Hoppa till sidans innehåll

Utomhus Kvinnor


Åldersindelning och officiella grenar är de som Svenska friidrottsförbund har som SM grenar förutom K 22. Gäller upp till 15 år.

12 år – 14 år gäller Smålands friidrottsförbunds DM grenar. 11 år och yngre har samma betingelser som 12 år.

Den aktives alla resultat i grenen finns med. Det bästa är inte kursiverat. Om resultat gjorts i mästerskap så noteras detta.

Gör någon aktiv resultat i en gren som inte är DM gren så markeras grenen med kursiv stil.

Gör någon aktiv resultat sin åldersgrupp med seniorbetingelser så noteras resultatet även i seniorklass.

 

         
100 m        
12,65 Jonna Lindéen -96 Habo 4.6 DM 1
13,33 Sofie Borssén -98 Högby 16.9  
13,87  Hanna Jonsson -00  Kalmar  25.5   
13,96 Hanna Jonsson -00 Habo 4.6 UDM 3
14,11 Hanna Jonsson -00 Kalmar 23.9  
14,59  Elin Iwarsson -91   Habo 4.6  
         
12,59 w Jonna Lindéen -96 Karlskrona 17.6  
12,63 w Sofie Borssén -98 Kalmar 12.7  
12.78 w Sofie Borssén -98 Skruv 20.5  
13.43 w Sanna Ohlström -94 Skruv  20.5   
13,64 w Nadja Rugland -01 Kalmar 12.7  
13,85 w Hanna Jonsson -00 Göteborg 1.6  
14,27 w Juni Rugland -03 Kalmar 12.7  
         
200 m        
25,48 Jonna Lindéen -96 Göteborg 2.7  
25,98 Jonna Lindéen -96 Karlskrona 18.6  
27,49 Sofie Borssén -98 Linköping 19.8  
27,70 Nadja Rugland -01 Hässleholm 29.7  
27,72 Nadja Rugland -01 Skruv 20.5  
27,99  Nadja Rugland -01 Habo  3.6  UDM 3 
28,20 Hanna Jonsson -00 Göteborg 2.7  
28,43 Hanna Jonsson -00 Kalmar 23.9  
28,68 Hanna Jonsson -00 Habo 3.6  
29,32 Juni Rugland -03 Skruv 20.5  
30,86  Amanda Jonsson -99  Göteborg  2.7  JDM 1 
31,63 Amanda Jonsson Habo 3.6  
31,86 Isa Persson -06 Karlskrona 2.9  
         
25,14 w Jonna Lindéen -96 Högby 16.7  
27,08 w Sofie Borssén -98 Skruv 20.5  
27,89 w Hanna Jonsson -00 Högby 16.9  
28,24 w Sanna Ohlström -94 Skruv 20.5  
         
400 m        
58,24 Jonna Lindéen -96 Kalmar 12.7  
58,52 Jonna Lindéen -96 Karlskrona 17.6  
 59,60 Nadja Rugland -01 Habo 3.6 DM 1   UDM 1       
59,88 Nadja Rugland -01 Hässleholm 30.7  
1.01,31 Nadja Rugland -01 Halmstad 17.6  
1.01,43 Nadja Rugland -01 Eslöv 14.5  
1.03,16 Nadja Rugland -01 Linköping 19.8  
1.04,54 Juni Rugland -03 Habo 3.6 DM 3
1.09,62 Amanda Jonsson -99 Kalmar 25.5  
1.19,13 Jamilia Bernhardsson -08 Karlskrona 2.9  
         
800 m        
2.16,35 Nadja Rugland -01 Habo 4.6 DM 1
2.16,71 Nadja Rugland -01 Göteborg 30.6  
2.17,96 Nadja Rugland -01 Skruv 20.5  
2.18,74  Nadja Rugland -01  Kalmar  25.5   
2.19,24 Nadja Rugland -01 Kalmar 12.7  
2.19,70 Nadja Rugland -01 Karlskrona 18.6  
2.20,40 Nadja Rugland -01 Falun 13.8 USM 5:a
2.20,96 Nadja Rugland -01 Eslöv 13.5  
2.28,97 Juni Rugland -03 Hässleholm 30.7  
2.29,80 Juni Rugland -03 Kalmar 12.7  
2.30,01 Juni Rugland -03 Skruv 20.5  
2.30,93 Juni Rugland -03 Kalmar 23.9  
2.32,42 Juni Rugland -03 Eslöv 13.5  
2.32,87 Juni Rugland -03 Göteborg 30.6  
2.43,02 Alicia Hägglund -03 Kalmar 12.7  
         
