Hoppa till sidans innehåll

Seriematch 1 div. 2 Kalmar 170525


Seriematch 1. Div 2 Kalmar 170525    
Götalandscupen div. 2                
Fredriksskans IP, Kalmar                
Tävlingsledare: Suzanne Wiberg              
Eltid: Bo Björkholm                
                   
            Resultat      
  MÄN 100 M 1,4              
1 Ian Adok -91 Linköpings GIF       11,46 6    
2 David Engvall -00 IK Hakarpspojkarna       11,96 5    
3 Victor Magnusson -99 FIK Färjestaden       11,97 4    
4 Mojtaba Karimi -00 FIF Gnistan       12,21 3    
5 Rasmus Öberg -96 Istrums SK       12,39 2    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN 400 M                
1 Viktor Bergkvist -00 Linköpings GIF       53,35 6    
2 Elias Engström -98 FIK Färjestaden       55,67 5    
3 Petter Roos -01 FIF Gnistan       58,73 4    
4 David Engvall -00 IK Hakarpspojkarna       59,23 3    
5 Alfred Andersson -05 Istrums SK       74,41 2    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN 800 M                
1 Emil Renholm -01 Linköpings GIF       2,18,40 6    
2 Chakkrit Chanprakhon -99 FIK Färjestaden       2,22,94 5    
3 Anton Grahn -04 IK Hakarpspojkarna       2,23,68 4    
4 Karl Pettersson -02 FIF Gnistan       2,37,73 3    
5 Rasmus Öberg -96 Istrums SK       2,45,12 2    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN 5000 M                
1 Arvid Öhrn-94 IK Hakarpspojkarna       17,41,05 6    
2 Tim Yngsjö -97 Linköpings GIF       18,28,81 5    
3 Albin Idensjö -99 FIK Färjestaden       20,38,88 4    
4 Olle Jacobson -05 Istrums SK       22,58,42 3    
5 Rasmus Eliasson -97 FIF Gnistan       25,45,84 2    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN 3000 M HINDER                
                   
1 Markus Ydreskog -98 Linköpings GIF       10,58,4 6    
2 Jimmy Idh -84 IK Hakarpspojkarna       11,24,2 5    
3 Henrik Johansson -85 FIF Gnistan       12,11,1 4    
4 Gustav Jacobson -97 Istrums SK       13,49,1 3    
5 Göran Olsson -66 FIK Färjestaden       14,46,9 2    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN 110 M HÄCK 0,2              
1 Elias Engström -98 FIK Färjestaden       17,53 6    
2 Henrik Johansson -85 FIF Gnistan       18,94 5    
3 Victor Gustavsson -01 Linköpings GIF       19,27 4    
4 Daniel Andersson -91 Istrums SK       20,07 3    
-   IK Hakarpspojkarna       ej start 0    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN HÖJD                
1 Anton Olsson -99 FIK Färjestaden       1,88 6    
2 Jonas Carlsson -86 FIF Gnistan       1,73 5    
3 Felix Willow -01 Linköpings GIF       1,70 4    
4 Ludwig Ljungdahl -03 IK Hakarpspojkarna       1,50 3    
5 Oscar Lundqvist -03 Istrums SK       1,50 2    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN STAV                
1 Leonard Herzog -99 Linköpings GIF       3,70 6    
2 Johan Björk -91 Istrums SK       3,00 5    
3 Maximilian Lennartsson -03 FIF Gnistan       2,40 4    
4 Johan Damgren -86 IK Hakarpspojkarna       2,30 3    
5 Arne Svensson -46 FIK Färjestaden       2,20 2    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN LÄNGD       vind        
1 Anton Östebo -96 Linköpings GIF     0,2 6,15 6    
2 Henrik Thörn -85 FIF Gnistan     0 5,33 5    
3 Jonatan Lindh -04 IK Hakarpspojkarna     0 5,08 4    
4 Rasmus Ehn -05 Istrums SK     0 4,34 3    
5 Albin Idensjö -99 FIK Färjestaden     0,1 4,24 2    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN TRESTEG       vind        
1 Johan Damgren -86 IK Hakarpspojkarna     -0,6 12,28 6    
2 Anton Östebo -96 Linköpings GIF     -0,8 11,98 5    
3 Viktor Magnusson -99 FIK Färjestaden     0 11,21 4    
4 Henrik Thörn -85 FIF Gnistan     -0,5 10,61 3    
5 Olle Jacobson -05 Istrums SK     -0,4 9,15 2    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN KULA                
1 Danijel Milenkovic -01 FIF Gnistan       12,25 6    
2 Carl Odelberg-Johnson -99 Linköpings GIF       10,91 5    
3 Noah Likayah-70 IK Hakarpspojkarna       9,19 4    
4 Daniel Andersson -91 Istrums SK       8,96 3    
5 Göran Olsson -66 FIK Färjestaden       8,92 2    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN DISKUS                
1 Dariusz Kaminski -69 Linköpings GIF       34,63 6    
2 Filip Karlsson -97 FIF Gnistan       33,02 5    
3 Robert Rosenberg -76 IK Hakarpspojkarna       32,02 4    
4 Johannes Thernström -99 FIK Färjestaden       31,72 3    
5 Johan Björk -91 Istrums SK       19,99 2    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN SLÄGGA                
1 Gustav Jacobson -97 Istrums SK       41,47 6    
2 Danijel Milenkovic -01 FIF Gnistan       41,13 5    
3 Tommy Fors -90 IK Hakarpspojkarna       36,90 4    
4 Johannes Thernström -99 FIK Färjestaden       22,69 3    
5 Pontus Tolf -99 Linköpings GIF       22,10 2    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN SPJUT                
1 Martin Rudberg -73 Linköpings GIF       56,00 6    
2 Anton Olsson -99 FIK Färjestaden       49,12 5    
3 Oskar Jacobson -97 Istrums SK       46,40 4    
4 Jonas Carlsson -86 FIF Gnistan       43,65 3    
5 Lukas Nilsson -01 IK Hakarpspojkarna       30,16 2    
    Habo FIF-04       ej start      
                   
