Resultat LAG-UDM kval 20 MAJ Justeringar med rött
  Kalmar, Fredriksskans
  Arrangör: Kalmar SK-friidrott
  Tävl. ledare: Tomas Lindén 0480-475006
  Väder: Soligt med svaga vindbyar
    P15      
    IFK Växjö lag 1 35    
    Högby IF 30    
    Stensjöns IF Lag 1 20    
    IFK Växjö Lag 2 19    
    Eksjö Södra IK 16    
    Stensjön Lag 2 DNS    
    IFK Sävsjö DNS    
           
P15 100 m vind:-0,5       POÄNG
1 Martin Vilkens-92 IFK Växjö lag 1 12,58   5
2 Johan Nilsson-92 Högby IF 12,93   4
3 Tobias Klingborg-93 IFK Växjö Lag 2 13,13   3
4 Albert Karlsson-93 Eksjö Södra IK 13,71   2
5 Oskar Svennson-93 Stensjöns IF Lag 1 13,78   1
           
P15 800 m       POÄNG
1 Jerry Petersson-92 IFK Växjö lag 1 2:22,47   5
2 Adam Henrysson-93 Stensjöns IF Lag 1 2:25,69   4
3 Linus Dahlström-92 Högby IF 2:27,76   3
4 David Mucchiano-93 Eksjö Södra IK 2:31,89   2
5 Samuel Schotte-93 IFK Växjö Lag 2 2:35,55   1
           
P15 100 mHä 84 cm vind:-0,2       POÄNG
1 Johan Nilsson-92 Högby IF 16,17   5
2 Mattias Karlsson-92 IFK Växjö lag 1 16,79   4
3 Hampus Widlund-93 IFK Växjö Lag 2 16,94   3
4 Tommy Svenberg-92 Stensjöns IF Lag 1 18,08   2
5 Filip Larsson-93 Eksjö Södra IK 22,17   1
           
P15 Längd     vind POÄNG
1 Philip Wireklin-92 IFK Växjö lag 1 5,24 -1,1 5
2 Tommy Svenberg-92 Stensjöns IF Lag 1 4,87 -1,3 4
3 Daniel Björn-92 Högby IF 4,81 -1,8 3
4 Hampus Widlund-93 IFK Växjö Lag 2 4,51 -2,1 2
5 Albert Karlsson-93 Eksjö Södra IK 4,38 -0,3 1
           
P15 Stav       POÄNG
u.t Sebastian Karlsson-92 FI Kalmarsund 3,55    
1 Mattias Olander-92 Högby IF 3,00   5
2 Tom Tuvhag-93 IFK Växjö Lag 2 2,70   4
3 Mattias Karlsson-92 IFK Växjö lag 1 2,50   3
4 Linus Wessman-93 Eksjö Södra IK 2,40   2
5 Alexander Kläboe-93 Stensjöns IF Lag 1 2,00   1
           
P15 Kula 4,0 kg       POÄNG
1 Mattias Olander-92 Högby IF 14,91   5
2 Pontus Vikström-92 IFK Växjö lag 1 11,89   4
3 Viktor Knutsson-93 Eksjö Södra IK 10,84   3
4 Marcus Harrysson-92 Stensjöns IF Lag 1 8,88   2
5 Jakob Pettersson-93 IFK Växjö Lag 2 8,43   1
           
P15 Slägga 4,0 kg       POÄNG
1 Marcus Harrysson-92 Stensjöns IF Lag 1 21,74   5
2 Daniel Petersson-92 IFK Växjö lag 1 21,14   4
3 Viktor Knutsson-93 Eksjö Södra IK 19,44   3
4 Tobias Klingborg-93 IFK Växjö Lag 2 16,49   2
5 Daniel Björn-92 Högby IF 8,29   1
           
P15 Stafett 4x100 m        
1   IFK Växjö lag 1 50,19   5
2   Högby IF 51,43   4
3   IFK Växjö Lag 2 53,78   3
4   Eksjö Södra IK 55,09   2
5   Stensjöns IF Lag 1 56,13   1
           
