Hoppa till sidans innehåll

Kalmarspelen 20 september


Resultat Kalmarspelen IT-minne 2014-09-20      
Arrangör: Kalmar SK                                                               
Plats: Fredriksskans IP        
Väder: soligt, svag vind        
Tävlingsledare: Henrik Björkholm      
Målkamera: Bo Björkholm        
           
Fn=Funktionsnedsatta        
           
M 100 m vind:-1,7      
1 Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK 11,78    
2 Carl Alvelid-95 Kalmar SK 12,30    
3 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 12,31    
4 Adam Kjellnäs-96 Kalmar SK 12,35    
  Linus Wiik-96 Kalmar SK DNS    
M 200 m vind: -0,3      
1 Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK 23,71    
2 Joakim Stenström-96 IK Hinden 24,24    
3 Adam Kjellnäs-96 Kalmar SK 24,95    
4 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 25,11    
5 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 26,63    
6 Anthony Treacher-39 IFK Lidingö 31,93    
M 400 m        
1 Viktor Elvung Nilsson-94 FIF Gnistan 51,70    
2 Carl Alvelid-95 Kalmar SK 56,04    
M 3000 m        
1 Daniel Antonsson-93 Roma IF 9:19,26    
  Thomas Johansson-65 Högby IF DNS    
M Höjdhopp        
1 Olle Willsund-94 Högby IF 1,91    
M Stavhopp        
1 Micael Fagö-94 Kalmar SK 4,45    
2 Albin Suljov-97 FIK Färjestaden 3,65    
3 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 3,55    
4 Jonathan Åkesson-99 IK Hinden 2,45    
M Längdhopp     vind:  
1 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 5,99 1,1  
2 Anthony Treacher-39 IFK Lidingö 4,21 1,0 GBR vet rek
M Kula 7,26 kg        
1 Gustav Lindqvist-96 Högby IF 8,59    
M Spjut 800        
1 Zef Kolaj-94 Högby IF 42,39    
P17 100 m vind:-0,7      
1 Albin Suljov-97 FIK Färjestaden 12,18    
2 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 12,44    
3 Ivan Milenkovic-98 FIF Gnistan 12,52    
4 Albin Tofft-99 FIF Gnistan 12,87    
5 Einar Einarsson-98 Kalmar SK 12,90    
P17 200 m        
1 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 24,79    
2 Albin Suljov-97 FIK Färjestaden 25,26    
3 Ivan Milenkovic-98 FIF Gnistan 25,69    
4 Albin Tofft-99 FIF Gnistan 26,20    
P17 Kula 5,0 kg        
1 Ivan Rabljenovic-98 Oskarshamns SK 10,05    
P17 Diskus 1,5 kg        
1 Ivan Rabljenovic-98 Oskarshamns SK 23,76    
P15 80 m vind: 0,0      
1 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 9,90    
2 Ivar Glasberg-00 Högby IF 11,05    
3 Lukas Nilsson-00 Högby IF 11,23    
  Ardawan Harith-99 IK Hinden DNS    
P15 300 m        
1 Ivar Glasberg-00 Högby IF 49,56    
  Billy Nilsson-00 Högby IF DNS    
P15 Höjdhopp        