  MÄN 4x100 M                
1 Linköpings GIF         46,86 6    
      Ian Adok -91, Victor Gustavsson -01, Felix Willow -01, Samuel Viveland -94          
2 Istrums SK         47,41 5    
      Rasmus Öberg -96, Johan Björk -96, Daniel Andersson -91, Oskar Jacobson -97        
3 IK Hakarpspojkarna         47,58 4    
      Jonathan Lind -04, Tommy Fors -90, Johan Damgren -86, David Engvall -00        
4 FIF Gnistan         48,69 3    
      Motjaba Karimi -00, Petter Roos -01, Henrik Johansson -85, Henrik Thörn -85        
  FIK Färjestaden         DQ 0 pga störning vid växel, fel bana
      Viktor magnusson -99, Albin Idensjö -99, Elias Engström -98, Anton Olsson -99        
  Habo FIF-04         ej start      
                   
                   
                   
  KVINNOR 100 M 0,1              
1 Rebecka Strand -91 Örgryte IS Friidrottsklubb       12,70 5    
2 Elvira Tanderud -04 Trollhättan FIK       13,02 4    
3 Alea Gunnarsson -01 Ljungby FIK       13,47 3    
4 Hanna Jonsson -00 Kalmar SK       13,87 2    
5 Jenna Magnusson -01 IK Hakarpspojkarna       14,80 1    
                   
  KVINNOR 400 M                
1 Hanna Bergqvist -91 Örgryte IS Friidrottsklubb       58,67 5    
2 Amanda Stenbäck -96 Ljungby FIK       63,48 4    
3 Evelina Österman -02 Trollhättan FIK       67,73 3    
4 Moa Lundström - 04 IK Hakarpspojkarna       68,84 2    
5 Amanda Jonsson -99 Kalmar SK       69,52 1    
                   
  KVINNOR 800 M                
1 Frida Kristiansson -92 Örgryte IS Friidrottsklubb       2,17,56 5    
2 Nadja Rugland -01 Kalmar SK       2,18,74 4    
3 Elin Axelsson -94 Trollhättan FIK       2,20,67 3    
4 Emma Sandin -05  IK Hakarpspojkarna       2,39,77 2    
5 Annie Bokelund -01 Ljungby FIK       2,44,88 1    
                   
  KVINNOR 5000 M                
1 Frida Kristiansson -92 Örgryte IS Friidrottsklubb       17,28,48 5    
2 Erika Lindeblad -93 Kalmar SK       19,13,89 4    
3 Alva Engdahl -98 Trollhättan FIK       21,41,62 3    
4 Nura Selman -00 Ljungby FIK       24,39,84 2    
-   IK Hakarpspojkarna       ej start 0    
                   
  KVINNOR 100 M HÄCK 0,2              
1 Jonna Lindeén -96 Kalmar SK       14,66 5    
2 Sara Skogman -95 Örgryte IS Friidrottsklubb       14,92 4    
3 Alma Kilpeläinen -99 Ljungby FIK       15,08 3    
4 Matilda Nilsson -93 IK Hakarpspojkarna       18,64 2    
5 Sara Nordin -97 Trollhättan FIK       18,89 1    
                   
                   
  KVINNOR HÖJD                
1 Victoria Dronsfield -91 Örgryte IS Friidrottsklubb       1,70 5    
2 Matilda Nilsson -93 IK Hakarpspojkarna       1,60 4    
3 Nadja Rugland -01 Kalmar SK       1,48 3    
4 Ebba Engdahl -02 Trollhättan FIK       1,45 2    
5 Emilia Culibrk -00 Ljungby FIK       1,40 1    
                   
