Hoppa till sidans innehåll

Resultat fråm Lag UDM


Resultat LagUDM P/F 13-11 10-05-30
Arrangör: Kalmar SK-friidrott, FIK Färjestaden, IK Hinden
Plats: Fredriksskans
Målkamera: Bo Björkholm
Tävlingsledare: Henrik Björkholm
Väder: Soligt med växlande svaga vindar
Justeringar: med röd text Totalt
klass namn lag res poäng
P13 Totalt IFK Växjö lag2 26
IFK Växjö lag1 25
FIK Färjestaden 17
Högby IF 11
P13 80m  vind: -1,9 poäng
1 Robin Johansson 98 IFK Växjö lag2 11,47 4
2 Victor Sundström 98 FIK Färjestaden 11,52 3
3 Albin Lindblad 98 Högby IF 12,30 2
4 Björn Holmberg 97 IFK Växjö lag1 12,53 1
P13 600m poäng
1 Arvid Lindgren 98 IFK Växjö lag2 1:49,53 4
2 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 1:51,22 3
3 Björn Holmberg 97 IFK Växjö lag1 2:06,32 2
4 Nils Hammaräng Grip 98 Högby IF 2:06,44 1
P13 60mH 76,2 vind: +0,8 poäng
1 Filip Bolö 97 IFK Växjö lag1 10,39 4
2 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 11,39 3
3 Viktor Kjellsson 98 IFK Växjö lag2 11,99 2
4 Karl Axelsson 98 Högby IF 12,69 1
P13 Höjdhopp poäng
1 Carl Wiberg 97 IFK Växjö lag1 1,37 4
2 Emil Östergren 98 IFK Växjö lag2 1,34 3
3 Karl Axelsson 98 Högby IF 1,31 2
4 Pontus Karlsson 98 FIK Färjestaden 1,10 1
P13 Tresteg zon vind poäng
1 Carl Wiberg 97 IFK Växjö lag1 10,03 1,3 4
2 Hugo Wilhelmsson 98 FIK Färjestaden 8,87 1,2 3
3 Emil Karlsson 98 IFK Växjö lag2 8,56 1,2 2
4 Albin Lindblad 98 Högby IF 8,02 1,3 1
P13 Spjut 400g poäng
1 Filip Bolö 97 IFK Växjö lag1 35,05 4
2 Theodor Ahlström 98 IFK Växjö lag2 32,04 3
3 Hugo Wilhelmsson 98 FIK Färjestaden 20,19 2
4 Jonathan Weister 98 Högby IF 17,24 1
P13 Diskus 0,6  poäng
1 Örn Östenberg 98 IFK Växjö lag2 33,24 4
2 Gustaf Moberg 97 IFK Växjö lag1 23,98 3
3 Jonathan Weister 98 Högby IF 14,30 2
Max Wilhelmsson 97 FIK Färjestaden DNR 0
P13 Stafett 4x80m poäng
1 IFK Växjö lag2 44,91 4
Örn Östenberg-98, Arvid Lindgren-98
Viktor Kjellsson-98, Robin Johansson-98
2 IFK Växjö lag1 45,33 3
Gustaf Mobergt-97, Carl Wiberg-97
Pilip Bolö-97, Björn Holmberg-97
3 FIK Färjestaden 47,60 2
Elias Engström-98, Pontus Karlsson-98
Hugo Wilhelmsson-98, Viktor Sundström-98
4 Högby IF 51,78 1
Nils Hammaräng Grip-98 Jonatan Weister-98
Karl Axelsson-98 Albin Lindblad-98
F13 Totalt IFK Växjö lag1 53
IFK Växjö lag2 39
IFK Växjö lag3 33
Kalmar SK lag1 33
Högby IF 31
Kalmar SK Lag2 21
FIK Färjestaden 10
F13 80m vind: -2,0 poäng
