Resultat Lag DM finaler Kalmar 2006-09-23
Soligt och varmt för årstiden, svaga vindar.
Tävlingsledare Tomas Lindén
Män
100m, okänd vind Poäng total
1. Daniel Pettersson -80 IFK Växjö 10,90 6
2. Martin Rogemark -89 IK Hakarpspojkarna 11,06 5
3. Camilo Karlström -89 FI Kalmarsund 11,77 4
4. Johan Lindh -90 Hovslätt IK 11,80 3              
5. Filip Karlsson -90 Södra Vi IF 12,22 2
6. Stefan Johansson -80 IK Sisu 12,31 1
200m,  vind +0,8
1. Daniel Pettersson -80 IFK Växjö 22,45 12
2. Martin Rogemark -89 IK Hakarpspojkarna 22,67 10
3. Adam Björling -90 FI Kalmarsund 23,49 8
4. Erik Ederwall -87 IK Sisu 24,05 4
5. Fredrik Söderlind -89 Hovslätt IK 24,85 5
6. Filip Karlsson -90 Södra Vi IF 27,61 3
400m
1. Johan Svensson -89 FI Kalmarsund 50,49 14
2. Erik Karlsson -87 IFK Växjö 51,79 17
3. Mats-Åke Hansson -88 Södra Vi IF 52,38 7
4. Erik Ederwall-87 IK Sisu 52,94 7
5. Johan Lindh -90 Hovslätt IK 53,83 7
6. Andreas Nyberg -87 IK Hakarpspojkarna 53,97 11
800m
1. Johan Svensson -87 FI Kalmarsund 1.58,65 20
2. Mats-Åke Hansson -88 Södra Vi IF 2.03,60 12
3. Niklas Svensson -69 Hovslätt IK 2.05,42 11
4. Stefan Johansson -80 IK Sisu 2.05,46 10
5. Marcus Karlsson -89 IK Hakarpspojkarna 2.10,70 13
6. Tobias Ohlsson -86 IFK Växjö 2.17,06 18
1500m
1. Andreas Ydrefors -88 IK Sisu 4.44,28 16
2. Niklas Svensson -69 Hovslätt IK 4.44,75 16
3. Marcus Karlsson -89 IK Hakarpspojkarna 4.45,55 17
4. Patrik Freij -90 FI Kalmarsund 4.50,78 23
5000m
1. Martin Söderberg -76 IK Hakarpspojkarna 16.28,45 23
2. Jimmy Wik -82 FI Kalmarsund 16.32,82    28
3. Andreas Ydrefors -88 IK Sisu 17.47,87    20
4. Tobias Adolfsson -88 Södra Vi IF 22.17,37    15
5. Henning Berggren -69 Hovslätt IK 22.31,07 18
3000mH. (Även Smålands DM individuellt.) Manuella tider.
1. Jimmy Wik -82 FI Kalmarsund 10.26,7 34
2. Martin Söderberg -76 IK Hakarpspojkarna 10.29,9 28
3. Hannes Assarsson -91 IK Sisu 11.19,3 24
4. Rikard Emilsson -89 Hovslätt IK 11.27,4 21
110mh, 106,7 cm vind +1,8
1. Nicklas Wiberg -85 FI Kalmarsund 15,39 40
2. Mattias Lennartsson -88 Södra Vi IF 16,07 20
3. Mikael Johansson -82 IK Sisu 17,37 28
4. Andreas Nyberg -87 IK Hakarpspojkarna 18,98 31
5. Rikard Vinge -90 Hovslätt IK 25,44 23
400mh. 91,4cm (Även Smålands DM individuellt.)