1500 m        
4.53,01 Nadja Rugland -01 Göteborg 1.7  
5.07,29 Nadja Rugland -01 Växjö 22.8  
5.10,81 Nadja Rugland -01 Habo 3.6 DM 2 UDM 1
5.14,49 Erika Lindeblad -93 Högby 16.9  
5.14,55 Juni Rugland -03 Linköping 19.8  
5.15,64 Juni Rugland -03 Växjö 22.8  
5.17,00 Juni Rugland -03 Oskarshamn 6.5  
5.18,07 Juni Rugland -03 Hässleholm 29.7  
         
3000 m        
11.17,66 Nadja Rugland -01 Högby 16.7 UDM 1
         
5000 m        
19.13,89 Erika Lindeblad -93 Kalmar 25.5  
19.32,68 Erika Lindeblad -93 Högby 16.7 DM 3
24.39,68 Hanna Jonsson -00 Linköping 19.8  
         
10000 m        
         
Halvmara        
1.28,32 Erika Lindeblad -93 Kalmar 1.7  
1.36,39 Alice Petersson -95 Palma de Mallorca 15.10  
         
Helmara        
3.14,01 Erika Lindeblad -93  Stockholm  3.6  SM 42
         
Terräng 4 km        
15.59 Erika Lindeblad -93 Ekerum 23.4 DM 5
16.38 Nadja Rugland -01 Ekerum 23.4 DM 9
17.24 Juni Rugland -03 Ekerum 23.4 DM 12
         
 Stafett 4x100        
51,92 Hanna Jonsson -00, Sanna Ohlström -94, Jonna Lindéen -96, Elin Iwarsson -91      
52,5 man Sofie Borssén -98, Sanna Ohlström - 94, Nadja Rugland -01, Elin Iwarsson-91 Oskarshamn 6.5 DM 1
         
Stafett 4x400        
4.18,2 man Sofie Borssén -98, Sanna Ohlström -94, Nadja Rugland -01, Juni Rugland -03 Oskarshamn 6.5 DM 1
         
Stafett 1000 meter (svensk stafett)         
2.27,01  Hanna Jonsson -00, Sofie Borssén -98, Jonna Lindéen -96, Nadja Rugland -01 Linköping 19.8  
         
3000 mH / 76        
11.31,20 Erika Lindeblad -93 Högby 16.9  
         
100 mh / 84        
14,46 Jonna Lindéen -96 Kalmar 12.7  
14.65 Jonna Lindéen -96 Gävle 13.8 JSM  4
14,66 Jonna Lindéen -96 Kalmar 25.5  
14,91  Jonna Lindéen -96 Göteborg  2.7   
15,06 Jonna Lindéen -96 Högby 16.9  
         
14,76 w Jonna Lindéen -96 Skruv 20.5  
         
400 mh / 76        
1.02,97 Jonna Lindéen -96 Linköping 19.8  
1.04,35 Jonna Lindéen -96 Habo 4.6 DM 1
1.10,02 Jonna Lindéen -96 Högby 16.9  
         
Höjd        
1.58 Jonna Lindéen -96 Skruv 20.5  
1.55 Nadja Rugland -01 Linköping 19.8  
1.50 Nadja Rugland -01 Skruv 20.5  
1.50 Nadja Rugland -01 Habo 3.6 UDM 2
1.50 Nova Brideau -02 Kalmar 23.9  
1.48 Nadja Rugland -01  Kalmar  25.5  
1.47 Jomna Dhifallaoui -04 Kalmar 21.5  
1.45 Nova Brideau -02 Skruv 20.5  
1.44 Tova Lindahl -02 Kalmar 23.9  
1.43 Nova Brideau -02 Habo 3.6  
1.43  Hanna Jonsson -00  Habo  3.6   
1.41 Nova Brideau -02 Ljungby 27.5  
1.36  Elsa Carlevad -03  Ljungby  27.5   
1.35 Hanna Jonsson -00 Kalmar 23.9  
1.33 Isa Persson -06 Skruv  20.5  
1.30 Isa Persson -06 Högby 16.7  
1.30 Isa Persson -06 Kalmar 23.9  
1.29 Alicia Hägglund -03 Ljungby 27.5  
1.29 Isa Persson -06 Ljungby 28.5  
1.25 Elsa Carlevad -03 Kalmar 14.5  
1.25 Alicia Hägglund -03 Kalmar 14.5  
1.20 Elsa Carlevad -03 Kalmar 12.7  
1.15 Ida Öberg -06 Kalmar 23.9  
1.10 Jamilia Bernhardsson -08 Högby 16.7  
1.00 Hilma Riphati -05 Kalmar 14.5  
1.00 Elin Iwarsson -91 Högby 16.9  
0.90 Jamilia Bernhardsson -08 Kalmar 14.5  
0.90 Amanda Johansson -09 Kalmar 14.5  
0.90 Anna-Maria Lindvall -09 Kalmar 14.5  
0.90 Saga Matsson -09 Kalmar 14.5  
0.90 Ellen Skarpnord -09 Kalmar 14.5  
         
