Resultat Kalmarspelen 22 sept  
Arrangör Kalmar SK-friidrott på Fredriksskans o Lindö (slägga)  
Tävlingsledare Henrik Björkholm 0480-491216  
Väder Började med molningt, men efterhand uppsprickande med solsken  
  Svaga vindar, som helhet bra friidrottsväder.  
Notabelt 300m startade på fel plats och blev i verkligheten 320m  
  Länsmästerskap i alla seniorkast (LM)  
  Rättelser med rött OBS! ändrade resultat i F11 kula  
           
  Ingvar Thomssons minnesfond  
  Adam Björling 5 000 kr elit    
  Jonatan Gustafsson 2 000 kr uppmuntran    
           
  Bästa prestation      
  Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK P13 Kula
  Linnéa Björling-92 Fi Kalmarsund F15 Stav  
         
M 100m Vind +1,3      
1 Robin Löfgren-88 Högby IF 11,76    
2 Marcus Nilsson-91 Högby IF 12,01    
3 Elis Weslien-80 Fi Kalmarsund 12,19    
4 Niklas Hedlund-91 IFK Kristinehamn 12,95    
           
M 400m        
1 Martin Bergqvist-79 Malmö AI 51,99    
2 Niklas Hedlund-91 IFK Kristinehamn 60,99    
           
M 800m        
1 Victor Andersson-89 Eksjö Södra IK 2:07,32    
2 David Peterson-82 Wärnamo SK 2:07,81    
3 Tim Slättengren-89 Högby IF 2:14,99    
4 Robin Slättengren-91 Högby IF 2:18,85    
5 David Andersson-82 OK Njudung 2:19,46    
6 Linus Dahlström-92 Högby IF 2:23,11    
           
M Höjd        
1 Christoffer Holmström-88 Fi Kalmarsund 1,95    
2 Peter Höglund-59 IFK Kristinehamn 1,85    
           
M Stav        
1 Marcus Nilsson-91 Högby IF 3,68    
           
M Kula 7,26 KG        
1 Martin Jönsson-90 Fi Kalmarsund 12,10 LM 1:a  
2 Adam Petersson-85 Alvesta FI 12,01    
           
M Slägga 7,26 KG        
1 Adam Petersson-85 Alvesta FI 42,40    
2 Martin Jönsson-90 Fi Kalmarsund 35,66 LM 1:a  
3 Kjell Nilsson-52 Oskarshamns SK 35,07 LM 2:a  
4 Niklas Hedlund-91 IFK Kristinehamn 23,24    
           
M Diskus 2,0 KG        
1 Adam Petersson-85 Alvesta FI 40,52    
2 Christer Högrelius-51 SOIK Hellas 37,80    
3 Marcus Nilsson-91 Högby IF 33,27 LM 1:a  
4 Niklas Hedlund-91 IFK Kristinehamn 22,87    
         
M Spjut 800 G        
1 Bengt Loo-62 UF Contact 59,72    
2 Marcus Nilsson-91 Högby IF 45,87 LM 1:a  
           
P15 100m Vind +1,3      
1 Pontus Friberg-93 IFK Kristinehamn 12,47    
2 Viktor Gustavsson-92 Glasriket RC 14,50    
           
P15 320m OBS! 300m +20m      
1 Joel Eskilsson-93 Villstads GIF 45,64    
2 Viktor Gustavsson-92 Glasriket RC 53,30    
           
P15 100m häck 84 cm vind:+1,1      
1 Pontus Friberg-93 IFK Kristinehamn 14,82    
2 Sebastian Karlsson-92 Fi Kalmarsund 14,97    
           
P15 Höjd        
1 Filip Östman-93 IFK Kristinehamn 1,66    
2 Micael Fagö-94 Kalmar SK 1,63    
3 Olle Willsund-94 Högby IF 1,60    
4 Zef Kolaj-94 Högby IF 1,40    
           
P15 Stav        
1 Sebastian Karlsson-92 Fi Kalmarsund 3,58    
           
P15 Kula 4,0 KG        
1 Sebastian Karlsson-92 Fi Kalmarsund 11,41    
2 Joel Eskilsson-93 Villstads GIF 11,22    
3 Filip Östman-93 IFK Kristinehamn 10,83    
           
P15 Spjut 600 G        
1 Pontus Friberg-93 IFK Kristinehamn 47,11    
2 Sebastian Karlsson-92 Fi Kalmarsund 46,06    
3 Filip Östman-93 IFK Kristinehamn 44,51    
4 Joel Eskilsson-93 Villstads GIF 28,57    
5 Viktor Gustavsson-92 Glasriket RC 21,92    
           
P13 80m Vind +2,7      
1 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 10,27    
2 Frederick Svensbergh-94 Kalmar SK 10,44    
3 Alfred Karonen-94 IK Hinden 10,64    
4 Jacob Shatohin-94 VIF Gute FI 10,65    
5 Pontus Olsson-94 IK Hinden 11,30    
6 Simon Larsson-94 Stensjöns IF 11,50    
7 Emil Quick-95 Kalmar SK 11,71    
8 Carl Alvelid-95 Kalmar SK 11,86    
           