1 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 1,72    
2 Johan Lindqvist-99 Högby IF 1,69    
3 Melker Torslén-00 Högby IF 1,40    
  Ardawan Harith-99 IK Hinden DNS    
P15 Kula 4,0 kg        
1 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 14,10    
2 Johan Lindqvist-99 Högby IF 11,88    
3 Simon Strand-00 Högby IF 11,09    
4 Simon Carrington-00 Högby IF 7,34    
  Ivan Rabulenovic-99 Oskarshamns SK DNS    
P15 Slägga 4,0 kg        
1 Simon Strand-00 Högby IF 24,61    
2 Johannes Gunnarsson-02 Kalmar SK 16,55    
P15 Diskus 1,0 kg        
1 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 52,21    
2 Johan Lindqvist-99 Högby IF 31,98    
3 Simon Strand-00 Högby IF 31,88    
4 Billy Nilsson-00 Högby IF 24,96    
5 Simon Carrington-00 Högby IF 19,07    
P15 Spjut 600 g        
1 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 45,34    
2 Billy Nilsson-00 Högby IF 36,37    
3 Johan Lindqvist-99 Högby IF 35,78    
4 Melker Torslén-00 Högby IF 30,41    
5 Lukas Nilsson-00 Högby IF 28,95    
P13 60 m vind: -1,0      
1 George Ian-01 IF Udd 8,70    
2 Edvin Assarsson-04 Eslövs AI 8,72    
3 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 8,74    
4 William Hultbrant-01 IK Hinden 9,32    
5 Martin Wallén-01 FIK Färjestaden 9,84    
  Vide Teglund-01 IF Udd DNS    
P13 600 m        
1 Nils Wanby-01 Högby IF 1:51,99    
2 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 1:54,24    
  Vide Teglund-01 IF Udd DNS    
P13 Längdhopp zon     vind:  
1 Milton Danielsson-01 Kalmar SK 4,68 -1,0  
2 George Ian-01 IF Udd 4,55 0,0  
3 Martin Wallén-01 FIK Färjestaden 4,35 0,0  
4 William Hultbrant-01 IK Hinden 4,35 0,0  
5 Vide Teglund-01 IF Udd DNS    
P13 Kula 3,0 kg        
1 Danijel Milenkovic-01 FIF Gnistan 11,32    
2 Milton Danielsson-01 Kalmar SK 10,31    
3 Martin Wallén-01 FIK Färjestaden 6,62    
P13 Diskus 0,6 kg        
1 Martin Wallén-01 FIK Färjestaden 27,55    
2 Milton Danielsson-01 Kalmar SK 27,18    
3 Maximilian Lennartsson-03 FIF Gnistan 21,51    
4 Alexander Karlsson-04 Skruvs IF 19,77    
5 Felix Danielsson-01 Kalmar SK 17,81    
6 Andreas Johansson-03 FIK Färjestaden 16,61    
7 Danijel Milenkovic-01 FIF Gnistan 16,01    
8 Johannes Gunnarsson-02 Kalmar SK 13,64    
P13 Spjut 400 g        
1 Axel Karlsson-01 Kalmar SK 39,46    
2 Danijel Milenkovic-01 FIF Gnistan 26,48    
3 Martin Wallén-01 FIK Färjestaden 23,81    
4 Felix Danielsson-01 Kalmar SK 21,80    
P12 60 m vind:-1,2      
1 Anton Hermansson-02 Högby IF 8,99    
P12 600 m        
1 Anton Hermansson-02 Högby IF 1:57,39    
P12 Höjdhopp        
1 Anton Hermansson-02 Högby IF 1,40    
P12 Längdhopp zon     vind:  
