Preliminära resultat från:    
  Lag-DM kval i Kalmar 06-05-13    
  arrangör Kalmar SK-friidrott    
  tävlingsledare Mats Björling 0480-86655    
  väder: soligt c:a 20 grader, lite för blåsigt    
             
  M 100m   Vind 4,7      
1 Fredrik Ottosson 84 Alvesta FI 10,79   5
2 John Lundvik 83 IFK Växjö 10,89   4
3 Camilo Karlström 89 FI Kalmarsund 11,21   3
4 Robin Löfgren 88 Högby IF 11,83   2
5 Ted Jonsson 82 Oskarshamn SK 12,22   1
             
  M 400 m          
1 Erik Lundvik 85 IFK Växjö 50,29   5
2 Anders Nihlstedt 89 FI Kalmarsund 52,00   4
3 Fredrik Ottosson 84 Alvesta FI 52,75   3
4 Simon Löfgren 86 Högby IF 54,72   2
5 Patrik Nilsson 92 Oskarshamn SK 57,64   1
             
  M 1500 m          
1 David Nilsson 87 Högby IF 4:12,77   5
2 Johan Svensson 89 FI Kalmarsund 4:21,26   4
3 Tommy Unosson 67 Oskarshamn SK 4:28,23   3
4 Nils Dahlqvist 90 IFK Växjö 4:58,34   2
5 Mattias Lindh 89 Alvesta FI 5:02,11   1
             
  M 5000 m          
1 Christer Freij 58 Oskarshamn SK 17:03,37   5
2 Robin Lindgren 90 IFK Växjö 17:24,87   4
3 Simon Rohde 89 Högby IF 17:35,64   3
4 Sten Brandtman 67 Alvesta FI 21:43,86   2
5 Patrik Freij 90 FI Kalmarsund DNF   0
             
  M 110 mHä   Vind 3,4      
1 Björn Pettersson 85 Oskarshamn SK 16,91   5
2 Anton Barck 87 IFK Växjö 18,01   4
3 Simon Rohde 89 Högby IF 18,24   3
4 Mattias Lindh 89 Alvesta FI 18,74   2
5 Adam Björling 90 FI Kalmarsund 28,45   1
             
  M 1000m Stafett          
1     IFK Växjö 2:01,43   5
2     FI Kalmarsund 2:04,38   4
3     Högby IF 2:08,02   3
4     Alvesta FI 2:10,65   2
5     Oskarshamn SK 2:17,77   1
             
  M Höjd          
1 Björn Pettersson 85 Oskarshamn SK 1,90   5
2 Jonatan Gustafsson 88 FI Kalmarsund 1,85   4
3 Adam Pettersson 85 Alvesta FI 1,85   3
4 Karl Wilsborn 89 IFK Växjö 1,75   2
5 Mattias Olander 92 Högby IF 1,65   1
             
  M Stav          
1 Tomas Fanta 68 Oskarshamn SK 3,40   5
2 Adam Björling 90 FI Kalmarsund 3,40   4
3 Olof Hjertman 88 IFK Växjö 2,80   3
4 Marcus Nilsson 91 Högby IF 2,60   2
5 Tobias Nilsson 92 Alvesta FI 2,20   1
             
  M Längd          
1 Niklas Lundberg 84 Alvesta FI 6,22 3,1 5
2 Anders Nihlstedt 89 FI Kalmarsund 6,00 2,3 4
3 Karl Wilsborn 89 IFK Växjö 5,83 3,9 3
4 Mattias Olander 92 Högby IF 5,58 2,5 2
5 Daniel Gustafsson 81 Oskarshamn SK 5,44 3,5 1
             
  M Kula          
1 Per Rosell 87 FI Kalmarsund 13,47   5
2 Emil Svensson 89 IFK Växjö 13,18   4
3 Daniel Gustavsson 81 Oskarshamn SK 10,27   3
4 Thomas Gustavsson 86 Alvesta FI 10,06   2
5 Erik Romberg 90 Högby IF 9,27   1
             
  M Diskus          
1 Per Rosell 87 FI Kalmarsund 43,34   5
2 Eric Svensson 87 IFK Växjö 43,25   4
3 Erik Romberg 90 Högby IF 33,80   3
4 Adam Petersson 85 Alvesta FI 32,40   2
5 Mikael Johansson 78 Oskarshamn SK 17,83   1
             
  M Spjut          
1 Elias Ericsson 82 FI Kalmarsund 55,08   5
2 Olof Hjertman 88 IFK Växjö 50,91   4
3 Thomas Gustafsson 86 Alvesta FI 47,13   3
4 Tomas Fanta 68 Oskarshamn SK 45,16   2
5 Jonathan Persson 90 Högby IF 41,01   1
             
