Hoppa till sidans innehåll

Stora DM dag 1


Resultlista Senior DM + UDM 12,13,14 år, dag1   2010-07-24
Arrangör: FI Kalmarsund                                                            
Plats: Fredriksskans IP
Väder: Ihållande dagsregn. Växlande vindar. M.a.o. skitväder
Tävlingsledare: Elisabeth Gardmar-Karlsson, Bo Björkholm 
All stavhopp avlystes p.g.a. regnet
Rättad med röd text
M 100m heat 1 vind: -1,0
1 Fredrik Ottosson-84 Alvesta FI 11,55 Fi
2 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 12,04 Fi
3 Andreas Nyberg-87 IK Hakarpspojkarna 12,06 Fi
4 Eric Larsson-93 IK Hakarpspojkarna 12,11 Fi
5 Olle Willsund-94 Högby IF 12,37 Fi
M 100m heat 2 vind: +2,4
1 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 11,84 Fi
2 Pontus Eriksson-90 FI Kalmarsund 12,23 Fi
3 Tobias Juhlin-92 FI Kalmarsund 12,71 Fi
4 Jesper Stark-93 IK Hakarpspojkarna 13,11
M 100m Final vind: -0,1
1 Fredrik Ottosson-84 Alvesta FI 11,37
2 Jesper Lundberg-94 Alvesta FI 11,84
3 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 11,92
4 Andreas Nyberg-87 IK Hakarpspojkarna 11,94
5 Eric Larsson-93 IK Hakarpspojkarna 12,08
6 Pontus Eriksson-90 FI Kalmarsund 12,28
7 Olle Willsund-94 Högby IF DNS
8 Tobias Juhlin-92 FI Kalmarsund DNS
M 400m final
1 Andreas Nyberg-87 IK Hakarpspojkarna 55,1m
2 Pontus Eriksson-90 FI Kalmarsund 56,4m
3 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 58,5m
4 Jesper Stark-93 IK Hakarpspojkarna 61,5m
M 1500m Heat 1
1 Abel Seleman-95 Wärnamo SK 4:28,63
2 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 4:29,26
3 Robel Seleman-95 Wärnamo SK 4:31,36
4 Mikael Persson-67 Högby IF 4:38,16
5 Ola Slättengren-63 Högby IF 4:45,38
6 Christer Freij-58 Oskarshamns SK 4:51,25
7 Emil Pettersson-92 Högby IF 4:54,22
8 Dan Rundqvist-67 Lessebo OK 6:16,74
M 1500m Heat 2
1 Martin Lundqvist-90 IK Sisu 4:14,30
2 Marcus Petersson-93 Oskarshamns SK 4:17,27
3 Omar El Hassnaoui-81 Oskarshamns SK 4:18,26
4 Markus Andersson-85 Högby IF 4:19,60
5 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 4:20,40
6 Gustav Milesson-92 Högby IF 4:20,87
7 David Petersson-82 Wärnamo SK 4:22,46
8 Ken Slättengren-95 Högby IF 4:25,04
9 Linus Dahlström-92 Högby IF 4:27,23
10 Anders Dahlström-60 Högby IF 4:37,11
M 1500m Samlad lista
1 Martin Lundqvist-90 IK Sisu 4:14,30
2 Marcus Petersson-93 Oskarshamns SK 4:17,27
3 Omar El Hassnaoui-81 Oskarshamns SK 4:18,26
4 Markus Andersson-85 Högby IF 4:19,60
5 Pontus Johansson-94 IFK Växjö 4:20,40
6 Gustav Milesson-92 Högby IF 4:20,87
7 David Petersson-82 Wärnamo SK 4:22,46
8 Ken Slättengren-95 Högby IF 4:25,04
9 Linus Dahlström-92 Högby IF 4:27,23
10 Abel Seleman-95 Wärnamo SK 4:28,63
11 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 4:29,26
12 Robel Seleman-95 Wärnamo SK 4:31,36
13 Anders Dahlström-60 Högby IF 4:37,11
14 Mikael Persson-67 Högby IF 4:38,16
15 Ola Slättengren-63 Högby IF 4:45,38
16 Christer Freij-58 Oskarshamns SK 4:51,25
17 Emil Pettersson-92 Högby IF 4:54,22