1 Anton Hermansson-02 Högby IF 4,40 -0,2  
P12 Spjut 400 g        
1 Anton Hermansson-02 Högby IF 23,43    
P11 60 m vind:1,2      
1 Joel Leinvall-03 IF Udd 9,62    
2 Maximilian Lennartsson-03 FIF Gnistan 9,63    
  Kalle Östholm-03 Linköpings GIF DNS    
P11 600 m        
1 Leo Nilsson-03 Högby IF 1:54,58    
2 Linus Johnsson-05 IK Hinden 2:00,05    
3 Joel Leinvall-03 IF Udd 2:06,00    
4 Oskar Ålind-03 Kalmar SK 2:18,54    
P11 Höjdhopp        
1 Axel Norbäcker-03 Kalmar SK 1,30    
2 Kasper Mellqvist-03 IF Udd 1,20    
3 Maximilian Lennartsson-03 FIF Gnistan 1,15    
P11 Längdhopp zon     vind:  
1 Kalle Östholm-03 Linköpings GIF 4,09 1,5  
2 Maximilian Lennartsson-03 FIF Gnistan 3,96 2,6 3,85 1,1
3 Joel Leinvall-03 IF Udd 3,52 1,6  
4 Andreas Johansson-03 FIK Färjestaden 3,22 0,2  
  Axel Norbäcker-03 Kalmar SK DNS    
P11 Kula 2,0 kg        
1 Kalle Östholm-03 Linköpings GIF 9,01    
2 Maximilian Lennartsson-03 FIF Gnistan 7,99    
3 Kasper Mellqvist-03 IF Udd 7,60    
4 Axel Norbäcker-03 Kalmar SK 7,16    
5 Andreas Johansson-03 FIK Färjestaden 5,65    
6 Emil Nykvist Wallin-03 Kalmar SK 4,94    
P11 Spjut 400 g        
1 Kalle Östholm-03 Linköpings GIF 29,06    
2 Leo Nilsson-03 Högby IF 26,18    
3 Maximilian Lennartsson-03 FIF Gnistan 20,65    
4 Andreas Johansson-03 FIK Färjestaden 16,67    
5 Emil Nykvist Wallin-03 Kalmar SK 12,97    
P10 60 m vind: -2,5      
1 Philip Danielsson-04 IK Hinden 9,73    
2 Algot Hallberg-05 Hässleholms AIS 9,98    
3 Simon Holmgren-04 Kalmar SK 10,18    
4 Emil Göthberg-04 Skruvs IF 10,61    
5 Ted Lennartsson-04 FIK Färjestaden 10,87    
6 Måns Hellberg-04 Kalmar SK 11,04    
P10 600 m        
1 Simon Holmgren-04 Kalmar SK 2:05,00    
2 Axel Kerrolf-04 Västerviks IF 2:08,39    
3 Philip Danielsson-04 IK Hinden 2:15,29    
4 Ted Lennartsson-04 FIK Färjestaden 2:19,29    
5 Måns Hellberg-04 Kalmar SK 2:19,32    
P10 Längdhopp zon     vind:  
1 Edvin Assarsson-04 Eslövs AI 4,19 0,0  
2 Simon Holmgren-04 Kalmar SK 3,65 2,1 3,48 0,9
3 Sam Grimheden-04 Högby IF 3,59 1,3  
4 Philip Danielsson-04 ik Hinden 3,54 1,6  
5 Axel Kerrolf-04 Västerviks IF 3,33 0,5  
6 Emil Göthberg-04 Skruvs IF 3,16 2,8 3,14 0,8
7 Ted Lennartsson-04 fik Färjestaden 2,63 1,3  
P10 Kula 2,0 kg        
1 Alexander Karlsson-04 Skruvs IF 7,75    
2 Simon Holmgren-04 Kalmar SK 7,21    
3 Ted Lennartsson-04 FIK Färjestaden 6,39    
4 Axel Kerrolf-04 Västerviks IF 5,85    
P10 Spjut 400 g        
1 Simon Holmgren-04 Kalmar SK 20,39    
2 Alexander Karlsson-04 Skruvs IF 13,17    
3 Ted Lennartsson-04 FIK Färjestaden 13,10    
4 Måns Hellberg-04 Kalmar SK 12,72    
5 Sam Grimheden-04 Högby IF 11,02    
