Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Resultat Kalmar Sommarspel 2011-07-13  
Arrangör: Kalmar SK-friidrott  
Plats: Fredriksskans IP  
Väder: Molningt, ogynnsamma vindar i sprintloppen  
Tävlingsledare: Tomas Lindén 0480-475006  
Målkamera: Bo Björkholm, Jimmy Knutsson    
Sekretariat: Elisabeth Gardmar-K, Anette Danielsson    
           
M 100m fö   vind: -2,2    
1 Viktor Jönsson 92 Råby Rekarne 11,50  
2 Jean-Christian Zirignon 95 Piteå IF 11,56  
3 Mikael Storm 91 Eksjö Södra IK 11,59  
4 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 12,17  
5 Tobias Juhlin 92 Högby IF 12,52  
6 Sander Tiitso 94 Estonia 12,52  
7 Marcus Juhlin 95 FI Kalmarsund 12,61  
8 Markus Ljunggren 94 FI Kalmarsund 13,20  
M 100m Final   vind: -1,6    
1 Jean-Christian Zirignon 95 Piteå IF 11,50  
2 Mikael Storm 91 Eksjö Södra IK 11,59  
3 Markus Ljunggren 94 FI Kalmarsund 13,21  
M 400m        
1 Christian Laugesen 86 Sparta Atletik og Motion 49,94  
2 Ken Slättengren 95 Högby IF 54,97  
3 Anders Bäck 74 KA 2 IF 55,47  
4 Dan Rundqvist 67 Lessebo OK 81,95  
M 800m        
1 Henrik Enke 84 Hässelby IF 2,05,01  
2 Emil Pettersson 92 Högby IF 2,14,17  
3 Andreas Davidsson 95 IFK Växjö 2,19,18  
4 Robin Slättengren 91 Högby IF 2,20,39  
M 110mH 106,7   vind:-2,2    
1 Christian Laugesen 86 Sparta Atletik og Motion 15,07  
  Alexander Brorsson 90 IFK Växjö DNF  
M Höjd        
1 Olle Willsund 94 Högby IF 1,80  
M Stav        
1 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 4,05  
  Arvid Lindahl 92 KA 2 IF DNR  
M Längd        
1 Albert Karlsson 93 Eksjö Södra IK 6.04 -1,6  
2 Jean-Christian Zirignon 95 Piteå IF 5.15 -1,9  
3 Anton Lindström 94 Piteå IF 4.88 -0,7  
M Kula 7,26        
1 Bengt Pettersson 61 Huddinge AIS Friidrott 14,55  
2 Martin Jönsson 90 Ullevi FK 12,99  
3 Peter Fritz 74 IK Sisu 11,83  
4 Tobias Juhlin 92 Högby IF 10,91  
5 Johan Löfstedt 59 Huddinge AIS Friidrott 9,17  
M Diskus 2,0        
1 Oskar Karlsson 93 Oskarshamns SK 35,25  
2 Marcus Juhlin 95 FI Kalmarsund 25,86  
  Pontus Thomeé 87 Lerum friidrott DNR  
M Spjut 800        
1 Pontus Thomeé 87 Lerum friidrott 56,53  
2 Elias Eriksson 82 FI Kalmarsund 56,16  
3 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 47,35  
4 Johan Löfstedt 59 Huddinge AIS Friidrott 35,72  
P17 110mH 91,4   vind: -2,2    
1 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 17,21  
2 Harry Pihl 95 Piteå IF 18,79  
P17 Stav        
1 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 4,05  
2 Björn Öivind Berger 94 IL Pioner friidrett 3,85  
3 Sander Tiitso 94 SK Kivilind team 3,75  
4 Emil Quick 95 FI Kalmarsund 3,05  
5 Gustav Lindqvist 96 Högby IF 2,75  
P17 Kula 5,0        
1 Marcus Juhlin 95 FI Kalmarsund 13,23  
2 Alfred Rahm 94 Habo FIF-04 13,09  
3 Andreas Krigoltoi 95 SK Kivilind team 11,65  
4 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 10,93  
P17 Diskus 1,5        
1 Alfred Rahm 94 Habo FIF-04 38,79  
2 Marcus Juhlin 95 FI Kalmarsund 33,77  
3 Andreas Krigoltoi 95 SK Kivilind team 26,20  
P17 Spjut 700        
1 Sander Tiitso 94 SK Kivilind team 44,82  
2 Christoffer Bengtsson 95 Oskarshamns SK 38,61  
3 Harry Pihl 95 Piteå IF 37,41  
4 Anton Lindström 94 Piteå IF 20,80  
P15 100m fö   vind: -3,6    
1 Carl Davidsson 97 Linköpings GIF 12,48  
2 Joakim Stenström 96 IK Hinden 12,51  
3 Sebastian Gyllensten 96 IFK Växjö 13,44  
4 Gustav Lindqvist 96 Högby IF 14,06  
5 Alexander Karlsson 97 Habo FIF-04 15,81  
P15 100m Final   vind: -2,8    
1 Carl Davidsson 97 Linköpings GIF 12,43  
2 Joakim Stenström 96 IK Hinden 12,63  
3 Sebastian Gyllensten 96 IFK Växjö 13,50  