    P13      
    Kalmar SK 49    
    Högby IF 39    
    Stensjöns IF 37    
    FIK Färjestaden 32    
    IFK Växjö Lag 1 30    
    IK Hinden 24    
    Eksjö Södra IK 12    
    IFK Växjö Lag 3 DNS    
           
P13 80 m vind:+0,5       POÄNG
1 Frederick Svensbergh-94 Kalmar SK 10,97   7
2 Alfred Karonen-94 IK Hinden 10,98   6
3 Henrik Widén-95 IFK Växjö lag 1 11,53   5
4 Oliver Andersson-95 Stensjöns IF 11,81   4
5 Ken Slättengren-95 Högby IF 12,18   3
6 Felix Karlsson-95 FIK Färjestaden 12,20   2
7 Jakob Wilhelmsson-96 Eksjö Södra IK 13,01   1
           
P13 600 m       POÄNG
1 David Fridell-94 Stensjöns IF 1:48,56   7
2 Zef Kolaj-94 Högby IF 1:52,46   6
3 Pontus Olsson-94 IK Hinden 1:53,80   5
4 Andreas Davidsson-95 IFK Växjö lag 1 1:55,33   4
5 Emil Quick-95 Kalmar SK 1:57,81   3
6 Hampus Sturesson-95 FIK Färjestaden 1:58,72   2
7 Axel Hageltorn-96 Eksjö Södra IK 2:10,01   1
           
P13 60 mHä 76,2 vind:+0,2       POÄNG
1 Minh Hoang-94 Högby IF 10,20   7
2 Mathias Arnesson-94 Kalmar SK 10,40   6
3 Simon Larsson-94 Stensjöns IF 11,12   5
4 Axel Roosling-95 FIK Färjestaden 11,22   4
5 Jacob Danielsson-95 IFK Växjö lag 1 12,32   3
6 Alfred Karonen-94 IK Hinden 12,36   2
  Ludwig Bremberg-95 Eksjö Södra IK DNS   0
           
P13 Höjd       POÄNG
1 Micael Fagö-94 Kalmar SK 1,60   7
2 Mattias Dee-Graaf-94 FIK Färjestaden 1,55   6
3 Olle Willsund-94 Högby IF 1,50   5
4 Filip Danielsson-95 IFK Växjö lag 1 1,40   4
5 Oscar Gustavsson-94 Stensjöns IF 1,20   3
6 Jacob Wilhelmsson-96 Eksjö Södra IK 1,10   2
7 Oliver Persson-94 IK Hinden 1,05   1
           
P13 Tresteg     vind POÄNG
1 Frederick Svensbergh-94 Kalmar SK 11,15 -1,3 7
2 Oskar Hoff-95 IFK Växjö lag 1 9,94 0,8 6
3 Axel Roosling-95 FIK Färjestaden 9,20 -0,5 5
4 Zef Kolaj-94 Högby IF 8,94 1,0 4
5 Oscar Gustavsson-94 Stensjöns IF 8,84 0,9 3
6 Pontus Olsson-94 IK Hinden 8,25 0,8 2
7 Oscar Hermodsson-96 Eksjö Södra IK 8,06 0,6 1
           
P13 Spjut 400 g       POÄNG
1 Anton Nilsson-94 FIK Färjestaden 37,58   7
2 Mathias Arnesson-94 Kalmar SK 34,26   6
3 Jakob Sjödin-95 Stensjöns IF 32,88   5
4 Oskar Hermansson-96 Eksjö Södra IK 28,98   4
5 Oliver Persson-94 IK Hinden 27,32   3
6 Jesper Bolö-95 IFK Växjö lag 1 27,00   2
7 Olle Willsund-94 Högby IF 26,20   1
           
P13 Diskus 0,6 kg       POÄNG
1 Minh Hoang-94 Högby IF 30,66   7
2 Micael Fagö-94 Kalmar SK 29,17   6
3 Philip Krieg-94 Stensjöns IF 28,96   5
4 Christian Oskarsson-94 FIK Färjestaden 22,95   4
5 Martin Svendler-95 IFK Växjö lag 1 14,87   3
6 Axel Hageltorn-96 Eksjö Södra IK 14,29   2
7 Niclas Kaartinen-94 IK Hinden 14,04   1
           