P9 60 m heat 1 vind-1,4      
1 Algot Hallberg-05 Hässleholms AIS 9,70 fi  
2 Gabriel Darin-05 IF Udd 9,89 fi  
3 Alfred Tyrberg-05 Oskarshamns SK 10,24 fi  
4 Herman Träff-05 Oskarshamns SK 10,30 fi  
5 Mattis Teglund-05 IF Udd 10,79    
6 Elias Pålsson-06 Oskarshamns SK 10,91    
7 Julius Mellqvist-06 IF Udd 11,29    
8 Fabian Lundgren-06 Skruvs IF 11,46    
P9 60 m heat 2 vind:-0,5      
1 Arvid Nachtweij-05 Västerviks IF 10,03 fi  
2 Gustav Arvidsson-05 FIK Färjestaden 10,11 fi  
3 Ludvig Larsson-05 Västerviks IF 10,26 fi  
4 Linus Johnsson-05 IK Hinden 10,39 fi  
5 Dante Lennartsson-06 FIK Färjestaden 11,63    
6 Emil Drottman-08 Ruda IF 12,52    
  Vilgot Tyrberg-08 Oskarshamns SK DNF    
P9 60 m Final vind:-0,5      
1 Algot Hallberg-05 Hässleholms AIS 9,79    
2 Arvid Nachtweij-05 Västerviks IF 9,91    
3 Gabriel Darin-05 IF Udd 9,93    
4 Herman Träff-05 Oskarshamns SK 10,12    
5 Gustav Arvidsson-05 FIK Färjestaden 10,28    
6 Ludvig Larsson-05 Västerviks IF 10,29    
7 Linus Johnsson-05 IK Hinden 10,29    
8 Alfred Tyrberg-05 Oskarshamns SK 10,34    
P9 600 m        
1 Herman Träff-05 Oskarshamns SK 1:59,71    
2 Algot Hallberg-05 Hässleholms AIS 2:03,90    
3 Gustav Arvidsson-05 FIK Färjestaden 2:09,26    
4 Mattis Teglund-05 IF Udd 2:22,77    
5 Julius Mellqvist-06 IF Udd 2:28,66    
6 Dante Lennartsson-06 FIK Färjestaden 2:31,63    
P9 Längdhopp zon     vind:  
1 Algot Hallberg-05 Hässleholms AIS 3,75 1,0  
2 Gustav Arvidsson-05 FIK Färjestaden 3,71 1,4  
3 Gabriel Darin-05 IF Udd 3,67 1,1  
4 Arvid Nachtweij-05 Västerviks IF 3,43 1,6  
5 Linus Johnsson-05 IK Hinden 3,31 1,0  
6 Herman Träff-05 Oskarshamns SK 3,26 0,5  
7 Alfred Tyrberg-05 Oskarshamns SK 3,24 1,0  
8 Ludvig Larsson-05 Västerviks IF 3,20 1,1  
9 Ruben Larsson-05 IFK Växjö 2,76 1,0  
10 Julius Mellqvist-06 IF Udd 2,70 0,5  
11 Fabian Lundgren-06 Skruvs IF 2,69 1,0  
12 Elias Pålsson-06 Oskarshamns SK 2,63 0,8  
13 Dante Lennartsson-06 FIK Färjestaden 2,59 1,0  
14 Vilgot Tyrberg-08 Oskarshamns SK 2,57 1,0  
15 Emil Drottman-08 Ruda IF 2,46 0,5  
16 Victor Roos-05 Kalmar SK 1,62 0,5  
P9 Kula 2,0 kg        
1 Joel Lundberg-06 Högby IF 6,61    
2 Gustav Arvidsson-05 FIK Färjestaden 6,47    
3 Algot Hallberg-05 Hässleholms AIS 6,20    
4 Fabian Lundgren-06 Skruvs IF 4,77    
5 Dante Lennartsson-06 FIK Färjestaden 4,63    
6 Ruben Larsson-05 IFK Växjö 4,35    
7 Victor Roos-05 Kalmar SK 3,32    
8 Emil Drottman-08 Ruda IF 3,21    
  Herman Träff-05 Oskarshamns SK DNS    
P9 Spjut 400 g        
1 Ludvig Larsson-05 Västerviks IF 17,20    
2 Algot Hallberg-05 Hässleholms AIS 15,94    
3 Arvid Nachtweij-05 Västerviks IF 14,15    
4 Gustav Arvidsson-05 FIK Färjestaden 14,15    