4 Alexander Karlsson 97 Habo FIF-04 16,42  
  Gustav Lindqvist 96 Högby IF DNS  
P15 800m        
1 Gustav Lindqvist 96 Högby IF 2,46,82  
P15 100mH 84,0   vind: -2,7    
1 Joakim Stenström 96 IK Hinden 15,32  
2 Sebastian Gyllensten 96 IFK Växjö 15,86  
3 Henrik Thoms 96 Hanvikens SK 16,21  
4 Martin Berggren 97 Piteå IF 20,36  
P15 Höjd        
1 Henrik Thoms 96 Hanvikens SK 1,78  
2 Gustav Lindqvist 96 Högby IF 1,47  
3 Johan Lindqvist 99 Högby IF 1,42  
4 Martin Berggren 97 Piteå IF 1,42  
P15 Längd        
1 Sebastian Gyllensten 96 IFK Växjö 5,16  -0.7  
2 Martin Berggren 97 Piteå IF 4,53  -1.4 4,51
3 Gustav Lindqvist 96 Högby IF 4,53  -0.2 4,23
P15 Kula 4,0        
1 Jan Jakoubek 97 IK Hinden 11,64  
2 Gustav Lindqvist 96 Högby IF 9,32  
3 Oscar Ekberg 97 Piteå IF 7,02  
P15 Diskus 1,0        
1 Olof Österberg 97 IFK Växjö 49,39  
2 Henrik Thoms 96 Hanvikens SK 36,32  
3 Gustav Lindqvist 96 Högby IF 22,31  
4 Oscar Ekberg 97 Piteå IF 17,88  
P15 Spjut 600        
1 Jan Jakoubek 97 IK Hinden 48,62  
2 Henrik Thoms 96 Hanvikens SK 42,72  
3 Olof Österberg 97 IFK Växjö 40,46  
4 Oscar Ekberg 97 Piteå IF 24,85  
5 Gustav Lindqvist 96 Högby IF DNR  
P13 80m heat1   vind -0,5    
1 Christoffer Karlsén 99 IK Hinden 10,43  
2 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 10,98  
3 Viktor Sundström 98 FIK Färjestaden 11,18  
4 Viktor Kjellsson 98 IFK Växjö 11,48  
5 Philip Roselius 98 IFK Växjö 11,72  
6 Sackarias Wohlin 98 Stensjöns IF 12,19  
P13 80m heat2   vind: -1,8    
1 Oskar Ekman 99 Upsala IF 10,95  
2 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF-04 11,25  
3 Johan Lindqvist 99 Högby IF 11,75  
4 Isak Andersson 99 Habo FIF-04 12,62  
5 Otto Ärlig 99 Habo FIF-04 13,41  
6 Emil Karlsson 99 Ruda IF 13,81  
7 Tom Ekberg 99 Oskarshamns SK 15,11  
  Tim Wiik 98 Kalmar SK 12,14  -1.8 sprang med F13
P13 80m A-Final    vind: -2,3    
1 Christoffer Karlsén 99 IK Hinden 10,43  
2 Oskar Ekman 99 Upsala IF 10,84  
3 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 11,04  
4 Viktor Sundström 98 FIK Färjestaden 11,45  
5 Viktor Kjellsson 98 IFK Växjö 11,51  
6 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF-04 11,53  
7 Johan Lindqvist 99 Högby IF 11,83  
8 Philip Roselius 98 IFK Växjö 11,91  
P13 80m B-Final    vind: -1,0    
1 Tim Wiik 98 Kalmar SK 12,36  
2 Isak Andersson 99 Habo FIF-04 12,46  
3 Otto Ärlig 99 Habo FIF-04 13,48  
4 Emil Karlsson 99 Ruda IF 14,08  
5 Tom Ekberg 99 Oskarshamns SK 15.04  
6 Sackarias Wohlin 98 Stensjöns IF DNS  
P13 600m        
1 Oskar Ekman 99 Upsala IF 1.40.48  
2 Sackarias Wohlin 98 Stensjöns IF 1.42.28  
3 Erik Sandsten 98 Oskarshamns SK 1.43.49  
4 Robin Gustavsson 99 Högby IF 1.48.41  
5 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF-04 2.04.49  
6 Tim Wiik 98 Kalmar SK 2.16.98  
7 Emil Karlsson 99 Ruda IF 2.18.45  
8 Johan Lindqvist 99 Högby IF 2.19.60  
9 Isak Andersson 99 Habo FIF-04 2.21.76  
10 Otto Ärlig 99 Habo FIF-04 2.22,59  
P13 Längd zon        
1 Christoffer Karlsén 99 IK Hinden 5,37 -1,5  
2 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 5,02 -1,1  
3 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF-04 4,89 -1,6  
4 Viktor Kjellsson 98 IFK Växjö 4,78 -0,2  
5 Oskar Ekman 99 Upsala IF 4,70 -1,4  
6 Tim Wiik 98 Kalmar SK 4,60 -1,1  
7 Viktor Sundström 98 FIK Färjestaden 4,53 -0,2 4,42
8 Philip Roselius 98 IFK Växjö 4,53 -0,1 4,32
9 Johan Lindqvist 99 Högby IF 4,46 -0,7  
10 Isak Andersson 99 Habo FIF-04 3,65 -0,7  
11 Otto Ärlig 99 Habo FIF-04 3,35 -0,2  
12 Emil Karlsson 99 Ruda IF 3,29 -1,3  
13 Petter Norss 99 Hammarby IF 3,28 -0,5  
14 Tom Ekberg 99 Oskarshamns SK 2,97 -1,3  
P13 Kula 3,0        