1. Adam Björling -90 FI Kalmarsund 56,59 46
2. Mattias Lennartsson -88 Södra Vi IF 56,78 25
3. Tobias Ohlsson -86 IFK Växjö 57,94 22
4. Johan Helgesson -70 IK Hakarpspojkarna 59,90 34
5. Rikard Vinge -90 Hovslätt IK 64,22 25
6. Rickard Lundqvist -87 IK Sisu 68,81 29
Höjd
1. Nicklas Wiberg -85 Fi Kalmarsund 2.00 52
2. Daniel Lennartsson -88 Södra Vi IF 1.87 30
3. Oskar Jonsson -90 IFK Växjö 1.84 26
4. Rickard Lundqvist IK Sisu 1.75 32
5. Oscar Wallin -89 IK Hakarpspojkarna 1.65 36
6. Fredrik Söderlind -89 Hovslätt IK 1.30 26
Längd
1. Erik Karlsson -87 IFK Växjö 6.80  -1,1 32
2. Anders Nihlstedt -89 FI Kalmarsund 6,53    0,0 57
3. Tobias Lundqvist -89 IK Sisu 6.50    0,0 36
4. Axel Fredriksen -90 Hovslätt IK 6,32  +0,1 29
5. Johan Damgren -86 IK Hakarpspojkarna 6,17    0,0 38
6. Sebastian Haglund -88 Södra Vi IF 6,11    0,0 31
Stav
1. Anders Nihlstedt -89 FI Kalmarsund 3,40 63
2. Bengt Jönsson -72 Hovslätt IK 3,30 34
3. Simon Assarsson -91 IK Sisu 3,30 40
4. Oscar Svensson -90 IK Hakarpspojkarna 2,20 41
Tresteg
1. Daniel Lennartsson -88 Södra Vi IF 13,15  -1,1 37
2. Jonathan Gustafsson -88 FI Kalmarsund 13,11  -1,3 68
3. Johan Damgren -86 IK Hakarpspojkarna 13,08    0,0 45
4. Peter Fredriksson -83 IK Sisu 12,94    0,0 43
5. Axel Fredriksen -90 Hovslätt IK 12,76    0,0 36
6. Oskar Jonsson -90 IFK Växjö 11,75  -1,3 33
Kula 7,26kg
1. Per Rosell -87 FI Kalmarsund 14,04 74
2. Emil Svensson -89 IFK Växjö 12,48 38
3. Peter Fritz -74 IK Sisu 12,33 47
4. Stefan Fredriksson -58 Södra Vi IF 10,95 40
5. Pontus Bjärkvik -90 Hovslätt IK 10,46 38
6. Adam Jonsson -90 IK Hakarpspojkarna 8,14 46
Diskus 2,0kg
1. Per Rosell -87 FI Kalmarsund 48,25 80
2. Odd Viking -86 IFK Växjö 41,73 43
3. Mikael Johansson -82 IK Sisu 40,67 51
4. Stefan Fredriksson -58 Södra Vi IF 37,32 43
5. Peter Dagerhem -81 Hovslätt IK 23,41 40
6. Anders Granath -70 IK Hakarpspojkarna 22,97 47
Slägga 7,26kg
1. Christian Hermansson -80 Sisu 42,40 57
2. Emil Svensson -89 IFK Växjö 36,25 48
3. Martin Jönsson -90 FI Kalmarsund 34,71 84
4. Klas Göransson -89 Hovslätt IK 32,79 43
5. Jörgen Nicklasson -57 Södra Vi IF 26,01 45
6. Adam Jonsson -88 IK Hakarpspojkarna 20,47 48
Spjut 800g
1. Odd Viking -86 IFK Växjö 64,10 54
2. Tobias Lundqvist -89 IK Sisu 51,15 62
3. Pontus Bjärkvik -90 Hovslätt IK 50,53 47
4. Elias Ericsson -82 FI Kalmarsund 49,67 87
5. Sebastian Haglund -88 Södra Vi IF 43,69 47
6. Oscar Wallin -89 IK Hakarpspojkarna 43,09 49
Utom tävlan:
Nicklas Wiberg -85 Fi Kalmarsund 70,38
Stafett 1000m
1.  FI Kalmarsund 2.02,02 93
Per Rosell -87, Adam Björling -90
Anders Nihlstedt -89, Nicklas Wiberg -85
2. Södra Vi IF 2.07,88 52
Sebastian Haglund -88, Daniel Lennartsson -88
Mats-Åke Hansson -88, Mattias Lennartsson, 88
3.   IK Sisu 2.12,05 66
Rickard Lundqvist -87, Tobias Lundqvist -80
Stefan Johansson -80, Erik Ederwall -87
4. Hovslätt IK 2.12,45 50
Rikard Emilsson -89, Axel Fredriksen -90
Fredrik Söderlind -89, Johan Lindh -90
IFK Växjö dq, kastad pinne, Hakarpspojkarna dq överväxel.
