Hoppa till sidans innehåll

Kalmar sommarspel 11 juli


Resultat Kalmar Sommarspel 2012-07-11  
Arrangör: Kalmar SK-friidrott  
Plats: Fredriksskans IP  
Väder: Mestadels soligt, måttliga vindar  
Tävlingsledare: Tomas Lindén 0480-475006  
Målkamera: Bo Björkholm, Bertil Tinnert    
Sekretariat: Elisabeth Gardmar-K, Emilia Rundqvist, Catrin Quick
Justeringar och rättad med rött
           
M 100m   vind: 1.5    
1 Filip Nilsson 92 FI Kalmarsund 11,25  
2 Johan Svensson 89 Spårvägens FK 11,59  
3 Viktor Björklund 96 Upsala IF 11,87  
4 Samuel Wiktorsson 92 Trångsvikens IF 11,88  
5 Alexander Thunberg 96 IK Stål 12,09  
6 Per-Jonas Trollsås 65 Danderyds SK 13,49  
7 Olof Engdahl 58 Danderyds SK 15,40  
  Hans Olav Uldal 82 Sandnes IL dnf  
M extra 100 m   vind: 1.4    
1 Viktor Björklund 96 Upsala IF 11,87  
2 Per-Jonas Trollsås 65 Danderyds SK 13,56  
M 200 m KM   vind: 2.6    
1 Filip Nilsson 92 FI Kalmarsund 22,93  
2 Michael Fagö 94 FI Kalmarsund 23,96  
3 Emil Quick 95 FI Kalmarsund 25,63  
M 400m        
1 Peter Johansson 70 Tingbergs AIS 56,94  
2 Mattias Berggren 74 Hultsfreds LK 62,14  
M Höjd        
1 Erik Olsson 89 SK Bore 1,93  
2 Filip Danielsson 95 IFK Växjö 1,93  
3 Olle Willsund 94 Högby IF 1,75  
M Stav        
1 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 4,40  
2 Samuel Wiktorsson 92 Trångsvikens IF 3,70  
M Längd        
1 Jesper Bolö 95 IFK Växjö 5,87  0.0  
2 Alexander Thunberg 96 IK Stål 5,69  0.3  
3 Anders Iwarsson 93 FI Kalmarsund 5,47  0.0 5,45
4 Emil Quick 95 FI Kalmarsund 5,47  0.0 4,99
M Kula 7,26 kg        
1 Martin Jönsson 90 Ullevi FIK 13,56  
2 Robert Nilsson 94 Oskarshamns SK 13,30  
M Diskus 2,0 kg        
1 Hans Olav Uldal 82 Sandnes IL 48,02  
P17 200m   vind: 0.6    
1 Joakim Stenström 96 IK Hinden 24,40  
2 Viktor Björklund 96 Upsala IF 24,62  
3 Ken Slättengren 95 Högby IF 24,88  
4 Adam Kjellnäs 96 FI Kalmarsund 24,97  
5 Linus Wiik 96 FI Kalmarsund 25,84  
6 Victor Sundström 98 FIK Färjestaden 26,26  
P17 110mH 91,4   vind: -0.8    
1 Viktor Björklund 96 Upsala IF 16,21  
P17 Stav        
1 Emil Quick 95 FI Kalmarsund 3,27  
P17 Tresteg        
1 Emil Quick 95 FI Kalmarsund 11,20  0.0  
P17 Spjut 700 g        
1 Samuel Olsson Lundh 95 KA 2 IF 47,01  
2 Emil Persson 95 KA 2 IF 44,98  
P15 100m   vind: 1.7    
1 Victor Sundström 98 FIK Färjestaden 12,66  
2 Tim Wiik 98 Kalmar SK 13,48  
3 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägens FK 13,93  
4 Albin Lindblad 98 Högby IF 14,49  
P15 300m        
1 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 42,09  
2 Albin Lindblad 98 Högby IF 51,76  