1 Isabelle Joelsson 98 IFK Växjö lag3 11,41 7
2 Kajsa Andersson 97 IFK Växjö lag1 11,64 6
3 Sofie Borssén 98 Kalmar SK lag2 12,15 5
4 Nora Sandbacka 98 Högby IF 12,30 4
5 Moa Thomsson 97 Kalmar SK lag1 12,37 3
6 Olivia Bard 98 IFK Växjö lag2 14,46 2
Elise Abrahamsson 97 FIK Färjestaden struken 0
F13 600m poäng
1 Lina Samuelsson 97 IFK Växjö lag1 1:49,01 7
2 Ebba Petersson 98 IFK Växjö lag2 2:04,68 6
3 Eliz Danielsson 98 IFK Växjö lag3 2:08,20 5
4 Hanna Ovhagen 98 Kalmar SK lag1 2:08,56 4
5 Alice Asp 97 FIK Färjestaden 2:11,48 3
6 Amanda Lindström 98 Högby IF 2:14,83 2
7 Agnes Sundström 98 Kalmar SK lag2 2:25,28 1
F13 60mH 76,2 vind: -1,0 poäng
1 Linn Bengtsson 97 IFK Växjö lag1 10,35 7
2 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK lag1 11,61 6
3 Elin Vertetics 98 Högby IF 11,70 5
4 Malin Andersson 98 IFK Växjö lag2 12,84 4
5 Sanna Bergman 98 FIK Färjestaden 12,98 3
6 Ebba Djerfsten 98 IFK Växjö lag3 13,86 2
7 Agnes Sundström 98 Kalmar SK lag2 14,14 1
F13 Höjdhopp poäng
1 Vilma Lindeén 98 Kalmar SK lag2 1,34 7
2 Maja Högstedt 98 IFK Växjö lag2 1,34 6
3 Ida Klüft 97 IFK Växjö lag1 1,34 5
4 Sofia Mileusnic 98 IFK Växjö lag3 1,31 4
5 Moa Thomsson 98 Kalmar SK lag1 1,25 3
6 Ida Kandenäs 98 Högby IF 1,15 2
Elise Abrahamsson 97 FIK Färjestaden struken 0
F13 Tresteg zon vind poäng
1 Hanna Hoff 97 IFK Växjö lag1 10,63 0,5 7
2 Elin Vertetics 98 Högby IF 9,49 0,0 6
3 Olivia Lund 98 IFK Växjö lag3 8,86 0,4 5
4 Hilda Petersson 97 Kalmar SK lag1 8,79 0,0 4
5 Julia Arvidsson 98 IFK Växjö lag2 8,78 0,0 3
6 Ida Zäll 98 Kalmar SK lag2 8,60 0,0 2
7 Sanna Bergman 98 FIK Färjestaden 8,14 0,3 1
F13 Spjut 400g poäng
1 Beatrice Lantz 97 IFK Växjö lag1 23,83 7
2 Mikaela Linnér 98 IFK Växjö lag2 23,69 6
3 Nora Sandbacka 98 Högby IF 17,69 5
4 Hilda Petersson 97 Kalmar SK lag1 15,33 4
5 Alice Asp 97 FIK Färjestaden 14,07 3
6 Vilma Lindeén 98 Kalmar SK lag2 13,38 2
Mikaela Andersson 98 IFK Växjö lag3 DNR 0
F13 Diskus 0,6 poäng
1 Amanda Landegren 97 IFK Växjö lag1 25,66 7
2 Mikaela Linnér 98 IFK Växjö lag2 22,40 6
3 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK lag1 19,22 5
4 Isabelle Joelsson 98 IFK Växjö lag3 17,15 4
5 Ida Kandenäs 98 Högby IF 10,88 3
Johanna Söderbäck 97 FIK Färjestaden DNS 0
Julia Kärredal 98 Kalmar SK lag2 DNR 0
F13 Stafett 4x80m poäng
Heat 1
1 Högby IF 48,81
Ida Kandenäs-98, Nora Sandbeck-98