5 Joel Lundberg-06 Högby IF 9,92    
6 Linus Johnsson-05 IK Hinden 9,76    
7 Dante Lennartsson-06 FIK Färjestaden 9,18    
Fn M 60m vind: -0,5      
1 Thomas Nihlsdet-93 Kalmar SK 11,64    
2 Andreas Ståhl-71 Kalmar SK 12,78    
Fn M kula 3,0        
1 Thomas Nihlsdet-93 Kalmar SK 8,35    
2 Andreas Ståhl-71 Kalmar SK 5,26    
K 100 m vind: 0,0      
1 Elin Lindeblad-95 Kalmar SK 12,98    
2 Jonna Lindeén-96 Kalmar SK 13,38    
3 Jonna Lindbom-90 FIF Gnistan 13,99    
K 200 m vind: -0,4      
1 Emelie Gabrielsson-88 GOIF Tjalve  27,27    
2 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 27,81    
3 Jonna Lindbom-90 FIF Gnistan 28,77    
K 400m        
1 Jonna Lindeén-96 Kalmar SK 62,61    
K 3000 m        
1 Erika Lindeblad-93 Kalmar SK 10:38,30    
K Längdhopp     vind:  
1 Elin Lindeblad-95 Kalmar SK 5,40 0,5  
2 Tünde Bálint Palmgren-99 IF Udd 4,66 1,0  
3 Anna Wahlroth-96 FIF Gnistan 4,62 0,0  
4 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 4,34 0,4  
5 Amanda Jonsson-99 Kalmar SK 3,85 1,2  
K Slägga 4,0 kg        
1 Maja Eklund-94 IFK Växjö 47,10    
2 Erika Berntsson-96 FIF Gnistan 42,49    
K Diskus 1,0 kg        
1 Evelina Eklund-99 IK Hinden 29,43    
2 Emilia Muhr-97 Kalmar SK 28,36    
3 Lisa Johansson-96 Kalmar SK 24,72    
K Spjut 600 g        
1 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 27,13    
2 Klara Alvelid-96 Kalmar SK 22,43    
3 Emily Garney-96 Kalmar SK 12,37    
F17 100 m vind: 0,0      
1 Sofie Borssén-98 Kalmar SK 13,03    
F17 200 m vind: -0,4      
1 Sofie Borssén-98 Kalmar SK 26,90    
F17 Kula 3,0 kg        
1 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 9,07    
F17 Slägga 3,0 kg        
1 Emily Engelholm-97 Kalmar SK 27,87    
F15 80 m vind: -0,6      
1 Tünde Bálint Palmgren-99 IF Udd 11,25    
2 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 12,27    
3 Matilda Fröberg-00 IFK Växjö 13,98    
F15 300 m        
1 Mimmi Andersson-00 Hultsfreds LK 46,11    
F15 Höjdhopp        
1 Amanda Lindblom-99 IK Hinden 1,51    
2 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 1,48    
  Julia Samulsson-99 Högby IF DNS    
F15 Stavhopp        
1 Linnéa Svanhall-04 FIK Färjestaden 1,75    
  Nova Brideau-02 Kalmar SK DNR    
F15 Spjut 400 g        
1 Matilda Fröberg-00 IFK Växjö 13,30    
F13 60 m vind: -1,5      
1 Sophia Sundström-01 FIK Färjestaden 8,99    
2 Boel Palm-01 IF Udd 9,14    
3 Irmelin Olsson-01 FIK Färjestaden 9,23    
4 Nadja Rugland-01 Kalmar SK 9,32    
5 Moa Linderson-01 IF Udd 9,86    
F13 600 m        
1 Nadja Rugland-01 Kalmar SK 1:48,84    
2 Nadja Lennartsson-01 FIK Färjestaden 1:57,60    