P15 100 m Häck 84 cm   vind: 0,0    
1 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 14,78  
2 Olof Östenberg 97 IFK Växjö 14,81  
3 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägens FK 18,80  
P15 Höjdhopp        
1 Olof Östenberg 97 IFK Växjö 1,81  
2 Joel Mattsson 98 Tierps IF  1,57  
P15 Längdhopp        
1 Victor Sundström 98 FIK Färjestaden 5,09  0.0  
2 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägens FK 4,81  0.0  
3 Tim Wiik 98 Kalmar SK 4,71  0.2  
4 Philip Roselius 98 IFK Växjö 4,51  -0.5  
5 Albin Lindblad 98 Högby IF 3,90  0.7  
P15 Kula 4,0 kg        
1 Örn Östenberg 98 IFK Växjö 11,54  
2 Joel Mattsson 98 Tierps IF  10,34  
3 Tim Wiik 98 Kalmar SK 9,41  
P15 Diskus 1,0 kg        
1 Olof Östenberg 97 IFK Växjö 57,95  
2 Örn Östenberg 98 IFK Växjö 39,82  
3 Joel Mattsson 98 Tierps IF  28,57  
4 Tim Wiik 98 Kalmar SK 27,56  
P15 Spjut 600 g        
1 Olof Östenberg 97 IFK Växjö 55,57  
2 Carl Wiberg 97 IFK Växjö 39,42  
P13 80m   vind: 0.0    
1 Oskar Ekman 99 Upsala IF 10,48  
2 Chakkrit Champrakhon 99 FIK Färjestaden 11,46  
3 Lukas Sjökvist 99 IFK Växjö 11,61  
4 Adam Fogelberg 99 Spårvägens FK 12,08  
5 Ivar Glasberg 00 Högby IF 12,20  
6 Albert Särnevång 99 IF Udd 12,57  
7 Fabian Lindblad 00 Högby IF 14,01  
P13 600m        
1 Lukas Sjökvist 99 IFK Växjö 1:50,62  
2 Chakkrit Champrakhon 99 FIK Färjestaden 2:01,12  
3 Albert Särnevång 99 IF Udd 2:04,11  
4 Adam Fogelberg 99 Spårvägens FK 2:09,07  
P13 Längd zon        
1 Adam Fogelberg 99 Spårvägens FK 4,16  -0.7  
2 Lukas Sjökvist 99 IFK Växjö 4,09  0.9 4,09
3 Albert Särnevång 99 IF Udd 4,09  -0.2 4,06
4 Melker Torslen 00 Högby IF 3,91  0.7  
5 Fabian Lindblad 00 Högby IF 3,23  0.0  
P13 Kula 3,0 kg        
1 Oskar Ekman 99 Upsala IF 12,01  
2 Lukas Sjökvist 99 IFK Växjö 7,04  
3 Albert Särnevång 99 IF Udd 5,61 5,60
4 Fabian Lindblad 00 Högby IF 5,61 5,50
P13 4-kamp        
1 Lukas Sjökvist 99 IFK Växjö 4  
2 Albert Särnevång 99 IF Udd 8  
P11 60 m fö   vind: 0,0    
1 Carl Hedin 01 Eksjö Södra IK 9,05  
2 Jakob Zäll 01 Ängelholms IF 9,07  
3 Linus Lundberg 01 Eksjö Södra IK 9,30  
4 Carl af Forselles 01 Hellas FK 9,51  
5 Axel Karlsson 01 Kalmar SK 9,72  
6 Isac Roselius 01 IFK Växjö 9,83  
7 Melker Forsberg 01 Glanshammars IF 9,84  
8 Olof Hedin 02 Eksjö Södra IK 9,96  
9 Emil Stenlund 01 KA 2 IF 10,04  
P11 60m A final   vind: 1.2    
1 Carl Hedin 01 Eksjö Södra IK 8,90  
2 Jakob Zäll 01 Ängelholms IF 9,04  
3 Linus Lundberg 01 Eksjö Södra IK 9,25  
4 Carl af Forselles 01 Hellas FK 9,39  
5 Axel Karlsson 01 Kalmar SK 9,69  
