM Kristianstad 10,03    
5 Christoffer Karlsén 99 IK Hinden 10,25    
6 Maximiliam Selfvén 98 KFUM Kristianstad 10,39    
7 Olle Lindqvist 99 FIK Färjestaden 11,13    
P9 60 m försökheat 2   Vind +1,7      
1 Emil Kreig 98 Stensjöns IF 9,63    
2 Johan Sjölander 99 Täby IS 9,71    
3 Olof Malmber 98 Hässleholms AIS 9,73    
4 Hampus Roos 98 Ljungby FIK 9,88    
5 Adam Lindborn 99 KA 2 IF 10,72    
6 Laurits Strotmann 01 FSV Helden D 11,56    
P9 60 m A-final   Vind +1,5      
1 Alexander Pernsteiner 98 Habo FIF 9,61    
2 Emil Kreig 98 Stensjöns IF 9,68    
3 Johan Sjölander 99 Täby IS 9,75    
4 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF 9,79    
5 Olof Malmber 98 Hässleholms AIS 9,89    
6 Hampus Roos 98 Ljungby FIK 9,91    
7 Linus Ämtvall 98 FIK Färjestaden 10,02    
8 Tobias Lindberget 98 KFUM Kristianstad 10,02    
P9 60 m B-final   Vind +2,7      
1 Christoffer Karlsén 99 IK Hinden 10,03    
2 Olle Lindqvist 99 FIK Färjestaden 10,43    
3 Adam Lindborn 99 KA 2 IF 10,67    
4 Maximiliam Selfvén 98 KFUM Kristianstad 10,83    
5 Laurits Strotmann 01 FSV Helden D 11,45    
P9 600m          
1 Olof Malmber 98 Hässleholms AIS 2,02,98    
2 Hampus Roos 98 Ljungby FIK 2,05,03    
3 Emil Kreig 98 Stensjöns IF 2,12,36    
4 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF 2,18,15    
5 Olle Lindqvist 99 FIK Färjestaden 2,19,72    
6 Tobias Lindberget 98 KFUM Kristianstad 2,22,51    
7 Adam Lindborn 99 KA 2 IF 2,24,33    
8 Linus Ämtvall 98 FIK Färjestaden 2,25,78    
9 Johan Sjölander 99 Täby IS 2,28,10    
10 Alexander Pernsteiner 98 Habo FIF 2,30,04    
P9 Längdhopp       vind  
1 Emil Kreig 98 Stensjöns IF 3,84 1,5  
2 Hampus Roos 98 Ljungby FIK 3,64 1,1  
3 Johan Sjölander 99 Täby IS 3,56 2,0  
4 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF 3,53 0,1  
5 Linus Ämtvall 98 FIK Färjestaden 3,43 0,6  
6 Tobias Lindberget 98 KFUM Kristianstad 3,40 0,6  
7 Olof Malmber 98 Hässleholms AIS 3,34 1,8  
8 Alexander Pernsteiner 98 Habo FIF 3,25 1,4  
9 Maximiliam Selfvén 98 KFUM Kristianstad 3,22 0,0  
10 Christoffer Karlsén 99 IK Hinden 3,17 2,0 3,13
11 Olle Lindqvist 99 FIK Färjestaden 3,17 1,9 3,06
12 Adam Lindborn 99 KA 2 IF 3,01 1,2  
13 Laurits Strotmann 01 FSV Helden D 2,63 0,8  
P9 Kula          
1 Tobias Lindberget 98 KFUM Kristianstad 9,03    
2 Emil Kreig 98 Stensjöns IF 8,35    
3 Hampus Roos 98 Ljungby FIK 7,62    
4 Alexander Pernsteiner 98 Habo FIF 6,39    
5 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF 6,09    
6 Linus Ämtvall 98 FIK Färjestaden 5,60    
7 Johan Sjölander 99 Täby IS 5,51    
8 Olof Malmber 98 Hässleholms AIS 5,46    
9 Olle Lindqvist 99 FIK Färjestaden 5,22    
10 Maximiliam Selfvén 98 KFUM Kristianstad 5,18    
P9 Mångkamps pokal     Plac.siffra    
1 Emil Kreig 98 Stensjöns IF 8    
2 Hampus Roos 98 Ljungby FIK 13    
3 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF 17    
4 Olof Malmber 98 Hässleholms AIS 21    
5 Tobias Lindberget 98 KFUM Kristianstad 21    
6 Johan Sjölander 99 Täby IS 21    