P13 Stafett 4x80 m        
1   Kalmar SK 44,39   7
2   Högby IF 46,67   6
3   Stensjöns IF 46,86   5
4   IK Hinden 47,08   4
5   IFK Växjö lag 1 47,50   3
6   FIK Färjestaden 48,35   2
7   Eksjö Södra IK 50,91   1
           
    P11      
    IK Hinden 32    
    IFK Växjö 25,5    
    Stensjöns IF 22    
    FIK Färjestaden 20    
    Högby IF 19,5    
    Kalmar SK DNS    
           
P11 60 m vind:-1,3       POÄNG
1 Linus Olsson-96 IK Hinden 9,46   5
2 Emil Krieg-98 Stensjöns IF 9,53   4
3 Gustav Rydén-96 IFK Växjö 9,81   3
4 Viktor Nilsson-96 Högby IF 10,31   2
5 David Steglander-98 FIK Färjestaden 10,55   1
           
P11 600 m       POÄNG
1 Sebastian Gyllensten-96 IFK Växjö 2:01,76   5
2 Oskar Vertetics-96 Högby IF 2:03,21   4
3 Rasmus Allansson-96 IK Hinden 2:04,21   3
4 Emil Krieg-98 Stensjöns IF 2:15,70   2
5 David Steglander-98 FIK Färjestaden 2:26,58   1
           
P11 60 mHä 76,2 vind:+1,1       POÄNG
1 Sebastian Gyllensten-96 IFK Växjö 12.26   5
2 Joakim Stenström-96 IK Hinden 12,30   4
3 Henrik Pettersson-96 Högby IF 13,36   3
4 Fredrik Husberg-96 FIK Färjestaden 15,16   2
5 Björn Lindberg-97 Stensjöns IF 15,74   1
           
P11 Höjd       POÄNG
1 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 1,37   5
2 Linus Olsson-96 IK Hinden 1,15   4
3 Fredrik Husberg-96 FIK Färjestaden 1,10   3
4 Simon Andersson-96 IFK Växjö 1,00   1,5
4 Henrik Pettersson-96 Högby IF 1,00   1,5
           
P11 Längd     vind POÄNG
1 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 4,14 -1,4 5
2 Joakim Stenström-96 IK Hinden 4,00 0,0 4
3 Viktor Nilsson-97 Högby IF 3,37 0,1 3
4 Philip Indos-96 IFK Växjö 3,31 1,0 2
5 Linus Ämtvall-98 FIK Färjestaden 3,23 -1,5 1
           
P11 Kula 2,0 kg       POÄNG
1 Lucas Andersson-96 FIK Färjestaden 7,41   5
2 Anton Madehall-96 IK Hinden 7,24   4
3 Oskar Vertetics-96 Högby IF 7,08   3
4 Victor Krieg-98 Stensjöns IF 6,97   2
5 Björn Strååt-96 IFK Växjö 6,82   1
           
P11 Spjut 400 g       POÄNG
1 Lukas Andersson-96 FIK Färjestaden 21.50   5
2 Gustav Rydén-96 IFK Växjö 20.42   4
3 Rasmus Allansson-96 IK Hinden 18.10   3
4 Anton Gunnarsson-96 Högby IF 13.98   2
  Joakim Sjöberg-96 Stensjöns IF ej res.   0
           
P11 Stafett 5x60 m        
1   IK Hinden 46,84   5
2   IFK Växjö 49,50   4
3   Stensjöns IF 50,93   3
4   FIK Färjestaden 51,60   2
5   Högby IF 52,72   1
           
    F15      
    IFK Växjö lag 1 35    
    Eksjö Södra IK 27    
    Högby IF 25    
    IFK Växjö Lag 2 24    
    IFK Sävsjö 9    
    Stensjöns IF DNS    
           
F15 100 m vind:+0,9       POÄNG
1 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 13,78   5
2 Emmy Jardén-92 Eksjö Södra IK 13,93   4
3 Viktoria Lowentoft-92 IFK Växjö lag 1 13,96   3
4 Matilda Johansson-93 IFK Växjö Lag 2 14,61   2
5 Louise Hjälmeby-93 IFK Sävsjö 15,53   1
           