6 Melker Forsberg 01 Glanshammars IF 9,72  
7 Isac Roselius 01 IFK Växjö 9,90  
8 Olof Hedin 02 Eksjö Södra IK 10,09  
P11 600m        
1 Jakob Zäll 01 Ängelholms IF 1:56,59  
2 Carl af Forselles 01 Hellas FK 1:59,28  
3 Linus Lundberg 01 Eksjö Södra IK 2:01,02  
4 Axel Karlsson 01 Kalmar SK 2:11,37  
5 Carl Hedin 01 Eksjö Södra IK 2:14,26  
6 Olof Hedin 02 Eksjö Södra IK 2:22,32  
  Emil Stenlund 01 KA 2 IF dnf  
P11 Längd zon        
1 Carl Hedin 01 Eksjö Södra IK 4,39  -0.4  
2 Elias Stadelmann 02 IK Norrköping  4,20  0.1  
3 Emil Stenlund 01 KA 2 IF 4,06  -0.4  
4 Carl af Forselles 01 Hellas FK 3,96  -0.4  
5 Linus Lundberg 01 Eksjö Södra IK 3,94  -1.0  
6 Melker Forsberg 01 Glanshammars IF 3,75  0.0  
7 Axel Karlsson 01 Kalmar SK 3,64  0.0 3,63
8 Hugo Karlsson 01 Götlunda IF 3,64  0.6 3,58
9 Isac Roselius 01 IFK Växjö 3,56  0.2  
10 Olof Hedin 02 Eksjö Södra IK 3,36  -1.3  
P11 Kula 2,0 kg        
1 Hugo Karlsson 01 Götlunda IF 9,87  
2 Emil Stenlund 01 KA 2 IF 9,42  
3 Carl af Forselles 01 Hellas FK 8,16  
4 Axel Karlsson 01 Kalmar SK 8,05  
5 Melker Forsberg 01 Glanshammars IF 7,62  
6 Milton Danielsson 01 Kalmar SK 7,52  
7 Carl Hedin 01 Eksjö Södra IK 6,88  
8 Jakob Zäll 01 Ängelholms IF 6,33  
9 Olof Hedin 02 Eksjö Södra IK 6,11  
10 Isac Roselius 01 IFK Växjö 6,09  
11 Linus Lundberg 01 Eksjö Södra IK 5,67  
P11 4-kamp        
1 Carl af Forselles 01 Hellas FK 7  
2 Carl Hedin 01 Eksjö Södra IK 9  
3 Linus Lundberg 01 Eksjö Södra IK 12  
4 Axel Karlsson 01 Kalmar SK 13  
5 Olof Hedin 02 Eksjö Södra IK 19  
P9 60m   vind: 0.0    
1 Pelle Karlsson 03 Götlunda IF 10,02  
2 Moltas Strömberg 03 IFK Växjö 10,42  
3 Albert Östenberg 04 IFK Växjö 11,53  
P9 600m        
1 Moltas Strömberg 03 IFK Växjö 2:21,10  
2 Albert Östenberg 04 IFK Växjö 2:41,70  
P9 Längd zon        
1 Pelle Karlsson 03 Götlunda IF 3,63  0.1  
2 Moltas Strömberg 03 IFK Växjö 3,29  -0.2  
3 Albert Östenberg 04 IFK Växjö 2,74  0.0  
P9 Kula 2,0 kg        
1 Pelle Strömberg 03 Götlunda IF 6,05  
2 Albert Östenberg 04 IFK Växjö 5,61  
3 Moltas Strömberg 03 IFK Växjö 4,69  
P9 4-kamp        
1 Moltas Strömberg 03 IFK Växjö 5  
2 Albert Östenberg 04 IFK Växjö 7  
  Staffet DM        
M 4x1500m        
  Ken Slättengren-95   Högby IF lag 1  17,49,06  
  Christofer Fogel-84
  Simon Rohde-89
1 Gustav Milesson-92
  Omar el Hassanuoi-81   Oskarshamns SK 18,16,09  
  Erik Sandsten-98
  Patrik Nilsson-92
2 Johan Sandsten-95
  Linus Dahlström-92   Högby IF lag 2  18,20,24  
  Tobias Ingvarsson-76
  Sonny Karlsson-67
3 Markus Andersson-85
  Jonathan Persson-90   Högby IF lag 3  19,19,27  
  Martin Örtendahl-77