7 Alexander Pernsteiner 98 Habo FIF 22    
8 Linus Ämtvall 98 FIK Färjestaden 25    
9 Olle Lindqvist 99 FIK Färjestaden 32    
             
K 100 m försök   vind +2,3      
1 Tove Karlsson 91 Fi Kalmarsund 12,52    
2 Sofi Karlsson 91 Fi Kalmarsund 12,63    
3 Malin Wiberg 89 Fi Kalmarsund 12,63    
4 Malin Johansson 90 IK Sisu 12,85    
5 Sara Nilsson 90 Oskarshamns SK 12,94    
6 Lisa Nyström 89 Fi Kalmarsund 12,98    
7 Jane Runesson 90 FIF Gnistan 13,01    
8 Emelie Galorielsson 88 Oskarshamns SK 13,30    
K 100 m Final   vind +1,8      
1 Tove Karlsson 91 Fi Kalmarsund 12,50    
2 Sofi Karlsson 91 Fi Kalmarsund 12,69    
3 Sara Nilsson 90 Oskarshamns SK 12,84    
4 Malin Johansson 90 IK Sisu 12,89    
5 Jane Runesson 90 FIF Gnistan 13,01    
6 Lisa Nyström 89 Fi Kalmarsund 13,12    
7 Emelie Galorielsson 88 Oskarshamns SK 13,42    
K 400 m          
1 Malin Wiberg 89 Fi Kalmarsund 59,30    
2 Emelie Galorielsson 88 Oskarshamns SK 60,77    
3 Sofia Petersson 91 Fi Kalmarsund 65,98    
4 Emma Nilsson 90 Oskarshamns SK 69,76    
K Höjdhopp          
1 Sofia Kask 89 IFK Lund 1,69    
2 Ellinor Hallin 87 Enköpings AIF 1,65    
3 Jonna Bramstedt 86 Fi Kalmarsund 1,61    
K Stavhopp          
1 Victoria Bengtsson 90 IFK Växjö 3,51    
2 Angelica Bengtsson 93 IFK Växjö 3,25    
3 Linnea Björling 92 Fi Kalmarsund 3,05    
4 Katherine Karlström 91 Högby IF 3,05    
5 Rut Källman 92 IK Hinden 2,30    
K Längdhopp       vind  
1 Melinda Ymsén 88 KFUM Kristianstad 5,41 +0,7  
2 Amanda Josefsson 91 IFK Växjö 5,05 +1,8  
3 Lisa Nyström 89 Fi Kalmarsund 4,95 +1,7 4,88
4 Frida Wändesjö 91 Fi Kalmarsund 4,95 +1,0 4,84
5 Jane Runesson 90 FIF Gnistan 4,89 +0,7 4,89
6 Tina Runesson 92 FIF Gnistan 4,89 +1,1 4,64
7 Nicole Uddén 93 IK Sisu 4,87 +1,7  
8 Sofi Karlsson 91 Fi Kalmarsund 4,69 +1,0  
K Kula 4,0 kg          
1 Ellinor Hallin 87 Enköpings AIF 12,82    
2 Mathilda Berglund 92 IFK Växjö 10,30    
3 Jasmine Andersson 88 Fi Kalmarsund 10,02    
4 Malin Johansson 90 IK Sisu 9,09    
5 Hanna Sjögren 93 FIK Färjestaden 8,41    
K Spjut 600 g          
1 Marie Barenfeld 85 IFK Växjö 44,29    
2 Elin Gustafsson 91 IK Hinden 33,23    
3 Elsa Salomonson 90 Fi Kalmarsund 30,98    
4 Katherine Karlström 91 Högby IF 29,09    
5 Frida Johansson 91 IFK Växjö 27,84    
6 Victoria Bengtsson 90 IFK Växjö 27,61    
F17 Tresteg       vind  
  Lina Andersson (utom tävlan) 89 KA 2 IF 10,85 -5,3  
F17 Diskus 1,0 kg          
1 Lina Andreasson 91 Eksjö Södra IK 32,62    
2 Ida Storm 91 IK Hinden 28,04    
3 Ellinor Tuvehag 91 IFK Växjö 26,22    
4 Ellen Karlsson 91 Fi Kalmarsund 16,08    
F17 Slägga 4,0 kg          
1 Ida Storm 91 IK Hinden 44,56    
2 Lina Andreasson 91 Eksjö Södra IK 30,94    
3 Elin Wettefalk 91 Fi Kalmarsund 24,73    
4 Ellen Karlsson 91 Fi Kalmarsund 15,64    
F15 100 m försök   vind +2,7      
1 Josefine Gabrielsson 92 Oskarshamns SK 12,99    
2 Hanna Wackå 93 Malmö AI 13,20    
3 Matilda Berglund 92 IFK Växjö 13,35    
4 Evelina Grenmyr 93 IK Hinden 13,40    