Elin Vertetics-98, Amanda Lindström-98
2 Kalmar SK lag2 49,39
Sofie Borssén´-98, Vilma Lindeén-98
Ida Zäll-98,  Agnes Sundström-98
FIK Färjestaden dns
Heat 2
1 IFK Växjö lag1 44,44
Linn Bengtsson, Ida Klüft-97
Kajsa Andersson-97, Hanna Wolf-
2 IFK Växjö lag3 46,25
Mikaela Andersson-98, Sofia Mileusnic-98
Olivia Lund-98, Isabelle Joelsson-98
3 Kalmar SK lag1 47,60
LovisaGustafsson-97,Evelinn Hammarström-97
Hilda Petersson-97, Moa Thomsson-97
4 IFK Växjö lag2 48,98
Malin Andersson-98, Julia Arvidsson-98
Ebba Petersson-98, Maja Högstedt-98
Sammanställning
1 IFK Växjö lag1 44,44 7
2 IFK Växjö lag3 46,25 6
3 Kalmar SK lag1 47,60 5
4 Högby IF 48,81 4
5 IFK Växjö lag2 48,98 3
6 Kalmar SK lag2 49,39 2
FIK Färjestaden DNS 0
P11 Totalt IFK Växjö lag1 32
Högby IF 30
IFK Växjö lag2 24
Kalmar SK lag1 22
Kalmar SK Lag2 6
P11 60m vind:-1,3 poäng
1 Johannes Pettersson 99 IFK Växjö lag2 9,61 5
2 Elliott Madehall 99 IFK Växjö lag1 9,62 4
3 Lukas Nilsson 99 Högby IF 9,64 3
4 Leon Petersson 00 Kalmar SK lag1 11,25 2
5 Elias Ehlin 01 Kalmar SK lag2 11,38 1
P11 600m poäng
1 Lukas Sjökvist 99 IFK Växjö lag1 1;54,22 5
2 Billy Nilsson 00 Högby IF 1:55,71 4
3 Albin Månsson 99 IFK Växjö lag2 1:59,92 3
4 Elias Westroth 99 Kalmar SK lag2 2:05,28 2
5 Ossian Henrysson 99 Kalmar SK lag1 2:05,31 1
P11 60mH 76,2 vind: 0,0 poäng
1 Johan Lindqvist 99 Högby IF 12,43 5
2 Lukas Sjökvist 99 IFK Växjö lag1 12,45 4
3 Albin Lundström 99 IFK Växjö lag2 12,63 3
4 Elias Westroth 99 Kalmar SK lag2 12,98 2
5 Andreas Brydberg 99 Kalmar SK lag1 13,12 1
P11 Höjdhopp poäng
1 Elliott Madehall 99 IFK Växjö lag1 1,29 5
2 Ossian Henrysson 99 Kalmar SK lag1 1,20 4
3 Robin Gustavsson 99 Högby IF 1,10 3
4 Johannes Pettersson 99 IFK Växjö lag2 DNR 0
Elias Ehlin 01 Kalmar SK lag2 struken 0
P11 Längd zon vind poäng
1 Pontus Davidsson 99 IFK Växjö lag2 3,63 0,5 5
2 Edvin Lundqvist 99 IFK Växjö lag1 3,34 0,4 4
3 Ivar Glasberg 00 Högby IF 3,30 0,0 3
4 Anton Elowsson 01 Kalmar SK lag1 2,71 -0,1 2
Felix Danielsson 01 Kalmar SK lag2 struken 0
P11 Kula 2,0 poäng
1 Alexander Bladh 99 Kalmar SK lag1 9,50 5
2 Benjamin Björksell 99 IFK Växjö lag1 7,51 4
3 Hampus Holmberg 00 Högby IF 7,46 3
4 Simon Lindvall 99 IFK Växjö lag2 6,84 2
5 Isac Graaf 00 Kalmar SK lag2 4,86 1
P11 Spjut 400g poäng
1 Alexander Bladh 99 Kalmar SK lag1 24,00 5
2 Johan Lindqvist 99 Högby IF 20,80 4