F15 800 m       POÄNG
1 Lisa Lantz-92 IFK Växjö lag 1 2:35,55   5
2 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 2:36,58   4
3 Linnéa Broman-93 Eksjö Södra IK 2:44,47   3
4 Matilda Stenfelt-93 IFK Växjö Lag 2 2:52,30   2
5 Debora Larsson-93 IFK Sävsjö 2:57,13   1
           
F15 80 mHä 76,2 vind:+0,8       POÄNG
1 Lovisa Bauer-92 Eksjö Södra IK 13,15   5
2 Elin Magnusson-93 IFK Växjö Lag 2 13,20   4
3 Olivia Stenfelt-92 IFK Växjö lag 1 13,21   3
4 Matilda Nilsson-92 IFK Sävsjö 14,59   2
5 Emma Jaensson-93 Högby IF 14,62   1
           
F15 Längd     vind POÄNG
1 Olivia Klüft-92 IFK Växjö lag 1 4,76 -0,1 5
2 Lovisa Bauer-92 Eksjö Södra IK 4,64 -0,7 4
3 Maria Tell-93 Högby IF 4,57 0,0 3
4 Elin Magnusson-93 IFK Växjö Lag 2 4,50 0,0 2
5 Matilda Nilsson-92 IFK Sävsjö 4,27 -1,0 1
           
F15 Stav       POÄNG
1 Angelica Bengtsson-93 IFK Växjö Lag 2 3,60   5
2 Lisa Lantz-92 IFK Växjö lag 1 2,90   4
3 Elisabeth Gunnarsson- Eksjö Södra IK 2,30   3
4 Maria Tell-93 Högby IF 2,20   2
5 Hanna Westin-93 IFK Sävsjö 1,20   1
           
F15 Kula 3,0 kg       POÄNG
1 Matilda Berglund-92 IFK Växjö lag 1 11,08   5
2 Linnéa Broman-93 Eksjö Södra IK 7,94   4
3 Matilda Stenfelt-93 IFK Växjö Lag 2 7,00   3
4 Linda Jaensson-95 Högby IF 6,23   2
5 Frida Eliasson-93 IFK Sävsjö 5,01   1
           
F15 Slägga 3,0 kg       POÄNG
1 Malin Femzen-92 IFK Växjö lag 1 25,89   5
2 Emma Jeansson-93 Högby IF 16,14   4
3 Matilda Johansson-93 IFK Växjö Lag 2 15,97   3
4 Lina Svensson-93 Eksjö Södra IK 15,39   2
5 Hanna Westin-93 IFK Sävsjö 11,49   1
           
F15 Stafett 4x100 m        
1   IFK Växjö lag 1 53,60   5
2   Högby IF 55,08   4
3   IFK Växjö Lag 2 55,19   3
4   Eksjö Södra IK 55,91   2
5   IFK Sävsjö 64,46   1
           
    F13      
    FIK Färjestaden 55    
    Eksjö Södra IK 44    
    Kalmar SK 39    
    IFK Växjö lag 4 38    
    IK Hinden 32    
    IFK Växjö lag 1 32    
    IFK Växjö lag 3 31    
    IFK Sävsjö 17    
    Stensjöns IF DNS    
           
F13 80 m vind:+0,3       POÄNG
1 Ella Wetterholm-94 IFK Sävsjö 11,05   8
2 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 11,18   7
3 Malin Wickström-95 Kalmar SK 11,34   6
4 Sofia Wiberg-95 IFK Växjö lag 3 11,40   5
5 Louise Waerme-94 Eksjö Södra IK 11,57   4
6 Alicia Grenmyr-95 IK Hinden 11,89   3
7 Sofie Bengtsson-95 IFK Växjö lag 1 11,90   2
8 Elin Karlsson-95 IFK Växjö lag 4 11,97   1
           
