Resultat Kalmarspelen, Ingvar Thomssons-minne
Fredriksskans 060930
Arrangör: Kalmar SK-friidrott
Tävlingsledare: Tomas Lindén 0480-475006
Vädret var molnigt, uppsprickande, soligt och lite duggregn, svaga vindar
DM grenar: P17 3000m, P15 2000m
         
Justeringar emot den preliminära listan är rödmarkerade
         
  Bästa prestation      
  Ellinor Sundstrand-94 VIF Gute F13 Längd
  Sebastian Karsson-92 Kalmar SK P15 Höjd  
         
  M 100 m Vind -0,7    
1 Fredrik Höög-89 Kyrkhults SK 11,49  
2 Anders Nihlstedt-89 FI Kalmarsund 11,51  
3 Adam Björling-90 FI Kalmarsund 11,62  
4 Simon Löfgren-86 Högby IF 11,71  
5 Robin Löfgren-88 Högby IF 11,78  
6 Johan Svensson-89 FI Kalmarsund 11,82  
7 Michael Engman-89 FI Kalmarsund 12,25  
8 Sebastian Johansson-89 Karlskoga FIF 12,39  
  M 200 m KM Vind -0,7    
1 Anders Nihlstedt-89 FI Kalmarsund 22,98  
2 Adam Björling-90 FI Kalmarsund 23,22  
3 Johan Svensson-89 FI Kalmarsund 23,37  
4 Michael Engman-89 FI Kalmarsund 25,19  
  M 400 m      
  Heat 1      
1 Adam Sewall-87 Malmö AI 49,32  
2 Johan Svensson-89 FI Kalmarsund 50,55  
3 Anders Nihlstedt-89 FI Kalmarsund 51,48  
4 Adam Björling-90 FI Kalmarsund 51,56  
5 Stefan Johansson-80 IK Sisu 54,50  
  Heat 2      
1 Sebastian Johansson-89 Karlskoga FIF 55,61  
2 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 58,28  
3 Viking Petersson-92 Kalmar SK 60,18  
4 Samuel Petersson-90 FI Kalmarsund 63,54  
  Samlad lista      
1 Adam Sewall-87 Malmö AI 49,32  
2 Johan Svensson-89 FI Kalmarsund 50,55  
3 Anders Nihlstedt-89 FI Kalmarsund 51,48  
4 Adam Björling-90 FI Kalmarsund 51,56  
5 Stefan Johansson-80 IK Sisu 54,50  
6 Sebastian Johansson-89 Karlskoga FIF 55,61  
7 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 58,28  
8 Viking Petersson-92 Kalmar SK 60,18  
9 Samuel Petersson-90 FI Kalmarsund 63,54  
  M 800 m      
1 André Kahlström-88 IK Tjelvar 1:56,59  
2 Patrik Nilsson-92 Oskarshamns SK 2:04,86  
3 Anders Bäck-74 KA2 IF 2:05,23  
4 David Petersson-82 Wärnamo SK 2:12,30  
5 Patrik Frej-90 FI Kalmarsund 2:21,43  
  M Höjdhopp      
1 Christoffer Holmström -88 FI Kalmarsund 1,91  
2 Peter Höglund-59 IFK Kristinehamn 1,81  
3 Sebastian Johansson-89 Karlskoga FIF 1,81  
4 Anders Nihlstedt-89 FI Kalmarsund 1,76  
  M Kula 7,26 kg      
1 Martin Jönsson-90 FI Kalmarsund 11,26  
2 Mikael Johansson-78 Oskarshamns SK 8,26  
  M Diskus 2,0 kg      
1 Anders Eriksson-89 IF Udd 28,36  
2 Fredrik Höög-89 Kyrkhults SK 22,80  
  M Slägga 7,26 kg      
1 Anders Eriksson-89 IF Udd 38,41  
2 Martin Jönsson-90 FI Kalmarsund 30,37  
3 Mikael Johansson-78 Oskarshamns SK 18,48  
4 Fredrik Höög-89 Kyrkhults SK 16,76  
  M Spjut 800 g      
1 Adam Petersson -85 Alvesta FI 61,99  
2 Sebastian Johansson-89 Karlskoga FIF 44,78  
3 Marcus Gabrielsson-90 Oskarshamns SK 29,36  
4 Mikael Johansson-78 Oskarshamns SK 28,66  
         
  P17 3000 m DM-gren    
1 Simon Rohde-89 Högby IF 10:47,96  
  P17 Spjut 700 g KM    
1 Adam Björling-90 FI Kalmarsund 52,98  
2 Jonas Carlsson-89 FI Kalmarsund 47,66  
3 Anders Nihlstedt-89 FI Kalmarsund 47,03  
  Sebastian Johansson-89 Karlskoga FIF 44,72 utom tävlan
4 Samuel Petersson-90 FI Kalmarsund 37,57  
         
  P15 100 m      
  Heat 1 Vind 0,3    
1 Mattias Olander-92 Högby IF 11,96  
2 Einar Elmfors-91 IF Udd 12,97  
3 Fredric Eriksson-92 Skruvs IF 12,99  
4 Rickard Blad-92 Kalmar SK 14,01  
5 Victor Gustavsson-91 Glasrikets RC 15,32  
  Heat 2 Vind 0,8    
1 Charlie Hjertqvist-91 FI Kalmarsund 12,60  
2 Johan Nilsson-92 Högby IF 12,74  
3 Niclas Pettersson -91 KA2 IF 12,84  
4 Victor Gröhn-91 FI Kalmarsund 12,88  
  Final Vind -1,6    
1 Mattias Olander-92 Högby IF 11,89  
2 Charlie Hjertqvist-91 FI Kalmarsund 12,43  
3 Johan Nilsson-92 Högby IF 12,68  
4 Niclas Pettersson -91 KA2 IF 12,70  
5 Einar Elmfors-91 IF Udd 13,00  
6 Fredric Eriksson-92 Skruvs IF 13,02  
7 Victor Gröhn-91 FI Kalmarsund 13,26  
8 Rickard Blad-92 Kalmar SK 14,18  
  P15 300 m      
1 Erik Eliasson-91 Alvesta FI 39,89  
2 Einar Elmfors-91 IF Udd 42,45  
3 Niklas Hedlund-91 IFK Kristinehamn 43,17  
4 Tobias Nilsson-92 Alvesta FI 44,30  
5 Rickard Blad-92 Kalmar SK 49,26  
6 Victor Gustavsson-91 Glasrikets RC 51,96  
  P15 2000 m DM-gren    
1 Axel Henrysson-91 Stensjöns IF 7:00,17  
2 Linus Dahlström-92 Högby IF 7:02,53  
  P15 100 mHä 84 cm Vind 0,3    
1 Marcus Nilsson-91 Högby IF 14,49  
2 Erik Eliasson-91 Alvesta FI 15,44  
3 Tobias Nilsson-92 Alvesta FI 16,05  
4 Axel Henrysson-91 Stensjöns IF 16,28  
5 Johan Nilsson-92 Högby IF 17,35  
  P15 Höjdhopp      
1 Sebastian Karsson-92 Kalmar SK 1,82  
2 Marcus Nilsson-91 Högby IF 1,71  
3 Daniel Andersson -91 Ka2 IF 1,71  
4 Victor Gröhn-91 FI Kalmarsund 1,66  
5 Jesper Eriksson -92 Kalmar SK 1,66  
6 Christoffer Gördén-91 IFK Kristinehamn 1,61  