  Män totalt          
1     IFK Växjö 44    
2     Kalmarsund 43    
3     O-hamn 33    
4     Alvesta 31    
5     Högby If 28    
             
             
             
  K 100m   Vind 3,1      
1 Malin Wiberg 89 FI Kalmarsund 1 12,55   4
2 Emelie Madsen 89 Södra Vi IF 12,86   3
3 Frida Hjelm 88 Oskarshamn SK 12,89   2
4 Nathalie Petersson 91 FI Kalmarsund 2 13,12   1
             
  K 400 m          
1 Malin Månsson 88 Oskarshamn SK 62,84   4
2 Madelene Herborn 89 FI Kalmarsund 1 63,64   3
3 Hanna Milton 89 Södra Vi IF 64,37   2
4 Ina Rudman 90 FI Kalmarsund 2 68,98   1
             
  K 1500 m          
1 Sara Nilsson 90 FI Kalmarsund 1 5:05,56   4
2 Sofie Barkstedt 86 Oskarshamn SK 5:22,86   3
3 Sara Klingstedt 89 Södra Vi IF 5:30,58   2
4 Sofia Petersson 91 FI Kalmarsund 2 6:02,28   1
             
  K 5000 m          
1 Olivia Bergvall 88 Oskarshamn SK 19:59,26   4
2 Sara Nilsson 90 FI Kalmarsund 1 21:02,49   3
3 Sara Klingstedt 89 Södra Vi IF 22:36,35   2
4 Elin Iwarsson 91 FI Kalmarsund 2 DNF   0
             
  K 100 mHä   Vind 4,1      
1 Lisa Nyström 89 FI Kalmarsund 2 15,66   4
2 Elsa Salomonson 90 FI Kalmarsund 1 15,92   3
3 Elin Palmborg 86 Oskarshamn SK 17,39   2
4 Emelie Holm 89 Södra Vi IF 17,85   1
             
  K 1000m Stafett          
1     Södra Vi IF 2:22,90   4
2     FI Kalmarsund 1 2:24,59   3
3     Oskarshamn SK 2:26,37   2
4     FI Kalmarsund 2 2:30,22   1
             
  K Höjd          
1 Rebecca Eriksson 91 Södra Vi IF 1,60   4
2 Amelie Astander 91 FI Kalmarsund 1 1,55   3
3 Lisa Nyström 89 FI Kalmarsund 2 1,50   1,5
3 Malin Månsson 90 Oskarshamn SK 1,50   1,5
             
  K Stav          
1 Louise Carlsson 87 FI Kalmarsund 1 2,90   4
2 Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund 2 2,90   3
3 Emelie Holm 89 Södra Vi IF 1,80   2
4 Ida Carlsson 91 Oskarshamn SK 1,60   1
Utom tävlan Angelika Gustafsson 92 FIK Färjestaden 3,00    
             
  K Längd          
1 Jasmine Andersson 88 FI Kalmarsund 1 5,65 2,0 4
2 Ida Carlsson 91 Oskarshamn SK 5,15 3,8 3
3 Rebecca Eriksson 91 Södra Vi IF 5,03 4,0 2
4 My Finnman 90 FI Kalmarsund 2 4,73 1,8 1
             
  K Kula          
1 Malin Wiberg 89 FI Kalmarsund 1 10,49   4
2 Johanna Lundmark 89 Södra Vi IF 9,91   3
3 My Finnman 90 FI Kalmarsund 2 9,68   2
4 Jenny Nilsson 85 Oskarshamn SK 8,36   1
             
  K Diskus          
1 Johanna Lundmark 89 Södra Vi IF 33,38   4
2 Susanne Eneros 86 FI Kalmarsund 2 32,94   3
3 Erica M Andersson 90 FI Kalmarsund 1 30,53   2
4 Elin Palmborg 86 Oskarshamn SK 13,80   1
             
  K Spjut          
1 Hanna Sundewall 84 FI Kalmarsund 2 32,41   4
2 Elsa Salomonson 90 FI Kalmarsund 1 28,57   3
3 Frida Hjelm 88 Oskarshamn SK 24,98   2
4 Hanna Milton 89 Södra Vi IF 19,29   1
             
  K Totalt          
1     K-sund 1 40    
2     S Vi IF 30    
3     O-hamn 26,5    
4     K-Sund 2 22,5    

Uppdaterad 2006-05-13
Av Bo Björkholm