3 Felicia Roos-01 Kalmar SK 2:16,85    
F13 Höjdhopp        
1 Sophia Sundström-01 FIK Färjestaden 1,40    
2 Irmelin Olsson-01 FIK Färjestaden 1,40    
3 Felicia Linderson-01 IF Udd 1,35    
4 Emilia Darin-01 IF Udd 1,30    
F13 Längdhopp zon     vind:  
1 Emilia Darin-01 IF Udd 4,56 0,4  
2 Irmelin Olsson-01 FIK Färjestaden 4,44 0,5  
3 Boel Palm-01 IF Udd 4,43 1,7  
4 Nadja Rugland-01 Kalmar SK 4,31 1,7  
5 Sophia Sundström-01 FIK Färjestaden 4,28 1,4  
6 Nadja Lennartsson-01 FIK Färjestaden 3,95 1,5  
7 Felicia Linderson-01 IF Udd 3,70 1,1  
F13 Kula 2,0 kg        
1 Tilda Petersson-01 FIF Gnistan 9,14    
2 Nadja Rugland-01 Kalmar SK 8,42    
3 Sophia Sundström-01 FIK Färjestaden 8,32    
4 Nadja Lennartsson-01 FIK Färjestaden 8,28    
5 Moa Linderson-01 IF Udd 8,15    
6 Felicia Roos-01 Kalmar SK 6,31    
F13 Spjut 400 g        
1 Nadja Lennartsson-01 FIK Färjestaden 25,43    
2 Tilda Petersson-01 FIF Gnistan 18,66    
3 Moa Linderson-01 IF Udd 15,31    
F12 60 m Final vind: -2,2      
1 Tove Larsson-02 IFK Växjö 9,16    
2 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 9,31    
3 Alma Dahlberg-02 Hässleholms AIS 9,34    
4 Emma Leinvall-02 IF Udd 9,69    
5 Tilda Nilsson-02 UF Contact 10,52    
  Alma Beke-02 Kalmar SK DNS    
  Sofia Petersson-02 FIK Färjestaden DNS    
F12 600 m        
1 Alma Dahlberg-02 Hässleholms AIS 2:10,95    
2 Emma Leinvall-02 IF Udd 2:16,24    
3 Tilda Nilsson-02 UF Contact 2:20,98    
  Tove Larsson-02 IFK Växjö DNS    
  Freja Schön-02 Kalmar SK DNS    
F12 Höjdhopp        
1 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 1,47    
2 Tove Larsson-02 IFK Växjö 1,25    
3 Alma Dahlberg-02 Hässleholms AIS 1,25    
  Tova Lindahl-02 Kalmar SK DNS    
F12 Längdhopp zon     vind:  
1 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 4,64 -0,9  
2 Tove Larsson-02 IFK Växjö 4,15 -0,9  
3 Sofia Petersson-02 FIK Färjestaden 4,14 -0,6  
4 Nova Brideau-02 Kalmar SK 4,11 0,0  
5 Alma Dahlberg-02 Hässleholms AIS 4,10 0,0  
6 Tilda Nilsson-02 UF Contact 4,01 0,0  
7 Freja Schön-02 Kalmar SK 3,82 -2,0  
8 Freja Olofsson-02 UF Contact 3,47 0,0  
  Alma Beke-02 Kalmar SK DNS    
  Julia Gradinaru-02 IK Hinden DNS    
F12 Kula 2,0 kg        
1 Freja Olofsson-02 UF Contact 7,94    
2 Alma Dahlberg-02 Hässleholms AIS 7,74    
3 Patricia Willkomm-02 Kalmar SK 7,71    
4 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 7,61    
5 Tea Mattisson-02 IF Udd 6,78    
  Tova Lindahl-02 Kalmar SK DNS    
F12 Spjut 400 g        
1 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 19,39    
2 Tea Mattisson-02 IF Udd 18,88    
3 Freja Olofsson-02 UF Contact 17,39    
4 Nova Brideau-02 Kalmar SK 16,09    