Poäng
1. FI Kalmarsund 93p
2. IK Sisu 66p
3. IFK Växjö 54p
4. Södra Vi IF 52p
5. Hovslätt IK 50p
6. IK Hakarpspojkarna 49p
Kvinnor
100m vind +0,3
1. Annette Broselid -88 FI Kalmarsund I 12,59 6
2. Lina Sandberg -83 Hovslätt IK 12,67 5
3. Tove Karlsson -91 FI Kalmarsund II 13,03 4
4. Emma Ulfberg -90 IK Hakarpspojkarna 13,16 3
5. Elin Nilsson -88 IFK Växjö 13,58 2
5. Emelie Madsen -89 Södra Vi IF 16,22 1
200m vind +1,2
1. Annette Broselid -88 FI Kalmarsund I 26,12 12
2. Nathalie Petersson -91 FI Kalmarsund II 27,38 9
3. Maria Axelsson -88 Hovslätt IK 27,68 9
4. Emelie Madsen -89 Södra Vi IF 27,90 4
5. Elin Nilsson -88 IFK Växjö 28,31 4
6. Malin Andersson -91 IK Hakarpspojkarna 28,40 4
400m
1. Emma Ulfberg -90 IK Hakarpspojkarna 60,00 10
2. Erika Jonasson -88 IFK Växjö 60,33 9
3. Rebecca Eriksson -91 Södra Vi IF 62,84 9
4. Emma Öhling -88 Hovslätt IK 64,88 12
5. Hedvig Samuelsson -91 FI Kalmarsund I 71,38 14
6. Frida Wändesjö -91 FI Kalmarsund II 72,67 10
800m
1. Sara Nilsson -90 FI Kalmarsund I 2.30,28 20
2. Linda Johansson -91 IFK Växjö 2.34,58 14
3. Rebecca Moyo -91 IK Hakarpspojkarna 2.34,76 14
4. Sara Klingstedt -89 Södra Vi IF 2.37,48 12
5. Kajsa Isaksson -90 Hovslätt IK 2.47,48 14
6. Frida Wändesjö -91 FI Kalmarsund II 3.08,22 11
1500m
1. Linda Damgren -79 IK Hakarpspojkarna 4.51,64 20
2. Sara Nilsson -90 FI Kalmarsund I 5.22,27 25
3. Amanda Josefsson -91 IFK Växjö 5.26,10 18
4. Caroline Hjalmarsson -93 Hovslätt IK 5.27,48 17
5. Sara Klingstedt -89 Södra Vi IF 5.51,89 14
5000m
1. Maria Berggren -77 IK Hakarpspojkarna 19.37,48 26
2. Kajsa Isaksson - 90 Hovslätt IK 25.18,90 22
100mh 84cm vind +3,4
1. Emilia Rundqvist -88 FI Kalmarsund I 14,46 31
2. Tove Karlsson -91 FI Kalmarsund II 15,16 16
3. Lina Sandberg .83 Hovslätt IK 15,30 26
4. Elin Falegård -91 IFK Växjö 15,39 21
5. Frida Simfors IK Hakarpspojkarna 16,76 28
6. Sofie Bäck -92 Södra Vi IF 20,38 15
400mh 76cm
1. Erika Jonasson -88 IFK Växjö 65,46 27
2. Frida Simfors -91 IK Hakarpspojkarna 65,68 33
3. Lisa Nyström -89 FI Kalmarsund I 73,28 35
4. Sofie Bäck -92 Södra Vi IF 76,48 18
5. Eleonor Nilsson -88 Hovslätt IK 77,05 28
6. Nathalie Petersson -91 FI Kalmarsund II 79,44 17
Höjd
1. Rebecca Eriksson -91 Södra Vi IF 1.60 24
2. Louise Persson -91 IFK Växjö 1.57 32
3. Erica Andersson -90 FI Kalmarsund I 1.54 39
4. Emma Tingström -91 FI Kalmarsund II 1.51 20
5. Sarah Nodbrandt -88 Hovslätt IK 1.40 30
6. Linn Bobacken -91 IK Hakarpspojkarna 1.30 34
Längd
1. Emilia Rundqvist -88 FI Kalmarsund I 5.25  -0,8 45
2. Maria Axelsson -88 Hovslätt IK 5.16  +0,7 35