  Pär Wanby-64
4 Ola Slättengren-63
P15 3x800m        
  Albin Lindblad 98   Högby IF 9,16,09  
  Jonatan Weister 98
1 Elias Lindblad 98
P13 3x600m        
  Ivar Glasberg 00   Högby IF 7,21,30  
  Fabian Lindblad 00
1 Melker Torslen 00
           
           
K 100m heat 1   vind: 0,0    
1 Malin Trollsås 93 Danderyds SK 12,93  
2 Sofia Wiberg 95 IFK Växjö 12,95  
3 Josefine Gabrielsson 92 Oskarshamns SK 13,13  
4 Thilda Särnevång 96 IF Udd 13,28  
5 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamns SK 13,33  
K 100m heat 2   vind: 2,0    
1 Klara Helander 95 Upsala IF 12,82  
2 Ellinor Bill 95 Hammarby IF 13,17  
3 Ylva Engdahl 96 Danderyds SK 13,40  
4 Anna Silvander 93 Danderyds SK 13,49  
K 100m Final   vind: -0,7    
1 Malin Trollsås 93 Danderyds SK 12,86  
2 Klara Helander 95 Upsala IF 12,89  
3 Sofia Wiberg 95 IFK Växjö 13,09  
4 Josefine Gabrielsson 92 Oskarshamns SK 13,37  
5 Ellinor Bill 95 Hammarby IF 13,39  
6 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamns SK 13,41  
7 Ylva Engdahl 96 Danderyds SK 13,47  
K 400m        
1 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamns SK 58,62  
2 Malin Trollsås 93 Danderyds SK 59,32  
3 Anna Silvander 93 Danderyds SK 59,45  
4 Klara Volmerdal 96 Hovslätts IK 63,14  
5 Josefin Edwall 93 Danderyds SK 64,43  
K Höjd        
1 Jonna Lindeén 96 FI Kalmarsund 1,62  
2 Thilda Särnevång 96 IF Udd 1,47  
3 Elin Lindeblad 95 FI Kalmarsund 1,42  
K Stav        
1 Elin Iwarsson 91 FI Kalmarsund 2,90  
K Längd        
1 Jonna Lindeén 96 FI Kalmarsund 5,31  1.0  
2 Thilda Särnevång 96 IF Udd 5,13  0.4  
3 Elin Lindeblad 95 FI Kalmarsund 4,64  0.1  
K Diskus 1,0        
1 Elinor Forssander 88 Ullevi FIK 46,64  
F17 200m   vind: 0,9    
1 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 27,82  
2 Stina Hedvall 96 IFK Växjö 28,28  
3 Emily Garney 96 FI Kalmarsund 28,48  
4 Elin Gustafsson 96 FI Kalmarsund 30,24  
F17 200m Klubbmästerskap   Vind: 0,6    
1 Jonna Lindeén 96 FI Kalmarsund 27,39  
2 Elin Lindeblad 95 FI Kalmarsund 28,26  
F17 100 m Häck 76,2 cm    vind: 0,0    
1 Ylva Engdahl 96 Danderyds SK 16,01  
2 Stina Hedvall 96 IFK Växjö 16,23  
F17 Tresteg        
1 Klara Helander 95 Upsala IF 11,42  1.1  
2 Ellinor Bill 95 Hammarby IF 10,99  -0.6
3 Jonna Lindeén 96 FI Kalmarsund 10,97  -0.5
4 Thilda Särnevång 96 IF Udd 10,83  -0.5
5 Emily Garney 96 FI Kalmarsund 10,00  0.0  
F17 Kula 3,0 kg        
1 Lisa Johansson 96 FI Kalmarsund 10,35  
F17 Diskus 1,0 kg        
1 Lisa Karlsson 96 Oskarshamns SK 27,47  
2 Evelyn Einebrant 95 FI Kalmarsund 27,41  