5 Tilda Nilsson-02 UF Contact 13,32    
F11 60 m vind: -1,5      
1 Emilia Neuhaus-03 Eksjö Södra IK 9,30    
2 Lovisa Darin-03 IF Udd 9,53    
3 Isabella Axelsson-03 UF Contact 9,80    
4 Juni Rugland-03 Kalmar SK 10,12    
5 Leonora Elmberg-03 IF Udd 10,12    
6 Johanna Fredriksson-03 IK Hinden 11,42    
  Alva Zenkert-03 IF Udd DNS    
F11 600 m        
1 Isabella Axelsson-03 UF Contact 2:07,33    
2 Juni Rugland-03 Kalmar SK 2:10,65    
  Alva Zenkert-03 IF Udd DNS    
F11  Höjdhopp        
1 Emilia Neuhaus-03 Eksjö Södra IK 1,50    
2 Linnéa Svanhall-04 FIK Färjestaden 1,35    
3 Clara Kuggvik-05 Västerviks IF 1,30    
4 Lovisa Darin-03 IF Udd 1,25    
5 Hanna Lundberg-03 Högby IF 1,20    
6 Smilla Åkesson-04 UF Contact 1,10    
7 Ellen Olsson-04 Högby IF 1,05    
8 Leonora Elmberg-03 IF Udd 1,05    
  Alva Zenkert-03 IF Udd DNS    
  Sydney Karström-04 KFUM Kristianstad  DNS    
F11 Längdhopp zon     vind:  
1 Leonora Elmberg-03 IF Udd 3,80 0,0  
2 Isabella Axelsson-03 UF Contact 3,77 -0,8  
3 Juni Rugland-03 Kalmar SK 3,64 0,0  
4 Hanna Lundberg-03 Högby IF 3,63 -0,7  
5 Lovisa Darin-03 IF Udd 3,48 0,0  
  Emilia Neuhaus-03 Eksjö Södra IK DNS    
F11 Kula 2,0 kg        
1 Emilia Neuhaus-03 Eksjö Södra IK 9,61    
2 Isabella Axelsson-03 UF Contact 8,24    
3 Juni Rugland-03 Kalmar SK 6,47    
4 Johanna Fredriksson-03 IK Hinden 4,91    
F11 Spjut 400 g        
1 Emilia Neuhaus-03 Eksjö Södra IK 22,42    
2 Isabella Axelsson-03 UF Contact 17,31    
3 Johanna Fredriksson-03 IK Hinden 13,51    
F10 60 m heat 1 vind: -1,1      
1 Sydney Karström-04 KFUM Kristianstad  9,51 fi  
2 Stella Gudmundsson-04 IFK Växjö 10,07 fi  
3 Beata Andersson-04 Kalmar SK 10,11 fi  
4 Ellen Olsson-04 Högby IF 10,33 fi  
5 Smilla Åkesson-04 UF Contact 10,49    
6 Mia Unosson-04 Oskarshamns SK 10,54    
7 Molly Akinder-04 Högby IF 11,70    
  Alicia Hägglund-04 Kalmar SK DNS    
F10 60 m heat 2 vind: -1,1      
1 Ella Hübinette-04 IK Hinden 9,83 fi  
2 Alice Sundin-04 IK Hinden 10,13 fi  
3 Maja Elgström-04 Kalmar SK 10,20 fi  
4 Amanda Törgren-04 UF Contact 10,35 fi  
5 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 10,35    
6 Sara Pålsson-04 Oskarshamns SK 10,89    
F10 60 m Final vind: -1,1      
1 Sydney Karström-04 KFUM Kristianstad  9,46    
2 Ella Hübinette-04 IK Hinden 9,74    
3 Stella Gudmundsson-04 IFK Växjö 9,96    
4 Beata Andersson-04 Kalmar SK 10,01    
5 Alice Sundin-04 IK Hinden 10,05    
6 Ellen Olsson-04 Högby IF 10,22    
7 Maja Elgström-04 Kalmar SK 10,24    
8 Amanda Törgren-04 UF Contact 10,29    
F10 600 m        
1 Amanda Törgren-04 UF Contact 2:12,15    
2 Beata Andersson-04 Kalmar SK 2:15,77    