7 Filip Östman-93 IFK Kristinehamn 1,61  
8 Axel Henrysson-91 Stensjöns IF 1,61  
9 Michael Simonsen-92 IFK Kristinehamn 1,56  
10 Johan Lindell-91 IFK Kristinehamn 1,46  
11 Fredric Eriksson-92 Skruvs IF 1,46  
  Victor Gustavsson-91 Glasrikets RC 0  
  P15 Stavhopp      
1 Marcus Nilsson-91 Högby IF 3,65  
2 Axel Henrysson-91 Stensjöns IF 3,00  
3 Sebastian Karsson-92 Kalmar SK 2,80  
4 Mattias Olander-92 Högby IF 2,60  
  P15 Kula 4,0 kg      
1 Mattias Olander-92 Högby IF 14,14  
2 Marcus Nilsson-91 Högby IF 14,06  
3 Axel Henrysson-91 Stensjöns IF 11,09  
4 Victor Gröhn-91 FI Kalmarsund 10,80  
5 Christoffer Gördén-91 IFK Kristinehamn 10,53  
6 Viking Petersson-92 Kalmar SK 10,40  
7 Michael Simonsen-92 IFK Kristinehamn 10,12  
8 Timmy Håkansson-92 IK Hinden 10,11  
9 Niklas Hedlund-91 IFK Kristinehamn 9,60  
10 Hugo Moberg-91 IFK Kristinehamn 9,14  
11 Johan Lindell-91 IFK Kristinehamn 8,65  
12 Victor Gustavsson-91 Glasrikets RC 6,09  
  P15 Slägga 4,0 kg      
1 Richard Nowén-91 Alingsås IF 44,46  
2 Niklas Hedlund-91 IFK Kristinehamn 37,11  
3 Marcus Nilsson-91 Högby IF 36,71  
4 Hugo Moberg-91 IFK Kristinehamn 34,88  
5 Axel Henrysson-91 Stensjöns IF 34,32  
6 Johan Lindell-91 IFK Kristinehamn 26,35  
  P15 Spjut 600 g      
1 Marcus Nilsson-91 Högby IF 50,18  
2 Viking Petersson-92 Kalmar SK 47,18  
3 Axel Henrysson-91 Stensjöns IF 42,44  
4 Mattias Olander-92 Högby IF 39,15  
5 Hugo Moberg-91 IFK Kristinehamn 36,96  
6 Timmy Håkansson-92 IK Hinden 36,00  
7 Michael Simonsen-92 IFK Kristinehamn 35,79  
8 Johan Lindell-91 IFK Kristinehamn 26,20  
9 Victor Gustavsson-91 Glasrikets RC 16,87  
  Christoffer Gördén-91 IFK Kristinehamn 0  
         
  P13 80 m      
  Heat 1 Vind 0,0    
1 David Liljedahl-93 IF Udd 11,36  
2 Hendrik Frej-93 FIK Färjestaden 11,37  
3 Filip Hjertqvist-94 Kalmar SK 11,68  
4 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 11,86  
5 Simon Knutsson-94 FIK Färjestaden 12,30  
6 Anton Aldetun-94 FIK Färjestaden 12,41  
7 Zef Kolaj-94 Högby IF 12,82  
8 Mattias DeGraaf-94 FIK Färjestaden 13,04  
  Heat 2 Vind 0,0    
1 Oskar Nordborg-93 FIK Färjestaden 11,37  
2 Vidar Petersson-94 Kalmar SK 11,83  
3 Minh Hoang-94 Högby IF 12,03  
4 Gustav Sandström-94 IF Udd 12,74  
5 Marcus Andersson-94 FIK Färjestaden 12,80  
  Heat 3 Vind -0,3    
1 Pontus Friberg-93 IFK Kristinehamn 10,74  
2 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 11,22  
3 Ole Willsund-94 Högby IF 12,43  
4 Christian Karlsson-93 Ruda IF 12,81  
  Anton Berg-93 IF Udd DNF  
  Final Vind okänd    
1 Pontus Friberg-93 IFK Kristinehamn 10,73  
2 Hendrik Frej-93 FIK Färjestaden 11,16  
3 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 11,23  
4 David Liljedahl-93 IF Udd 11,26  
5 Oskar Nordborg-93 FIK Färjestaden 11,40  
6 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 11,71  
7 Filip Hjertqvist-94 Kalmar SK 11,79  
8 Vidar Petersson-94 Kalmar SK 11,97  
  P13 600 m      
1 Rafat Mazurowski-93 IF Udd 1:47,01  
2 Marcus Andersson-94 FIK Färjestaden 1:47,69  
3 Anton Aldetun-94 FIK Färjestaden 1:51,99  
4 Ole Willsund-94 Högby IF 1:52,82  
5 Gustav Sandström-94 IF Udd 1:56,06  
6 Christian Karlsson-93 Ruda IF 2:00,08  
7 Zef Kolaj-94 Högby IF 2:03,92  
8 Oliver Persson-94 IK Hinden 2:07,48  
  Ludvig Mellberg-94 VIF Gute DNS  
  P13 60 mHä 76,2 cm      
  A-Final Vind 0,5    
1 Pontus Friberg-93 IFK Kristinehamn 9,64  
2 Filip Östman-93 IFK Kristinehamn 9,72  
3 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 10,17  
4 Oskar Nordborg-93 FIK Färjestaden 11,06  
5 Mattias DeGraaf-94 FIK Färjestaden 11,64  
6 David Liljedahl-93 IF Udd 12,34  
7 Ludvig Mellberg-94 VIF Gute 12,89  
8 Simon Knutsson-94 FIK Färjestaden 12,90  
  B-Final Vind okänd    
1 Axel Roosling-95 FIK Färjestaden 11,25  
2 Minh Hoang-94 Högby IF 11,51  
3 Hampus Sturesson-95 FIK Färjestaden 12,69  
4 Christian Karlsson-93 Ruda IF 13,73  
  Samlad lista      
1 Pontus Friberg-93 IFK Kristinehamn 9,64  
2 Filip Östman-93 IFK Kristinehamn 9,72  
3 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 10,17  
4 Oskar Nordborg-93 FIK Färjestaden 11,06  
5 Axel Roosling-95 FIK Färjestaden 11,25  
6 Minh Hoang-94 Högby IF 11,51  
7 Mattias DeGraaf-94 FIK Färjestaden 11,64  
8 David Liljedahl-93 IF Udd 12,34  
9 Hampus Sturesson-95 FIK Färjestaden 12,69  
10 Ludvig Mellberg-94 VIF Gute 12,89  
11 Simon Knutsson-94 FIK Färjestaden 12,90  
12 Christian Karlsson-93 Ruda IF 13,73  
  P13 Längdhopp      
1 Filip Östman-93 IFK Kristinehamn 5,17 0,0
2 Pontus Friberg-93 IFK Kristinehamn 5,00 0,0
3 Anton Berg-93 IF Udd 4,79 0,0
4 Oskar Nordborg-93 FIK Färjestaden 4,58 0,0
5 Isak Utterström-93 Wärnamo SK 4,48 0,0
6 Rafat Mazurowski-93 IF Udd 4,46 0,0
7 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 4,33 0,0
8 Ludvig Mellberg-94 VIF Gute 4,27 0,0