P13 600m        
1 Olle Willsund-94 Högby IF 1:51,76    
2 Ken Slättengren-95 Högby IF 1:52,67    
3 Zef Kolaj-94 Högby IF 1:53,13    
4 Pontus Olsson-94 IK Hinden 1:57,37    
5 Emil Quick-95 Kalmar SK 2:01,87    
6 Carl Alvelid-95 Kalmar SK 2:08,90    
7 Simon Dahlström-95 FIK Färjestaden 2:18,74    
           
P13 60m häck 76,2 Vind 0,0      
1 Mathias Arnesson-94 Kalmar SK 9,67    
2 Jacob Shatohin-94 VIF Gute FI 10,39    
3 Olle Willsund-94 Högby IF 10,51    
4 Simon Larsson-94 Stensjöns IF 10,66    
5 Zef Kolaj-94 Högby IF 11,19    
           
P13 Längd     Vind  
1 Frederick Svensbergh-94 Kalmar SK 5,31 0,0  
2 Alfred Karonen-94 IK Hinden 5,00 -0,1  
3 Jacob Shatohin-94 VIF Gute FI 4,78 -1,0  
4 Simon Larsson-94 Stensjöns IF 4,66 -1,8  
5 Emil Quick-95 Kalmar SK 4,14 0,0  
6 Ken Slättengren-95 Högby IF 3,97 -1,3  
7 Kasper Alm-95 Kalmar SK 3,61 -1,8  
           
P13 Kula 3,0 KG        
1 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 15,76    
2 Frederick Svensbergh-94 Kalmar SK 12,12    
3 Jacob Shatohin-94 VIF Gute FI 10,84    
4 Mathias Arnesson-94 Kalmar SK 10,47    
5 Jakob Sjödin-95 Stensjöns IF 9,08    
6 Simon Dahlström-95 FIK Färjestaden 8,03    
           
P13 Slägga 3,0 KG        
1 Jakob Sjödin-95 Stensjöns IF 31,64    
2 Micael Fagö-94 Kalmar SK 29,76    
3 Jacob Shatohin-94 VIF Gute FI 20,20    
           
P13 Spjut 400 G        
1 Jakob Sjödin-95 Stensjöns IF 40,70    
2 Olle Willsund-94 Högby IF 40,18    
3 Mathias Arnesson-94 Kalmar SK 37,25    
4 Micael Fagö-94 Kalmar SK 31,68    
5 Zef Kolaj-94 Högby IF 26,84    
           
P11 60m heat 1 Vind +1,1      
1 Oskar Berlevik-96 Kalmar SK 10,04    
2 Alfred Karlsson-97 Kalmar SK 10,14    
3 Henrik Pettersson-96 Högby IF 10,33    
4 Victor Nilsson-97 Högby IF 10,40    
5 Anton Gunnarsson-96 Högby IF 11,36    
P11 P60m Heat 2 Vind +0,2      
1 Joakim Stenström-96 IK Hinden 9,12    
2 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 9,24    
3 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 10,00    
4 Fredrik Näsman-96 IFK Kristinehamn 10,02    
5 Björn Lindberg-97 Stensjöns IF 10,58    
           
P11 60m Final Vind +1,6      
1 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 9,02    
2 Joakim Stenström-96 IK Hinden 9,02    
3 Oskar Berlevik-96 Kalmar SK 9,85    
4 Fredrik Näsman-96 IFK Kristinehamn 9,88    
5 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 10,08    
6 Henrik Pettersson-96 Högby IF 10,18    
7 Alfred Karlsson-97 Kalmar SK 10,24    
8 Victor Nilsson-97 Högby IF 10,33    
           
P11 600m        
1 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 1:57,75    
2 Joakim Stenström-96 IK Hinden 2:02,79    
3 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 2:04,89    
4 Fredrik Näsman-96 IFK Kristinehamn 2:09,86    
5 Henrik Pettersson-96 Högby IF 2:13,36    
6 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 2:14,52    
7 Jesper Ekberg-97 Ruda IF 2:17,69    
8 Emil Karonen-96 IK Hinden 2:20,83    
9 Alfred Karlsson-97 Kalmar SK 2:23,04    
  Björn Lindberg-97 Stensjöns IF DNF    
           
P11 Höjd        
1 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 1,43    
2 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 1,15    
3 Alfred Karlsson-97 Kalmar SK 1,05    
4 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 1,05    
5 Oscar Wirestam-96 Högby IF 1,05    
6 Björn Lindberg-97 Stensjöns IF 1,05    
7 Emil Karonen-96 IK Hinden 0,95    
  Anton Gunnarsson-96 Högby IF DNF    
           