3 Lisa Johansson 96 FI Kalmarsund 26,88  
4 Sara Lundkvist 95 IFK Växjö 23,33  
F17 Spjut 600 g        
1 Evelyn Einebrant 95 FI Kalmarsund 31,46  
2 Sofia Munther 95 IFK Lund  29,08  
3 Stina Norss 96 Hammarby IF 27,27  
4 Sara Lundkvist 95 IFK Växjö 25,19  
5 Sofia Wiberg 95 IFK Växjö 22,47  
F15 100m   vind: 1,6    
1 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 13,15  
2 Therese Bjureby 97 Linköpings GIF 13,37  
3 Sabina Forsberg 98 Glanshammars IF 13,82  
4 Evelinn Hammarström 97 FI Kalmarsund 14,21  
F15 300m        
1 Alma Sköldqvist 98 IF Udd 47,39  
2 Elin Johansson 97 Kongahälla AIK  49,92  
F15 80 m Häck 76,2 cm   vind: -0,8    
1 Elin Vertetics 98 Högby IF 12,83  
2 Therese Bjureby 97 Linköpings GIF 12,86  
3 Emelie Fasth 97 KA 2 IF 14,89  
4 Jessica Mattsson 98 Tierps IF  DNF  
F15 Höjd        
1 Emelie Fasth 97 KA 2 IF 1,57  
2 Therese Bjureby 97 Linköpings GIF 1,53  
3 Lisa Stenlund 99 KA 2 IF 1,53  
4 Klara Hammarström 99 Hässelby SK 1,49  
5 Sabina Forsberg 98 Glanshammars IF 1,49  
5 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 1,49  
7 Julia Samuelsson 99 Högby IF 1,49  
8 Alma Sköldqvist 98 IF Udd 1,31  
F15 Stav        
1 Hanna Scheifer 97 FI Kalmarsund 2,45  
  Emily Engelholm 97 FI Kalmarsund ej res  
F15 Längd        
1 Jessica Mattsson 98 Tierps IF  4,79  0.0  
2 Sabina Forsberg 98 Glanshammars IF 4,78  0.8  
3 Elin Vertetics 98 Högby IF 4,76  -0.4  
4 Emelie Fasth 97 KA 2 IF 4,41  -0.4  
5 Evelinn Hammarström 97 FI Kalmarsund 4,35  -0.1  
F15 Kula 3,0 kg        
1 Lovisa Sjöstrand 97 IF Castor  13,09  
2 Jessica Mattsson 98 Tierps IF  10,41  
3 Elin Johansson 97 Kongahälla AIK  9,59  
4 Emelie Fasth 97 KA 2 IF 9,39  
5 Evelinn Hammarström 97 FI Kalmarsund 9,28  
6 Elin Vertetics 98 Högby IF 8,07  
7 Emily Engelholm 97 FI Kalmarsund 7,53  
F15 Diskus 0,6 kg        
1 Lovisa Sjöstrand 97 IF Castor  44,42  
2 Evelina Eklund 99 IK Hinden 32,42  
3 Evelinn Hammarström 97 FI Kalmarsund 29,56  
4 Hanna Svensson 99 KA 2 IF 19,14  
5 Emily Engelholm 97 FI Kalmarsund 16,74  
F15 Spjut 400 g        
1 Lovisa Sjöstrand 97 IF Castor  40,09  
2 Ida Thunberg 99 IK Stål 37,08  
3 Elin Johansson 97 Kongahälla AIK  34,08  
F13 80m Heat 1   vind: 0,5    
1 Julia Olander 99 KA 2 IF 10,97  
2 Lisa Stenlund 99 KA 2 IF 11,10  
3 Ebba Carlsson 99 IK Hinden 11,53  
4 Klara Hammarström 99 Hässelby SK 11,54  
5 Julia Samuelsson 99 Högby IF 12,11  
F13 80m Heat 2   vind: -0,3    
1 Ida Thunberg 99 IK Stål 11,31  
2 Beatrice Persson 99 IFK Lund  11,77  
3 Tilda Carlsson 00 KA 2 IF 11,83  
4 Klara Ekelund 99 KA 2 IF 11,90  
F13 80m Final A   Vind: -0,6    