9 David Liljedahl-93 IF Udd 4,25 -0,1
10 Hendrik Frej-93 FIK Färjestaden 4,13 0,0
11 Vidar Petersson-94 Kalmar SK 4,10 0,0
12 Mattias Gustavsson-93 IFK Kristinehamn 4,10 0,0
13 Minh Hoang-94 Högby IF 3,99 0,0
14 Ole Willsund-94 Högby IF 3,95 -1,1
15 Filip Hjertqvist-94 Kalmar SK 3,80 -0,8
16 Christian Karlsson-93 Ruda IF 3,78 -0,2
17 Gustav Sandström-94 IF Udd 3,70 -0,3
18 Zef Kolaj-94 Högby IF 3,66 -1,0
19 Oliver Persson-94 IK Hinden 3,64 0,0
20 Anton Aldetun-94 FIK Färjestaden 3,63 -0,1
21 Mattias DeGraaf-94 FIK Färjestaden 3,53 -0,1
22 Simon Knutsson-94 FIK Färjestaden 3,24 -1,0
  P13 Kula 3,0 kg      
1 Robert Nilsson-94 Oskarshamns SK 12,34  
2 Filip Östman-93 IFK Kristinehamn 11,38  
3 Oskar Nordborg-93 FIK Färjestaden 9,81  
4 Vidar Petersson-94 Kalmar SK 9,38  
5 Ole Willsund-94 Högby IF 9,05  
6 Anton Nilsson-94 FIK Färjestaden 8,89  
7 Micael Fagö-94 Kalmar SK 8,82  
8 Mattias Gustavsson-93 IFK Kristinehamn 8,59  
9 Minh Hoang-94 Högby IF 8,24  
10 Joel Lawergren-93 Roma IF 8,16  
11 Marcus Andersson-94 FIK Färjestaden 7,91  
12 Zef Kolaj-94 Högby IF 7,38  
13 Simon Knutsson-94 FIK Färjestaden 7,17  
14 Christian Karlsson-93 Ruda IF 5,58  
  P13 Slägga 3,0 kg      
1 Micael Fagö-94 Kalmar SK 22,43  
2 Anton Nilsson-94 FIK Färjestaden 20,58  
  P13 Spjut 400 g      
1 Filip Östman-93 IFK Kristinehamn 41,24  
2 Joel Lawergren-93 Roma IF 39,21  
3 Pontus Friberg-93 IFK Kristinehamn 34,79  
4 Vidar Petersson-94 Kalmar SK 34,72  
5 Anton Nilsson-94 FIK Färjestaden 34,39  
6 Ludvig Mellberg-94 VIF Gute 30,73  
7 Rafat Mazurowski-93 IF Udd 30,00  
8 Oskar Nordborg-93 FIK Färjestaden 29,86  
9 Mattias Gustavsson-93 IFK Kristinehamn 27,61  
10 Micael Fagö-94 Kalmar SK 25,61  
11 Minh Hoang-94 Högby IF 22,48  
12 Oliver Persson-94 IK Hinden 21,80  
13 Ole Willsund-94 Högby IF 19,62  
14 Hendrik Frej-93 FIK Färjestaden 18,64  
15 Zef Kolaj-94 Högby IF 18,01  
         
  P11 60 m      
  Heat 1 Vind 0,0    
1 Axel Roosling-95 FIK Färjestaden 9,09  
2 Linus Olsson-96 IK Hinden 9,48  
3 Staffan Åkesson-95 Hässleholms AIS 9,80  
4 Johan Sandsten -95 Oskarshamns SK 9,87  
5 Gabriel Lindeby-95 Högby IF 10,11  
6 Torsten Lareke -96 Kalmar SK 10,86  
7 Arlind Beqiraj-95 Ruda IF 10,99  
  Heat 2 Vind 0,0    
1 Hampus Sturesson-95 FIK Färjestaden 9,69  
2 Robert Jägenius-96 Oskarshamns SK 9,85  
3 Jonathan Nilsson-95 FIK Färjestaden 10,23  
4 Oliver Petersson-95 Kalmar SK 10,43  
5 Hampus Hellberg-95 FIK Färjestaden 10,43  
  Heat 3 Vind 0,2    
1 Joakim Stenström-96 IK Hinden 9,41  
2 Felix Karlsson-95 FIK Färjestaden 9,48  
3 Ken Slättengren-95 Högby IF 9,62  
4 Jeremias Mellberg-96 VIF Gute 10,10  
5 Lukas Andersson-96 FIK Färjestaden 10,61  
  Final Vind okänd    
1 Axel Roosling-95 FIK Färjestaden 9,14  
2 Joakim Stenström-96 IK Hinden 9,49  
3 Linus Olsson-96 IK Hinden 9,54  
4 Felix Karlsson-95 FIK Färjestaden 9,55  
5 Ken Slättengren-95 Högby IF 9,56  
6 Staffan Åkesson-95 Hässleholms AIS 9,59  
7 Robert Jägenius-96 Oskarshamns SK 9,64  
8 Hampus Sturesson-95 FIK Färjestaden 9,78  
  P11 600 m      
1 Ken Slättengren-95 Högby IF 1:57,18  
2 Staffan Åkesson-95 Hässleholms AIS 1:57,61  
3 Hampus Sturesson-95 FIK Färjestaden 1:59,56  
4 John-Philip Sjöblom-95 Kalmar SK 2:09,41  
5 Oliver Petersson-95 Kalmar SK 2:10,98  
6 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 2:12,68  
7 Jeremias Mellberg-96 VIF Gute 2:14,41  
8 Lukas Andersson-96 FIK Färjestaden 2:15,23  
9 Joakim Stenström-96 IK Hinden 2:16,83  
10 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 2:20,06  
  P11 Höjdhopp      
1 John-Philip Sjöblom-95 Kalmar SK 1,26  
2 Hampus Hellberg-95 FIK Färjestaden 1,26  
3 Ken Slättengren-95 Högby IF 1,21  
4 Staffan Åkesson-95 Hässleholms AIS 1,21  
5 Erik Linge-95 Kalmar SK 1,16  
6 Robert Jägenius-96 Oskarshamns SK 1,16  
7 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 1,11  
9 Felix Karlsson-95 FIK Färjestaden 1,06  
10 Jonathan Nilsson-95 FIK Färjestaden 1,06  
  Linus Hult-95 Kalmar SK 0  
  Johan Sandsten -95 Oskarshamns SK 0  
  Arlind Beqiraj-95 Ruda IF 0  
  P11 Längdhopp      
1 Axel Roosling-95 FIK Färjestaden 4,26 0,0
2 Jeremias Mellberg-96 VIF Gute 3,74 -0,9
3 Hampus Sturesson-95 FIK Färjestaden 3,73 0,0
4 Staffan Åkesson-95 Hässleholms AIS 3,71 -0,9
5 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK 3,69 -0,2
6 Ken Slättengren-95 Högby IF 3,66 0,0
7 Felix Karlsson-95 FIK Färjestaden 3,63 -0,6
8 Johan Sandsten -95 Oskarshamns SK 3,57 0,0
9 Linus Olsson-96 IK Hinden 3,49 -0,6
10 Linus Hult-95 Kalmar SK 3,45 -1,4
11 Joakim Stenström-96 IK Hinden 3,44 0,0
12 Hampus Hellberg-95 FIK Färjestaden 3,43 -0,7
13 Robert Jägenius-96 Oskarshamns SK 3,36 -0,3
14 Jonathan Nilsson-95 FIK Färjestaden 3,31 0,0
15 Lukas Andersson-96 FIK Färjestaden 3,06 -0,4
  P11 Kula 2,0 kg      