P11 Längd     Vind  
1 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 4,40 0,0  
2 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 4,15 +0,1  
3 Joakim Stenström-96 IK Hinden 3,99 +1,2  
4 Oskar Berlevik-96 Kalmar SK 3,60 +0,9  
5 Fredrik Näsman-96 IFK Kristinehamn 3,47 +1,5  
6 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 3,43 +1,9  
7 Henrik Pettersson-96 Högby IF 3,31 +1,6  
8 Anton Gunnarsson-96 Högby IF 3,14 +1,5  
9 Emil Karonen-96 IK Hinden 3,08 +1,4  
10 Victor Nilsson-97 Högby IF 2,77 +1,2 2,48
11 Alfred Karlsson-97 Kalmar SK 2,77 +1,1 -
12 Björn Lindberg-97 Stensjöns IF 2,39 +1,3  
           
P11 Kula 2,0 KG        
1 Oscar Wirestam-96 Högby IF 10,04    
2 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 9,96    
3 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 9,72    
4 Joakim Stenström-96 IK Hinden 9,37    
5 Fredrik Näsman-96 IFK Kristinehamn 6,53    
6 Jesper Ekberg-97 Ruda IF 6,46    
7 Anton Gunnarsson-96 Högby IF 6,34    
8 Alfred Karlsson-97 Kalmar SK 5,98    
           
P9 60m Heat 1 vind +1,4      
1 Linus Ämtvall-98 FIK Färjestaden 9,78    
2 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 9,81    
3 Simon Persson-98 Högby IF 10,00    
4 Henrik Liljenkrants-99 FIK Färjestaden 10,48    
5 Viktor Sunström-98 FIK Färjestaden 10,72    
6 Isak Vallberg-98 FIK Färjestaden 10,86    
7 Tom Josefsson-99 Högby IF 11,42    
8 Max Schlibener-99 Ruda IF 11,66    
P9 60m Heat 2 vind +1,0      
1 Hampus Roos-98 Ljungby FIK 9,61    
2 Adam Lindbom-99 KA 2 IF 10,23    
3 David Steglander-98 FIK Färjestaden 10,25    
4 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 10,26    
5 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 10,38    
6 Olle Lindqvist-99 FIK Färjestaden 10,42    
7 Jacob Gren-98 FIK Färjestaden 10,62    
8 Jonathan Weister-98 Högby IF 11,69    
           
P9 60m Final Vind +1,0      
1 Simon Persson-98 Högby IF 9,54    
2 Hampus Roos-98 Ljungby FIK 9,58    
3 Linus Ämtvall-98 FIK Färjestaden 9,82    
4 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 9,95    
5 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 10,38    
6 Adam Lindbom-99 KA 2 IF 10,44    
7 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 10,47    
8 David Steglander-98 FIK Färjestaden 10,49    
           
P9 Längd     Vind  
1 Hampus Roos-98 Ljungby FIK 3,81 +0,2  
2 Christoffer Karlsén-99 IK Hinden 3,46 +0,2  
3 Linus Ämtvall-98 FIK Färjestaden 3,30 0,0  
4 Simon Persson-98 Högby IF 3,27 +1,2  
5 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 3,22 0,0 3,17
6 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 3,22 0,0 3,10
7 Isak Vallberg-98 FIK Färjestaden 3,11 +1,0  
8 David Steglander-98 FIK Färjestaden 3,08 +0,2  
9 Adam Lindbom-99 KA 2 IF 3,06 +1,2  
10 Olle Lindqvist-99 FIK Färjestaden 3,01 0,0  
11 Viktor Sunström-98 FIK Färjestaden 2,96 +0,3  
12 Jacob Gren-98 FIK Färjestaden 2,94 +0,1  
13 Henrik Liljenkrants-99 FIK Färjestaden 2,80 0,0  
14 Tom Josefsson-99 Högby IF 2,55 +1,0  
15 Jonathan Weister-98 Högby IF 2,53 +0,1  
16 Max Schlibener-99 Ruda IF 2,37 0,0  
           
P9 Boll 300g        
1 Hampus Roos-98 Ljungby FIK 30,48    
2 Isak Vallberg-98 FIK Färjestaden 25,35    
3 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 23,93    
4 Linus Ämtvall-98 FIK Färjestaden 23,87    
5 Simon Persson-98 Högby IF 23,74    
6 Olle Lindqvist-99 FIK Färjestaden 22,99    
7 Tom Josefsson-99 Högby IF 22,52    
8 Jacob Gren-98 FIK Färjestaden 21,26    
9 Adam Lindbom-99 KA 2 IF 21,12    
10 Max Schlibener-99 Ruda IF 19,28    
11 Jonathan Weister-98 Högby IF 17,79    
12 David Steglander-98 FIK Färjestaden 16,91    
           
K 100m vind:+1,5      
1 Siri Fagerlund-86 IFK Helsingborg 12,31    
2 Tove Karlsson-91 Fi Kalmarsund 12,79    
3 Malin Johansson-90 IK Sisu 12,89    
4 Lisa Nyström-89 Fi Kalmarsund 12,96    
5 Sandra Aalto-91 IFK Kristinehamn 13,10    
6 Erika Andersson-91 IFK Kristinehamn 14,29    
           