18 Dan Rundqvist-67 Lessebo OK 6:16,74
M Tresteg vind:
1 Olle Willsund-94 Högby IF 12,16 0,4
2 Albert Karlsson-93 Eksjö Södra IK 12,05 1,9
3 Michael Zazzio-60 Skruvs IF 11,27 0,1
4 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 11,06 0,3
5 Tobias Juhlin-92 FI Kalmarsund 10,99 1,7
M Kula 7,26 kg
1 Peter Fritz-74 IK Sisu 11,85
2 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund 8,60
u.t Martin Jönsson-90 Ullevi FK 11,93
M Slägga 7,26 kg
1 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 60,82
2 Stefan Holtz-82 Bottnaryds IF 47,33
3 Peter Dagerhem-81 Hovslätt IK 31,54
4 Marcus Juhlin-95 FI Kalmarsund 30,36
5 Peter Fritz-74 IK Sisu 28,12
u.t Martin Jönsson-90 Ullevi FK 44,29
M Spjut 800 g
1 Elias Eriksson-82 FI Kalmarsund 51,77
2 Simon Assarsson-91 IK Sisu 43,58
3 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 41,40
4 Olle Willsund-94 Högby IF 35,91
P14 300 m final
1 Joakim Stenström-96 IK Hinden 41,18
P14 100 m Häck 84 cm vind: -0,2
1 Joakim Stenström-96 IK Hinden 15,44
P14 Kula 4,0 kg
1 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 11,90
P13 200 m final vind: +1,1
1 Martin Larsson-97 Stensjöns IF 27,89
2 Zackarias Lundblad-97 IK Hakarpspojkarna 29,30
3 Carl Wiberg-97 IFK Växjö 30,43
P13 600 m final
1 Jan Jakoubek-97 IK Hinden 1:39,40
2 Johan Davidsson-97 IFK Växjö 1:47,10
P13 60 m Häck 76,2 cm vind: +1,2
1 Zackarias Lundblad-97 IK Hakarpspojkarna 10,42
2 Filip Bolö-97 IFK Växjö 10,44
P13 Höjdhopp
1 Carl Wiberg-97 IFK Växjö 1,36
2 Gustaf Moskog-97 IFK Växjö 1,34
P13 Kula 3,0 kg
1 Jan Jakoubek-97 IK Hinden 12,95
2 Olof Östenberg-97 Södra Vi IF 12,58
3 Gustaf Moskog-97 IFK Växjö 10,60
4 Rickard Fridell-97 Stensjöns IF 9,14
P13 Slägga 3,0 kg
1 Olof Östenberg-97 Södra Vi IF 22,94
2 Rickard Fridell-97 Stensjöns IF 22,46
3 Gustaf Moskog-97 IFK Växjö 21,83
4 Carl Wiberg-97 IFK Växjö 20,26
P13 4x80 m
1 Stensjön Stensjöns IF 48,6m
Mattias Sundberg-98,Emil Krieg-98,Martin Larsson-97,Victor Krieg-98
P13 3x600 m
1 Stensjön Stensjöns IF 6:12,80
Sackarias Wohlin-98,Martin Larsson-97,Emil Krieg-98
2 Högby Högby IF 6:39,25
Robin Gustavsson-99, Nils Hammaräng-98, Johan Lindqvist-99
P12 200 m final vind: +1,1
1 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 30,71
2 Pontus Karlsson-98 FIK Färjestaden 33,62
P12 600 m final
1 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 1:50,47
2 Sackarias Wohlin-98 Stensjöns IF 1:54,93
3 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 1:56,24
4 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK 2:03,38
P12 60 m Häck 76,2 cm vind: +1,2
1 Hampus Roos-98 Ljungby FIK 11,62
2 Jonatan Hirsh-98 Habo FIF-04 12,45
P12 Längdhopp vind:
1 Jonatan Hirsh-98 Habo FIF-04 4,45 -0,3
2 Johan Brasch-98 Wärnamo SK 4,19 1,8
3 Pontus Karlsson-98 FIK Färjestaden 3,63 2,6 3,55 +1.4
P12 Slägga 3,0 kg
1 Hampus Roos-98 Ljungby FIK 25,45
2 Victor Krieg-98 Stensjöns IF 23,88
3 Adam Dehlin-98 Stensjöns IF 19,67
4 Emil Krieg-98 Stensjöns IF 19,00
P12 Spjut 400 g