1 Staffan Åkesson-95 Hässleholms AIS 9,19  
2 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 8,47  
3 John-Philip Sjöblom-95 Kalmar SK 8,00  
4 Simon Dahlström-95 FIK Färjestaden 7,51  
5 Linus Olsson-96 IK Hinden 7,09  
6 Joakim Stenström-96 IK Hinden 7,06  
7 Jeremias Mellberg-96 VIF Gute 6,84  
8 Jesper Ekberg-97 Ruda IF 6,56  
9 Lukas Andersson-96 FIK Färjestaden 6,31  
10 Anton Madehall-96 IK Hinden 5,89  
11 Torsten Lareke -96 Kalmar SK 2,64  
         
  P9 60 m      
  Heat 1 Vind okänd    
1 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 9,72  
2 Albin Jensen-97 Ljungby FIK 10,26  
3 Adam Larsson-98 Ka2 IF 10,59  
4 Axel Truedsson-97 IF Udd 10,85  
5 Rickard Gustafsson-98 Ruda IF 10,88  
  Heat 2 Vind -0,5    
1 Bastiaan Jeroense -97 Ka2 IF 9,80  
2 Jesper Ullbing-97 Ljungby FIK 10,16  
3 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 10,70  
4 Jesper Ekberg-97 Ruda IF 11,18  
5 Olle Lindquist-99 FIK Färjestaden 11,74  
  Final Vind +0,7    
1 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 9,65  
2 Bastiaan Jeroense -97 Ka2 IF 9,65  
3 Jesper Ullbing-97 Ljungby FIK 9,96  
4 Albin Jensen-97 Ljungby FIK 10,20  
5 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 10,34  
6 Adam Larsson-98 Ka2 IF 10,46  
7 Axel Truedsson-97 IF Udd 10,49  
8 Rickard Gustafsson-98 Ruda IF 10,95  
  P9 Längdhopp      
1 Bastiaan Jeroense -97 Ka2 IF 3,75 -0,5
2 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 3,60 -0,4
3 Henrik Carlsson-97 Oskarshamns SK 3,44 -0,3
4 Jesper Ullbing-97 Ljungby FIK 3,24 0,4
5 Axel Truedsson-97 IF Udd 3,17 -0,3
6 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 3,14 -0,3
7 Adam Larsson-98 Ka2 IF 3,14 0,5
8 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 3,08 0,2
9 Albin Jensen-97 Ljungby FIK 3,01 -0,3
10 Jesper Ekberg-97 Ruda IF 2,68 0,6
11 Olle Lindquist-99 FIK Färjestaden 2,65 -0,2
  P9 Boll      
1 Oskar Dahlström-97 FIK Färjestaden 33,47  
2 Henrik Carlsson-97 Oskarshamns SK 27,04  
3 Adam Larsson-98 Ka2 IF 24,23  
4 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK 23,37  
5 Jesper Ekberg-97 Ruda IF 22,81  
6 Christoffer Karlsson-97 Ruda IF 22,40  
7 Albin Jensen-97 Ljungby FIK 21,41  
8 Rickard Gustafsson-98 Ruda IF 19,41  
9 Axel Truedsson-97 IF Udd 17,34  
10 Olle Lindquist-99 FIK Färjestaden 17,08  
11 Jesper Ullbing-97 Ljungby FIK 14,76  
         
  K 100 m      
  Heat 1 Vind 0,0    
1 Camilla Olsson-89 FGF Gotland 13,09  
2 Sara Johansson-85 Turebergs FK 13,19  
3 Lisa Wrisley-90 Kisa SK 13,36  
4 Lovisa Lindhe-89 IFK Kristinehamn 13,58  
5 Annelie Ahlsin-88 Kisa SK 13,59  
6 Angelica Ohlfeldt-88 IFK Kristinehamn 15,06  
  Heat 2 Vind 1,4    
1 Maria Wrisley-90 Kisa SK 13,03  
2 Johanna Aalto-89 IFK Kristinehamn 13,53  
3 Ellinor Thorsell-89 IF Udd 13,63  
4 Therese Pihlblad-84 Kyrkhults SK 14,31  
5 Emma Lahtinen-88 IFK Kristinehamn 14,32  
6 Sofia Ståhl-88 IFK Kristinehamn 15,77  
  Final Vind okänd    
1 Sara Johansson-85 Turebergs FK 13,01  
2 Camilla Olsson-89 FGF Gotland 13,02  
3 Maria Wrisley-90 Kisa SK 13,18  
4 Lisa Wrisley-90 Kisa SK 13,41  
5 Lovisa Lindhe-89 IFK Kristinehamn 13,47  
6 Johanna Aalto-89 IFK Kristinehamn 13,51  
7 Annelie Ahlsin-88 Kisa SK 13,60  
8 Ellinor Thorsell-89 IF Udd 13,71  
  K 400 m Heat1      
1 Camilla Olsson-89 FGF Gotland 60,13  
2 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 60,22  
3 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 60,72  
4 Malin Månsson-90 Oskarshamns SK 62,34  
  K 400 m Heat2      
1 Johanna Aalto-89 IFK Kristinehamn 64,06  
2 Marie Persson-87 IFK Kristinehamn 65,88  
3 Erika Andersson-91 IFK Kristinehamn 66,63  
4 Emma Lahtinen-88 IFK Kristinehamn 67,52  
5 Hanna Ahlrot-87 Kyrkhults SK 67,75  
  K 400 m samlad lista      
1 Camilla Olsson-89 FGF Gotland 60,13  
2 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 60,22  
3 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 60,72  
4 Malin Månsson-90 Oskarshamns SK 62,34  
5 Johanna Aalto-89 IFK Kristinehamn 64,06  
6 Marie Persson-87 IFK Kristinehamn 65,88  
7 Erika Andersson-91 IFK Kristinehamn 66,63  
8 Emma Lahtinen-88 IFK Kristinehamn 67,52  
9 Hanna Ahlrot-87 Kyrkhults SK 67,75  
  K Höjdhopp      
1 Johanna Håkansson-90 IK Hinden 1,46  
  K Stavhopp      
1 Petra Olsen-90 Malmö AI 3,60  
2 Victoria Bengtsson-90 IFK Växjö 3,50  
  K Längdhopp      
1 Boel Tetens-88 FGF Gotland 5,15 -0,6
2 Sara Johansson-85 Turebergs FK 4,87 -0,5
3 Therese Pihlblad-84 Kyrkhults SK 4,76 -0,3
4 Malin Månsson-90 Oskarshamns SK 4,75 0,6
5 Johanna Aalto-89 IFK Kristinehamn 4,63 -0,8
6 Emma Lahtinen-88 IFK Kristinehamn 4,54 -0,7
7 Angelica Ohlfeldt-88 IFK Kristinehamn 3,91 0,0
8 Sofia Ståhl-88 IFK Kristinehamn 3,51 -1,4
  K Kula 4,0 kg      
1 Maria Bengtsson-88 IFK Växjö 11,87  
2 Erika Jonasson-88 IFK Växjö 9,76  