K 400m        
1 Jenny Nilsson-85 Oskarshamns SK 59,57    
2 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 60,96    
           
K 800m sprang med M        
1 Lina Andreasson-91 Eksjö Södra IK 2:24,04    
           
K 100m häck med P15 vind:+1,1      
1 Siri Fagerlund-86 IFK Helsingborg 14,52    
2 Lisa Nyström-89 Fi Kalmarsund 15,40    
           
K Höjd        
1 Hedvig Samuelsson-91 Fi Kalmarsund 1,55    
2 Emma Tingström-91 Fi Kalmarsund 1,40    
           
K Stav        
1 Hedvig Samuelsson-91 Fi Kalmarsund 3,23    
2 Kathrine Karlström-91 Högby IF 3,03    
3 Elin Ivarsson-91 Fi Kalmarsund 3,03    
           
K Längd     vind:  
1 Frida Hjelm-88 Oskarshamns SK 4,72 -1,3  
2 Malin Månsson-90 Oskarshamns SK 4,65 -1,3 4,58
3 Lisa Nyström-89 Fi Kalmarsund 4,65 0,0 4,44
4 Sofi Karlsson-91 Fi Kalmarsund 4,62 -1,1  
5 Johanna Östman-91 IFK Kristinehamn 4,21 -1,1  
6 Chatrine Gustavsson-91 IFK Kristinehamn 3,99 -1,1  
           
K Kula 4,0 KG        
1 Annie Henriksson-86 FGF Gotland 9,91    
2 Malin Johansson-90 IK Sisu 9,87    
3 Teresia Snäckerström-91 FGF Gotland 8,57    
4 Johanna Östman-91 IFK Kristinehamn 7,48    
5 Chatrine Gustavsson-91 IFK Kristinehamn 7,40    
           
K Slägga 4,0 KG        
1 Annie Henriksson-86 FGF Gotland 39,21    
2 Gabriella Backman-91 IFK Kristinehamn 36,73    
3 Teresia Snäckerström-91 FGF Gotland 29,60    
4 Elin Wetterfalk-91 Fi Kalmarsund 21,16 LM 1:a  
           
K Diskus 1,0 KG        
1 Annie Henriksson-86 FGF Gotland 30,10    
2 Lina Andreasson-91 Eksjö Södra IK 28,10    
3 Sandra Aalto-91 IFK Kristinehamn 23,94    
4 Gabriella Backman-91 IFK Kristinehamn 23,75    
5 Teresia Snäckerström-91 FGF Gotland 23,45    
6 Erika Andersson-91 IFK Kristinehamn 20,66    
           
K Spjut 600 G        
1 Hedvig Samuelsson-91 Fi Kalmarsund 30,83 LM 1:a  
2 Teresia Snäckerström-91 FGF Gotland 26,44    
3 Annie Henriksson-86 FGF Gotland 22,77    
           
F15 100m vind:+0,4      
1 Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 13,08    
2 Evelina Grenmyr-93 IK Hinden 13,35    
3 Josefin Ekberg-93 IFK Kristinehamn 13,95    
4 Carolin Andersson-93 IFK Kristinehamn 14,09    
5 Emma Jeansson-93 Högby IF 14,51    
6 Ellen Andersson-Junkka-93 FIK Färjestaden 14,60    
           
F15 320m OBS! 300m +20m      
1 Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK 46,27    
2 Nicole Uddén-93 IK Sisu 48,14    
3 Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 48,22    
           
F15 80m häck 76,2 cm vind: +0,5      
1 Evelina Grenmyr-93 IK Hinden 12,81    
2 Emma Jeansson-93 Högby IF 14,35    
           
F15 Höjd        
1 Emma Hansson-93 IK Sisu 1,45    
           
F15 Stav        
1 Linnea Björling-92 Fi Kalmarsund 3,23    
2 Rut Källman-92 IK Hinden 2,53    
3 Emma Eneros-93 Kalmar SK 2,53    
           
F15 Längd     vind:  
1 Nicole Uddén-93 IK Sisu 4,67 -0,1  
2 Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK 4,49 0  
3 Josefin Ekberg-93 IFK Kristinehamn 4,32 -2,7  
4 Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 4,07 -2,2  
5 Ellen Andersson-Junkka-93 FIK Färjestaden 3,93 -0,7  
           
F15 Kula 3,0 KG        
1 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 11,84    
2 Caroline Jönsson-93 FIK Färjestaden 10,89    
3 Hanna Sjögren-93 FIK Färjestaden 10,83    
           
F15 Slägga 3,0 KG        
1 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 25,61    
2 Nicole Uddén-93 IK Sisu 24,80    
3 Caroline Jönsson-93 FIK Färjestaden 24,49    
4 Viktoria Andersson-93 Stensjöns IF 22,97    
5 Emma Jeansson-93 Högby IF 18,39    
6 Hanna Sjögren-93 FIK Färjestaden 18,07    
           
F15 Diskus 0,6 KG        
1 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 37,02    
2 Caroline Jönsson-93 FIK Färjestaden 31,23    
3 Nicole Uddén-93 IK Sisu 28,51    
4 Hanna Sjögren-93 FIK Färjestaden 27,94    
5 Emma Eneros-93 Kalmar SK 25,38    
           