Stav        
3.20 Elin Iwarsson -91 Habo 4.6 DM 2
3.00 Elin Iwarsson -91 Kalmar 25.5  
2.70 Elin Iwarsson -91 Linköping 19.8  
2.50 Elin Iwarsson -91 Högby 16.9  
2.20 Nova Brideau -02 Kalmar 23.9  
         
Längd        
5.84 Jonna Lindéen -96 Göteborg 1.7  
5.75 Jonna Lindéen -96 Skruv 20.5  
5.75 Jonna Lindéen -96 Kalmar 12.7  
5.73 Jonna Lindéen -96 Karlskrona 18.6  
5.67 Jonna Lindéen -96 Kalmar 25.5  
5.63 Jonna Lindéen -96 Gävle 13.8 JSM 7
5.43 Jonna Lindéen -96 Linköping 19.8  
5.36 Jonna Lindéen -96 Habo 4.6 DM 1
4.76 Alicia Hägglund -03 Habo 4.6  
4.41  Nadja Rugland -01  Habo  4.6  UDM 3 
4.38 Alicia Hägglund -03 Kalmar 14.5  
4.33 Alicia Hägglund -03 Kalmar 12.7  
4.23 Alicia Hägglund -03 Ljungby 28.5  
4.17 Tova Lindahl -02 Kalmar 23.9  
4.14 Nova Brideau -02 Ljungby 28.5  
4.14 Sofie Borssén -99 Högby 16.9  
4.13 Juni Rugland -03 Kalmar 12.7  
4.03 Elsa Carlevad -03 Kalmar 14.5  
3.73 Jonna Lindéen -96 Högby 16.7  
         
Tresteg        
10.13 Hanna Jonsson -00 Kalmar  25.5  
10.12  Nova Brideau -02  Habo  3.6  UDM 3
9,89 Hanna Jonsson -00 Högby 16.9  
9.74 Nova Brideau -02 Karlskrona 18.6  
         
10.01 w Hanna Jonsson -00 Linköping 19.8  
         
Kula / 4        
9.28 Nova Brideau -02 Linköping 19.8  
8.78 Anna-Lena Wintersteller -76 Kalmar 28.9  
8.81 Nova Brideau -02 Kalmar 25.5  
8.66 Jonna Lindéen -96 Kalmar 23.9  
7.31 Nova Brideau -02 Kalmar 28.9  
6.17 Amanda Jonsson -99 Högby 16.9  
         
Diskus / 1        
34.55 Emilia Muhr -97 Linköping 19.8  
34.46 Emilia Muhr -97 Kalmar 25.5  
34.34 Emilia Muhr -97 Skruv 20.5  
33.85 Anna-Lena Wintersteller -76 Högby 16.9  
33.48 Emilia Muhr -97 Kalmar 12.7  
32.51 Emilia Muhr -97 Habo 4.6 DM 2
32.29 Anna-Lena Wintersteller -76 Kalmar 28.9  
22.91 Niva Brideau -02 Kalmar 28.9  
21.46 Jonna Lindéen -96 Kalmar 23.9  
         
Slägga / 4        
33.96 Emilia Muhr -97 Kalmar 25.5  
30.85 Emilia Muhr -97 Linköping 19.8  
29.78 Anna-Lena Wintersteller -76 Högby 16.9  
26.46 Anna-Lena Wintersteller -76 Kalmar 28.9  
15.73 Nova Brideau -02 Kalmar 28.9  
         
Spjut / 600 g        
30.79 Klara Alvelid -96 Linköping 19.8  
29.61 Klara Alvelid -96 Kalmar 25.5  
27.83 Anna-Lena Wintersteller -76 Kalmar 28.9  
27.61 Klara Alvelid -96 Kalmar 12.7  
26.99  Klara Alvelid -96  Habo  4.6  DM 3
22.82 Jonna Lindéen -96 Kalmar 23.9  
21.21 Nova Brideau -02 Kalmar 28.9  
15.75 Amanda Jonsson -99  Högby  16.9   
13.38 Amanda Jonsson -99 Högby 16.9  
         
Sjukamp        
         
Castorama        
2186 p  Anna-Lena Wintersteller -76  Kalmar  28.9   
1656 p Nova Brideau -02 Kalmar 28.9  
         
Lag tävling Terräng DM      
  Erika Lindeblad- 93, Nadja Rugland -01, Jini Rugland -03 Ekerum  23.4 DM 2
         
         
Uppdaterad: 01 NOV 2017 19:26
Skribent: Tomas Lindén
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Kalmar SK - Friidrott
Box 219
39122 Kalmar

Kontakt:
Tel: 048020434
Fax: 0480-280 04
E-post: This is a mailto link