3 Sara Persson-87 Wärnamo SK 9,47  
4 Annelie Persson-85 Wärnamo SK 8,91  
5 Marie Persson-87 Wärnamo SK 7,21  
  K Diskus 1,0 kg      
1 Maria Bengtsson-88 IF Udd 34,17  
2 Annie Heriksson-86 FGF Gotland 29,53  
3 Erika Jonasson-88 IFK Växjö 29,22  
4 Annelie Persson-85 Wärnamo SK 25,24  
5 Sofia Ståhl-88 IFK Kristinehamn 23,84  
6 Magdalena Persson-91 Högby IF 22,08  
  K Slägga 4,0 kg      
1 Emmie Borgqvist-88 IF Udd 47,28  
2 Maria Bengtsson-88 IFK Växjö 40,84  
3 Annie Heriksson-86 FGF Gotland 39,39  
4 Jenny Abrahamsson-87 IF Udd 35,06  
5 Sara Persson-87 Wärnamo SK 28,05  
         
  F15 100 m      
  Heat 1 Vind 0,2    
1 Mia Axelsson-91 IFK Kristinehamn 12,70  
2 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 12,80  
3 Stephanie Olsson-91 IF Udd 13,15  
4 Sandra Aalto-91 IFK Kristinehamn 13,32  
5 Kathrine Karlström-91 Högby IF 13,61  
6 Anna Höög-92 Kyrkhults SK 14,02  
7 Matilda Berglund-92 Skruvs IF 14,38  
8 Johanna Östman-91 IFK Kristinehamn 14,49  
  Heat 2 Vind -0,1    
1 Johanna Mathisson-92 FIF Gnistan 13,59  
2 Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 13,67  
3 Frida Björkegren-92 VIF Gute 13,71  
4 Carita Hansson-91 FGF Gotland 13,90  
5 Erika Andersson-91 IFK Kristinehamn 14,40  
6 Chatrine Gustavsson-91 IFK Kristinehamn 14,84  
7 Matilda Hildingsson-91 IFK Kristinehamn 16,24  
  Final Vind 0,5    
1 Mia Axelsson-91 IFK Kristinehamn 12,53  
2 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 12,75  
3 Stephanie Olsson-91 IF Udd 13,04  
4 Sandra Aalto-91 IFK Kristinehamn 13,39  
5 Johanna Mathisson-92 FIF Gnistan 13,50  
6 Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 13,76  
7 Kathrine Karlström-91 Högby IF 13,76  
8 Frida Björkegren-92 VIF Gute 13,76  
  F15 300 m      
1 Stephanie Olsson-91 IF Udd 42,47  
2 Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK 43,43  
3 Therese Lindhe-91 IFK Kristinehamn 44,25  
4 Carita Hansson-91 FGF Gotland 45,98  
5 Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 46,65  
6 Erika Karlsén-92 IK Hinden 47,91  
  F15 80 mHä 76,2 cm Vind 0,0    
1 Tove Karlsson-91 FI Kalmarsund 12,46  
2 Therese Lindhe-91 IFK Kristinehamn 12,53  
3 Sara Olofsson-92 Malmö AI 13,05  
4 Sophie Jensen-92 Malmö AI 13,11  
5 Sandra Aalto-91 IFK Kristinehamn 13,28  
6 Hedvig Samuelsson-91 FI Kalmarsund 13,46  
7 Carita Hansson-91 FGF Gotland 13,82  
8 Virginia Svensson-91 IFK Växjö 14,15  
  F15 Höjdhopp      
1 Sophie Jensen-92 Malmö AI 1,51  
2 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 1,51  
2 Hedvig Samuelsson-91 FI Kalmarsund 1,51  
4 Josefine Gabrielsson-92 Oskarshamns SK 1,51  
5 Mia Axelsson-91 IFK Kristinehamn 1,51  
6 Sara Olofsson-92 Malmö AI 1,46  
6 Johanna Mathisson-92 FIF Gnistan 1,46  
8 Virginia Svensson-91 IFK Växjö 1,46  
9 Kathrine Karlström-91 Högby IF 1,41  
9 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 1,41  
9 Ellinor Sundstrand-94 VIF Gute 1,41  
12 Therese Lindhe-91 IFK Kristinehamn 1,41  
13 Annika Saremi-92 FIF Gnistan 1,31  
14 Ellen Gabrielsson-94 Ruda IF 1,16  
  F15 Stavhopp      
1 Sophie Jensen-92 Malmö AI 3,10  
2 Hedvig Samuelsson-91 FI Kalmarsund 3,00  
3 Elin Iwarsson-91 FI Kalmarsund 2,80  
4 Virginia Svensson-91 IFK Växjö 2,70  
5 Rut Källman-92 IK Hinden 2,40  
6 Patricia Bengtsson-91 IFK Växjö 2,40  
7 Kathrine Karlström-91 Högby IF 2,30  
8 Emma Eneros-93 Kalmar SK 2,30  
  F15 Längdhopp      
1 Ida Carlsson-91 Oskarshamns SK 5,22 0,0
2 Sara Olofsson-92 Malmö AI 4,96 0,1
3 Sandra Aalto-91 IFK Kristinehamn 4,83 -0,3
4 Hedvig Samuelsson-91 FI Kalmarsund 4,81 0,0
5 Anna Höög-92 Kyrkhults SK 4,51 0,0
6 Erika Karlsén-92 IK Hinden 4,49 0,0
7 Therese Lindhe-91 IFK Kristinehamn 4,42 0,4
8 Rebecca Arnesson-92 Skruvs IF 4,34 -0,8
9 Carita Hansson-91 FGF Gotland 4,19 -0,4
10 Mia Axelsson-91 IFK Kristinehamn 4,03 0,0
11 Matilda Berglund-92 Skruvs IF 4,02 0,0
12 Frida Björkegren-92 VIF Gute 3,92 -0,8
  F15 Kula 3,0 kg      
1 Ida Storm-91 IK Hinden 11,54  
2 Camilla Norr-Ericson-91 GoIF Tjalve 11,36  
3 Frida Engström-91 IFK Växjö 11,01  
4 Johanna Larsson-92 Filipstads FIK 10,92  
5 Caroline Hermansson-91 Karlskoga FIF 10,89  
6 Theresia Snäckerström-91 FGF Gotland 10,16  
7 Matilda Berglund-92 Skruvs IF 9,76  
8 Sarah Carlström-92 Kalmar SK 9,60  
9 Lotta Börjesson-92 VIF Gute 9,21  
10 Gabriella Backman-91 IFK Kristinehamn 9,13  
11 Ellinor Tuvhag-91 IFK Växjö 9,12  
12 Chatrine Gustavsson-91 IFK Kristinehamn 8,34  
13 Johanna Östman-91 IFK Kristinehamn 8,13  
14 Matilda Hildingsson-91 IFK Kristinehamn 6,33  
  F15 Slägga 3,0 kg      
1 Camilla Norr-Ericson-91 GoIF Tjalve 42,68  
2 Ida Storm-91 IK Hinden 41,27  
3 Johanna Larsson-92 Filipstads FIK 40,42  
4 Caroline Hermansson-91 Karlskoga FIF 40,27  
5 Gabriella Backman-91 IFK Kristinehamn 36,24  
6 Theresia Snäckerström-91 FGF Gotland 33,01  