F15 Spjut 400 G        
1 Carolin Andersson-93 IFK Kristinehamn 29,91    
2 Sarah Canström-92 Fi Kalmarsund 29,68    
3 Emma Hansson-93 IK Sisu 27,28    
4 Caroline Jönsson-93 FIK Färjestaden 23,56    
5 Emma Eneros-93 Kalmar SK 21,96    
           
F13 80m Heat 1 vind:+1,2      
1 Elin Lindeblad-95 Högby IF 11,31    
2 Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI 11,53    
3 Elsa Gustavsson-95 Kalmar SK 11,70    
4 Nora Thalin-95 KA 2 IF 11,70    
5 Felicia Silverstrand-95 Kalmar SK 11,70    
6 Frida Olofsson-95 IF Udd 11,74    
7 Louise Olsson-94 FIK Färjestaden 11,81    
           
F13 80m Heat 2 vind:+2,0      
1 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 10,90    
2 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 11,31    
3 Malin Wickström-95 Kalmar SK 11,59    
4 Agnes Knutsson-94 FIK Färjestaden 11,73    
5 Emma Lembke-94 IK Hinden 12,07    
6 Jessica Bohman-94 IFK Kristinehamn 12,57    
7 Karin Wahlgren-94 Kalmar SK 12,64    
           
F13 80m Final vind:+0,4      
1 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 10,97    
2 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 11,19    
3 Elin Lindeblad-95 Högby IF 11,36    
4 Malin Wickström-95 Kalmar SK 11,66    
5 Felicia Silverstrand-95 Kalmar SK 11,83    
6 Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI 11,84    
7 Elsa Gustavsson-95 Kalmar SK 11,90    
8 Nora Thalin-95 KA 2 IF 11,94    
           
F13 600m        
1 Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI 2:07,82    
2 Jessica Bohman-94 IFK Kristinehamn 2:09,73    
3 Hanna Fredriksson-94 IK Hinden 2:09,75    
           
F13 60m häck 76,2 vind:+2,1      
1 Alice Petersson-95 Kalmar SK 10,30    
2 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 10,49    
3 Elin Lindeblad-95 Högby IF 10,74    
4 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 12,82    
           
F13 Längd     vind:  
1 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 5,00 -0,8  
2 Alice Petersson-95 Kalmar SK 4,73 -1,7  
3 Elin Lindeblad-95 Högby IF 4,34 -2,0  
4 Josefine Jonsson-94 IK Hinden 4,24 -0,4  
5 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 4,23 -0,8  
6 Felicia Silverstrand-95 Kalmar SK 4,22 -1,2  
7 Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI 4,20 -1,7  
8 Nora Thalin-95 KA 2 IF 4,17 -2,7  
9 Ida Johansson-94 IK Hinden 4,04 0,0  
10 Emma Lembke-94 IK Hinden 4,03 0,0  
11 Frida Olofsson-95 IF Udd 3,99 -1,8  
12 Agnes Knutsson-94 FIK Färjestaden 3,97 0,0  
13 Louise Olsson-94 FIK Färjestaden 3,94 -0,8  
14 Elsa Gustavsson-95 Kalmar SK 3,92 -1,1  
15 Hanna Fredriksson-94 IK Hinden 3,78 -1,1 3,70
16 Jessica Bohman-94 IFK Kristinehamn 3,78 0,0 3,61
17 Karin Wahlgren-94 Kalmar SK 3,66 0,0  
18 Angelica Silverstrand-95 Kalmar SK 3,22 0,0  
           
F13 Kula 2,0 KG        
1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 13,31    
2 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 11,40    
3 Moa Berglund-94 Skruvs IF 11,38    
4 Hedda Liljengren-94 IK Hinden 10,95    
5 Maja Eklund-94 IK Hinden 10,16    
6 Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI 9,94    
7 Marika Andersson-95 Stensjöns IF 9,42    
8 Celine Uddén-95 IK Sisu 9,09    
9 Elsa Gustavsson-95 Kalmar SK 8,51    
10 Linda Jeansson-95 Högby IF 7,86    
11 Malin Wickström-95 Kalmar SK 7,58    
12 Isabella Jogestål-95 Kalmar SK 7,41    
13 Jessica Bohman-94 IFK Kristinehamn 6,68    
14 Matilda Danielsson-94 Kalmar SK 6,21    
15 Angelica Silverstrand-95 Kalmar SK 6,16    
           
F13 Slägga 2,0 KG        
1 Marika Andersson-95 Stensjöns IF 33,46    
2 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 31,50    
3 Moa Berglund-94 Skruvs IF 25,09    
4 Maja Eklund-94 IK Hinden 24,04    
5 Cornelia Hansson-95 VIF Gute FI 23,06    
6 Celine Uddén-95 IK Sisu 21,78    
7 Jessica Bohman-94 IFK Kristinehamn 19,05    
8 Sara Eriksson-95 Kalmar SK 14,62    
           