1 Julia Olander 99 KA 2 IF 11.05  
2 Lisa Stenlund 99 KA 2 IF 11,08  
3 Ida Thunberg 99 IK Stål 11,10  
4 Beatrice Persson 99 IFK Lund  11,84  
5 Klara Hammarström 99 Hässelby SK 12,02  
6 Klara Eklund 99 KA 2 IF 12,07  
7 Tilda Carlsson 00 KA 2 IF 12,11  
F13 600m        
1 Tilda Carlsson 00 KA 2 IF 2:03,14  
2 Julia Olander 99 KA 2 IF 2:05,42  
3 Wilma Johnsson 00 IK Hinden 2:09,25  
F13 Längd zon        
1 Lisa Stenlund 99 KA 2 IF 5,04  -0.1  
2 Julia Olander 99 KA 2 IF 4,79  0.6  
3 Ida Thunberg 99 IK Stål 4,72  0.7  
4 Klara Ekelund 99 KA 2 IF 4,28  1.4  
5 Lovisa Stadelmann 00 IK Norrköping  4,22  1.6  
6 Tilda Carlsson 00 KA 2 IF 4,10  0.0  
7 Wilma Johnsson 00 IK Hinden 3,74  0.9  
8 Sanna Wiik 00 Kalmar SK 3,58  -1.9  
9 Sara Johansson 00 Kalmar SK 2,95  0.4  
F13 Kula 2,0 kg        
1 Evelina Eklund 99 IK Hinden 10,06  
2 Ebba Carlsson 99 IK Hinden 9,78  
3 Hanna Svensson 99 KA 2 IF 8,43  
4 Tilda Carlsson 00 KA 2 IF 8,36  
5 Julia Olander 99 KA 2 IF 7,94  
6 Sanna Wiik 00 Kalmar SK 7,92  
7 Sara Johansson 00 Kalmar SK 6,90  
F13 4-kamp        
1 Tilda Carlsson 00 KA 2 IF 6  
2 Julia Olander 99 KA 2 IF 6  
F11 60m heat 1   vind: 0,2    
1 Hanna Johansson 01 KA 2 IF 9,45  
2 Nadja Rugland 01 Kalmar SK 9,58  
3 Hanna Falck 01 KA 2 IF 9,88  
4 Pauline Spångberg 02 Linköpings GIF 10,38  
5 Elvira Forsberg 02 Glanshammars IF 10,60  
6 Cornelia Nilsson 02 FIK Färjestaden 11,06  
7 Tess Hultberg 01 Skruvs IF 12,21  
F11 60m heat 2   vind: 0,1    
1 Emilia Larson 01 Danderyds SK 9,46  
2 Nadine Atterlord 02 IK Hinden 9,89  
3 Sofia Sundström 01 FIK Färjestaden 10,15  
4 Carolina Larson 02 Danderyds SK 10,23  
5 Olga Östenberg 01 IFK Växjö 10,25  
6 Hanna Brunby 01 Oskarshamns SK 10,29  
7 Enny Björk 01 Skruvs IF 10,82  
F11 60m Final A   vind: 0,3    
1 Hanna Johansson 01 KA 2 IF 9,33  
2 Emilia Larson 01 Danderyds SK 9,59  
3 Nadja Rugland 01 Kalmar SK 9,70  
4 Hanna Falck 01 KA 2 IF 9,73  
5 Nadine Atterlord 02 IK Hinden 9,87  
6 Sofia Sundström 01 FIK Färjestaden 10,12  
7 Carolina Larson 02 Danderyds SK 10,33  
8 Olga Östenberg 01 IFK Växjö 10,56  
F11 60m Final B   Vind: 0,6    
1 Pauline Spångberg 02 Linköpings GIF 10,28  
2 Hanna Brunby 01 Oskarshamns SK 10,47  
3 Enny Björk 01 Skruvs IF 10,57  
4 Elvira Forsberg 02 Glanshammars IF 10,59  
5 Cornelia Nilsson 02 FIK Färjestaden 11,26  
6 Tess Hultberg 01 Skruvs IF 12,18  
F11 600m        
1 Emilia Larson 01 Danderyds SK 2:01,91  
2 Carolina Larson 02 Danderyds SK 2:03,72  
3 Nadja Rugland 01 Kalmar SK 2:07,91  
4 Hanna Falck 01 KA 2 IF 2:08,80  
5 Nadine Atterlord 02 IK Hinden 2:09,69  