7 Johanna Mathisson-92 FIF Gnistan 31,11  
8 Anna Källström-92 IK Hinden 30,83  
9 Matilda Berglund-92 Skruvs IF 30,83  
10 Elin Wettefalk-91 FI Kalmarsund 29,99  
11 Chatrine Gustavsson-91 IFK Kristinehamn 28,44  
12 Johanna Östman-91 IFK Kristinehamn 25,18  
13 Lotta Börjesson-92 VIF Gute 24,50  
  F15 Diskus 0,6 kg      
1 Caroline Hermansson-91 Karlskoga FIF 46,28  
2 Mia Axelsson-91 IFK Kristinehamn 39,95  
3 Camilla Norr-Ericson-91 GoIF Tjalve 37,70  
4 Ida Storm-91 IK Hinden 35,45  
5 Magdalena Persson-91 Högby IF 32,75  
6 Matilda Berglund-92 Skruvs IF 31,89  
7 Johanna Larsson-92 Filipstads FIK 31,70  
8 Sandra Aalto-91 IFK Kristinehamn 27,80  
9 Lotta Börjesson-92 VIF Gute 26,73  
10 Theresia Snäckerström-91 FGF Gotland 25,88  
11 Emma Persson-93 Högby IF 25,71  
12 Erika Andersson-91 IFK Kristinehamn 25,65  
13 Ellinor Tuvhag-91 IFK Växjö 25,57  
14 Gabriella Backman-91 IFK Kristinehamn 23,87  
15 Fanny Eklund-91 IK Hinden 22,88  
16 Hedvig Samuelsson-91 FI Kalmarsund 22,29  
17 Hanna Sjögren-93 FIK Färjestaden 21,55  
18 Elin Wettefalk-91 FI Kalmarsund 21,18  
19 Matilda Hildingsson-91 IFK Kristinehamn 18,46  
20 Moa Berglund-94 Skruvs IF 17,29  
21 Karoline Jönsson-93 FIK Färjestaden 15,84  
  F15 Spjut 400 g      
1 Frida Engström-91 IFK Växjö 38,42  
2 Mia Axelsson-91 IFK Kristinehamn 36,33  
3 Hedvig Samuelsson-91 FI Kalmarsund 36,26  
4 Theresia Snäckerström-91 FGF Gotland 35,51  
5 Sarah Carlström-92 Kalmar SK 33,76  
6 Caroline Hermansson-91 Karlskoga FIF 32,35  
7 Sophie Jensen-92 Malmö AI 29,23  
8 Gabriella Backman-91 IFK Kristinehamn 25,67  
9 Lotta Börjesson-92 VIF Gute 21,56  
10 Matilda Hildingsson-91 IFK Kristinehamn 10,25  
         
  F13 80 m      
  Heat 1 Vind okänd    
1 Evelina Grenmyr-93 IK Hinden 10,99  
2 Sara Rönnby-93 Södertälje IF 11,06  
3 Josefin Ekberg-93 IFK Kristinehamn 11,36  
4 Emma Jeansson-93 Högby IF 11,56  
5 Johanna Bergman-93 IFK Halmstad 12,31  
6 Julia Kimback-93 FGF Gotland 12,40  
7 Jessica Bohman-94 IFK Kristinehamn 13,96  
  Heat 2 Vind 0,0    
1 Ellinor Sundstrand-94 VIF Gute 11,07  
2 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 11,50  
3 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 11,62  
4 Emma Eneros-93 Kalmar SK 12,08  
5 Maja Eklund-94 IK Hinden 12,27  
6 Thea Lundgren-94 IK Hinden 12,32  
7 Emma Lembke-94 IK Hinden 12,35  
8 Hedda Liljegren-94 IK Hinden 12,58  
  Heat 3 Vind okänd    
1 Rebecka Svensson-94 IF Udd 11,63  
2 Josefin Myren-94 IF Udd 12,01  
3 Carolina Olander-94 Högby IF 12,42  
4 Malin Linder-94 IFK Kristinehamn 12,43  
  Final Vind 1,3    
1 Sara Rönnby-93 Södertälje IF 10,85  
2 Evelina Grenmyr-93 IK Hinden 10,96  
3 Ellinor Sundstrand-94 VIF Gute 11,07  
4 Josefin Ekberg-93 IFK Kristinehamn 11,38  
5 Emma Jeansson-93 Högby IF 11,45  
6 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 11,46  
7 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 11,65  
8 Rebecka Svensson-94 IF Udd 11,70  
  F13 600 m      
1 Sara Rönnby-93 Södertälje IF 1:47,39  
2 Josefine Nilsson-94 Oskarshamns SK 1:54,39  
3 Karoline Jönsson-93 FIK Färjestaden 2:03,37  
4 Julia Gustafsson-94 Ruda IF 2:21,54  
  F13 60 mHä 76,2 cm      
  A-Heat Vind 0,4    
1 Ellinor Sundstrand-94 VIF Gute 9,90  
2 Elina Rapp-93 IK Sisu 10,07  
3 Evelina Grenmyr-93 IK Hinden 10,41  
4 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 10,68  
5 Emma Jeansson-93 Högby IF 11,36  
6 Moa Berglund-94 Skruvs IF 14,29  
  B-Heat Vind 0,2    
1 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 10,57  
2 Josefin Ekberg-93 IFK Kristinehamn 10,84  
3 Josefin Myren-94 IF Udd 11,85  
4 Elin Lindeblad-95 Högby IF 11,88  
5 Ellen Gabrielsson-94 Ruda IF 12,51  
6 Carolina Olander-94 Högby IF 14,48  
  Samlad lista      
1 Ellinor Sundstrand-94 VIF Gute 9,90  
2 Elina Rapp-93 IK Sisu 10,07  
3 Evelina Grenmyr-93 IK Hinden 10,41  
4 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 10,57  
5 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 10,68  
6 Emma Jeansson-93 Högby IF 11,36  
7 Josefin Myren-94 IF Udd 11,85  
8 Elin Lindeblad-95 Högby IF 11,88  
9 Ellen Gabrielsson-94 Ruda IF 12,51  
10 Moa Berglund-94 Skruvs IF 14,29  
11 Carolina Olander-94 Högby IF 14,48  
  F13 Längdhopp      
1 Ellinor Sundstrand-94 VIF Gute 5,37 0,2
2 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 4,63 0,0
3 Josefin Ekberg-93 IFK Kristinehamn 4,62 0,7
4 Evelina Grenmyr-93 IK Hinden 4,57 -1,0
5 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 4,56 -0,6
6 Sara Rönnby-93 Södertälje IF 4,42 -0,8
7 Rebecka Svensson-94 IF Udd 4,42 -0,6
8 Emma Eneros-93 Kalmar SK 4,37 -0,7
9 Josefin Myren-94 IF Udd 3,96 -0,5
10 Thea Lundgren-94 IK Hinden 3,87 0,0
11 Emma Lembke-94 IK Hinden 3,76 0,0
12 Johanna Bergman-93 IFK Halmstad 3,70 -0,5