F13 Spjut 400 G        
1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 32,52    
2 Moa Berglund-94 Skruvs IF 30,23    
3 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 29,56    
4 Hedda Liljengren-94 IK Hinden 28,20    
5 Marika Andersson-95 Stensjöns IF 27,44    
6 Celine Uddén-95 IK Sisu 24,99    
7 Louise Olsson-94 FIK Färjestaden 20,83    
8 Linda Jeansson-95 Högby IF 17,59    
9 Sara Eriksson-95 Kalmar SK 16,97    
10 Agnes Knutsson-94 FIK Färjestaden 15,37    
11 Isabella Jogestål-95 Kalmar SK 13,48    
12 Matilda Danielsson-94 Kalmar SK 13,45    
           
F11 60m Heat 1 vind:+1,9      
1 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 9,06    
2 Emely Zakariasén-96 IFK Kristinehamn 9,13    
3 Angelica Henriksson-96 IK Hinden 9,49    
4 Irma Ekemecic-96 Högby IF 9,69    
5 Hillevi Lind-96 Kalmar SK 9,93    
6 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 10,00    
7 Liza Gustavsson-96 FIK Färjestaden 10,81    
           
F11 60m Heat 2 vind:+0,0      
1 Stina Lindqvist-96 FIK Färjestaden 9,45    
2 Sofie Karlsson-96 IFK Kristinehamn 9,57    
3 Molly Ämtvall-97 FIK Färjestaden 9,71    
4 Edona Mehmeti-96 Högby IF 9,73    
5 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 9,81    
6 Anna Dalevi-96 IFK Kristinehamn 9,98    
7 Alma Evebring-97 Wärnamo SK 10,18    
8 Hilda Tove-96 Kalmar SK 10,35    
           
F11 60m Heat 3 vind:+1,9      
1 Jennie Prüss-96 Ljungby FIK 8,92    
2 Emily Garney-96 Kalmar SK 9,25    
3 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 9,43    
4 Tanja Mahmoudkhan-96 IK Hinden 9,69    
5 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 10,03    
6 Fanny Nilsson-96 FIK Färjestaden 10,18    
7 Tova Josefsson-96 Högby IF 10,70    
8 Johanna Söderbäck-97 FIK Färjestaden 10,81    
           
F11 60m Heat 4 vind:+0,9      
1 Elvira Rickardsson-96 IFK Kristinehamn 8,89    
2 Ida Karlsson-96 IK Hinden 9,36    
3 Cajsa Lind-96 FIK Färjestaden 9,41    
4 Elin Gustavsson-96 FIK Färjestaden 9,63    
5 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 10,03    
6 Matilda Nilsson-97 FIK Färjestaden 10,08    
7 Alicia Hemmingsson-96 Högby IF 10,37    
8 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 10,63    
           
F11 60m Final vind:+0,2      
1 Jennie Prüss-96 Ljungby FIK 8,89    
2 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 9,24    
3 Elvira Rickardsson-96 IFK Kristinehamn 9,25    
4 Emely Zakariasén-96 IFK Kristinehamn 9,41    
5 Ida Karlsson-96 IK Hinden 9,46    
6 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 9,47    
7 Emily Garney-96 Kalmar SK 9,53    
8 Cajsa Lind-96 FIK Färjestaden 9,59    
           
F11 600m Heat 1        
1 Jennie Prüss-96 Ljungby FIK 2:01,05    
2 Alma Evebring-97 Wärnamo SK 2:01,93    
3 Linnea Renvall-97 IK Hinden 2:06,55    
4 Stina Lindqvist-96 FIK Färjestaden 2:11,69    
5 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 2:11,75    
6 Irma Ekemecic-96 Högby IF 2:15,26    
7 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 2:16,97    
8 Cajsa Lind-96 FIK Färjestaden 2:17,25    
9 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 2:23,83    
10 Hillevi Lind-96 Kalmar SK 2:32,51    
           
F11 600m Heat 2        
1 Anna Dalevi-96 IFK Kristinehamn 2:11,70    
2 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 2:15,55    
3 Matilda Nilsson-97 FIK Färjestaden 2:17,44    
4 Molly Ämtvall-97 FIK Färjestaden 2:20,05    
5 Elsa Evebring-99 Wärnamo SK 2:20,41    
6 Tova Josefsson-96 Högby IF 2:23,94    
7 Alicia Hemmingsson-96 Högby IF 2:27,82    
8 Fanny Nilsson-96 FIK Färjestaden 2:29,24    
  Elin Gustavsson-96 FIK Färjestaden DNF    
  Johanna Söderbäck-97 FIK Färjestaden DNF    
           