1 Jonatan Hirsh-98 Habo FIF-04 31,29
2 Hampus Roos-98 Ljungby FIK 30,39
3 Victor Krieg-98 Stensjöns IF 28,80
4 Elias Engström-98 FIK Färjestaden 25,43
5 Emil Krieg-98 Stensjöns IF 25,04
K 100 m final vind: -1,0
1 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 12,88
2 Ellen Wikström-93 IK Hakarpspojkarna 13,02
3 Olivia Danell-93 IK Hakarpspojkarna 13,03
4 Sofia Wiberg-95 IFK Växjö 13,28
5 Malin Samuelsson-95 IFK Växjö 13,33
6 Malin Wickström-95 FI Kalmarsund 14,13
K 400 m final
1 Emelie Gabrielsson-88 Oskarshamns SK 59,33
2 Emma Ulfberg-90 IK Hakarpspojkarna 60,56
K 1500 m final
1 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK 4:49,94
2 Terese Friman-84 Glasrikets RC 5:15,99
3 Victoria Sandberg-90 FI Kalmarsund 5:44,68
4 Maria Tell-93 Högby IF 5:52,60
K Tresteg vind:
1 Maria Tell-93 Högby IF 10,36 0,8
2 Alice Petersson-95 FI Kalmarsund 10,15 3,8 9,99 +0.8
3 Elsa Gustavsson-95 FI Kalmarsund 9,08 0,1
K Kula 4,0 kg
1 Rebecka Kvist-83 Alvesta FI 10,69
2 Hanna Sjögren-93 FI Kalmarsund 9,45
3 Elsa Gustavsson-95 FI Kalmarsund 7,70
K Slägga 4,0 kg
1 Rebecka Kvist-83 Alvesta FI 51,59
2 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 41,29
3 Maja Eklund-94 IK Hinden 34,55
4 Rebecka Karlsson-79 Alvesta FI 27,71
5 Malin Fors-93 Lekeryd-Svarttorps SK 26,76
K Spjut 600 g
1 Rebecka Karlsson-79 Alvesta FI 32,54
2 Katherine Karlström-91 Högby IF 28,51
3 Maria Tell-93 Högby IF 27,89
F14 300 m final
1 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 44,72
2 Sofia Andersson-96 IFK Växjö 46,09
3 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 49,32
F14 800 m final
1 Ofelia Karlsson-96 Högby IF 3:13,2m
F14 80 m Häck 76,2 cm final vind: -1.4
1 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 12,76
2 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 13,19
3 Karolina Martinsson-96 IK Sisu 13,35
4 Sofia Andersson-96 IFK Växjö 14,08
F14 Längdhopp vind:
1 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 4,92 1,5
2 Signe Karlsson-96 Kalmar SK 4,33 1,9
F14 Slägga 3,0 kg
1 Sara Rosén-Andersson-96 Ljungby FIK 38,75
2 Lydia Persson-96 Ljungby FIK 28,63
3 Elin Gustavsson-96 FIK Färjestaden 18,36
F14 Spjut 400 g
1 Amanda Gabrielsson-96 Wärnamo SK 32,11
2 Karolina Martinsson-96 IK Sisu 28,72
3 Signe Karlsson-96 Kalmar SK 20,29
F13 200 m Heat 1 vind: -0.3
1 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 27,83
2 Emmy Andersson-97 FIK Färjestaden 29,33
3 Clara Holmquist-97 IK Hakarpspojkarna 29,97
F13 200 m Heat 2 vind: -0.6
1 Julia Seigerroth-97 IK Hakarpspojkarna 28,96
2 Ellen Olsson-97 IFK Sävsjö 29,61
3 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 30,62
4 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 32,15
F13 200 m samlad lista
1 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 27,83
2 Julia Seigerroth-97 IK Hakarpspojkarna 28,96
3 Emmy Andersson-97 FIK Färjestaden 29,33
4 Ellen Olsson-97 IFK Sävsjö 29,61
5 Clara Holmquist-97 IK Hakarpspojkarna 29,97