13 Carolina Olander-94 Högby IF 3,66 -0,5
14 Jessica Bohman-94 IFK Kristinehamn 3,31 0,0
  F13 Kula 2,0 kg      
1 Elina Rapp-93 IK Sisu 11,68  
2 Hanna Sjögren-93 FIK Färjestaden 10,80  
3 Emma Persson-93 Högby IF 10,47  
4 Karoline Jönsson-93 FIK Färjestaden 10,38  
5 Ellinor Sundstrand-94 VIF Gute 10,08  
6 Julia Kimback-93 FGF Gotland 9,08  
7 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 9,01  
8 Thea Lundgren-94 IK Hinden 8,55  
9 Hedda Liljegren-94 IK Hinden 8,59  
10 Moa Berglund-94 Skruvs IF 8,53  
11 Malin Linder-94 IFK Kristinehamn 8,47  
12 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 8,20  
13 Maja Eklund-94 IK Hinden 8,14  
14 Ellen Gabrielsson-94 Ruda IF 7,43  
15 Jessica Bohman-94 IFK Kristinehamn 6,41  
16 Julia Gustafsson-94 Ruda IF 5,85  
  F13 Slägga 2,0 kg      
1 Julia Kimback-93 FGF Gotland 32,59  
2 Elina Rapp-93 IK Sisu 29,53  
3 Karoline Jönsson-93 FIK Färjestaden 28,07  
4 Hanna Sjögren-93 FIK Färjestaden 25,42  
5 Maja Eklund-94 IK Hinden 23,69  
6 Malin Linder-94 IFK Kristinehamn 23,62  
7 Moa Berglund-94 Skruvs IF 18,13  
8 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 16,75  
  F13 Spjut 400 g      
1 Carolin Andersson-93 IFK Kristinehamn 27,53  
2 Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 26,71  
3 Moa Berglund-94 Skruvs IF 26,51  
4 Karoline Jönsson-93 FIK Färjestaden 25,55  
5 Emma Persson-93 Högby IF 23,89  
6 Julia Kimback-93 FGF Gotland 23,64  
7 Malin Linder-94 IFK Kristinehamn 21,02  
8 Hedda Liljegren-94 IK Hinden 19,29  
9 Emma Eneros-93 Kalmar SK 17,41  
10 Rebecka Svensson-94 IF Udd 16,19  
11 Jessica Bohman-94 IFK Kristinehamn 15,54  
         
  F11 60 m      
  Heat 1 Vind 1,0    
1 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 9,09  
2 Alicia Grenmyr-95 IK Hinden 9,22  
3 Frida Olofsson-95 IF Udd 9,54  
4 Maja Wigö-96 UF Contact 9,82  
5 Stina Lindquist-96 FIK Färjestaden 9,92  
6 Emily Garney-96 Kalmar SK 10,46  
7 Sandra Holmquist-96 Kalmar SK 11,03  
8 Erika Berntsson-96 IF Udd 11,36  
  Heat 2 Vind -0,6    
1 Alice Petersson-95 Kalmar SK 8,97  
2 Malin Wickström-95 Kalmar SK 9,22  
3 Elin Lindeblad-95 Högby IF 9,36  
4 Freja Andersson-95 IF Udd 9,93  
5 Evelina Simonsen-95 IFK Kristinehamn 9,97  
6 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 10,38  
7 Liza Gustavsson-96 FIK Färjestaden 11,23  
  Heat 3 Vind 0,0    
1 Elvira Richardsson-96 IFK Kristinehamn 9,32  
2 Johanna Hörberg-95 IF Udd 9,50  
3 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 9,84  
4 Lotta Karlberg-95 Wärnamo SK 10,10  
5 Isabella Jogeståhl-95 Kalmar SK 10,10  
6 Sara Olsson-96 Ruda IF 10,22  
7 Sara Johansson-95 Ruda IF 10,32  
8 Edona Mehmeti-96 Högby IF 10,45  
  Heat 4 Vind 0,0    
1 Cornelia Hansson-95 VIF Gute 9,18  
2 Elin Persson-95 IF Udd 9,48  
3 Ida Karlsson-96 IK Hinden 9,56  
4 Yrsa Petersson-96 IF Udd 10,26  
5 Signe Karlsson-96 Kalmar SK 10,37  
6 Fanny Nilsson-96 FIK Färjestaden 10,73  
7 Sara Serpan-96 FIK Färjestaden 11,79  
  Final Vind okänd    
1 Alice Petersson-95 Kalmar SK 8,95  
2 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 9,05  
3 Malin Wickström-95 Kalmar SK 9,08  
4 Cornelia Hansson-95 VIF Gute 9,23  
5 Elvira Richardsson-96 IFK Kristinehamn 9,28  
6 Elin Lindeblad-95 Högby IF 9,28  
7 Alicia Grenmyr-95 IK Hinden 9,29  
8 Elin Persson-95 IF Udd 9,52  
  F11 600 m      
1 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 1:53,81  
2 Johanna Hörberg-95 IF Udd 1:56,03  
3 Elin Lindeblad-95 Högby IF 1:59,31  
4 Elvira Richardsson-96 IFK Kristinehamn 2:02,36  
5 Maja Wigö-96 UF Contact 2:11,40  
6 Stina Lindquist-96 FIK Färjestaden 2:11,85  
7 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 2:12,23  
8 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 2:22,05  
9 Towa Josefsson-96 Högby IF 2:23,33  
10 Fanny Nilsson-96 FIK Färjestaden 2:32,77  
11 Liza Gustavsson-96 FIK Färjestaden 2:36,18  
  F11 Höjdhopp      
1 Cornelia Hansson-95 VIF Gute 1,27  
2 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 1,27  
3 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 1,27  
4 Elvira Richardsson-96 IFK Kristinehamn 1,24  
4 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 1,24  
6 Emma Petersson-95 Kalmar SK 1,24  
7 Evelina Simonsen-95 IFK Kristinehamn 1,21  
8 Elin Lindeblad-95 Högby IF 1,21  
9 Ida Karlsson-96 IK Hinden 1,11  
9 Edona Mehmeti-96 Högby IF 1,11  
9 Freja Andersson-95 IF Udd 1,11  
12 Frida Olofsson-95 IF Udd 1,11  
12 Lotta Karlberg-95 Wärnamo SK 1,11  
12 Stina Lindquist-96 FIK Färjestaden 1,11  
15 Fanny Nilsson-96 FIK Färjestaden 1,11  
16 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 1,11  
17 Sandra Holmquist-96 Kalmar SK 1,01  
18 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 1,01  
19 Sara Serpan-96 FIK Färjestaden 0,96  
20 Sara Olsson-96 Ruda IF 0,91  