F11 600m total        
1 Jennie Prüss-96 Ljungby FIK 2:01,05    
2 Alma Evebring-97 Wärnamo SK 2:01,93    
3 Linnea Renvall-97 IK Hinden 2:06,55    
4 Stina Lindqvist-96 FIK Färjestaden 2:11,69    
5 Anna Dalevi-96 IFK Kristinehamn 2:11,70    
6 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 2:11,75    
7 Irma Ekemecic-96 Högby IF 2:15,26    
8 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 2:15,55    
9 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 2:16,97    
10 Cajsa Lind-96 FIK Färjestaden 2:17,25    
11 Matilda Nilsson-97 FIK Färjestaden 2:17,44    
12 Molly Ämtvall-97 FIK Färjestaden 2:20,05    
13 Elsa Evebring-99 Wärnamo SK 2:20,41    
14 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 2:23,83    
15 Tova Josefsson-96 Högby IF 2:23,94    
16 Alicia Hemmingsson-96 Högby IF 2:27,82    
17 Fanny Nilsson-96 FIK Färjestaden 2:29,24    
18 Hillevi Lind-96 Kalmar SK 2:32,51    
           
F11 Höjd        
1 Elvira Rickardsson-96 IFK Kristinehamn 1,42    
2 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 1,39    
3 Jennie Prüss-96 Ljungby FIK 1,36    
4 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 1,36    
5 Hilda Tove-96 Kalmar SK 1,30    
6 Ida Karlsson-96 IK Hinden 1,27    
7 Sofie Karlsson-96 IFK Kristinehamn 1,24    
8 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 1,24    
9 Fanny Nilsson-96 FIK Färjestaden 1,24    
10 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 1,18    
11 Edona Mehmeti-96 Högby IF 1,18    
11 Elin Gustavsson-96 FIK Färjestaden 1,18    
13 Frida Lundqvist-96 Kalmar SK 1,18    
14 Ottilia Österström-98 KA 2 IF 1,15    
15 Irma Ekemecic-96 Högby IF 1,15    
16 Stina Lindqvist-96 FIK Färjestaden 1,15    
16 Anna Dalevi-96 IFK Kristinehamn 1,15    
18 Alicia Hemmingsson-96 Högby IF 1,15    
19 Emely Zakariasén-96 IFK Kristinehamn 1,10    
20 Molly Ämtvall-97 FIK Färjestaden 1,10    
20 Linnea Renvall-97 IK Hinden 1,10    
22 Liza Gustavsson-96 FIK Färjestaden 1,10    
23 Ida Steineck Nilsson-98 Ruda IF 1,10    
24 Matilda Nilsson-97 FIK Färjestaden 1,05    
25 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 1,05    
26 Mevlana Ahmet-96 IK Hinden 1,05    
27 Alma Evebring-97 Wärnamo SK 1,00    
           
F11 Längd     vind:  
1 Jennie Prüss-96 Ljungby FIK 4,34 +1,0  
2 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 4,25 +0,5  
3 Emely Zakariasén-96 IFK Kristinehamn 4,15 0,0  
4 Sofie Karlsson-96 IFK Kristinehamn 3,94 +1,1  
5 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 3,93 +0.4  
6 Stina Lindqvist-96 FIK Färjestaden 3,91 +0,8  
7 Molly Ämtvall-97 FIK Färjestaden 3,67 +0,4  
8 Angelica Henriksson-96 IK Hinden 3,58 +0,4  
9 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 3,57 +1,2  
10 Cajsa Lind-96 FIK Färjestaden 3,54 +0,5  
11 Anna Dalevi-96 IFK Kristinehamn 3,49 +1,0  
12 Fanny Nilsson-96 FIK Färjestaden 3,46 +0,2  
13 Alma Evebring-97 Wärnamo SK 3,43 +0,3 3,39
14 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 3,43 +0,5 3,26
15 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 3,42 +0,8  
16 Alicia Hemmingsson-96 Högby IF 3,40 +0,3  
17 Hillevi Lind-96 Kalmar SK 3,39 +1,3 3,29
18 Linnea Renvall-97 IK Hinden 3,39 +0,2 3,24
19 Irma Ekemecic-96 Högby IF 3,38 +1,4  
20 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 3,32 +0,7  
21 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 3,30 +0,8 3,23
22 Hilda Tove-96 Kalmar SK 3,30 +0,3 3,19
23 Elin Gustavsson-96 FIK Färjestaden 3,22 +1,3 3,00
24 Tanja Mahmoudkhan-96 IK Hinden 3,22 +0,4 2,98
25 Edona Mehmeti-96 Högby IF 3,18 +0,1  
26 Matilda Nilsson-97 FIK Färjestaden 3,16 +0,7  
27 Mevlana Ahmet-96 IK Hinden 3,12 +0,4  
28 Tova Josefsson-96 Högby IF 3,02 +0,9  
29 Liza Gustavsson-96 FIK Färjestaden 2,87 0,0  
30 Johanna Söderbäck-97 FIK Färjestaden 2,48 +0,5  
31 Elvira Rickardsson-96 IFK Kristinehamn 2,09 +1,0  
           