1 Oskar Ekman 99 Upsala IF 11,18  
2 Tim Wiik 98 Kalmar SK 10,24  
3 Johan Lindqvist 99 Högby IF 8,97  
4 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF-04 8,69  
5 Emil Karlsson 99 Ruda IF 5,93  
6 Otto Ärlig 99 Habo FIF-04 5,69  
7 Isak Andersson 99 Habo FIF-04 5,31  
8 Tom Ekberg 99 Oskarshamns SK 4,81  
P13 4-kamp        
1 Oskar Ekman 99 Upsala IF 5  
2 Jonatan Hirsh 98 Habo FIF-04 9  
3 Tim Wiik 98 Kalmar SK 12  
4 Johan Lindqvist 99 Högby IF 15  
5 Emil Karlsson 99 Ruda IF 23  
6 Isak Andersson 99 Habo FIF-04 23  
7 Otto Ärlig 99 Habo FIF-04 25  
           
P11 60m fö   vind: -0,6    
1 Hampus Holmberg 00 Högby IF 8,97  
2 Joakim Sjöliden 00 IK Yrne 9,53  
3 Carl af Forselles 01 Hellas FK 9,72  
4 Jakob Friberg 00 Skruvs IF 9,90  
5 Melker Forsberg 01 Glanshammars IF 10,09  
6 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra IK 10,15  
7 Isac Roselius 01 IFK Växjö 10,16  
8 David Johansson 01 FIK Färjestaden 10,25  
P11 60m Final   vind: -2,2    
1 Hampus Holmberg 00 Högby IF 9,16  
2 Joakim Sjöliden 00 IK Yrne 9,67  
3 Carl af Forselles 01 Hellas FK 9,90  
4 Jakob Friberg 00 Skruvs IF 10,27  
5 Isac Roselius 01 IFK Växjö 10,43  
6 Melker Forsberg 01 Glanshammars IF 10,51  
7 David Johansson 01 FIK Färjestaden 10,63  
8 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra IK 10,86  
P11 600m        
1 Carl af Forselles 01 Hellas FK 2.00.69  
2 Hampus Holmberg 00 Högby IF 2.03.70  
3 Axel Karlsson 01 Ruda IF 2.05.53  
4 Jakob Friberg 00 Skruvs IF 2.05.58  
5 Melker Forsberg 01 Glanshammars IF 2.15.38  
6 Isac Roselius 01 IFK Växjö 2.22.86  
8 David Johansson 01 FIK Färjestaden DNF  
P11 Längd zon        
1 Joakim Sjöliden 00 IK Yrne 4,04  0.0  
2 Jakob Friberg 00 Skruvs IF 3,96  -0,9  
3 Carl af Forselles 01 Hellas FK 3,85  -1,5  
4 Hampus Holmberg 00 Högby IF 3,80  -0,6  
5 David Johansson 01 FIK Färjestaden 3,32  0.0  
6 Melker Forsberg 01 Glanshammars IF 3,31  -2,3  
7 Axel Karlsson 01 Ruda IF 3,29  -1,0  
8 Isac Roselius 01 IFK Växjö 3,27  -0,7  
9 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra IK 3,20  0.0  
P11 Kula 2,0        
1 Hampus Holmberg 00 Högby IF 8,53  
2 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra IK 8,40  
3 Melker Forsberg 01 Glanshammars IF 6,80  
4 Jakob Friberg 00 Skruvs IF 6,43  
5 Axel Karlsson 01 Ruda IF 6,09  
6 Carl af Forselles 01 Hellas FK 5,99  
P11 4-kamp        
1 Hampus Holmberg 00 Högby IF 7  
2 Carl af Forselles 01 Hellas FK 9  
3 Jakob Friberg 00 Skruvs IF 10  
4 Melker Forsberg 01 Glanshammars IF 14  
P9 60m fö   vind:-1,1    
1 Olle Carlsson 02 Kalmar SK 9,82  
2 Måns Ärlig 02 Habo FIF-04 11,03  
3 Alfred Andersson 02 Habo FIF-04 11,41  
4 Oliver Mittbrodt 02 FIK Färjestaden 11,85  
5 Filip Aasa 03 Habo FIF-04 12,14  
6 Gustav Andersson 04 Habo FIF-04 12,44  
P9 60m Final   vind:-1,1    
1 Olle Carlsson 02 Kalmar SK 10,01  
2 Måns Ärlig 02 Habo FIF-04 11,12  
3 Alfred Andersson 02 Habo FIF-04 11,77  
4 Oliver Mittbrodt 02 FIK Färjestaden 11,81  
5 Gustav Andersson 04 Habo FIF-04 12,43  
6 Filip Aasa 03 Habo FIF-04 12,49  
P9 600m        
1 Olle Carlsson 02 Kalmar SK 2.16.89  
2 Måns Ärlig 02 Habo FIF-04 2.19.99  
3 Alfred Andersson 02 Habo FIF-04 2.48.79  
4 Gustav Andersson 04 Habo FIF-04 2.53.60  
5 Oliver Mittbrodt 02 FIK Färjestaden 3.53.95  
P9 Längd zon        
1 Olle Carlsson 02 Kalmar SK 3,66  0.0  
2 Måns Ärlig 02 Habo FIF-04 2,90  -1.0  
3 Alfred Andersson 02 Habo FIF-04 2,74  0.0  
4 Filip Aasa 03 Habo FIF-04 2,49  -0,9  
5 Oliver Mittbrodt 02 FIK Färjestaden 2,44  -0,9  
6 Gustav Andersson 04 Habo FIF-04 2,43  -1,1  
P9 Kula 2,0        
1 Alfred Andersson 02 Habo FIF-04 5,10  