5 Nicole Uddén 93 IK Sisu 13,74    
6 Elin Magnusson 93 IFK Växjö 13,75    
7 Malin Strotmann 93 FSV Helden D 14,35    
F15 100 m Final   vind +3,8      
1 Josefine Gabrielsson 92 Oskarshamns SK 13,01    
2 Hanna Wackå 93 Malmö AI 13,12    
3 Evelina Grenmyr 93 IK Hinden 13,25    
4 Matilda Berglund 92 IFK Växjö 13,32    
5 Elin Magnusson 93 IFK Växjö 13,79    
6 Nicole Uddén 93 IK Sisu 13,86    
7 Malin Strotmann 93 FSV Helden D 14,85    
F15 800 m sprang med P15          
1 Malin Andersson 92 Linköpings IS 2:30,98    
F15 80 m Häck 76,2 cm   vind +1,4      
1 Evelina Grenmyr 93 IK Hinden 12,60    
2 Tina Runesson 92 FIF Gnistan 12,81    
3 Elina Rapp 93 IK Sisu 12,94    
4 Elin Magnusson 93 IFK Växjö 13,04    
F15 Höjdhopp          
1 Matilda Berglund 92 IFK Växjö 1,57    
2 Josefine Gabrielsson 92 Oskarshamns SK 1,53    
3 Emma Hansson 93 IK Sisu 1,45    
4 Malin Strotmann 93 FSV Helden D 1,36    
5 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 1,36    
F15 Tresteg       vind  
1 Hanna Wackå 93 Malmö AI 9,76 -0,9  
2 Elin Magnusson 93 IFK Växjö 9,44 -2,7  
3 Emma Hansson 93 IK Sisu 9,23 -4,0  
F15 Diskus 0,6 kg          
  Matilda Berglund 92 IFK Växjö 40,60    
  Nicole Uddén 93 IK Sisu 25,38    
  Moa Berglund 94 Skruvs IF 24,57    
  Hanna Sjögren 93 FIK Färjestaden 21,68    
F15 Spjut 400 g          
1 Matilda Berglund 92 IFK Växjö 33,19    
2 Emma Hansson 93 IK Sisu 32,42    
3 Malin Strotmann 93 FSV Helden D 24,86    
4 Elina Rapp 93 IK Sisu 23,42    
5 Nicole Uddén 93 IK Sisu 22,37    
F13 80 m försök          
  Heat 1   vind +1,8      
1 Alice Petersson 95 Kalmar SK 11,06    
2 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 11,07    
3 Jonna Nilsson 94 UF Contact 11,42    
4 Mali Dahl 94 IFK Växjö 11,65    
5 Julia Franzén 94 Göteborgs KIK 11,88    
6 Emma Lembke 94 IK Hinden 12,21    
7 Malin Sjölander 95 Täby IS 12,24    
  Heat 2   vind +3,3      
1 Ellen Runesson 94 UF Contact 10,73    
2 Elise Malmber 95 Hässleholms AIS 10,82    
3 Amanda Åstrand 95 KA 2 IF 11,37    
4 Emma-Helena Ericsson 95 IFK Växjö 11,78    
5 Agnes Knutsson 94 FIK Färjestaden 11,89    
6 Hedda Schmacher 95 Malmö AI 12,30    
  Heat 3   vind +3,0      
1 Evelina Dahlberg 95 Högby IF 10,82    
2 Amanda Jonsson 95 IFK Växjö 11,34    
3 Malin Wikström 95 Kalmar SK 11,51    
4 Natalie Hirsch 94 Habo FIF 11,64    
5 Jennie Walfridsson 95 Ystads IF 11,95    
6 Moa Berglund 94 Skruvs IF 12,07    
7 Alicia Grenmyr 95 IK Hinden 12,08    
F13 80 m Final          
  A-Final   vind +2,6      
1 Elise Malmber 95 Hässleholms AIS 10,64    
2 Ellen Runesson 94 UF Contact 10,68    
3 Evelina Dahlberg 95 Högby IF 10,77    
4 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 10,85    
5 Amanda Åstrand 95 KA 2 IF 11,19    
6 Jonna Nilsson 94 UF Contact 11,22    
7 Alice Petersson 95 Kalmar SK 11,35    
8 Amanda Jonsson 95 IFK Växjö 11,37    
  B-Final   vind +3,6      
1 Mali Dahl 94 IFK Växjö 11,30    
2 Natalie Hirsch 94 Habo FIF 11,69    