3 Elias Karlsson 99 IFK Växjö lag1 16,22 3
4 Simon Lindvall 99 IFK Växjö lag2 13,91 2
Isac Graaf 00 Kalmar SK lag2 DNR 0
P11 Stafett 5x60m poäng
1 Högby IF 45,91 5
LukasNilsson-99 Billy Nilsson-00
Johan Lindqvist-99 Hampus Holmberg
-99
Robin Gustavson-99
2 IFK Växjö lag2 47,12 4
Albin Lundström-99, Simon Lindvall-99
Albin Månsson-99, Johannes Pettersson-99
Pontus Davidsson-99
3 IFK Växjö lag1 49,22 3
Lukas Sjökvist-99,Elias Karlsson-99
Benjamin Björksell-99, Elliott Madehall-99
Edvin Lundqvist-99
4 Kalmar SK lag1 51,64 2
Alexander Bladh-99, Ossian Henrysson-99
Andreas Brydberg-99, Anton Elofsson-01
Leon Petersson-00 
Kalmar SK lag2 DNS 0
F11 Totalt IK Hinden 56
Högby IF 46
IFK Växjö lag2 39
IFK Växjö lag1 35
Kalmar SK Lag2 30,5
FIK Färjestaden 30
Kalmar SK lag1 25,5
Oskarshamns SK 25
F11 60m vind: -1,9 poäng
1 Evelina Eklund 99 IK Hinden 9,88 8
2 Olivia Karlsson 00 Kalmar SK lag2 10,02 7
3 Isabelle Lundborg 99 FIK Färjestaden 10,35 6
4 Anna Julihn 00 Oskarshamns SK 10,38 5
5 Nellie Fransson 99 IFK Växjö lag2 10,40 4
6 Vendela Karlsson 01 Kalmar SK lag1 10,46 3
7 Louise Forslind 99 IFK Växjö lag1 10,63 2
8 Ronja Kandenäs 99 Högby IF 10,86 1
F11 600m poäng
1 Amanda Lindbom 99 IK Hinden 2:04,60 8
2 Alma Carlsson 99 FIK Färjestaden 2:10,92 7
3 Moa Bjällebo 99 IFK Växjö lag2 2:15,96 6
4 Olivia Karlsson 00 Kalmar SK lag2 2:23,98 5
5 Sanna Åkerman 99 Oskarshamns SK 2:24,81 4
6 Jenny Svensson 99 Högby IF 2:30,42 3
7 Vendela Karlsson 01 Kalmar SK lag1 2:32,55 2
Tanja Gunnarsson 99 IFK Växjö lag1 dnf 0
F11 60mH 76,2 vind: 0,0 poäng
1 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 12,70 8
2 Julia Frisk 99 IFK Växjö lag1 12,71 7
3 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 12,94 6
4 Lisa Palmqvist 00 Oskarshamns SK 13,20 5
5 Kristina Thorvaldsson 99 FIK Färjestaden 13,99 4
6 Elsa Nilsson 99 IFK Växjö lag2 15,34 3
7 Emma Fritz 01 Kalmar SK lag2 16,83 2
8 Ida Karlsson 99 Kalmar SK lag1 20,93 1
F11 Höjdhopp poäng
1 Ebba Carlsson 99 IK Hinden 1,35 8
2 Frida Bergvall 99 IFK Växjö lag1 1,26 7
3 Julia Samuelsson 99 Högby IF 1,26 6
4 Mea Natvig 99 IFK Växjö lag2 1,20 5
5 Annie Henrysson 99 Kalmar SK lag1 1,15 3,5
5 Wendela Jörneklint 00 Kalmar SK lag2 1,15 3,5
7 Kristina Thorvaldsson 99 FIK Färjestaden 1,05 2
8 Ebba Andersson 99 Oskarshamns SK 1,00 1
F11 Längd zon vind:  poäng
1 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 3,94 -1,3 8