                   
  KVINNOR STAV                
1 Sara Cannmo -96 Örgryte IS Friidrottsklubb       3,30 5    
2 Elin Iwarsson -91 Kalmar SK       3,00 4    
3 Emilia Culibrk -00 Ljungby FIK       2,60 3    
4 Daniella Milojcovic -99 Trollhättan FIK       2,10 2    
5 Linne Wigström -01 IK Hakarpspojkarna       1,80 1    
                   
                   
  KVINNOR LÄNGD       Vind        
1 Jonna Lindeén -96 Kalmar SK     0,3 5,67 5    
2 Judith Sjöman -98 Örgryte IS Friidrottsklubb     0,7 5,18 4    
3 Alva Lindberg -99 Trollhättan FIK     0 5,14 3    
4 Amanda Stenbäck -96 Ljungby FIK     0,9 5,08 2    
5 Amanda Myhrman -01 IK Hakarpspojkarna     0 4,10 1    
                   
                   
  KVINNOR TRESTEG       Vind        
1 Judith Wagersten -98 Örgryte IS Friidrottsklubb     -1,5 11,35 5    
2 Hanna Jonsson -00 Kalmar SK     -1,6 10,13 4    
3 Alva Lindberg -99 Trollhättan FIK     0 10,11 3    
4 Alea Gunnarsson -01 Ljungby FIK     -0,6 9,82 2    
5 Moa Lundström -04 IK Hakarpspojkarna     0 8,77 1    
                   
                   
  KVINNOR KULA 4,0                
1 Hanna Borgemyr -99 Trollhättan FIK       11,00 5    
2 Michael Meijer -93 Örgryte IS Friidrottsklubb       10,64 4    
3 Alma Kilpeläinen -99 Ljungby FIK       10,41 3    
4 Anna Ek -73 IK Hakarpspojkarna       10,02 2    
5 Nova Brideau -02 Kalmar SK       8,81 1    
                   
                   
  KVINNOR DISKUS 1,0                
1 Emilia Muhr -97 Kalmar SK       34,46 5    
2 Anna Ek -73 IK Hakarpspojkarna       31,19 4    
3 Linnea Helgegren -00 Örgryte IS Friidrottsklubb       30,03 3    
4 Gabriella Jansson -00 Ljungby FIK       28,72 2    
5 Maja Johansson -01 Trollhättan FIK       22,63 1    
                   
                   
  KVINNOR SLÄGGA 4,0                
1 Elin Karlsson -99 Ljungby FIK       42,44 5    
2 Amanda Myhrman -01 IK Hakarpspojkarna       34,50 4    
3 Emilia Muhr -97 Kalmar SK       33,96 3    
4 Michaela Meijer-93 Örgryte IS Friidrottsklubb       28,79 2    
5 Hanna Johansson -01 Trollhättan FIK       18,16 1    
                   
                   
  KVINNOR SPJUT 600                
1 Hanna Borgemyr -99 Trollhättan FIK       37,40 5    
2 Gabriella Jansson -00 Ljungby FIK       33,18 4    
3 Judith Sjöman -98 Örgryte IS Friidrottsklubb       31,94 3    
4 Klara Alvelid -96 Kalmar SK       29,61 2    
5 Linnea Wikström -01 IK Hakarpspojkarna       19,06 1    
                   
                   
  KVINNOR 4x100 M                
1 Örgryte IS Friidrottsklubb         50,20 5    
      Rebecka strand -99, Judith Wagersten -98, Della Månsson, Sandra Jonsson -01        
2 Trollhättan FIK         51,44 4    
      Elvira Tanderud -04, Alva Lindberg -99, Elin Axelsson -94, Sarah Nordin -97        
3 Kalmar SK          51,92 3    
      Hanna Jonsson -00, Sanna Ohlström -94,  Jonna Lindéen -96, Elin Iwarson -91        
4 Ljungby FIK         53,51 2    
      Aléa Gunnarsson -01, Amanda Stenbäck -96, Annie Bokelund -01, Alma Kilpeläinen -99        
5 IK Hakarpspojkarna         56,26 1    
      Emma Sandin -05, Jenna Magnusson -01, Amanda Myhrman -01, Linnéa Wikström -01        
                   
                   
                   
  Poängställning efter 1:a matchen              
                   
  Män Totalt              
  Linköpings GIF 79              
  FIF Gnistan 60              
  IK Hakarpspojkarna 57              
  FIK Färjestaden 53              
  Istrums SK 47              
  Habo Friidrott - 04 0              
                   
                   
  Kvinnor                
  Örgryte IS Friidrottsklubb 60              
  Kalmar SK 46              
  Trollhättan FIK 40              
  Ljungby FIK 37              
  IK Hakarpspojkarna 26              
                   
                   
                   
Uppdaterad: 05 JUN 2017 11:43
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Kalmar SK - Friidrott
Box 219
39122 Kalmar

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link