6 Hanna Brunby 01 Oskarshamns SK 2:20,00  
7 Elvira Forsberg 02 Glanshammars IF 2:20,54  
8 Olga Östenberg 01 IFK Växjö 2:28,28  
9 Cornelia Nilsson 02 FIK Färjestaden 2:38,29  
10 Enny Björk 01 Skruvs IF 2:46,01  
11 Tess Hultberg 01 Skruvs IF 2:58,67  
F11 Längd zon        
1 Nadja Rugland 01 Kalmar SK 3,96  0.0  
2 Hanna Johansson 01 KA 2 IF 3,88  0.0  
3 Nadine Atterlord 02 IK Hinden 3,59  -0.2  
4 Sofia Sundström 01 FIK Färjestaden 3,58  0.3  
5 Pauline Spångberg 02 Linköpings GIF 3,52  0.4  
6 Emilia Larson 01 Danderyds SK 3,48  0.0  
7 Hanna Brunby 01 Oskarshamns SK 3,47  0.1  
8 Carolina Larson 02 Danderyds SK 3,46  0.0  
9 Hanna Falck 01 KA 2 IF 3,40  1.1  
10 Olga Östenberg 01 IFK Växjö 3,36  0.0  
11 Enny Björk 01 Skruvs IF 3,16  0.0  
12 Elvira Forsberg 02 Glanshammars IF 3,13  0.3  
13 Cornelia Nilsson 02 FIK Färjestaden 2,82  -0.8  
14 Tess Hultberg 01 Skruvs IF 2,68  -0.3  
F11 Kula 2,0 kg        
1 Pauline Spångberg 02 Linköpings GIF 8,01  
2 Enny Björk 01 Skruvs IF 6,90  
3 Nadja Rugland 01 Kalmar SK 5,96  
4 Elvira Forsberg 02 Glanshammars IF 5,93  
5 Cornelia Nilsson 02 FIK Färjestaden 5,62  
6 Olga Östenberg 01 IFK Växjö 5,48  
7 Emilia Larson 01 Danderyds SK 5,47  
8 Hanna Brunby 01 Oskarshamns SK 5,43  
9 Tess Hultberg 01 Skruvs IF 5,34  
10 Hanna Falck 01 KA 2 IF 4,86  
11 Carolina Larson 02 Danderyds SK 4,76  
12 Olivia Aronsson 01 Kalmar SK 3,85  
F11  4-kamp        
1 Nadja Rugland 01 Kalmar SK 8  
2 Emilia Larson 01 Danderyds SK 10  
3 Carolina Larson 02 Danderyds SK 20  
4 Hanna Falck 01 KA 2 IF 21  
5 Hanna Brunby 01 Oskarshamns SK 21  
6 Olga Östenberg 01 IFK Växjö 23  
7 Elvira Forsberg 02 Glanshammars IF 24  
8 Enny Björk 01 Skruvs IF 25  
9 Cornelia Nilsson 02 FIK Färjestaden 30  
10 Tess Hultberg 01 Skruvs IF 38  
F9 60m heat 1   vind: -0,8    
1 Selma Nyström 03 IK Norrköping  9,99  
2 Nelly Össmar 03 Högby IF 10,72  
3 Juni Rugland 03 Kalmar SK 10,79  
4 Wilma Salebäck 03 FIK Färjestaden 10,98  
5 Freja Ekstrand 05 KA 2 IF 11,99  
6 Carolina Tengblad 03 Högby IF 12,60  
F9 60m heat 2   vind: 0,6    
1 Milla Ekstrand 03 KA 2 IF 10,50  
2 Hilda Lindell 04 KA 2 IF 11,23  
3 Wilda Hultberg 03 Skruvs IF 11,28  
4 Mia Unosson 04 Oskarshamns SK 11,40  
5 Thea Björk 03 Skruvs IF 12,08  
F9 60m Final A   Vind: 0,1    
1 Selma Nyström 03 IK Norrköping  10,03  
2 Milla Ekstrand 03 KA 2 IF 10,33  
3 Juni Rugland 03 Kalmar SK 10,74  
4 Wilma Salebäck 03 FIK Färjestaden 10,81  
5 Nelly Össmar 03 Högby IF 10,92  
6 Mia Unosson 04 Oskarshamns SK 11,51  
7 Wilda Hultberg 03 Skruvs IF 11,55  
8 Hilda Lindell 04 KA 2 IF 11,66  