3 Jennie Walfridsson 95 Ystads IF 11,88    
4 Agnes Knutsson 94 FIK Färjestaden 11,90    
5 Emma-Helena Ericsson 95 IFK Växjö 11,92    
  C-Final   vind +2,6      
1 Emma Lembke 94 IK Hinden 12,11    
2 Hedda Schmacher 95 Malmö AI 12,18    
F13 600 m          
1 Evelina Dahlberg 95 Högby IF 1:47,11    
2 Jenny Biesert 95 Ljungby FIK 1:48,46    
3 Emma Fors 94 Hammarby Friidrott 1:50,67    
4 Elise Malmber 95 Hässleholms AIS 1:57,20    
5 Ellen Runesson 94 UF Contact 2:02,04    
6 Hanna Fredriksson 94 IK Hinden 2:03,02    
7 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 2:07,75    
F13 Längdhopp       vind  
1 Elise Malmber 95 Hässleholms AIS 5,02 -1,3  
2 Ellen Runesson 94 UF Contact 4,97 -3,3  
3 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 4,83 -2,1  
4 Julia Franzén 94 Göteborgs KIK 4,63 -3,6  
5 Jonna Nilsson 94 UF Contact 4,61 -4,3  
6 Alice Petersson 95 Kalmar SK 4,50 -3,9  
7 Natalie Hirsh 94 Habo FIF 4,40 -3,4  
8 Amanda Åstrand 95 KA 2 IF 4,34 -1,3  
9 Malin Wikström 95 Kalmar SK 4,25 -3,4  
10 Evelina Dahlberg 95 Högby IF 4,24 -1,1  
11 Mali Dahl 94 IFK Växjö 4,16 -2,6  
12 Fanny Roos 95 Ljungby FIK 4,07 -1,3  
13 Molly Bergvall 95 IFK Växjö 4,04 -3,0  
14 Agnes Knutsson 94 FIK Färjestaden 4,03 -4,3  
15 Moa Berglund 94 Skruvs IF 4,01 -2,7  
16 Emma Lembke 94 IK Hinden 3,99 -3,3  
17 Alicia Grenmyr 95 IK Hinden 3,95 -3,3  
18 Malin Sjölander 95 Täby IS 3,85 -2,2  
19 Hanna Fredriksson 94 IK Hinden 3,84 -1,8  
20 Hedda Schmacher 95 Malmö AI 3,72 -2,5  
21 Tova Östberg 94 FIK Färjestaden 3,59 -5,8  
F13 Kula 2,0 kg          
1 Fanny Roos 95 Ljungby FIK 13,73 Sm rek. F12
2 Jonna Nilsson 94 UF Contact 10,91    
3 Moa Berglund 94 Skruvs IF 10,25    
4 Ellen Runesson 94 UF Contact 9,99    
5 Elise Malmber 95 Hässleholms AIS 9,96    
6 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 9,84    
7 Natalie Hirsh 94 Habo FIF 8,96    
8 Molly Bergvall 95 IFK Växjö 8,88    
9 Celine Uddén 95 IK Sisu 8,77    
10 Jennie Walfridsson 95 Ystads IF 8,70    
11 Amanda Åstrand 95 KA 2 IF 8,64    
12 Amanda Jonsson 95 IFK Växjö 8,20    
13 Evelina Dahlberg 95 Högby IF 8,03    
14 Agnes Knutsson 94 FIK Färjestaden 7,89    
15 Alice Petersson 95 Kalmar SK 7,46    
16 Isabella Jogestål 95 Kalmar SK 7,44    
17 Hedda Schmacher 95 Malmö AI 6,54    
F13 Spjut 400 g          
1 Fanny Roos 95 Ljungby FIK 34,03    
2 Moa Berglund 94 Skruvs IF 27,18    
3 Ellen Runesson 94 UF Contact 26,56    
4 Celine Uddén 95 IK Sisu 25,85    
5 Natalie Hirsh 94 Habo FIF 23,95    
6 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 23,81    
7 Malin Sjölander 95 Täby IS 23,54    
8 Molly Bergvall 95 IFK Växjö 20,16    
9 Emma-Helena Ericsson 95 IFK Växjö 17,96    
10 Isabella Jogestål 95 Kalmar SK 14,95    
F13 Mångkamps pokal     Plac.siffra    
1 Elise Malmber 95 Hässleholms AIS 6    
2 Ellen Runesson 94 UF Contact 8    
3 Evelina Dahlberg 95 Högby IF 12    
4 Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 14    
F11 60 m försök          
  Heat 1   vind +2,2      
