Hoppa till sidans innehåll

Götalandsregionens seriematch div2 1 juni


Resultat Seriematch DivII 2013-06-01
Arrangör: Kalmar SK
Plats: Fredriksskans
Målkamera: Bertil Tinnert
Tävlingsledare: Tomas Lindén
Väder: lätta vindar med ihållande regn, c:a 13 grader
Justeringar: med röd text   Totalt
klass namn   lag res   poäng
M Totalt          
    1 Hovslätts IK     61
    2 Vittsjö GIK     57
    3 Kalmar SK     54
    4 FIF Gnistan     50
    5 Finspångs AIK     45
    6 Åhus FIK     39
             
M 100m   vind: 0,3     poäng
  Viktor Elvung-Nilsson 94 FIF Gnistan 11,73   6
  Adam Axelsson 83 Finspångs AIK 11,77   5
  Alexander Nertlinge-Asp 92 Åhus FIK 12,02   4
  Abel Fistume 95 Hovslätts IK 12,28   3
  Carl Alvelid 95 Kalmar SK 12,51   2
  Jacob Larsson 95 Vittsjö GIK 12,62   1
M 400m         poäng
  Filip Nilsson 92 Kalmar SK 49,92   6
  Filip Essbrant 90 Åhus FIK 52,05   5
  Viktor Elvung-Nilsson 94 FIF Gnistan 52,26   4
  Markus Malmgren 82 Vittsjö GIK 53,47   3
  Adam Axelsson 83 Finspångs AIK 54,56   2
  Victor Hardefelt 93 Hovslätts IK 54,94   1
M 800m         poäng
  Sirak Amanuel Belay 92 Åhus FIK 2:08,32   6
  Hjalmar Hallberg 88 Vittsjö GIK 2:08,56   5
  Alexander Eskdahl 97 Hovslätts IK 2:18,17   4
  David Axelsson 96 Finspångs AIK 2:22,26   3
  Emil Quick 95 Kalmar SK 2:34,80   2
  Håkan Fransson 67 FIF Gnistan 2:39,27   1
M 5000m         poäng
  Stefan Jönsson 77 Vittsjö GIK 18:31,20   6
  Albin Ekerot 99 Åhus FIK 18:43,87   5
  Henrik Björkholm 78 Kalmar SK 18:46,80   4
  David Axelsson 96 Finspångs AIK 18:49,02   3
  Jesper Sjögren 91 Hovslätts IK 19:58,14   2
  Sverker Sjölin 65 FIF Gnistan 22:13,52   1
M 3000mHi         poäng
  Abel Fistume 95 Hovslätts IK 10:53,50   6
  Per Lindman 96 Finspångs AIK 11:07,80   5
  Sirak Amanuel Belay 92 Åhus FIK 11:42,00   4
  Fredrik Karlsson 77 Vittsjö GIK 12:13,70   3
  Henrik Johansson 85 FIF Gnistan 12:16,70   2
  Abdi Mohammed 95 Kalmar SK dns    0
M 110mH   vind: -0,1     poäng
  Nicklas Karlsson 96 Finspångs AIK 17,18   6
  Micael Fagö 94 Kalmar SK 18,85   5
  Filip Rubin 93 Hovslätts IK 19,23   4
  Christoffer Van Wonsel 90 FIF Gnistan 20,18   3
  Fredrik Karlssom 78 Vittsjö GIK 20,75   2
  Ola Cedergren 72 Åhus FIK 23,31   1
M höjd         poäng
  Nicklas Wiberg 85 Kalmar SK 1,95   6
  Martin Sundgren 94 Finspångs AIK 1,65   5
  Desmond Nilsson 99 Vittsjö GIK 1,55   4
  Filip Rubin 93 Hovslätts IK 1,40   3
  Albin Ekerot 99 Åhus FIK 1,10   2
  YanYan Peng 95 FIF Gnistan dnr  
M längd       vind: poäng
  Nicklas Wiberg 85 Kalmar SK 6,94 1,0 6
  Axel Fredriksen 90 Hovslätts IK 6,18 2,0 5
  Jens Mattisson 84 Vittsjö GIK 6,16 1,9 4
  Joakim Karlsson 87 Finspångs AIK 5,50 1,8 3
  Ivan Milosevic 98 FIF Gnistan 4,94 1,2 2
  Alexander Nertlinge-Asp 92 Åhus FIK 4,48 1,8 1
M stav         poäng
  Stefan Jeppsson 75 Vittsjö GIK 3,50   6
  Henrik Johansson 85 FIF Gnistan 2,55   5
  Micael Fagö 94 Kalmar SK 2,05   4
  Nicklas Karlsson 96 Finspångs AIK dnr   0
  Bengt Jönsson 72 Hovslätts IK dnr  
  vakant   Åhus FIK dns  
M tresteg       vind: poäng
  Axel Fredriksen 90 Hovslätts IK 12,26 0,0 6
  Jens Mattisson 84 Vittsjö GIK 12,22 0,7 5
  Emil Quick 95 Kalmar SK 11,27 0,2 4
  Eric Trollsås 94 Finspångs AIK 11,11 0,0 3
  Albin Toftf 99 FIF Gnistan 10,99 0,0 2
  vakant   Åhus FIK dns   0
M kula         poäng
  Pontus Bjärkvik 90 Hovslätts IK 11,63   6
  Filip Karlsson 97 FIF Gnistan 10,42   5
  Paul Tuvesson 85 Vittsjö GIK 10,16   4
  Jonas Carlström 68 Åhus FIK 9,82   3
  Andreas Pedago 89 Finspångs AIK 9,42   2
  Marcus Juhlin 95 Kalmar SK 8,99   1
M diskus         poäng
  Anders Eriksson 94 Hovslätts IK 37,21   6
  Andreas Magnusson 94 FIF Gnistan 26,64   5
  Paul Thuvesson 85 Vittsjö GIK 26,14   4
  Filip Nilsson 92 Kalmar SK 25,40   3
  Filip Essbrant 91 Åhus FIK 23,64   2
  Andreas Pedago 89 Finspångs AIK 22,10   1
M spjut         poäng
  Pontus Bjärkvik 90 Hovslätts IK 59,21   6
  Jacob Larsson 95 Vittsjö GIK 45,35   5
  Filip Karlsson 97 FIF Gnistan 27,09   4
  Ola Cedergren 72 Åhus FIK 24,60   3
  Martin Sundgren 94 Finspångs AIK 23,26   2
  Carl Alvelid 94 Kalmar SK 14,82   1
M slägga         poäng
  Anders Eriksson 94 Hovslätts IK 51,02   6
  Andreas Magnusson 94 FIF Gnistan 42,27   5
  Marcus Juhlin 95 Kalmar SK 30,62   4
  Patrik Pettersson 69 Vittsjö GIK 27,34   3
  Jonas Carlström 68 Åhus FIK 19,16   2
  Anders Axelsson 65 Finspångs AIK 6,40   1
             