F9 60m Final B   vind: 1,1    
1 Thea Björk 03 Skruvs IF 11,83  
2 Freja Ekstrand 05 KA 2 IF 12,10  
3 Carolina Tengblad 03 Högby IF 12,51  
F9 600m        
1 Filippa Zäll 03 Ängelholms IF 2:09,92  
2 Selma Nyström 03 IK Norrköping 2:24,54  
3 Nelly Össmar 03 Högby IF 2:25,04  
4 Juni Rugland 03 Kalmar SK 2:25,14  
5 Wilma Salebäck 03 FIK Färjestaden 2:27,99  
6 Milla Ekstrand 03 KA 2 IF 2:30,06  
7 Hilda Lindell 04 KA 2 IF 2:31,26  
8 Wilda Hultberg 03 Skruvs IF 2:46,57  
9 Freja Ekstrand 05 KA 2 IF 2:47,54  
10 Thea Björk 03 Skruvs IF 3:12,57  
F9 Längd zon        
1 Selma Nyström 03 IK Norrköping  3,44  -0.9  
2 Juni Rugland 03 Kalmar SK 3,18  0.0  
3 Milla Ekstrand 03 KA 2 IF 3,06  -1.7  
4 Wilma Salebäck 03 FIK Färjestaden 2,98  0.0  
5 Filippa Zäll 03 Ängelholms IF 2,91  -0.8  
6 Nelly Össmar 03 Högby IF 2,86  -0-1  
7 Emma Svensson 03 KA 2 IF 2,85  0.0  
8 Agnes Carlsson 03 IK Hinden 2,78  -1.3  
9 Mia Unosson 04 Oskarshamns SK 2,65  0.0  
10 Wilda Hultberg 03 Skruvs IF 2,56  0.6  
11 Thea Björk 03 Skruvs IF 2,52  -0.2  
12 Freja Ekstrand 05 KA 2 IF 2,49  0.0  
13 Hilda Lindell 04 KA 2 IF 2,48  0.2  
14 Carolina Tengblad 03 Högby IF 2,42  -0.1  
F9 Kula 2,0 kg        
1 Thea Björk 03 Skruvs IF 6,33  
2 Wilma Salebäck 03 FIK Färjestaden 5,39  
3 Milla Ekstrand 03 KA 2 IF 5,18  
4 Agnes Carlsson 03 IK Hinden 4,62  
5 Juni Rugland 03 Kalmar SK 4,54  
6 Selma Nyström 03 IK Norrköping  4,33  
7 Wilda Hultberg 03 Skruvs IF 3,71  
8 Nelly Össmar 03 Högby IF 3,59  
9 Hilda Lindell 04 KA 2 IF 3,51  
10 Emma Svensson 03 KA 2 IF 3,30  
11 Carolina Tengblad 03 Högby IF 3,24  
12 Freja Ekstrand 05 KA 2 IF 3,14  
F9 4-kamp        
1 Selma Nyström 03 IK Norrköping  8  
2 Juni Rugland 03 Kalmar SK 13  
3 Milla Ekstrand 03 KA 2 IF 13  
4 Wilma Salebäck 03 FIK Färjestaden 15  
5 Nelly Össmar 03 Högby IF 17  
6 Wilda Hultberg 03 Skruvs IF 26  
7 Thea Björk 03 Skruvs IF 26  
8 Hilda Lindell 04 KA 2 IF 29  
9 Freja Ekstrand 05 KA 2 IF 33  
           
  STAFETT DM        
K 3x1500m        
  Camilla Persson- 62   Högby IF lag 1 17,54,46  
  Frida Össmar- 77
1 Liselotte Klemming- 78
  Therese Havedahl- 95   Högby IF lag 2 19,33,79  
  Katarina Nilsson- 56
2 Ofelia Karlsson -96
F15 3x800m         
  Agnes Lindblad -99   Högby IF 9,29,95  
  Elin Vertetics -98
1 Signe Larsson -97
F13 3x600m   Högby IF 6,12,09  
  Lovisa Karlsson - 00
2 Julia Samuelsson - 99
  Ellen Lindeby - 99        
Uppdaterad: 03 FEB 2014 12:07 Skribent: Elisabeth Gardmar-Karlsson

Postadress:
Kalmar SK - Friidrott
Box 219
39122 Kalmar

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link