2 Filip Aasa 03 Habo FIF-04 4,96  
3 Oliver Mittbrodt 02 FIK Färjestaden 4,61  
4 Måns Ärlig 02 Habo FIF-04 4,58  
5 Gustav Andersson 04 Habo FIF-04 3,60  
P9 4-kamp        
1 Måns Ärlig 02 Habo FIF-04 6  
2 Alfred Andersson 02 Habo FIF-04 7  
3 Oliver Mittbrodt 02 FIK Färjestaden 12  
4 Gustav Andersson 04 Habo FIF-04 15  
           
  Staffet DM        
M 4x1500m        
1 Emil Pettersson-92
Markus Andersson-85
Ken Slättengren-95
David Nilsson-87
  Högby IF lag 1 17.30.94  
2 Christofer Fogel-84
Omar El Hasnaoui-81
Patrik Nilsson-92
Johan Sandsten-95
  Oskarshamns SK 17,51,11  
3 Elis Weslien-80
Mikael Persson-67
Daniel Svensson-91
Adam Nilsfors-91  
  FI Kalmarsund  19.03.56  
4 Simon Rohde-89
Zef Kolaj-94
Ola Slättengren-63
Robin Slättengren-91
  Högby IF lag 2  19.03.85  
P15 3x800m        
1 Jan Jakoubek-97
Cristoffer Karlsén-99
Joakim Stenström-96
  IK Hinden 7,25,18  
P13 3x600m        
1 Robin Gustavsson-99
Hampus Holmberg-00
Johan Lindqvist-99
  Högby IF 6,23,39  
           
           
K 100m fö    vind: -3,0    
1 Frida Hjälm 88 IFK Växjö 13,13  
2 Malin Johansson 90 IFK Växjö 13,17  
3 AnneSofie Vermund 93 Sparta Atletik og Motion 13,52  
K 100m Final   vind:-1,6    
1 AnneSofie Vermund 93 Sparta Atletik og Motion 13,70  
  Malin Johansson 90 IFK Växjö DNS  
  Frida Hjälm 88 IFK Växjö DNS  
K 400m         
1 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamns SK 59,02  
2 Madelene Stedt 96 Tväråselets AIF 63,36  
K 800m         
1 Masha Semak 85 Blovstödlöverne, Danmark 2,27,32  
2 Rebecca Arnesson 92 IFK Växjö 2,33,44  
3 Hanna Fredriksson 94 IK Hinden 2,35,03  
4 Malin Andersson 92 Lidköpings IS 2,36,62  
K 100mH 84,0   vind:-2,1    
1 Lisa Nyström 89 FI Kalmarsund 15,31  
2 Marica Merkel Johansson 91 KA 2 IF 15,52  
  AnneSofie Vermund 93 Sparta Atletik og Motion DNF  
K Höjd        
1 Frida Jansson 95 IFK Växjö 1,57  
2 Moa Mellberg 95 Piteå IF 1,27  
K Stav        
1 Lisa Lantz 92 IFK Växjö 3,35  
2 Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund 3,05  
  Lisa Wälitalo 82 KA 2 IF DNR  
K Längd         
1 Alice Petersson 95 FI Kalmarsund 5,06  0.0  
2 Lise Jonsson 94 Piteå IF 4,24  -0,9  
3 Tove Karlsson 94 Piteå IF 4,11  -0,5  
K Kula 4,0        
1 Hanna Sjögren 93 FI Kalmarsund 9,31  
K Diskus 1,0        
1 Hanna Sjögren 93 FI Kalmarsund 23,95  
2 Carina Mellberg 58 Piteå IF 17,80  
K Spjut 600        
1 Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund 34,71  
F17 100m fö   vind: -1,4    
1 Alice Petersson 95 FI Kalmarsund 12,94  
2 Nikki Berglund 94 FI Kalmarsund 13,16  
3 Hanna Fors 95 Piteå IF 13,63  
4 Jonna Nilsson 94 UF Contact 13,97  
F17 100m Final   vind: -2,2    
1 Hanna Fors 95 Piteå IF 13,66  
2 Jonna Nilsson 94 UF Contact 14,19  
  Alice Petersson 95 FI Kalmarsund DNS  
  Nikki Berglund 94 FI Kalmarsund DNS  
F17 100mH 76,2   vind:-2,1    
1 Marie Vermund 95 Sparta Atletik og Motion 17,74  
F17 Tresteg        
1 Elin Lindeblad 95 FI Kalmarsund 10,84  1,3  
2 Hanna Fors 95 Piteå IF 10,38  1,5  
3 Madelene Stedt 96 Tväråselets AIF 10,09  0,2  
4 Moa Mellberg 95 Piteå IF 8,82  0,6  
F17 Kula 3,0        
1 Erica Lantz 94 IFK Växjö 13,51  
2 Jonna Nilsson 94 UF Contact 11,64  
3 Nikki Berglund 94 FI Kalmarsund 11,53  
4 Ida Sundkvist 94 IK Westmania 10,84  
5 Frida Jansson 95 IFK Växjö 10,76  
6 Tove Karlsson 94 Piteå IF 7,49  
F17 Diskus 1,0        
1 Erica Lantz 94 IFK Växjö 35,40  
2 Jonna Nilsson 94 UF Contact 34,09  
3 Ida Sundkvist 94 IK Westmania 25,74  
4 Evelyn Einebrant 95 FI Kalmarsund 25,12  
5 Tove Karlsson 94 Piteå IF 19,69  
6 Moa Mellberg 95 Piteå IF 19,40  
F17 Spjut 600        
