Hoppa till sidans innehåll

Folksam Challenge 12 augusti


  Resultat Folksam Challenge 12 aug    
Arrangör: Kalmar SK-friidrott        
Plats: Fredriksskans IP        
Väder: kvällssol, 23 grader, lite blåsigt åt rätt håll    
Tävlingsledare: Tomas Lindén 0480-475006      
Starter: Anders Nyqvist        
Målkamera: Bo Björkholm, Bertil Tinnert      
Sekretariat: Filip Nilsson        
           
M 200 m   Vind               2,3    
1 Segun Makinde 91 Canada 20,96  
2 Leon Reid 94 Great Britain 20,98  
3 Joel Groth 91 Bollnäs FIK 21,14  
4 Hampus Forsberg 89 FK Öresund 22,29  
5 Dennis Karanda 89 FK Öresund 22,30  
  Andrew Howe 85 Italy DNF  
           
M 800 m B-final        
1 Tim Sundström 89 KFUM Örebro 1.53,47  
2 Johan Henningsson 90 Turebergs FK 1.54,08  
3 Ibrahim Abdi   Qatar 1.54,54  
4 Johan Sandsten 95 Oskarshamns SK 1.54,75  
5 Albert Mollén 85 Sävedalens AIK 1.56,26  
6 Ken Slättengren 95 Högby IF 1.57,32  
7 Erik Smedhs 91 Turebergs FK 1.57,63  
  Tobias Nilsson 92 IFK Växjö DNF  
           
M 800 m   A-final        
1 Karol Konieczny 93 Polen 1.48,42  
2 Ahmed Bile 93 USA 1.48,57  
3 Jamal Al-Hayrani 93 Qatar 1.48,61  
4 Robin Rohlén 90 IFK Umeå 1.49,85  
5 Nick Jensen 91 Denmark 1.50,04  
6 Johan Svensson 89 Spårvägens FK 1.50,81  
7 Cameron Mitchell 90 Canada 1.52,74  
  Kalle Berglund 96 Spårvägens FK DNF  
           
M 400 m häck B-final        
1 Mattias Bäckman 91 Bollnäs FIK 55,17  
2 Arvid Berglund 91 Tranås AIF 55,92  
           
M 400 m häck A-final        
1 Petter Olson 91 Hässelby SK 53,05  
2 Erik Lindahl 90 Ullevi FK 53,78  
3 Carl Sjöstedt 94 IF Göta 54,13  
4 Anton Nilsson 92 Huddinge AIS 54,63  
5 Tobias Nilsson 92 IFK Växjö 55,78  
           
M Stav        
1 Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro 4,80  
2 Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK 4,60  
3 Simon Assarsson 91 IFK Växjö 4,60  
3 Micael Fagö 93 Kalmar SK 4,60  
- Dennis Fransson Bergetoft 92 KFUM Örebro NR  
           
M Längd        
1 Bradley Pickup 89 Storbritannien 7,69   1,5  
2 Dan Bramble 90 Storbritannien 7,63   3,6     7,62  1,3
3 Tyron Stewart 89 USA 7,61   0,5  
4 Andreas Otterling 86 KFUM Örebro 7,53   2,0  
5 Adam Chiguer 91 Spårvägens FK 7,38   1,3      
6 Marcos Chuva 89 Portugal 7,33   2,1          7,13  0,9
7 Johan Taléus 94 Eskilstuna FI 7,17   1,9  
8 Morten Jensen 82 Danmark 6,99   0,2  
9 Andreas Andersson 92 Bollnäs FIK 6,79   0,0  
           
M Kula        
1 Tim Nedow 90 Canada 19,55  
2 Mesud Pezer 94 Bosnien Herzegovina 18,25  
3 Simon Gustafsson 90 Ullevi FK 17,74  
4 Kenneth Mertz 89 Danmark 17,49  
5 Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS 17,41  
           
K 200 m   Vind               1,8    
1 Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS 24,62  
2 Margot Gustafsson  88 IFK Lidingö 24,70  
3 Gladys Bamane 89 Spårvägens FK 24,78  
4 Evelin Hindrikes 91 Atleticum, Växjö 25,51  
5 Lisa Skagersten 92 Varbergs GIF 26,04  
6 Alice Petersson 95 Kalmar SK 26,53  
           
K 1000 m        
1 Ekaterina Kupina 86 Russia 2.40,70  
2 Paulina Mikiewicz 92 Poland 2.40,89  
3 Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö 2.42,21  
4 Linn Nilsson 90 Hälle IF 2.42,25  
  Linn Bengtsson 97 IFK Växjö DNF  
  Elin Moraiti 91 Hässelby SK DNF  
  Sara Bley 91 IF Tjalve  DNF  
           
K 5000 m        
1 Madeleine Larsson 84 Hässelby SK 16.32,86  
2 Louise Nilsson 86 Malmö AI 16.47,53  
3 Maria Borglund 91 Sävedalens AIK 17.44,76  
  Linn Nilsson 90 Hälle IF DNF  
           
K 100 m häck   Vind              0.7    
1 Lucy Hatton 94 Great Britain 13,76  
2 Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS 14,25  
3 Malin Eriksson 91 KFUM Örebro 14,34  
           
K  400 m häck   Förtävling    
1 Lynette Morgan 91 Hammarby IF 60,36  
2 Sara Bley 91 IF Tjalve 60,90  
           