  F11 Längdhopp      
1 Alice Petersson-95 Kalmar SK 4,59 -0,6
2 Elvira Richardsson-96 IFK Kristinehamn 4,34 -0,2
3 Cornelia Hansson-95 VIF Gute 4,28 0,2
4 Elin Lindeblad-95 Högby IF 4,00 0,7
5 Alicia Grenmyr-95 IK Hinden 4,00 -0,7
6 Stina Lindquist-96 FIK Färjestaden 3,77 -0,3
7 Johanna Hörberg-95 IF Udd 3,76 0,2
8 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 3,73 0,6
9 Emma Petersson-95 Kalmar SK 3,65 0,4
10 Frida Olofsson-95 IF Udd 3,59 0,2
11 Ida Karlsson-96 IK Hinden 3,58 0,5
12 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 3,56 -0,9
13 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 3,55 -0,2
14 Evelina Simonsen-95 IFK Kristinehamn 3,55 0,6
15 Edona Mehmeti-96 Högby IF 3,52 0,1
16 Maja Wigö-96 UF Contact 3,49 0,6
17 Lotta Karlberg-95 Wärnamo SK 3,37 0,3
18 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 3,32 -0,8
19 Isabella Jogeståhl-95 Kalmar SK 3,31 0,9
20 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 3,30 0,3
21 Fanny Nilsson-96 FIK Färjestaden 3,17 0,4
22 Freja Andersson-95 IF Udd 3,15 1,1
23 Sara Johansson-95 Ruda IF 3,15 0,3
24 Emily Garney-96 Kalmar SK 3,09 0,4
25 Towa Josefsson-96 Högby IF 2,99 0,2
26 Signe Karlsson-96 Kalmar SK 2,94 0,3
27 Liza Gustavsson-96 FIK Färjestaden 2,83 0,3
28 Erika Berntsson-96 IF Udd 2,71 0,1
29 Sandra Holmquist-96 Kalmar SK 2,65 1,1
30 Sara Eriksson-95 Kalmar SK 2,52 0,2
31 Sara Serpan-96 FIK Färjestaden 2,48 0,2
  F11 Kula 2,0 kg      
1 Cornelia Hansson-95 VIF Gute 8,82  
2 Elvira Richardsson-96 IFK Kristinehamn 8,16  
3 Elin Persson-95 IF Udd 7,84  
4 Ida Karlsson-96 IK Hinden 7,79  
5 Lisa Johansson-96 FIK Färjestaden 7,35  
6 Erika Berntsson-96 IF Udd 7,22  
7 Evelina Simonsen-95 IFK Kristinehamn 7,14  
8 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 7,09  
9 Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 6,71  
10 Linda Jeansson-95 Högby IF 6,04  
11 Lotta Karlberg-95 Wärnamo SK 5,89  
12 Sara Eriksson-95 Kalmar SK 5,89  
13 Edona Mehmeti-96 Högby IF 5,66  
14 Stina Lindquist-96 FIK Färjestaden 5,62  
15 Fanny Nilsson-96 FIK Färjestaden 5,60  
16 Sara Serpan-96 FIK Färjestaden 5,52  
17 Sandra Holmquist-96 Kalmar SK 5,46  
18 Yrsa Petersson-96 IF Udd 5,43  
19 Signe Karlsson-96 Kalmar SK 5,42  
         
  F9 60 m      
  Heat 1 Vind 0,0    
1 Thea Ljungberg/Carlsson-97 Ljungby FIK 9,66  
2 Mathilda Nilsson-97 FIK Färjestaden 10,56  
3 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 10,92  
4 Ida Steineck Nilsson-98 Ruda IF 10,99  
5 Emilia Ivansson-97 Oskarshamns SK 11,27  
6 Sara Jeansson-98 Högby IF 12,44  
7 Maja Gustavsson-99 FIK Färjestaden 12,52  
  Heat 2 Vind 0,0    
1 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 10,56  
2 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 10,67  
3 Ebba Sjögren-98 FIK Färjestaden 11,16  
4 Maia Bergman-97 IFK Halmstad 11,49  
5 Johanna Söderbäck-97 FIK Färjestaden 11,49  
6 Ellen Lindeby-99 Högby IF 11,64  
  Final Vind 0,8    
1 Thea Ljungberg/Carlsson-97 Ljungby FIK 9,64  
2 Mathilda Nilsson-97 FIK Färjestaden 10,48  
3 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 10,60  
4 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 10,75  
5 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 10,89  
6 Ebba Sjögren-98 FIK Färjestaden 10,93  
7 Emilia Ivansson-97 Oskarshamns SK 11,24  
8 Ida Steineck Nilsson-98 Ruda IF 11,47  
  F9 Längdhopp      
1 Thea Ljungberg/Carlsson-97 Ljungby FIK 3,32 -0,4
2 Ida Steineck Nilsson-98 Ruda IF 3,09 0,8
3 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 3,07 -0,2
4 Mathilda Nilsson-97 FIK Färjestaden 3,05 0,2
5 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 3,05 0,5
6 Josefin Olander-97 FIK Färjestaden 3,00 -0,5
7 Emilia Ivansson-97 Oskarshamns SK 2,97 0,9
8 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 2,94 -0,4
9 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 2,81 0,5
10 Johanna Söderbäck-97 FIK Färjestaden 2,74 -0,4
11 Maia Bergman-97 IFK Halmstad 2,64 -0,9
12 Sara Jeansson-98 Högby IF 2,36 0,4
13 Elin Lindeby-99 Högby IF 2,28 0,3
14 Elin Karlsson-98 FIK Färjestaden 2,20 -0,4
15 Maja Gustavsson-99 FIK Färjestaden 1,84 -0,1
  F9 Boll      
1 Thea Ljungberg/Carlsson-97 Ljungby FIK 23,72  
2 Mathilda Nilsson-97 FIK Färjestaden 16,22  
3 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 15,70  
4 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 15,58  
5 Johanna Söderbäck-97 FIK Färjestaden 15,36  
6 Jakki Berglund-99 FIK Färjestaden 14,85  
7 Emilia Ivansson-97 Oskarshamns SK 11,61  
8 Sara Jeansson-98 Högby IF 11,51  
9 Ellen Lindeby-99 Högby IF 8,79  
10 Ida Steineck Nilsson-98 Ruda IF 8,35  
11 Ebba Sjögren-98 FIK Färjestaden 7,82  
12 Maja Gustavsson-99 FIK Färjestaden 7,07  
13 Elin Karlsson-98 FIK Färjestaden 5,79  

Uppdaterad 2006-10-03
Av Bo Björkholm