1 Matilda Andersson 96 KFUM Kristianstad 8,93    
2 Jonna Lindéen 96 Kalmar SK 9,41    
3 Cajsa Lindh 96 FIK Färjestaden 9,56    
4 Sara Lindberget 96 KFUM Kristianstad 9,83    
5 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 10,01    
6 Ella Hellsaeus 97 IFK Sävsjö 10,10    
7 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 10,26    
  Heat 2   vind +2,5      
1 Linn Forevärn 96 Rånäs 4 H 9,04    
2 Ida Karlsson 96 IK Hinden 9,34    
3 Signe Karlsson 96 Kalmar SK 9,39    
4 Stina Lindqvist 96 FIK Färjestaden 9,69    
5 Zemya Hellsaeus 96 IFK Sävsjö 9,80    
6 Sandra Bergenulf 96 Falu IK 9,94    
7 Fanny Nilsson 96 FIK Färjestaden 9,99    
  Heat 3   vind +1,6      
1 Katja Smits 96 Uppsala IF 9,26    
2 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 9,77    
3 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 9,78    
4 Ofelia Karlsson 96 Högby IF 9,83    
5 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 9,90    
6 Elin Gustavsson 96 FIK Färjestaden 9,92    
7 Mathilda Nilsson 96 FIK Färjestaden 10,01    
F11 60 m Final          
  A-Final   vind +2,2      
1 Matilda Andersson 96 KFUM Kristianstad 8,96    
2 Linn Forevärn 96 Rånäs 4 H 9,05    
3 Katja Smits 96 Uppsala IF 9,19    
4 Ida Karlsson 96 IK Hinden 9,43    
5 Jonna Lindéen 96 Kalmar SK 9,45    
6 Signe Karlsson 96 Kalmar SK 9,52    
7 Cajsa Lindh 96 FIK Färjestaden 9,63    
8 Stina Lindqvist 96 FIK Färjestaden 9,70    
  B-Final   vind +1,4      
1 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 9,77    
2 Ofelia Karlsson 96 Högby IF 9,78    
3 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 9,88    
4 Sara Lindberget 96 KFUM Kristianstad 9,93    
5 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 9,94    
6 Elin Gustavsson 96 FIK Färjestaden 9,94    
7 Zemya Hellsaeus 96 IFK Sävsjö 9,98    
8 Sandra Bergenulf 96 Falu IK 10,60    
  C-Final   vind +1,7      
1 Fanny Nilsson 96 FIK Färjestaden 10,09    
2 Mathilda Nilsson 96 FIK Färjestaden 10,27    
3 Ella Hellsaeus 97 IFK Sävsjö 10,29    
4 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 10,41    
5 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 10,43    
F11 600 m samlad lista          
1 Katja Smits 96 Uppsala IF 2:06,56    
2 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 2:08,27    
3 Matilda Andersson 96 KFUM Kristianstad 2:09,71    
4 Jonna Lindéen 96 Kalmar SK 2:11,41    
5 Linn Forevärn 96 Rånäs 4 H 2:12,41    
6 Sara Lindberget 96 KFUM Kristianstad 2:12,95    
7 Ofelia Karlsson 96 Högby IF 2:15,62    
8 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 2:18,03    
9 Mathilda Nilsson 96 FIK Färjestaden 2:19,50    
10 Stina Lindqvist 96 FIK Färjestaden 2:19,86    
11 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 2:20,73    
12 Zemya Hellsaeus 96 IFK Sävsjö 2:21,96    
13 Ida Karlsson 96 IK Hinden 2:22,99    
14 Fanny Nilsson 96 FIK Färjestaden 2:23,32    
15 Sandra Bergenulf 96 Falu IK 2:23,57    
16 Elin Gustavsson 96 FIK Färjestaden 2:26,03    