K Längd        
1 Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK 6,55    1.3  
2 Jazmin Sawyers 94 Great Britain 6,17    2.0  
3 Malin Olsson 90 IFK Lidingö 6,15    1.9  
4 Malin Marmbrandt 85 Västerås FK 6,11    0.4  
5 Lisa Linell 91 Atleticum Växjö 6,02    1.6  
6 Kim McCabe  90 IFK Lund 5,78    1.2  
           
K Kula   Förtävling Res  
1 Lina Bengtson 94 Öresund FK 14,33  
2 Anna Wikström 87 IFK Tumba 14,23  
           
K Diskus        
1 Kathrine Bebe 91 Denmark 51,16  
2 Heidi Schmidt 93 Täby IS 48,94  
3 Anna Wikström 87 IFK Tumba 48,66  
4 Lina Bengtson 94 Öresund FK 48,53  
5 Moa Eskilsson 93 Villstad GOIF 47,65  
           
  Funktionshandikappade        
Mix 60m   Vind              2.3    
1 Thomas Nihlstedt 91 Kalmar SK 11,55  
2 Emmelie Ekström 87 Kalmar SK 12,16  
3 Emma Carlsson 86 Kalmar SK 12,75  
4 Sofie Gustavsson 88 Kalmar SK 13,26  
5 Kristine Petersson 74 Kalmar SK 13,65  

 

  Hopp och kast serier                  
plac M Stav     420 430 440 450 460 470 480 485 490
3 Fagö 93 Kalmar SK o o o o xo xxx      
1 Carlsson 88 KFUM Örebro - - - - - xxo xo - xxx
NR Bergetoft 92 KFUM Örebro - - - - xxx        
3 Assarsson 91 IFK Växjö - - - - xo - xxx    
2 Thorstensson 89 Spårvägens FK - - - - o - xxx    

 

plac M Längd     Omg. 1 Omg. 2 Omg. 3 Omg. 4 Omg. 5 Omg. 6
9 Andersson 92 Bollnäs FIK x 6,79 0.0 6,78 0.4      
1 Pickup 89 Storbritannien 7,20 1,1 7,54 0,7 7,59 1,0 7,45 1,2 7,40 0,9 7,69 1,5
5 Chiguer 91 Spårvägen 7,19 1,5 7,38 1,3 x 7,10 0,5 7,18 0,9 7,29 1,5
2 Bramble 90 Storbritannien 7,62 1,3 x 7,48 1,3 7,62 0,4 7,62 3,1 7,63 3,6
6 Chuva 89 Portugal x x 7,33 2,1 7,13 0,9 5,54 2,0 x
7 Taléus 94 Eskilstuna 6,83 1,4 7,08 0,6 5,76 1,5 6,88 0,0 7,17 1,9 x
8 Jensen 82 Danmark x 6,91 0,0 x 6,99  0,2 x 6,84 1,9
4 Otterling 86 Örebro 4,55 1,9 7,37 0,0 7,24 0,0 7,47 0,9 7,40 3,0 7,53 2,0
3 Stewart 89 USA 6,97 1,2 7,61 0,5 - 7,08 0,9 - -
                   
plac M Kula     Omg. 1 Omg. 2 Omg. 3 Omg. 4 Omg. 5 Omg. 6
4 Mertz 89 Danmark 16,71 17,06 17,49 17,39 17,48 17,39
3 Gustafsson 90 Ullevi x 17,33 17,62 x 17,74 17,40
2 Pezer 94 Bosnien Herz. x x 17,63 17,96 18,25 x
5 Koskinen 92 Huddinge 17,19 17,41 17,39 17,20 17,23 x
1 Nedow 90 Canada x 19,43 19,55 x x x
                   
                   
plac K Längd     Omg. 1 Omg. 2 Omg. 3 Omg. 4 Omg. 5 Omg. 6
6 McCabe  90 IFK Lund 5,70 0,1 x x 5,73 0,0 5,71 0,9 5,78 1.2
5 Linell 91 Atlet Växjö 5,90 0,4 6,01 0,8 5,88 0,8 x 5,83 0,6 6,02 1.6
4 Marmbrandt 85 Västerås FK 6,04 0,0 5,93 1,3 x x 6,11 0.4 5,93 1,7
3 Olsson 90 IFK Lidingö x 6,01 1,9 x x 6,05 0,4 6,15 1.9
2 Sawyers 94 Great Britain 6,00 1,6 5,66 0,9 5,67 1,4 x 6,17 2.0 x
1 Sagnia 94 Ullevi FK 6,20 0,5 6,35 1,3 6,23 0,6 6,55 1.3 - 4,69 2,0
                   
plac K Diskus     Omg. 1 Omg. 2 Omg. 3 Omg. 4 Omg. 5 Omg. 6
5 Eskilsson 93 Villstad 46,27 46,97 47,65 45,34 47,02 47,21
3 Wikström 87 IFK Tumba 47,39 x 47,44 x x 48,66
1 Bebe 91 Denmark 51,16 49,46 x 49,80 x 51,06
2 Schmidt 93 Täby IS 43,32 x 48,20 x 48,63 48,94
4 Bengtson 94 Öresund 45,57 46,97 x 48,53 46,46 45,87
                   
plac K Kula   Förtävling Omg. 1 Omg. 2 Omg. 3 Omg. 4 Omg. 5 Omg. 6
2 Wikström 87 IFK Tumba 13,53 x x 14,23 x x
1 Bengtson 94 Öresund 13,98 14,33 14,30 x x x
Uppdaterad: 23 AUG 2014 00:55 Skribent: Elisabeth Gardmar-Karlsson

Postadress:
Kalmar SK - Friidrott
Box 219
39122 Kalmar

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link