M 4x100m         poäng
      Kalmar SK 45,66   6
  Niklas Wiberg-85, FilipNilsson-92, Michael Fagö-94, Carl Alvelid-95          
      FIF Gnistan 46,66   5
  Yan Jun Peng-95, Viktor Nilsson-94, Christoffer Van Wonsel-90, Albin Tofft-99          
      Finspångs AIK 47,02   4
  Nicklas Karlsson-96, Eric Trollsås-94, Adam Axelsson-93, Joakim Karlsson-97           
      Hovslätts IK 47,29   3
  Anders Eriksson-94 Viktor Hardefelt-93, Filip Rubin-93, Abel Fistume-95          
      Vittsjö GIK 50,35   2
  Desmond Nilsson-99, Jakob Larsson-95, Hjalmar Hallberg-88, Lucas Olofsson-98          
      Åhus FIK 56,98   1
  Ola Cedergren-72, Filip Essbrant-91, Sirak Amanuel Belay-92, Albin Ekeroth-99          
            Total
K Totalt         poäng
    1 Kalmar SK     64
    2 IK Lerum     51
    3 IK Ymer     50
    4 Öresund FK     42
    5 IF Kville     40
    6 FIF Gnistan     40
             
             
K 100m   vind: -0,3     poäng
  Josefin Nilsson 94 Kalmar SK 12,50   6
  Sanna Oscarson 96 IK Ymer 13,00   5
  Linnéa Svensson 89 IK Lerum 13,03   4
  Linn Henriksson 96 FIF Gnistan 13,46   3
  Louise Eliasson 85 IF Kville 13,66   2
  Ellen Brobeck 98 Öresund FK 14,29   1
K 400m         poäng
  Johanna Aalto 87 IF Kville 61,65   6
  Alice Petersson 95 Kalmar SK 62,52   5
  Linnéa Tebelius 97 IK Lerum 63,64   4
  Emma Gustafsson 95 IK Ymer 64,50   3
  Selma Bjelkerud 97 Öresund FK 70,38   2
  Linn Henriksson 96 FIF Gnistan 83,44   1
K 800m         poäng
  Sandra Carlsson 92 IK Ymer 2:27,21   6
  Jill Höstman 96 IK Lerum 2:28,30   5
  Sandra Södergren 89 FIF Gnistan 2:29,11   4
  Erika Lindeblad 93 Kalmar SK 2:30,11   3
  Isabelle Melin 98 IF Kville 2:32,85   2
  Caroline Jansson 98 Öresund FK 2:33,95   1
K 5000m         poäng
  Erika Lindeblad 93 Kalmar SK 18:04,52   6
  Sandra Södergren 89 FIF Gnistan 18:35,14   5
  Julia Kanerva 98 IK Lerum 19:44,73   4
  Anna Nilsson 97 Öresund FK 19:47,87   3
  Tess Quinn 96 IK Ymer 20:57,82   2
  Isabelle Melin 98 IF Kville 21:52,64   1
K 100mH 84.0   vind: 0,0     poäng
  Elin Lindeblad 95 Kalmar SK 16,35   6
  Amanda Öberg 96 IK Ymer 16,89   5
  Fanny Holgersson 96 FIF Gnistan 18,20   4
  Caroline Jansson 98 Öresund FK 19,04   3
  Anette Persson 85 IF Kville 19,94   2
  Dagny Olofsson Hoffman 97 IK Lerum 20,53   1
K höjd         poäng
  Jonna Lindeen 96 kalmar SK 1,56   6
  Åse Thorsen 89 IK Lerum 1,56   5
  Elina Lanndalen 97 IK Ymer 1,50   4
  Sofia Eskilstorp 94 IF Kville 1,50   3
  Elina Lydén 97 Öresund FK 1,40   2
  Linn Henriksson 96 FIF Gnistan dns   0
K stav         poäng
  Elin Iwarsson 91 Kalmar SK 3,00   6
  Lina Larsson 97 IK Ymer 2,65   5
  Anette Persson 96 IF Kville 2,35   4
  Jill Höstman 96 IK Lerum dnr   0
  Simona Semenas 98 Öresund FK dns  
  Vakant   FIF Gnistan
 