17 Ella Hellsaeus 97 IFK Sävsjö 2:26,21    
18 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 2:27,96    
19 Cajsa Lindh 96 FIK Färjestaden 2:28,71    
20 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 2:34,77    
F11 Längdhopp       vind  
1 Linn Forevärn 96 Rånäs 4 H 4,35 +1,0  
2 Matilda Andersson 96 KFUM Kristianstad 4,08 +1,3  
3 Sandra Bergenulf 96 Falu IK 4,07 +1,7  
4 Katja Smits 96 Uppsala IF 4,02 +1,7  
5 Jonna Lindéen 96 Kalmar SK 3,98 +1,0  
6 Ida Karlsson 96 IK Hinden 3,97 +1,9  
7 Stina Lindqvist 96 FIK Färjestaden 3,77 +0,4  
8 Ofelia Karlsson 96 Högby IF 3,69 +1,3  
9 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 3,64 +2,2 3,62 +2.0
10 Signe Karlsson 96 Kalmar SK 3,55 +1,5  
11 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 3,52 +2,1 3,22 +1.2
12 Sara Lindberget 96 KFUM Kristianstad 3,51 +1,2  
13 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 3,50 +1,5 3,44
14 Elin Gustavsson 96 FIK Färjestaden 3,50 +1,9 3,06
15 Fanny Nilsson 96 FIK Färjestaden 3,48 +2,2 3,20 +1.9
16 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 3,40 +2,0  
17 Cajsa Lindh 96 FIK Färjestaden 3,36 +2,4 3,26 +1.2
18 Mathilda Nilsson 96 FIK Färjestaden 3,35 +2,2 3,19 +1.5
19 Ella Hellsaeus 97 IFK Sävsjö 3,23 +1,5  
20 Zemya Hellsaeus 96 IFK Sävsjö 3,21 +1,1  
21 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 3,20 +0,3  
22 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 2,15 +1,2  
F11 Kula 2,0 kg          
1 Matilda Andersson 96 KFUM Kristianstad 8,92    
2 Sara Lindberget 96 KFUM Kristianstad 8,58    
3 Ida Karlsson 96 IK Hinden 7,95    
4 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 7,81    
5 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 7,01    
6 Jonna Lindéen 96 Kalmar SK 6,23 6,15  
7 Stina Lindqvist 96 FIK Färjestaden 6,23 5,89  
8 Katja Smits 96 Uppsala IF 5,98    
9 Fanny Nilsson 96 FIK Färjestaden 5,86    
10 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 5,73    
11 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 5,72    
12 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 5,66    
13 Sandra Bergenulf 96 Falu IK 5,61    
14 Elin Gustavsson 96 FIK Färjestaden 5,52    
15 Signe Karlsson 96 Kalmar SK 5,22    
16 Cajsa Lindh 96 FIK Färjestaden 5,18    
17 Ofelia Karlsson 96 Högby IF 4,79    
18 Zemya Hellsaeus 96 IFK Sävsjö 4,63    
19 Ella Hellsaeus 97 IFK Sävsjö 4,22    
20 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 4,20    
F11 Mångkamps pokal     Plac.siffra    
1 Matilda Andersson 96 KFUM Kristianstad 6    
2 Katja Smits 96 Uppsala IF 14    
3 Jonna Lindéen 96 Kalmar SK 19    
4 Ida Karlsson 96 IK Hinden 22    
5 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK 26    
6 Stina Lindqvist 96 FIK Färjestaden 26    
7 Sara Lindberget 96 KFUM Kristianstad 27    
8 Ofelia Karlsson 96 Högby IF 36    
9 Molly Ämtvall 97 FIK Färjestaden 39    
10 Sara Edlund 97 Södra Vi IF 41    
11 Sandra Bergenulf 96 Falu IK 41    
12 Fanny Nilsson 96 FIK Färjestaden 49    