3 Sydney Karström-04 KFUM Kristianstad  2:16,73    
4 Smilla Åkesson-04 UF Contact 2:17,79    
5 Alice Sundin-04 IK Hinden 2:19,05    
6 Alma Fransson-04 Högby IF 2:33,97    
  Sara Pålsson-04 Oskarshamns SK DNS    
  Maja Milleback-04 FIK Färjestaden DNS    
F10 Längdhopp zon     vind:  
1 Sydney Karström-04 KFUM Kristianstad 4,21 0,0  
2 Stella Gudmundsson-04 IFK Växjö 3,90 0,0  
3 Beata Andersson-04 Kalmar SK 3,82 0,0  
4 Ella Hübinette-04 IK Hinden 3,73 -0,1  
5 Alice Sundin-04 IK Hinden 3,60 0,0  
6 Amanda Törgren-04 UF Contact 3,55 0,0  
7 Mia Unosson-04 Oskarshamns SK 3,54 0,0  
8 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 3,22 -0,4  
9 Maja Elgström-04 Kalmar SK 3,16 0,0  
10 Sara Pålsson-04 Oskarshamns SK 3,15 0,0  
11 Ellen Olsson-04 Högby IF 3,12 0,0  
12 Smilla Åkesson-04 UF Contact 2,69 0,0  
13 Molly Akinder-04 Högby IF 2,49 -0,8  
  Alicia Hägglund-04 Kalmar SK DNS    
  Maja Milleback-04 FIK Färjestaden DNS    
  Linnéa Svanhall-04 FIK Färjestaden DNS    
F10 Kula 2,0 kg        
1 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 7,42    
2 Stella Gudmundsson-04 IFK Växjö 6,60    
3 Sydney Karström-04 KFUM Kristianstad 6,52    
4 Amanda Törgren-04 UF Contact 5,33    
5 Smilla Åkesson-04 UF Contact 5,25    
6 Maja Elgström-04 Kalmar SK 5,13    
7 Ellen Olsson-04 Högby IF 5,06    
F10 Spjut 400 g        
1 Stella Gudmundsson-04 IFK Växjö 20,98    
2 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 14,91    
3 Maja Elgström-04 Kalmar SK 11,48    
4 Ellen Olsson-04 Högby IF 10,21    
5 Sydney Karström-04 KFUM Kristianstad  10,12    
F9 60 m vind: 0,0      
1 Clara Kuggvik-05 Västerviks IF 10,03    
2 Wilma Drottman-06 Ruda IF 11,46    
3 Alva Nykvist Wallin-05 Kalmar SK 11,80    
4 Tuva Grimheden-07 Högby IF 11,89    
5 Ida Öberg-06 Kalmar SK 12,03    
F9 600 m        
1 Clara Kuggvik-05 Västerviks IF 2:17,88    
2 Alva Nykvist Wallin-05 Kalmar SK 2:42,39    
F9 Längdhopp zon     vind:  
1 Clara Kuggvik-05 Västerviks IF 3,55 0,5  
2 Ida Öberg-06 Kalmar SK 2,64 0,0  
3 Wilma Drottman-06 Ruda IF 2,57 1,3  
4 Tuva Grimheden-07 Högby IF 2,42 1,0  
5 Alva Nykvist Wallin-05 Kalmar SK 2,35 1,0  
F9 Kula 2,0 kg        
1 Linnéa Hermansson-05 Högby IF 5,71    
2 Wilma Drottman-06 Ruda IF 3,67    
3 Ida Öberg-06 Kalmar SK 3,28    
4 Tuva Grimheden-07 Högby IF 3,27    
F9 Spjut 400 g        
1 Linnéa Hermansson-05 Högby IF 14,23    
2 Ida Öberg-06 Kalmar SK 7,37    
3 Tuva Grimheden-07 Högby IF 5,45    
Uppdaterad: 25 SEP 2014 10:47 Skribent: Elisabeth Gardmar-Karlsson

Postadress:
Kalmar SK - Friidrott
Box 219
39122 Kalmar

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link