K längd       vind poäng
  Johanna Aalto 89 IF Kville 5,29 1,5 6
  Jonna Lindéen 96 Kalmar SK 5,23 2,1 5
  Amanda Öberg 96 IK Ymer 5,01 2,1 4
  Kristin Olofsson Hoffman 97 IK Lerum 4,91 1,7 3
  Moa Ugglin 97 Öresund FK 4,76 1,6 2
  Anna Wahlrot 96 FIF Gnistan 4,10 2,3 1
K tresteg       vind: poäng
  Lizzie Hager 99 IK Lerum 10,87 0,0 6
  Elin Lindeblad 95 Kalmar SK 10,73 0,0 5
  Fanny Holgersson 96 FIF Gnistan 10,15 0,0 4
  Sofie Ström 87 IF Kville 10,11 0,1 3
  Jessica Wallenius 94 IK Ymer 9,20 0,0 2
  Selma Bjelkerud 97 Öresund FK 8,48 0,0 1
K kula         poäng
  Lina Bengtsson 94 Öresund FK 13,43   6
  Maria Bengtsson 88 FIF Gnistan 10,98   5
  Mia Callenberg 89 IK Lerum 10,59   4
  Karin Ytterberg 97 IK Ymer 9,15   3
  Alice Petersson 95 Kalmar SK 8,00   2
  Louise Eliasson 85 IF Kville 7,47   1
K diskus         poäng
  Lina Bengtsson 94 Öresund FK 40,94   6
  Maria Bengtsson 88 FIF Gnistan 35,45   5
  Mia Callenberg 89 IK Lerum 27,90   4
  Reetta Hallila 82 IF Kville 19,48   3
  Emilia Muhr 97 Kalmar SK 18,84   2
  Lina Hallberger 97 IK Ymer 16,21   1
K spjut          
  Malin Andersson 93 Öresund FK 40,46   6
  Sofie Ström 87 IF Kville 27,79   5
  Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 23,65   4
  Åse Thorsen 89 IK Lerum 23,16   3
  Lina Larsson 97 IK Ymer 15,30   2
  Tina Runesson 92 FIF Gnistan 14,69   1
K slägga         poäng
  Maria Söderqvist 93 Öresund FK 48,54   6
  Erika Berntsson 96 FIFGnistan 40,39   5
  Lina Hallberger 97 IK Ymer 38,70   4
  Linnéa Svensson 89 IK Lerum 37,20   3
  Emily Engelholm 97 Kalmar SK 21,64   2
  Reetta Hallila 82 IF Kville 20,70   1
K 4x100m         poäng
      Kalmar SK 50,71   6
  Sofie Borseen-98, Jonna Lindeen-96, Emily Garney-96, Josefin Nilsson-94          
      IK Lerum 51,15   5
  Linnea Svensson-89, Mia Callenberg-89, Lizzie Hager-99, Linnea Tibelius-97          
      IK Ymer 52,73   4
  Emma Gustafsson-95, Jessica Wallenius-94, Amanda Öberg-96, Sanna Oscarsson-96          
      Öresund FK 54,35   3
  Ellen Brobeck-98, Moa Ugglin-97, Kajsa Unéus-97, Elina Lydén-97          
      FIF Gnistan 57,41   2
  Anna Wahlroth-96, Linn Henriksson-98, Fanny Holgersson-96, Sandra Södergren-89          
      IF Kville 60,74   1
  Sofia Eskilstorp-94, Josefin Dahlqvist-88, Louise Eliasson-85, Linnea Nyström-98          

Uppdaterad: 29 MAR 2017 14:19 Skribent: Elisabeth Gardmar-Karlsson

Postadress:
Kalmar SK - Friidrott
Box 219
39122 Kalmar

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link