1 Nikki Berglund 94 FI Kalmarsund 33,44  
2 Evelyn Einebrant 95 FI Kalmarsund 27,55  
3 Lise Jonsson 94 Piteå IF 27,01  
4 Kelly-Claudia Kimmer 95 SK Kivilind team 25,51  
  Elin Lindeblad 95 FI Kalmarsund DNS  
F15 100m fö    vind: -1,8    
1 Frida Schaub 97 Hanvikens SK 13,65  
2 Emily Garney 96 FI Kalmarsund 13,80  
3 Jonna Lindeén 96 FI Kalmarsund 13,98  
4 Ofelia Karlsson 96 Högby IF 14,10  
5 Emmy Andersson 97 FIK Färjestaden 14,12  
6 Beata Tersander 96 Hammarby IF 14,18  
7 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 14,50  
8 Elin Gustavsson 96 FI Kalmarsund 14,89  
F15 100m Final   vind:-2,2    
1 Frida Schaub 97 Hanvikens SK 13,94  
2 Emily Garney 96 FI Kalmarsund 14,02  
3 Ofelia Karlsson 96 Högby IF 14,37  
4 Jonna Lindeén 96 FI Kalmarsund 14,45  
5 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 14,74  
6 Elin Gustavsson 96 FI Kalmarsund 15,34  
  Emmy Andersson 97 FIK Färjestaden DNS  
  Beata Tersander 96 Hammarby IF DNS  
F15 80mH 76,2   vind:-2,1    
1 Isabelle Nilsson 97 Piteå IF 12,76  
2 Madelene Dahlberg 97 Piteå IF 12,98  
3 Stina Hedvall 96 IFK Växjö 13,47  
4 Beata Tersander 96 Hammarby IF 13,68  
5 Mari Liiver 96 SK Kivilind team 13,88  
F15 Höjd        
1 Jonna Lindeén 96 FI Kalmarsund 1,57  
2 Madelene Dahlberg 97 Piteå IF 1,53  
3 Isabelle Nilsson 97 Piteå IF 1,53  
4 Merili Varter 96 SK Kivilind team 1,49  
5 Frida Schaub 97 Hanvikens SK 1,41  
6 Stina Hedvall 96 IFK Växjö 1,36  
u.t Carina Mellberg 58 Piteå IF 1,11  
F15 Stav        
1 Mari Liiver 96 SK Kivilind team 2,85  
2 Beatrice Lantz 97 IFK Växjö 2,65  
3 Emily Engelholm 97 Kalmar SK 2,55  
4 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 2,30  
5 Hanna Schiefer 97 Kalmar SK 2,30  
6 Merili Varter 96 SK Kivilind team 2,15  
F15 Längd        
1 Madelene Dahlberg 97 Piteå IF 4,96  1,2  
2 Isabelle Nilsson 97 Piteå IF 4,94  1,6  
3 Jonna Lindeén 96 FI Kalmarsund 4,92  1,3  
4 Emily Garney 96 FI Kalmarsund 4,65  1,2  
5 Beatrice Lantz 97 IFK Växjö 4,62  1.0  
6 Stina Hedvall 96 IFK Växjö 4,47  1,6  
7 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 4,43  1,3  
8 Ellen Lidberg 96 Piteå IF 4,21  1,3  
9 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 4,17  1,6  
10 Lisa Johansson 96 FI Kalmarsund 3,98  0,5  
11 Frida Schaub 97 Hanvikens SK 3,75  1,6  
12 Elin Gustavsson 96 FI Kalmarsund 3,64  1,5  
F15 Kula 3,0        
1 Lovisa Sjöstrand 97 Östersunds GIF 11,71  
2 Lisa Johansson 96 FI Kalmarsund 9,74  
3 Sara Thor 96 Huddinge AIS Friidrott 8,82  
4 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 8,29  
5 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 7,15  
F15 Diskus 0,6        
1 Lovisa Sjöstrand 97 Östersunds GIF 39,46  
2 Sarah Björnell 98 Habo FIF-04 29,40  
3 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 28,55  
4 Lisa Karlsson 96 Oskarshamns SK 27,36  
5 Lisa Johansson 96 FI Kalmarsund 27,03  
6 Ellen Lidberg 96 Piteå IF 19,00  
7 Emily Engelholm 97 Kalmar SK 18,78  
F15 Spjut 400        
1 Lovisa Sjöstrand 97 Östersunds GIF 31,66  
2 Madelene Dahlberg 97 Piteå IF 29,25  
3 Beatrice Lantz 97 IFK Växjö 28,87  
4 Sara Thor 96 Huddinge AIS Friidrott 27,85  
5 Stina Norss 96 Hammarby IF 23,88  
6 Emmy Andersson 97 FIK Färjestaden 21,07  
7 Ellen Lidberg 96 Piteå IF 18,72  
8 Beata Tersander 96 Hammarby IF 16,22  
F13 80m heat1   vind:-1,6    
1 Sabina Forsberg 98 Glanshammars IF 11,63  
2 Isabella Bexell 98 Kisa SK 11,92  
3 Sarah Björnell 98 Habo FIF-04 11,92  
4 Ellen Lindeby 99 Högby IF 12,56  
5 Clara Alkermark 98 Habo FIF-04 12,65  
6 Emma Karlsson 99 FIK Färjestaden 13,25  
F13 80m heat2   vind:-1,6    
1 Tova Göransson 99 IK Hinden 11,92  