F13 600 m       POÄNG
1 Fanny Hagberg-95 IFK Växjö lag 4 1:51,97   8
2 Frida Petersson-94 FIK Färjestaden 1:53,67   7
3 Lisa Wilhelmsson-94 Eksjö Södra IK 1:55,27   6
4 Sara Stillman-95 IFK Växjö lag 3 1:57,09   5
5 Hanna Fredriksson-94 IK Hinden 1:59,81   4
6 Felicia Silverstrand-95 Kalmar SK 2:03,17   3
7 Hanna Löfkvist-95 IFK Växjö lag 1 2:03,66   2
8 Linnéa Leidö-94 IFK Sävsjö 2:04,26   1
           
F13 60 mHä 76,2 vind:-0,2       POÄNG
1 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 10,11   8
2 Alice Petersson-95 Kalmar SK 10,48   7
3 Hanna Hultemark-95 IFK Växjö lag 1 10,83   6
4 Fanny Hagberg-95 IFK Växjö lag 4 10,95   5
5 Freja Wester-94 Eksjö Södra IK 11,46   4
6 Emma Hancke-95 IFK Växjö lag 3 11,66   3
7 Erika Keinwall-94 IFK Sävsjö 13,19   2
8 Emma Lemke-94 IK Hinden 13,51   1
           
F13 Höjd       POÄNG
1 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 1,52   8
2 Elin Andersson-95 IFK Växjö lag 1 1,40   7
3 Rebecka Skärlen- Eksjö Södra IK 1,40   6
4 Emma Petersson-95 Kalmar SK 1,35   5
5 Ida Johansson-94 IK Hinden 1,35   4
6 Frida Jansson-95 IFK Växjö lag 3 1,35   3
7 Molly Bergvall-95 IFK Växjö lag 4 1,30   2
8 Linnéa Leidö-94 IFK Sävsjö 1,20   1
           
F13 Tresteg     vind POÄNG
1 Nellie Karlsson-95 IFK Växjö lag 4 10,04 1,2 8
2 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 9,75 0,4 7
3 Alice Petersson-95 Kalmar SK 9,72 1,1 6
4 Malin Samuelsson-95 IFK Växjö lag 1 9,21 0,8 5
5 Sofia Wiberg-95 IFK Växjö lag 3 8,88 -0,2 4
6 Ida Johansson-94 IK Hinden 8,45 -0,1 3
7 Amanda Petersson-95 Eksjö Södra IK 8,39 1,0 2
8 Olivia Svensson-94 IFK Sävsjö 6,64 0,7 1
           
F13 Spjut 400 g       POÄNG
1 Antonia Tengbom-95 Eksjö Södra IK 26,18   8
2 Hedda Liljegren-94 IK Hinden 25,08   7
3 Emma-Helena Eriksson-95 IFK Växjö lag 4 17,28   6
4 Caroline Persson-94 FIK Färjestaden 15,94   5
5 Emma Pettersson-95 Kalmar SK 15,16   4
6 Helena Nyqvist-95 IFK Växjö lag 1 13,28   3
7 Evelina Gunnarsson-95 IFK Växjö lag 3 10,76   2
8 Olivia Svensson-94 IFK Sävsjö 8,36   1
           
F13 Diskus 0,6 kg       POÄNG
1 Rebecka Skärlén-94 Eksjö Södra IK 24,45   8
2 Amanda Klüft-95 IFK Växjö lag 3 24,40   7
3 Hedda Liljegren-94 IK Hinden 21,24   6
4 Malin Andersson-95 FIK Färjestaden 19,67   5
5 Sara Lundkvist-95 IFK Växjö lag 1 15,55   4
6 Anna Carlsson-95 IFK Växjö lag 4 15,43   3
7 Ella Wetterholm-94 IFK Sävsjö 14,58   2
8 Matilda Danielsson-94 Kalmar SK 13,44   1
           
F13 Stafett 4x80 m        
1   FIK Färjestaden 45,02   8
2   Kalmar SK 46,08   7
3   Eksjö Södra IK 46,29   6
4   IFK Växjö lag 4 46,91   5
5   IK Hinden 47,26   4
6   IFK Växjö lag 1 47,31   3
7   IFK Växjö lag 3 48,24   2
8   IFK Sävsjö 51,04   1
           
    F11      
    IFK Växjö lag3 45    
    IFK Växjö lag2 38    
    IFK Växjö lag1 36    
    FIK Färjestaden 31    
    IK Hinden 27    
    Högby IF 26    
    Kalmar SK 20    
           