6 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 30,62
7 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 32,15
F13 60 m Häck 76,2 cm final vind: +1.9
1 Julia Seigerroth-97 IK Hakarpspojkarna ingen tid
2 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö ingen tid
3 Anna Hermann-97 IFK Växjö ingen tid
4 Clara Holmquist-97 IK Hakarpspojkarna ingen tid
5 Lina Samuelsson-97 IFK Växjö ingen tid
6 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK ingen tid
7 Sara Edlund-97 Södra Vi IF DNF
F13 Längdhopp zon vind:
1 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 4,79 2,3 4,62 +1.2
2 Anna Hermann-97 IFK Växjö 4,73 2,6 4,50 -0.7
3 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 4,63 2,7 4,51 +1.6
4 Ellen Olsson-97 IFK Sävsjö 4,51 2,1 4,46 +1.8
5 Clara Holmquist-97 IK Hakarpspojkarna 4,46 2,4 4,24 -0.1
6 Lina Samuelsson-97 IFK Växjö 4,45 1,4
7 Emmy Andersson-97 FIK Färjestaden 4,22 -1,1
8 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 4,13 -2,1
9 Julia Seigerroth-97 IK Hakarpspojkarna 4,11 -0,8
10 Sara Edlund-97 Södra Vi IF 4,04 2,0
F13 Slägga 2,0 kg
1 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 12,90
F13 Spjut 400 g
1 Clara Holmquist-97 IK Hakarpspojkarna 21,67
2 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 18,29
3 Hilda Petersson-97 Kalmar SK 16,78
F13 4x80 m
1 Högby Högby IF 48,7m
Lovisa Karlsson-00,Ellen Lindeby-99,Elin Vertetics-98,Malin Thor-99
F13 3x600 m
1 Växjö lag 1 IFK Växjö 5:27,07
Anna Hermann-97,Lina Samuelsson-97,Linn Bengtsson-97
2 Högby Högby IF 6:53,75
Lovisa Karlsson-00,Ellen Lindeby-99,Elin Vertetics-98
F12 200 m final vind: +1,2
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 30,27
2 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK 30,45
3 Sara Fröberg-Liljenberg-98 Eksjö Södra IK 30,70
4 Sofie Borssén-98 Kalmar SK 31,43
5 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 31,97
F12 600 m final
1 Sara Fröberg-Liljenberg-98 Eksjö Södra IK 1:58,51
2 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 2:00,94
F12 60 m Häck 76,2 cm final vind: -1,2
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 11,63
2 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 11,77
3 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 12,95
F12 Längdhopp zon vind:
1 Elin Vertetics-98 Högby IF 4,37 1,2
2 Isabella Bexell-98 Södra Vi IF 4,33 -1,0
3 Hilda Perhamn-98 IK Hinden 4,30 0,5
4 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK 4,04 -2,1
5 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK 3,98 0,0
6 Sara Fröberg-Liljenberg-98 Eksjö Södra IK 3,93 -0,7
7 Frida Deltin-98 Wärnamo SK 3,53 1,6
8 Josefine Fransson-98 IK Hinden 3,34 -0,1
F12 Slägga 2,0 kg
1 Emma Jonasson-98 Wärnamo SK 13,75
F12 Spjut 400 g
1 Frida Deltin-98 Wärnamo SK 14,69
2 Josefine Fransson-98 IK Hinden 13,35
Uppdaterad: 25 JUL 2010 11:48 Skribent: Elisabeth Gardmar-Karlsson

Postadress:
Kalmar SK - Friidrott
Box 219
39122 Kalmar

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link