2 Hanna Wahlström 98 Linköpings GIF 12,08  
3 Ebba Sjögren 98 FIK Färjestaden 12,14  
4 Ebba Carlsson 99 IK Hinden 12,40  
5 Amanda Aasa 99 Habo FIF-04 12,90  
6 Amanda Thorman 99 Habo FIF-04 14,62  
  Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden DQ  
F13 80m heat3   vind:-1,3    
1 Maja Almgren 98 VIF Gute FI 11,04  
2 Elin Vertetics 98 Högby IF 11,35  
3 Amanda Jonsson 99 Kalmar SK 12,00  
4 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 12,21  
5 Ebba Andersson 99 Oskarshamns SK 12,45  
6 Louise Karlsson 99 Habo FIF-04 13,10  
F13 80m A-final   vind:-2,3    
1 Maja Almgren 98 VIF Gute FI 11,05  
2 Elin Vertetics 98 Högby IF 11,30  
3 Sabina Forsberg 98 Glanshammars IF 11,73  
4 Isabella Bexell 98 Kisa SK 11,76  
5 Tova Göransson 99 IK Hinden 11,77  
6 Amanda Jonsson 99 Kalmar SK 11,86  
7 Hanna Wahlström 98 Linköpings GIF 11,93  
8 Sarah Björnell 98 Habo FIF-04 12,04  
F13 80m B-final   vind:-2,1    
1 Ebba Carlsson 99 IK Hinden 12,05  
2 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 12,13  
3 Ebba Andersson 99 Oskarshamns SK 12,65  
4 Ellen Lindeby 99 Högby IF 12,74  
5 Clara Alkermark 98 Habo FIF-04 12,98  
6 Amanda Aasa 99 Habo FIF-04 13,31  
7 Louise Karlsson 99 Habo FIF-04 13,37  
  Ebba Sjögren 98 FIK Färjestaden DNS  
F13 80m C-final   vind:-1,7    
1 Emma Karlsson 99 FIK Färjestaden 13,53  
2 Amanda Thorman 99 Habo FIF-04 15,17  
F13 600m        
1 Elin Vertetics 98 Högby IF 2,04,75  
2 Hanna Wahlström 98 Linköpings GIF 2,04,98  
3 Sabina Forsberg 98 Glanshammars IF 2,06,29  
4 Ebba Andersson 99 Oskarshamns SK 2,10,44  
5 Maja Almgren 98 VIF Gute FI 2,10,62  
6 Clara Alkermark 98 Habo FIF-04 2,13,22  
7 Alma Karlsson 99 FIK Färjestaden 2,15,66  
8 Louise Karlsson 99 Habo FIF-04 2,35,67  
9 Amanda Thorman 99 Habo FIF-04 2,36,59  
F13 Längd zon        
1 Maja Almgren 98 VIF Gute FI 4,97  0.0  
2 Elin Vertetics 98 Högby IF 4,96  1,5  
3 Sabina Forsberg 98 Glanshammars IF 4,82  1,8  
4 Tova Göransson 99 IK Hinden 4,64  1,1  
5 Hanna Wahlström 98 Linköpings GIF 4,62  1,3  
6 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 4,52  1,4  
7 Isabella Bexell 98 Kisa SK 4,44  0,1  
8 Amanda Jonsson 99 Kalmar SK 4,43  1,3 4,42
9 Moa Thomsson 98 Kalmar SK 4,43  1,0 4,26
10 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 4,36  0,9  
11 Sarah Björnell 98 Habo FIF-04 4,23  1,4  
12 Ebba Sjögren 98 FIK Färjestaden 3,93  1,3  
13 Clara Alkermark 98 Habo FIF-04 3,87  1,1  
14 Ebba Andersson 99 Oskarshamns SK 3,50  0,3  
15 Emma Karlsson 99 FIK Färjestaden 3,42  0,3  
16 Louise Karlsson 99 Habo FIF-04 3,29  0,9  
17 Amanda Thorman 99 Habo FIF-04 3,03  1,1  
F13 Kula 2,0        
1 Jakki Berglund 99 FIK Färjestaden 10,72  
2 Elin Vertetics 98 Högby IF 10,51  
3 Sabina Forsberg 98 Glanshammars IF 10,08  
4 Moa Thomsson 98 Kalmar SK 9,63  
5 Amanda Aasa 99 Habo FIF-04 8,86  
6 Ebba Carlsson 99 IK Hinden 8,36  
7 Maja Almgren 98 VIF Gute FI 7,79  
8 Ebba Sjögren 98 FIK Färjestaden 7,50  
9 Ellen Lindeby 99 Högby IF 6,88  
10 Louise Karlsson 99 Habo FIF-04 6,37  
11 Amanda Thorman 99 Habo FIF-04 4,65  
F13 4-kamp        
1 Elin Vertetics 98 Högby IF 6  
2 Maja Almgren 98 VIF Gute FI 8  
3 Sabina Forsberg 98 Glanshammars IF 10  
4 Louise Karlsson 99 Habo FIF-04 16  
           
F11 60m heat1   vind: -1,4    
1 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 8,96  
2 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 9,06  
3 Lisa Palmquist 00 Oskarshamns SK 9,32  
4 Linnéa Tvingsjö 00 Oskarshamns SK 9,64  
5 Tilda Jonnergård 01 Kalmar SK 10,43  
6 Kerstin Holmberg 01 Högby IF 10,74  
7 Filippa Nilsson 01 FIK Färjestaden 11,03  