F11 Kula 2,0 KG        
1 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 8,70    
2 Elvira Rickardsson-96 IFK Kristinehamn 8,55    
3 Ida Karlsson-96 IK Hinden 8,12    
4 Emely Zakariasén-96 IFK Kristinehamn 7,45    
5 Rebecka Claesson-96 Ruda IF 7,23    
6 Jennie Prüss-96 Ljungby FIK 7,19    
7 Irma Ekemecic-96 Högby IF 6,83    
8 Sofie Karlsson-96 IFK Kristinehamn 6,80    
9 Edona Mehmeti-96 Högby IF 6,48 5,98  
10 Emily Garney-96 Kalmar SK 6,48 5,82  
11 Fanny Nilsson-96 FIK Färjestaden 6,34    
12 Molly Ämtvall-97 FIK Färjestaden 6,13    
13 Elin Gustavsson-96 FIK Färjestaden 5,91    
14 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 5,86    
15 Tanja Mahmoudkhan-96 IK Hinden 5,80    
16 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 5,60    
17 Alma Evebring-97 Wärnamo SK 5,49    
18 Anna Dalevi-96 IFK Kristinehamn 5,41    
19 Johanna Söderbäck-97 FIK Färjestaden 5,40    
20 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 3,94    
           
F9 60m Heat 1 vind:+1,7      
1 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 9,57    
2 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 9,78    
3 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 10,03    
4 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 11,19    
5 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 11,20    
6 Agnes Karonen-99 IK Hinden 12,53    
           
F9 60m Heat 2 vind:+2,1      
1 Nora Sandbacka-98 Högby IF 10,37    
2 Amy Johansson-98 FIK Färjestaden 10,93    
3 Ida Kandenäs-98 Högby IF 11,12    
4 Rebecka Johnsson-98 FIK Färjestaden 11,40    
5 Annie Johansson-99 Högby IF 11,59    
6 Ronja Kandenäs-99 Högby IF 12,23    
           
F9 60m Heat 3 vind:+2,1      
1 Ottilia Österström-98 KA 2 IF 9,61    
2 Malin Thor-99 Högby IF 10,10    
3 Ida Steineck Nilsson-98 Ruda IF 10,41    
4 Ellen Lindeby-99 Högby IF 10,72    
5 Evelina Eklund-99 IK Hinden 10,88    
6 Elsa Evebring-99 Wärnamo SK 11,09    
           
F9 60m Final vind:+1,8      
1 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 9,50    
2 Ottilia Österström-98 KA 2 IF 9,71    
3 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 9,82    
4 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 9,93    
5 Nora Sandbacka-98 Högby IF 10,39    
6 Malin Thor-99 Högby IF 10,42    
7 Ida Steineck Nilsson-98 Ruda IF 10,56    
8 Ellen Lindeby-99 Högby IF 10,62    
           
F9 Längd     vind:  
1 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 3,89 0,0  
2 Ottilia Österström-98 KA 2 IF 3,71 -2,5  
3 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 3,49 0,0  
4 Lina Prüss-99 Ljungby FIK 3,45 0,0  
5 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 3,39 -1,2  
6 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 3,23 0,0 3,21
7 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 3,23 0,0 3,20
8 Vilma Lindéen-98 Kalmar SK 3,17 -0,1  
9 Nora Sandbacka-98 Högby IF 3,10 -1,1  
10 Ida Steineck Nilsson-98 Ruda IF 3,08 0,0  
11 Elsa Evebring-99 Wärnamo SK 2,88 0,0  
12 Ellen Lindeby-99 Högby IF 2,84 0,0  
13 Ida Kandenäs-98 Högby IF 2,83 -0,1  
14 Annie Johansson-99 Högby IF 2,72 -2,5  
15 Evelina Eklund-99 IK Hinden 2,65 0,0  
16 Moa Pettersson-99 Högby IF 2,52 -0,8  
17 Rebecka Johnsson-98 FIK Färjestaden 2,47 -0,3  
18 Amy Johansson-98 FIK Färjestaden 2,42 -2,2  
19 Agnes Karonen-99 IK Hinden 2,41 -1,0  
20 Ronja Kandenäs-99 Högby IF 2,37 -1,2  
           
F9 Boll 300g        
1 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 22,35    
2 Ottilia Österström-98 KA 2 IF 18,87    
3 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 17,64    
4 Malin Thor-99 Högby IF 16,86    
5 Sara Jeansson-99 Högby IF 16,82    
6 Linnea Lindbom-98 KA 2 IF 16,04    
7 Elsa Evebring-99 Wärnamo SK 15,74    
8 Amy Johansson-98 FIK Färjestaden 15,37    
9 Moa Pettersson-99 Högby IF 12,80    
10 Rebecka Johnsson-98 FIK Färjestaden 11,93    
11 Annie Johansson-99 Högby IF 11,33    
12 Ellen Lindeby-99 Högby IF 10,77    
13 Nora Sandbacka-98 Högby IF 10,67    
14 Ida Kandenäs-98 Högby IF 10,03    
15 Ida Steineck Nilsson-98 Ruda IF 9,67    
16 Ronja Kandenäs-99 Högby IF 9,60    
17 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 8,42    

Uppdaterad 2007-09-29
Av Bo Björkholm