13 Elin Gustavsson 96 FIK Färjestaden 51    
14 Cajsa Lindh 96 FIK Färjestaden 51    
15 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 52    
16 Zemya Hellsaeus 96 IFK Sävsjö 56    
17 Ella Hellsaeus 97 IFK Sävsjö 64    
18 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 64    
F9 60 m försök          
  Heat 1   vind +4,7      
1 Linnea Lindborn 98 KA 2 IF 9,53    
2 Isabella Becksell 98 Södra Vi IF 9.91    
3 Lisa Gunnarsson 99 CSL Luxembourg 10,09    
4 Elin Vertetics 98 Högby IF 10,43    
5 Frida Bergvall 99 IFK Växjö 10,89    
6 Agnes Karonen 99 IK Hinden 12,33    
  Heat 2   vind +2,2      
1 Ottilia Österström 98 KA 2 IF 9,92    
2 Ida Zäll-98 98 Kalmar SK 9,96    
3 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 10,20    
4 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 10,28    
5 Evelina Eklund 99 IK Hinden 10,92    
6 Ellen Lindeby 99 Högby IF 11,00    
F9 60 m Final          
  A-Final   vind +1,5      
1 Linnea Lindborn 98 KA 2 IF 9,64    
2 Ottilia Österström 98 KA 2 IF 9,94    
3 Ida Zäll 98 Kalmar SK 9,97    
4 Isabella Becksell 98 Södra Vi IF 10,12    
5 Lisa Gunnarsson 99 CSL Luxembourg 10,34    
6 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 10,42    
7 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 10,45    
  B-Final   vind +2,3      
1 Evelina Eklund 99 IK Hinden 10,88    
2 Ellen Lindeby 99 Högby IF 11,07    
3 Frida Bergvall 99 IFK Växjö 11,27    
4 Agnes Karonen 99 IK Hinden 12,65    
F9 600 m          
1 Linnea Lindborn 98 KA 2 IF 2:18,23    
2 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 2:19,64    
3 Ottilia Österström 98 KA 2 IF 2:22,87    
4 Isabella Becksell 98 Södra Vi IF 2:24,29    
5 Ellen Lindeby 99 Högby IF 2:27.00    
6 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 2:30,22    
F9 Längdhopp       vind  
1 Linnea Lindborn 98 KA 2 IF 3,66 -0,7  
2 Isabella Becksell 98 Södra Vi IF 3,49 -3,5  
3 Ottilia Österström 98 KA 2 IF 3,40 -2,4  
4 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 3,28 -4,2  
5 Lisa Gunnarsson 99 CSL Luxembourg 3,14 -0,5  
6 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 3,10 -3,9  
7 Elin Vertetics 98 Högby IF 2,91 -3,2  
8 Frida Bergvall 99 IFK Växjö 2,77 -0,9  
9 Evelina Eklund 99 IK Hinden 2,51 -2,6  
10 Ellen Lindeby 99 Högby IF 2,49 -2,2  
11 Agnes Karonen 99 IK Hinden 2,28 -1,8  
F9 Kula 2,0 kg          
1 Frida Bergvall 99 IFK Växjö 6,35    
2 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 5,97    
3 Ottilia Österström 98 KA 2 IF 5,88    
4 Isabella Becksell 98 Södra Vi IF 5,41    
5 Elin Vertetics 98 Högby IF 5,14    
6 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 4,05    
7 Ellen Lindeby 99 Högby IF 3,64    
F9 Mångkamps pokal     Plac.siffra    
1 Ottilia Österström 98 KA 2 IF 7    
2 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 9    
3 Isabella Becksell 98 Södra Vi IF 9    
4 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 16    
5 Ellen Lindeby 99 Högby IF 19    

Uppdaterad 2007-07-18
Av Bo Björkholm