F11 60 m vind:-2,0       POÄNG
1 Hanna Hoff-97 IFK Växjö lag3 9,47   7
2 Ida Björklund-96 IFK Växjö lag2 9,60   6
3 Jennie Ellström-96 IFK Växjö lag1 9,64   5
4 Angelica Henriksson-96 IK Hinden 9,70   4
5 Emily Garney-96 Kalmar SK 9,79   3
6 Stina Lindqvist-96 FIK Färjestaden 9,80   2
7 Elin Vertetics-98 Högby IF 9,95   1
           
F11 600 m       POÄNG
1 Sofia Andersson-96 IFK Växjö lag2 1:59,29   7
2 Ida Persson-96 IFK Växjö lag1 2:06,38   6
3 Linnea Renevall-97 IK Hinden 2:08,61   5
4 Lina Samuelsson-97 IFK Växjö lag3 2:10,36   4
5 Molly Ämtvall-97 FIK Färjestaden 2:11,61   3
6 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 2:11,74   2
7 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 2:24,39   1
           
F11 60 mHä 76,2 vind:+0,4       POÄNG
1 Irma Ecemic-96 Högby IF 11,80   7
2 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö lag3 12,74   6
3 Josefin Nilsson-96 IFK Växjö lag1 13,19   5
4 Julia Gunnarsson-96 IFK Växjö lag2 13,33   4
5 Lisa Lennartsson-96 Kalmar SK 13,75   3
6 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 15,35   2
  Ida Karlsson-96 IK Hinden DNF   0
           
F11 Höjd       POÄNG
1 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 1,33   7
2 Ellen Severinsson-96 IFK Växjö lag2 1,30   6
3 Edona Mehmeti-96 Högby IF 1,20   5
4 Fanny Nilsson-96 FIK Färjestaden 1,20   4
5 Emma Andersson-97 IFK Växjö lag3 1,15   3
6 Angelika Harrysson-96 IK Hinden 1,00   2
7 Ellen Karström-96 IFK Växjö lag1 1,00   1
           
F11 Längd     vind POÄNG
1 Anna Hermann-97 IFK Växjö lag3 4,10 0,0 7
2 Stina Lindqvist-96 FIK Färjestaden 3,83 0,0 6
3 Moa Karlsson-96 IFK Växjö lag1 3,68 0,0 5
4 Elin Vertetics-98 Högby IF 3,57 0,0 4
5 Tanja Mahmoudkhan-96 IK Hinden 3,46 0,2 3
6 Tova Eriksson-96 Kalmar SK 3,31 -1,4 2
7 Amanda Kauppinen-96 IFK Växjö lag2 3,06 -1,1 1
           
F11 Kula 2,0 kg       POÄNG
1 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 7,94   7
2 Anna Hermann-97 IFK Växjö lag3 6,97   6
3 Felicia Munge-96 IFK Växjö lag1 6,80   5
4 Irma Ecemic-96 Högby IF 6,61   4
5 Tilda Lexert-96 IFK Växjö lag2 6,02   3
6 Mevlana Ahmet-96 IK Hinden 5,99   2
7 Sandra Holmqvist-96 Kalmar SK 5,86   1
           
F11 Spjut 400 g       POÄNG
1 Mevlana Ahmet-96 IK Hinden 14,54   7
2 Ebba Stillman-96 IFK Växjö lag2 13,52   6
3 Emma Andersson-97 IFK Växjö lag3 12,96   5
4 Molly Ämtvall-97 FIK Färjestaden 11,60   4
5 Felicia Munge-96 IFK Växjö lag1 11,40   3
6 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 8,56   2
7 Edona Mehmeti-96 Högby IF 8,48   1
           
F11 Stafett 5x60 m        
1   IFK Växjö lag3 45,97   7
2   IFK Växjö lag1 46,34   6
3   IFK Växjö lag2 47,49   5
4   IK Hinden 47,61   4
5   FIK Färjestaden 48,21   3
6   Högby IF 49,03   2
7   Kalmar SK 49,57   1

Uppdaterad 2007-05-21
Av Bo Björkholm