8 Sara Johansson 00 FIK Färjestaden 11,32  
F11 60m heat2   vind:-0,6    
1 Felica Rix 01 Skruvs IF 9,93  
2 Wendela Kirppu Jörneklint 00 Kalmar SK 10,05  
3 Nadja Rugland Yndgaard 01 Kalmar SK 10,15  
4 Molly Lindblom 01 Skruvs IF 10,44  
5 Tilde Hultberg 01 Skruvs IF 10,74  
6 Sanna Wiik 00 Kalmar SK 10,76  
7 Hanna Brunby 01 Oskarshamns SK 10,90  
8 Tess Hultberg 01 Skruvs IF 12,25  
F11 60m heat3   vind:-1,0    
1 Anna Juhlin 00 Oskarshamns SK 10,00  
2 Hanna Jonsson 00 Kalmar SK 10,09  
3 Ester Häggfors 01 Kalmar SK 10,50  
4 Sofia Sundström 01 FIK Färjestaden 10,59  
5 Nadja Lennartsson 01 FIK Färjestaden 10,79  
6 Julia Lindblom 01 Kalmar SK 11,38  
7 Enny Björk 01 Skruvs IF 11,81  
F11 60m A-final   vind: -1,3    
1 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 9,04  
2 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 9,07  
3 Lisa Palmquist 00 Oskarshamns SK 9,50  
4 Linnéa Tvingsjö 00 Oskarshamns SK 9,72  
5 Hanna Jonsson 00 Kalmar SK 10,05  
6 Anna Juhlin 00 Oskarshamns SK 10,07  
7 Felica Rix 01 Skruvs IF 10,22  
8 Wendela Kirppu Jörneklint 00 Kalmar SK 10,31  
F11 60m B-Final   vind:-2,2    
1 Nadja Rugland Yndgaard 01 Kalmar SK 10,29  
2 Molly Lindblom 01 Skruvs IF 10,32  
3 Ester Häggfors 01 Kalmar SK 10,65  
4 Sofia Sundström 01 FIK Färjestaden 10,76  
5 Tilda Jonnergård 01 Kalmar SK 10,79  
6 Sanna Wiik 00 Kalmar SK 10,90  
7 Tilde Hultberg 01 Skruvs IF 10,94  
  Kerstin Holmberg 01 Högby IF DNS  
F11 60m C-Final   vind:-2,5    
1 Filippa Nilsson 01 FIK Färjestaden 10,99  
2 Hanna Brunby 01 Oskarshamns SK 10,99  
3 Nadja Lennartsson 01 FIK Färjestaden 11,05  
4 Sara Johansson 00 FIK Färjestaden 11,69  
5 Julia Lindblom 01 Kalmar SK 11,70  
6 Enny Björk 01 Skruvs IF 12,24  
7 Tess Hultberg 01 Skruvs IF 12,67  
F11 600m        
1 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 1,55,68  
2 Lisa Palmquist 00 Oskarshamns SK 2,06,86  
3 Linnéa Tvingsjö 00 Oskarshamns SK 2,08,56  
4 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 2,13,33  
5 Nadja Rugland Yndgaard 01 Kalmar SK 2,19,41  
6 Hanna Brunby 01 Oskarshamns SK 2,22,96  
7 Anna Juhlin 00 Oskarshamns SK 2,25,55  
8 Filippa Nilsson 01 FIK Färjestaden 2,28,42  
9 Tilde Hultberg 01 Skruvs IF 2,31,29  
10 Molly Lindblom 01 Skruvs IF 2,34,46  
11 Enny Björk 01 Skruvs IF 2,49,46  
12 Tess Hultberg 01 Skruvs IF 3,00,13  
F11 Längd zon        
1 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 4,62  0,5  
2 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 4,25  0.0  
3 Lisa Palmquist 00 Oskarshamns SK 3,82  1,1  
4 Hanna Jonsson 00 Kalmar SK 3,74  1.0  
5 Linnéa Tvingsjö 00 Oskarshamns SK 3,57  0,4  
6 Felica Rix 01 Skruvs IF 3,49  1,7  
7 Anna Juhlin 00 Oskarshamns SK 3,47  1,8  
8 Wendela Kirppu Jörneklint 00 Kalmar SK 3,46  1,5  
9 Tilda Jonnergård 01 Kalmar SK 3,43  0,7  
10 Hanna Brunby 01 Oskarshamns SK 3,30  1,4  
11 Nadja Rugland Yndgaard 01 Kalmar SK 3,29  1,7  
12 Kerstin Holmberg 01 Högby IF 3,25  1,6  
13 Sanna Wiik 00 Kalmar SK 3,24  0.0  
14 Molly Lindblom 01 Skruvs IF 3,14  1,3  
15 Filippa Nilsson 01 FIK Färjestaden 3,12  1,2  
16 Tilde Hultberg 01 Skruvs IF 3,11  1,2  
17 Nadja Lennartsson 01 FIK Färjestaden 3,02  1,6  
18 Tess Hultberg 01 Skruvs IF 2,86  1.0  
19 Enny Björk 01 Skruvs IF 2,83  1,2  
20 Sara Johansson 00 FIK Färjestaden 2,48  0,8  
F11 Kula 2,0        
1 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 6,66  
2 Wendela Kirppu Jörneklint 00 Kalmar SK 6,25  
3 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 6,19  
4 Sara Johansson 00 FIK Färjestaden 6,11 5,98
5 Sanna Wiik 00 Kalmar SK 6,11 5,80
6 Lisa Palmquist 00 Oskarshamns SK 6,02  