2 Ebba Carlsson 99 IK Hinden 3,66 -1,0 7
3 Johanna Larsson 99 Kalmar SK lag2 3,47 -1,1 6
4 Denyz Aliloski 00 Kalmar SK lag1 3,41 -1,4 5
5 Linnea Tvingsjö 00 Oskarshamns SK 3,35 -1,4 4
6 Thilda Lim 99 IFK Växjö lag2 3,27 -1,4 3
7 Vilma Carlberg 99 IFK Växjö lag1 2,92 0,0 2
8 Maja Gustafsson 99 FIK Färjestaden 2,90 -0,6 1
F11 Kula 2,0 poäng
1 Malin Thor 99 Högby IF 8,51 8
2 Cecilia Larsson 99 IFK Växjö lag2 7,48 7
3 Agnes Karonen 99 IK Hinden 7,40 6
4 Wendela Jörneklint 00 Kalmar SK lag2 6,37 5
5 Annie Henrysson 99 Kalmar SK lag1 6,31 4
6 Maja Sandell 99 IFK Växjö lag1 5,43 3
7 Maja Gustafsson 99 FIK Färjestaden 5,31 2
8 Hanna Ronneteg 00 Oskarshamns SK 4,64 1
F11 Spjut 400g poäng
1 Frida Bergvall 99 IFK Växjö lag1 19,55 8
2 Malin Thor 99 Högby IF 17,82 7
3 Cecilia Larsson 99 IFK Växjö lag2 15,37 6
4 Johanna Loock 99 Kalmar SK lag1 15,19 5
5 Emma Carlsson 99 FIK Färjestaden 12,91 4
6 Evelina Eklund 99 IK Hinden 11,64 3
7 Zofia Charnowska Oskarshamns SK 11,10 2
8 Emma Fritz 01 Kalmar SK lag2 4,73 1
F11 Stafett 5x60m
Heat 1
1 IFK Växjö lag1 49,67
Tanja Gunnarsson-99, Louise Forslind-99,
Maja Sandevall-99, Vilma Carlberg-99
Julia Frisk-99
2 FIK Färjestaden 51,54
Alma Carlsson-99, Kristina Thorvaldsson-99
Rebecka Rönnbäck-00, Isabell Lundborg-99
3 Oskarshamns SK 51,59
Anna Julin-00, Elise Palmberg-00
Hanna Ronneteg-00, Zofia Charnowska-00
Linnea Tvingsjö-00
4 Kalmar SK lag1 52,92
Vendela Karlsson-01, Ida Karlsson-99
Denys Aliloski-00, Annie Henrysson-99
Johanna Loock-99
Heat 2
1 IK Hinden 47,52
Amanda Lindblom-99, Agnes Karonen-99
Evelina Eklund-99, Carolina Magnusson-
Ebba Carlsson-99 
2 Högby IF 48,24
Ronja Kandenäs-99, Jenny Svensson-99
Julia Samuelsson-00, Malin Thor-99
Lovisa Karlsson-00
3 IFK Växjö lag2 50,49
Thilda Lim-99, Mea Natvig-99
Nellie Fransson-99, Elsa Nilsson-99
Moa Bjällebo-99
4 Kalmar SK lag2 53,79
Kajsa Alm-02, Johanna Larsson-99
Emma Fritz-01, Wendela Jörneklint-00
Olivia Karlsson-00 
Sammanställning poäng
1 IK Hinden 47,52 8
2 Högby IF 48,24 7
3 IFK Växjö lag1 49,67 6
4 IFK Växjö lag2 50,49 5
5 FIK Färjestaden 51,54 4
6 Oskarshamns SK 51,59 3
7 Kalmar SK lag1 52,92 2
8 Kalmar SK lag2 53,79 1
Uppdaterad: 09 JUN 2010 13:15 Skribent: Elisabeth Gardmar-Karlsson

Postadress:
Kalmar SK - Friidrott
Box 219
39122 Kalmar

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link