3. Elin Falegård -91 IFK Växjö 5.00     0,0 36
4. Rebecca Moyo -91 IK Hakarpspojkarna 4,97  -0,3 37
5. Louise Carlsson -87 FI Kalmarsund II 4,19  +0,7 22
6. Hanna Milton -89 Södra Vi IF 3,99    0,0 25
Stav
1. Hedvig Samuelsson -91 FI Kalmarsund I 3.20 51
2. Louise Carlsson -87 FI Kalmarsund II 2.80 27
3. Virginia Svensson -91 IFK Växjö 2.70 40
4. Hanna Erlandsson -90 Hovslätt IK 2.40 38
5. Sofia Wånge -91 IK Hakarpspojkarna 2.30 39
Utom tävlan: 2.90
Linnea Björling -92 Kalmar SK
Tresteg
1. Sarah Nodbrandt -88 Hovslätt IK 10,83   0,0 44
2. Martina Damgren -90 IK Hakarpspojkarna 10,51  -0,3 44
3. Linda Johansson -91 IFK Växjö 10,09  -0,1 44
4. Erica Andersson -90 FI Kalmarsund I   9,91    0,0 54
5. Elsa Salomonsson -90 FI Kalmarsund II   9,80   -0,1 29
Kula 4kg
1. Maria Bengtsson -88 IFK Växjö 12,37 50
2. Hanna Erlandsson -90 Hovslätt IK 11.90 49
3. Malin Wiberg -89 FI Kalmarsund I 10,26 58
4. My Finnman  -90 FI Kalmarsund II 9,52 32
5. Matilda Säf -91 IK Hakarpspojkarna 8,44 46
6. Jette Madsen -62 Södra Vi IF 8,39 26
Diskus 1kg
1. Johanna Lundmark -89 Södra Vi IF 32,28 32
2. Hanna Bjärkvik -92 Hovslätt IK 32,18 54
3. Anna Ek -73 IK Hakarpspojkarna 31,10 50
4. Malin Wiberg -89 FI Kalmarsund I 27,27 61
5. Jonna Bramstedt -86 FI Kalmarsund II 24,87 34
6. Tina Olsson -89 IFK Växjö 22,95 51
Slägga 4kg
1. Maria Bengtsson -88 IFK Växjö 44,46 57
2. Anna Ek -73 IK Hakarpspojkarna 30,27 55
3. Johanna Lundmark -89 Södra Vi IF 29,96 36
4. My Finnman -90 FI Kalmarsund II 28,65 37
5. Gabriella Sundin -92 Hovslätt IK 25,10 56
6. Johanna Djukanovic -85 FI Kalmarsund I 9,37 62
Spjut 600g
1. Johanna Djukanovic -85 FI Kalmarsund I 40,86 68
2. Tina Olsson -89 IFK Växjö 37,78 62
3. Hanna Bjärkvik -92 Hovslätt IK 33,18 60
4. Elsa Salomonsson -90 FI Kalmarsund II 27,76 40
5. Martina Damgren -90 IK Hakarpspojkarna 26,31 57
6. Hanna Milton -89 Södra Vi IF 23,43 37
Stafett 1000m
1. IK Hakarpspojkarna 2.21,94 63
Malin Andersson -91, Rebecca Moyo -91
Emma Ulfberg -90, Frida Simfors -91
2. IFK Växjö 2.22,99 67
Elin Falegård -91, Elin Nilsson -88
Erika Jonasson -88, Amanda Josefsson -91
3. FI Kalmarsund 2.26,28 72
Annette Broselid -88, Emilia Rundqvist -88
Lisa Nyström -89, Malin Wiberg -89
4. Södra Vi IF 2.35,57 40
Johanna Lundmark -89, Sofie Bäck -92
Sara Klingstedt -89, Rebecca Eriksson -91
5. FI Kalmarsund II 2.36,78 42
Frida Wändesjö -91, Elsa Salomonsson -90
My Finnman -90, Natahalie Pettersson -91
Hovslätt IK dq kastad pinne.
Poäng
1. FI Kalmarsund I 72p
2. IFK Växjö 67p
3. IK Hakarpspojkarna 63p
4. Hovslätt 60 p
5. FI Kalmarsund II 42p
6. Södra Vi 40p