7 Enny Björk 01 Skruvs IF 5,86  
8 Anna Juhlin 00 Oskarshamns SK 5,37  
9 Felica Rix 01 Skruvs IF 5,25  
10 Linnéa Tvingsjö 00 Oskarshamns SK 5,14  
11 Nadja Rugland Yndgaard 01 Kalmar SK 5,12  
12 Filippa Nilsson 01 FIK Färjestaden 5,05  
13 Molly Lindblom 01 Skruvs IF 5,03  
14 Tilde Hultberg 01 Skruvs IF 4,93  
15 Nadja Lennartsson 01 FIK Färjestaden 4,82  
16 Kerstin Holmberg 01 Högby IF 4,69  
17 Tess Hultberg 01 Skruvs IF 4,05  
F11 4-kamp        
1 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 5  
2 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 9  
3 Lisa Palmquist 00 Oskarshamns SK 11  
4 Linnéa Tvingsjö 00 Oskarshamns SK 17  
5 Anna Juhlin 00 Oskarshamns SK 21  
6 Nadja Rugland Yndgaard 01 Kalmar SK 24  
7 Filippa Nilsson 01 FIK Färjestaden 32  
8 Molly Lindblom 01 Skruvs IF 32  
9 Tilde Hultberg 01 Skruvs IF 35  
10 Enny Björk 01 Skruvs IF 35  
11 Tess Hultberg 01 Skruvs IF 43  
           
F9 60m fö   vind: -0,4    
1 Elvira Forsberg 02 Glanshammars IF 10,69  
2 Tilda Karlsson 02 FIK Färjestaden 11,25  
3 Cornelia Nilsson 02 FIK Färjestaden 11,65  
4 Wilma Salebäck 03 FIK Färjestaden 11,67  
5 Louise Tvingsjö 03 Oskarshamns SK 12,08  
6 Lisa Ekberg 03 Oskarshamns SK 12,16  
7 Wilda Hultberg 03 Skruvs IF 12,25  
8 Thea Björk 03 Skruvs IF 12,82  
  Jennie Sjöliden 03 IK Ymer 11,48  -1.1 sprang m.P9
F9 60m final   vind: -1,4    
1 Elvira Forsberg 02 Glanshammars IF 10,85  
2 Tilda Karlsson 02 FIK Färjestaden 11,18  
3 Cornelia Nilsson 02 FIK Färjestaden 11,53  
4 Jennie Sjöliden 03 IK Ymer 11,66  
5 Wilma Salebäck 03 FIK Färjestaden 11,68  
6 Wilda Hultberg 03 Skruvs IF 12,19  
7 Lisa Ekberg 03 Oskarshamns SK 12,32  
8 Louise Tvingsjö 03 Oskarshamns SK 12,33  
9 Thea Björk 03 Skruvs IF 12,85  -1.1 sprang m.P9
F9 600m        
1 Elvira Forsberg 02 Glanshammars IF 2,27,17  
2 Lisa Sandsten 02 Oskarshamns SK 2,31,90  
3 Lisa Ekberg 03 Oskarshamns SK 2,41,11  
4 Cornelia Nilsson 02 FIK Färjestaden 2,50,01  
5 Louise Tvingsjö 03 Oskarshamns SK 2,54,81  
6 Wilda Hultberg 03 Skruvs IF 2,58,07  
7 Thea Björk 03 Skruvs IF 3,19,10  
F9 Längd zon        
1 Jennie Sjöliden 03 IK Ymer 2,75 -0,5  
2 Elvira Forsberg 02 Glanshammars IF 2,65  0.0  
3 Wilma Salebäck 03 FIK Färjestaden 2,46  0,4 2,39
4 Lisa Ekberg 03 Oskarshamns SK 2,46 -1.0 2,34
5 Louise Tvingsjö 03 Oskarshamns SK 2,37 -0,4  
6 Cornelia Nilsson 02 FIK Färjestaden 2,36  0.0  
7 Wilda Hultberg 03 Skruvs IF 2,28  0.0  
8 Thea Björk 03 Skruvs IF 1,88 -0,1  
F9 Kula 2,0        
1 Elvira Forsberg 02 Glanshammars IF 4,64  
2 Cornelia Nilsson 02 FIK Färjestaden 4,38  
3 Wilma Salebäck 03 FIK Färjestaden 4,05  
4 Thea Björk 03 Skruvs IF 4,00  
5 Louise Tvingsjö 03 Oskarshamns SK 3,26  
6 Wilda Hultberg 03 Skruvs IF 3,19  
7 Lisa Ekberg 03 Oskarshamns SK 2,50  
F9 4-kamp        
1 Elvira Forsberg 02 Glanshammars IF 4  
2 Cornelia Nilsson 02 FIK Färjestaden 11  
3 Lisa Ekberg 03 Oskarshamns SK 14  
4 Louise Tvingsjö 03 Oskarshamns SK 16  
5 Wilda Hultberg 03 Skruvs IF 18  
6 Thea Björk 03 Skruvs IF 21  
           
  STAFETT DM        
K 3x1500m        
1 Elin Iwarsson-91
Klara Åkesson-93
Lisa Nyström-89
  FI Kalmarsund 18,00,32  
           
F15 3x800m        
1 Jonna Lindeén-96
Lisa Johansson-96
Emily Garney-96
  FI Kalmarsund 9,37,48  
           
F13 3x600m         
1 Lovisa Karlsson-00
Ellen Lindeby-99
Elin Vertetics-98
  Högby IF 6,17,69  
2 Amanda Lindblom-99
Ebba Carlsson-99
Tova Göransson-99
  IK Hinden 6,26,39  
Uppdaterad: 14 JUL 2011 20:12 Skribent: Elisabeth Gardmar-Karlsson

Postadress:
Kalmar SK - Friidrott
Box 219
39122 Kalmar

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link